Modelism - RHC Forum: Planor sau motoplanor - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Planor sau motoplanor balsa - in jur de 2 m anvergura.

#1 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 29 December 2011 - 07:50 PM

Si uite asa pentru ca nu vine zapada aia odata, si mai putem zbura nu ne mai gandim la proiectele viitoare. Totusi, va veni si "baba iarna" si ma tot gandesc la un nou proiect, ceva de o mai mare anvergura (ma rog, nu chiar mare...ideea e pana la urma zborul).

Am tot cautat un plan pentru un planor (eventual motoplanor) de anvergura ceva in jurul valorii de 2m. Mi-a placut Gupy mk2, dar planuri nu prea sunt. Am tot cautat...si nu ma pot hotara chiar deloc si as avea nevoie de ajutor.
Mi-a placut planorul A2 a Domnului Arghir de la Tehnofrig. L-am inceput odata..de mult (dupa ce nu mai puteam zbura la Casa pionierului Cluj-Napoca). Mai are cineva planurile? (aiu fost publicate in revista Modelism).

Ce vreau pana la urma - sa construiesc un planor, cu anvergura mare, fuselaj tubular fibra, ampenajele in forma "V". Ceva de genul ala. Ceva sa mearga la panta sau termica.
0

#2 Useril este offline   vld 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 244
  • Inregistrat: 20-January 08
  • Gender:Not Telling

Postat 29 December 2011 - 08:03 PM

Cum nu? E un topic interminabil pe RCGroups despre Guppy, inclusiv cu planuri. E imposibil sa nu reusesti sa-l construiesti la cat de multe detalii sunt explicate.

http://www.rcgroups....ad.php?t=996029

Te pot ajuta si cu planurile din revista Modelism, numai sa-mi spui in ce numar sunt. Sau in ce an au fost publicate.

Aceasta postare a fost editata de liviu_vladut: 29 December 2011 - 08:06 PM

0

#3 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 29 December 2011 - 08:12 PM

stiu tocmai de aia...am spus ceva de genul...tot citesc topicul ala de ceva vreme. Dar..ca la Deproniada..ar trebui sa fim originali. Cum zicea "Bazu" odata ceva pe care sa le poti semna pe eleronul stang!!! Adica ceva unicat. Planurile sunt bune, dar...in final..modelul va arata ca oricare altul..si eu zic ca nu mai are acelasi farmec!...
Chiar daca acolo sunt destule poze si destule explicatii...pai se poate cumpara kitul de la "Ultralight"...sau mai bine cumperi un ASW 15 de la magazin. Repet, unde e farmecul? Dai banutul, il cumperi si adoua zi il zbori. Si?
Ideea e sa construim ceva...si cum spunea un bun prieten (desi eu nu sunt de acord) modelele dupa planuri sunt deja verificate. dar...unde e farmecul acestuyi hobby??? cum ar fi ca toata lumea sa construiasca si sa zboqare acelasi model?...

Pana la urma ca si la orice inceput de proeict e nevoie de o documentare...
0

#4 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 29 December 2011 - 08:13 PM

Vezi postarealiviu_vladut, la 29 December 2011 - 08:03 PM, a spus:

Te pot ajuta si cu planurile din revista Modelism, numai sa-mi spui in ce numar sunt. Sau in ce an au fost publicate.


Am si eu revistele in format PDF scanate. o sa caut. sau o sa contactez clubul de la Cluj, daca o mai exista.
0

#5 Useril este offline   Dragos Avramescu 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 528
  • Inregistrat: 01-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti - Tineretului
  • Interests:Schi, aeromodelism

Postat 29 December 2011 - 09:43 PM

Daca nu tii neaparat sa aiba eleroane (eu nu sustin eleroanele doar ca principiu; eleroanele sunt bune la acrobatie), mai bine gandeste-te la un allegro:
http://www.charlesri...legrolite2m.htm
Cred ca merge lansat cu un histart, ca sa nu adaugi prea multa greutate, insa exista varianta moto.
0

#6 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 29 December 2011 - 10:40 PM

uite ceva frumos..studiem...
0

#7 Useril este offline   bizu 

  • ---
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 996
  • Inregistrat: 14-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodele

Postat 29 December 2011 - 10:44 PM

Vezi postareaMihai_supy, la 29 December 2011 - 10:40 PM, a spus:

uite ceva frumos..studiem...



Asta nu-ti place?

Era un topic inceput pe un forum, intre timp, defunct.
Sper ca initiatorul sa-l redeschida aici. Omul se apucase sa faca planorul din atasament. Imi place si mie si tare eram curios cum "il apuca",

Spor si bafta

PS. am cautat de-am ametit poze ori filmultete cu impricinatul; n'ica.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Copy of Russian Contest F3I Glider.gif

Aceasta postare a fost editata de bizu: 29 December 2011 - 10:46 PM

0

#8 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 30 December 2011 - 03:18 PM

Un plan simplu..zic eu...dar mi-ar place cu aripa dreptunghiulara sau eliptica. Aerodinamic, cea eliptica pare cea mai buna. (sau cel putin asa ziceau englezii cand au scos Spitfire-ul). Asa ceva am deja (Filius). Dar vreau ceva mult mai usor, fie si cu eleroane, doar ca se pune intrebarea daca se merita cateva zeci de grame pentru un mai bun control...(dupa ce te obisnuiesti fara eleroane..e ok)

Aceasta postare a fost editata de Mihai_supy: 30 December 2011 - 03:20 PM

0

#9 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 02 January 2012 - 05:53 PM

cat ne-am mai gandit..am mai construit un Super Bndit - 100%

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMAGE_00068.jpg
  • Imagine atasata: IMAGE_00073.jpg

0

#10 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 03 January 2012 - 10:01 PM

Vezi postareabizu, la 29 December 2011 - 10:44 PM, a spus:

Asta nu-ti place?

Era un topic inceput pe un forum, intre timp, defunct.
Sper ca initiatorul sa-l redeschida aici. Omul se apucase sa faca planorul din atasament. Imi place si mie si tare eram curios cum "il apuca",

Spor si bafta

PS. am cautat de-am ametit poze ori filmultete cu impricinatul; n'ica.



merge pana la urma doar ca mi-ar trebui ceva planuri mai detaliate, sau ma apuc pana la urma de asta, ca idee, sau de speed 400 glider. Vedem...

PS Doamne de ce ma hotarasc asa de greu cand incep un proiect????

Aceasta postare a fost editata de Mihai_supy: 03 January 2012 - 10:03 PM

0

#11 Useril este offline   bizu 

  • ---
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 996
  • Inregistrat: 14-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodele

Postat 03 January 2012 - 10:24 PM

Nu te lua dupa mine; mie-mi place planorul rusilor si ma gindeam sa-l fac anul asta...
Desi e simplut in aparenta, are niste chestii cu dichis. La aripa eliptica nu m-as baga nicicum; poate cu matrita.
Eu l-as face cit mai simplu, as cauta sa aplic niste tehnici utile mai tirziu (alegerea planului), nu foarte mare in anvergura.
Stabileste-ti citerile de echipare, anvergura, dificultate si planuri, sint gramada pe net dar daca stai sa le deschizi pe toate (incepusem la un moment dat...) ne prinde pensia.

Hai sa-ti vina gindul cel bun si sa ai spor.

Aceasta postare a fost editata de bizu: 03 January 2012 - 10:25 PM

0

#12 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 04 January 2012 - 02:49 PM

Asa este. Am gasit un site pe la nemti plin numai de planuri (de fapt mai degraba schite). Inca mai studiez.
0

#13 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 04 January 2012 - 06:29 PM

Intr-un final...am gasit si planurile (incomplete, dar ok) ale lui Gupy Mk2. Anvergura e 1560mm, cam mic, dar pare ok. cred ca de incalzire merge. Din ce am studiat pana acuma, multi vorbesc despre coada in "V". Pe siteul ala nemtesc cam toare aveau coada in "V". Ma tot gandesc la greutatea unui astfel de ansamblu, care pare mult mai mica. Am facut pe vremuri un astfel de planor, cu coada in V si unghi diedru, asa ca....aripa e cel putin hotarata. Din planurile pe cate le-am gasit, si nu sunt putine, cred ca pana la urma o sa fac doin nou, asa cum fac eu de obicei o combinata. Macar va fi ceva original.
0

#14 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 05 January 2012 - 09:16 PM

Gataa..decizia e luata. Va fi ceva ce seamana cu Gupy. Aripa cel putin va fi a lui. REstul vedem.

am inceput nervurile din 3mm. Oare o sa pot sa ma tin de plan?...macar la aripa?. Vad eu.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMAGE_00074.jpg
  • Imagine atasata: IMAGE_00075.jpg

0

#15 Useril este offline   Motorrad 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 440
  • Inregistrat: 29-May 09
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 06 January 2012 - 04:29 PM

Bafta la constructie, e un model foarte frumos, zboara excelent si arata foarte bine in aer.

Vezi postareaMihai_supy, la 04 January 2012 - 06:29 PM, a spus:

Intr-un final...am gasit si planurile (incomplete, dar ok) ale lui Gupy Mk2.


Planurile pe care le ai nu sunt de la Guppy MK II ci Guppy MK I versiunea hotliner. Diferentele nu sunt mari, aripile sunt aproape identice, diferentele mai importante sunt la fuselaj.

Aici am postat eu si ceilalti colegi care am construit Guppy.
Speed 3D
Guppy MKII
Spitfire IX
Me 109G
--------------------------------------
JIF 65
Springer Tug
Salupa vietnameza
--------------------------------------
1/10 Tamiya BMW Z4 M Coupe Racing - electric
1/10 Carson VW Scirocco - termic
--------------------------------------
Have fun - repeat as needed
0

#16 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 06 January 2012 - 04:55 PM

E totusi o diferenta esentiala. Profilul aripii. desi nu cred.
Mie mi s-a parut foarte dragut modelul asa ca m-am apucat de el. Se anunta un week-end fara zbor, asa ca bag goneta. Planurile sunt cele de pe RC groups. Oricum nu ma voi tine de ele...mai ales ca am vazut lonjeroane de de 2mm ceea ce mi se par mult prea fragile. Vad eu ce si cum.

PS
- o sa fac prima aripa exact ca in planurile pe care le am, cu anvergura de 1560mm. Apoi o sa fac, daca nu imi va conveni si aripa aia cu urechi. Daca vremea va fi ploioasa...cionstruim.
- daca ar fi fost sa cumpar un plan, asa cum am vazut ca au facut-o cativa, as fi cumparat mai degramba kitul, dar, nu mai are farmec. Am observat ca cu cat studiezi mai tare un model, si cu cat cauti mai multe date despre el, cel putin mie, incepe sa-mi placa din ce in ce mai mult.
0

#17 Useril este offline   Motorrad 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 440
  • Inregistrat: 29-May 09
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 06 January 2012 - 05:16 PM

Vezi postareaMihai_supy, la 06 January 2012 - 04:55 PM, a spus:

E totusi o diferenta esentiala. Profilul aripii. desi nu cred.
Mie mi s-a parut foarte dragut modelul asa ca m-am apucat de el. Se anunta un week-end fara zbor, asa ca bag goneta. Planurile sunt cele de pe RC groups. Oricum nu ma voi tine de ele...mai ales ca am vazut lonjeroane de de 2mm ceea ce mi se par mult prea fragile. Vad eu ce si cum.


Profilul aripii e identic la MK I si MK II. Tocmai am comparat planurile celor doua versiuni.
Lonjeroanele la MK I sunt de 2x5 amandoua, la MK II sunt 3x5 sus si 2x5 jos, si nu e fragil deloc. Fara flutter in picaje, aripa sta teapana oricum ai zbura. Si crede-ma am tras de modelul asta.
Speed 3D
Guppy MKII
Spitfire IX
Me 109G
--------------------------------------
JIF 65
Springer Tug
Salupa vietnameza
--------------------------------------
1/10 Tamiya BMW Z4 M Coupe Racing - electric
1/10 Carson VW Scirocco - termic
--------------------------------------
Have fun - repeat as needed
0

#18 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 06 January 2012 - 07:09 PM

Intrebarea se pune de ce la Mk2 lonjeronul superior de cu un mm mai gros. Oricum nu stiu cat de mult conteaza. rigiditatea e data practic de cele doua fasii de 1mm care placheaza BA. Daca ma voi apuca si de fuselaj, apoi aici o sa am o mica problema. Nu am tub de carbon si voi folosi unul fe fibra de sticla. (o undita uitata...) Balsa aia de 6mm la mine va fi de 4. Nacela oate de 5 mm. Nu stiu daca o sa iasa asa rotunda dar..vedem.
Ar mai fi ceva de nu inteleg. In poze am tot vazut o mica cutiuta din placaj in zona de prindere a aripii. De ce o fi trebuind chiar nu inteleg. Eu voi incerca acolo un alt sistem de ranforsare (placaj mai subtire si adeziv poliuretanic, sau chiar balsa. Elementele de prindere ale aripii acolo o sa fie placaj, daca o sa fie. daca nu tot balsa ranforsata cu baghete. Exista posibilitatea ca prinderea aripii sa o fac cu elastice (salveaza mult la aterizarile mai deocheate). Tema constructiei astea va fi - cat mai usor. Mai am un motoplanot (Filius) greu si nu mai vreau inca un tanc.
La taierea profilelor am descoperit ca nu prea mai am rabdarea de altadata. Profilele de la capatul aripii ma omoara. Intr-o ora am taiat doar doua profile. Ziceam ca e simplu. Cred ca e simplu, mai ales daca ai CNC. la minbe, CNC-ul e un cutter si smirghel.
0

#19 Useril este offline   david burcovschi 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 38
  • Inregistrat: 23-December 10
  • Gender:Male
  • Location:romania,jud iasi,com voinesti,sat voinesti
  • Interests:aeromodelismul , sportul , automodelismul , programarea, networking-ul, robotica, reparatii calculatoare.

Postat 06 January 2012 - 08:01 PM

Ideea cu elasticul am aplicat-o si la planorul proiectat de mine "Adix".Sa stii ca te ajuta.
0

#20 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 06 January 2012 - 09:32 PM

Stiu. Am deja un planor fara eleroane, si cand il inclina vantul in apropierea solului...sa te tii...elasticele isi fac traba de minute.
0

#21 Useril este offline   Motorrad 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 440
  • Inregistrat: 29-May 09
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 06 January 2012 - 11:11 PM

Vezi postareaMihai_supy, la 06 January 2012 - 07:09 PM, a spus:

Nu am tub de carbon si voi folosi unul fe fibra de sticla. (o undita uitata...) Balsa aia de 6mm la mine va fi de 4. Nacela oate de 5 mm. Nu stiu daca o sa iasa asa rotunda dar..vedem.
Ar mai fi ceva de nu inteleg. In poze am tot vazut o mica cutiuta din placaj in zona de prindere a aripii. De ce o fi trebuind chiar nu inteleg. Eu voi incerca acolo un alt sistem de ranforsare (placaj mai subtire si adeziv poliuretanic, sau chiar balsa. Elementele de prindere ale aripii acolo o sa fie placaj, daca o sa fie. daca nu tot balsa ranforsata cu baghete. Exista posibilitatea ca prinderea aripii sa o fac cu elastice (salveaza mult la aterizarile mai deocheate). Tema constructiei astea va fi - cat mai usor.


Greutatea e esentiala la Guppy, incearca sa il faci cat mai usor, eu as pune totusi un tub de carbon, e 18 lei. Balsa de 4 si 5 care vrei sa o folosesti in principiu e ok, eu am pus balsa de 6 dar am jmirgluit mult din ea.
Nu renunta la placajul din zona de prindere a aripii, "cutiuta", vei afecta rezistenta prinderii aripii. In cazul unei aterizari mai fortate, se va rupe acel bat de lemn care intra in placaj si nu va rupe altceva la aripa. Eu am avut o aterizare nasoala si in afara de cele doua bete si un pic de folie sfasiata de ciulini totul a fost ok.
E hotliner, nu are ce cauta elasticul.
Speed 3D
Guppy MKII
Spitfire IX
Me 109G
--------------------------------------
JIF 65
Springer Tug
Salupa vietnameza
--------------------------------------
1/10 Tamiya BMW Z4 M Coupe Racing - electric
1/10 Carson VW Scirocco - termic
--------------------------------------
Have fun - repeat as needed
0

#22 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 07 January 2012 - 07:12 PM

Nu voi renunta la partile de rezistenta. Tubul de carbon din plan este de fapt un tub de carbon tronconic, doar ca e mai gros nitel, adica are 8mm la un capat si 5 la celalat. O sa iasa fuselajul mai gros nitel, desi , o sa folosesc balsa de 4 pentru partea din spate a fuselajului. Cum pescuitul nu mai este hobby-ul numarul unu, undita aia a trebuit sa-si cedeze un tronson. Restul, o sa devina maneca de vant, sau alt fuselaj. Oricum era fisurat primul tronson.

In rest, migala mare, piese de ciasornicar, dar, dupa aproape o zi de munca...incepe sa aiba aripi, doar ca o sa ai fie nevoie de ina doua, pana for fi gata de infoliat.

Nervuriel, balsa de 3mm, GROAZNIC, cred ca un CNC ar fi bestial, doar ca prin Buzau nu cred ca exista asa ceva...
Imagine atasata: IMAGE_00077.jpg

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMAGE_00079.jpg

0

#23 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 07 January 2012 - 07:15 PM

Apoi, cu pasi marunti si repezi, dar cu multe multe masuratori si verificari am inceput aripile, in oglinda, in asa fel incat sa iasa la fel.

Inceputurile aripilor:
Imagine atasata: IMAGE_00080.jpg
Imagine atasata: IMAGE_00085.jpg

Continuarea urechilor:
Imagine atasata: IMAGE_00086.jpg
0

#24 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 07 January 2012 - 07:26 PM

Ultimele din seara asta, ca mi-e pofta de o bere, si ma dor toate oasele, caci am lucrat pe o masuta de cafea, asa cum fac mereu...
Imagine atasata: IMAGE_00089.jpg
Imagine atasata: IMAGE_00092.jpg

Eleroanele - ei bine am inceput sa nu mai respect planul. Le-am facut dintr-o singura bucata, din balsa de 4 mm si slefuite. Nu cred ca o sa le mai fac gaurile de usurare, pare prea complicat. O freza de gaurit ar fi utile aici, dar, cu cutterul nu ma incumet, desi s-ar putea sa incerc totusi. Am bagat si contuctorii de prelungire a servourilor. Am planificat initial sa folosesc un singur servo pentru eleroane cu Bowden, dar, doua servouri vor putea actiona eleroanele in diferite feluri...si ma gandesc aici la Flapsuri sau spoilere, numai sa ma prind cum fa mixajul ala pe statia mea. (Turnigy 9x - softul original). Servourile pe care le voi folosi - tot AS100, doar ca au exact 11 mm grosime, iar aripa in zona servourilor fix 12, (profil 10mm+2mm carenajul din balsa) asa ca o sa fie stramt locul. Daca nu intra punem ceva mai miculut, un SG 50 sau ceva de genul.

Aripa este extrem de subtire de-mi vine sa o imbrac toata in balsa. Nu prea am incredere in rigiditatea acesteia. Pana la urma, cu toata neincrederea o sa o termin asa cum e in plan. Poate nu s-o rupe in zbor.
0

#25 Useril este offline   bizu 

  • ---
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 996
  • Inregistrat: 14-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodele

Postat 07 January 2012 - 07:35 PM

Te-ai hotarit greu dar si cind te-ai pornit...
Hai ca n-a fost asa de greu cu nervurile alea :rolleyes:
Nu te lasa ispitit de placare integrala; cind inchizi "D boxul" ar trebui sa se mai intremeze un pic, in plus, folia isi va face si ea treaba (aici sa ai grija la torsiuni).
Fa un efort si gaureste eleroanele alea. Daca respectai planul la eleroane, chiar daca e treaba de chinez batrin, scapai de riscul torsiunii care apare la orice placa de lemn masiv.
Arata foarte bine si poti spune ca berea aia este pe deplin meritata.

Mult spor :drinks:
0

#26 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 07 January 2012 - 07:43 PM

Nu m-am putut abtine si am facut si un eleron dupa plan. Pare mult mai firav. L-am pus pe calorifer sa se usuce mai repede aracetul, cel plin pare totusi mai usor, si mai rigid. Vedem cand o sa ajung la Buzau ca acolo am un cantar mai precis. Chiar sunt curios. Pana la urma o sa gausesc eleroanele alea, vad eu cum. Desenez cercuri si le tai cu cutterul daca nu gasesc alta varianta. Desi aia munca de chinez batran.

Legat de torsiunea eleroanelor, daca profundorul de la Sonicul meu nu s-a torsionat inca, apoi nu cred ca eleroanele astea se vor torsiona...

PS...tot cautant informatii despre planor, am gasit unul...asa cum o sa-l fac eu pe al meu (schema de culori pe care o voi folosi la toate modelel mele.
Iata-l in toata spelndoarea lui:
Imagine atasata: P6220196.JPG
0

#27 Useril este offline   bizu 

  • ---
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 996
  • Inregistrat: 14-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodele

Postat 07 January 2012 - 08:29 PM

Vezi postareaMihai_supy, la 07 January 2012 - 07:43 PM, a spus:

Pana la urma o sa gausesc eleroanele alea, vad eu cum.
Legat de torsiunea eleroanelor, daca profundorul de la Sonicul meu nu s-a torsionat inca, apoi nu cred ca eleroanele astea se vor torsiona...



Vezi ca, folosind o pinza cu numar mic si multa atentie, se pot da gaurile alea si cu traforajul (gaura mica, treci pinza, stringi cadrul, etc ,etc).
Chestia cu torsiunea tine de paranoia personala.

Bafta
0

#28 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 07 January 2012 - 08:54 PM

Stiu metoda..si de aia nu ma apuc de gaurile alea. O sa le fac la profundor...cateva grame acolo..chiar contaza. La eleroane conteaza mai purin. O sa imprumut un Dremel. (stiu un amic care are, sau ma duc la el si-mi fac gaurile...ar mai fi si pietrele abrazive din setul bormasinii. Metode sunt, numai sa am rabdarea necesara...
0

#29 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 07 January 2012 - 08:57 PM

..am mai gasti o poza...
Nu e asa ca e dragut?...mai ca-mi vine sa-i fac si un set e aripi asa, fara eleroane.
Imagine atasata: P7020258.jpg
0

#30 Useril este offline   ilie F1A 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1242
  • Inregistrat: 17-April 09
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti -crangas
  • Interests:aeromodelismul-zbor liber-F1A

Postat 08 January 2012 - 06:45 PM

Salut,de ce nu ai facut nervurile in pachet? Se faceau mai repede si nu iti trebuia CNC.Din fotografii,mi se pare cam mare distanta dintre nervuri,poate ma insel.Spor la constructie.
0

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro