Modelism - RHC Forum: MX2 Scout - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

MX2 Scout sau mx2 de la ST Models

#1 Useril este offline   andrei_me 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 25
  • Inregistrat: 25-May 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:aero

Postat 27 December 2011 - 07:48 PM

Salut,
Fac un rewiew ultimei mele achizitii,mx2 scout.L-am luat de pe 13,de la Miercurea Ciuc.

Kitul vine gata-montat,servo montate,esc si motor gata-lipite,esc-ul are mufa deans tata pre-lipita.
Ampenajele sunt demontabile,dar eu am ales sa le lipesc ca sa nu am surprize in aer.

Servourile stock sunt o gluma proasta.Unul de pe eleroane a murit dupa 2 miscari,cel de pe directie a pocnit in cutit.Pe aripa am pus ce mai aveam,AS-100.Pe directie am tot schimbat pinioane.:unknw:

Motorizarea originala e bestiala.Tine la hover pe`ncercate.
Esc-ul trebe tinut la aer ca il apuca caldurile.

Aripa se prinde cu 2 suruburi de fuselaj.Prinderea ei e ranforsata cu placaj.

Acum vine buba:trenu` de aterizare.Zburati-l pan` se rupe.Nu se pune problema daca,ci cand.Al meu a cedat la maiden,la a 5-a aterizare.S-a rupt plasticul care il tinea,deci am pus inapoi un placaj de 5 mm prins cu 4 holzsuruburi.Acum se indoaie trenul propriu-zis,dar asta-i bine,ca amortizeaza socurile.Eu am pus roti de 50 mm,ca zbor exclusiv pe iarba mare.:vava:

In aer,cu curse mici zici ca-i trainer.Cu curse mari devine ceea ce trebuie sa fie.Un acrobat serios.Nu se angajeaza repede,sta bine pe spate si in cutit(cand nu-i plesnec angrenajele)

La aterizare trebe` venit usurel.Cu putin antrenament se pot face minunatii de aterizari.

Ii pretentios la pakcuri.Cei peste 110-120 mm nu incape.De aia i-am luat un pack lipo de 2700 mah RAY,ca sa se centreze fara plumb.

Din pacate nu-l puteti cumpara de nou prea curand.Eu am luat ultima bucata de la phonix.:p:pPlus ca nici packu` de 2700 nu mai e pe stock.:cray:ca luam 3.

Nu stiu daca e vreo diferenta dintre mx2 scout de la pelikan si mx2 de la ST Models.Inafara de stickere,imi par la fel.

Am pe drum 4 servo metalice ca sa incep harrier si hover.N-am incredere in plasticele de pe el.:db:

Cateva poze cu el montat si la zbor.Un film urc imediat cu aterizari si o decolare.

Fisiere atasate


0

#2 Useril este offline   andrei_me 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 25
  • Inregistrat: 25-May 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:aero

Postat 27 December 2011 - 07:50 PM

....:unknw:

Si inca una cu roatele mai mari si fara papuceii aia rosii.

Astept impresii de la alti posesori.




Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de andrei_me: 27 December 2011 - 07:55 PM

0

#3 Useril este offline   NAVOMARIUS 

  • MARIUS
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4699
  • Inregistrat: 04-October 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:AEROMODELE

Postat 27 December 2011 - 08:18 PM

Este la fel si are aceeasi motorizare,acelasi sistem de prindere al motorului,trenul ala de tot rasul si regulatorul este la fel si pana si conul de la elice......INDIGO
Tel 0740850863








Grea 6--POZE CET VEST
0

#4 Useril este offline   andrei_me 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 25
  • Inregistrat: 25-May 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:aero

Postat 27 December 2011 - 08:20 PM

N-am mai zis de con,ca filetul la panarama aia s-a stricat la prima infiletare.Puteau totusi sa puna o montura mai rezistenta a trenului...nu sa lipesc eu...
0

#5 Useril este offline   Jet 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 497
  • Inregistrat: 18-December 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 December 2011 - 02:49 AM

Vezi postareaandrei_me, la 27 December 2011 - 07:48 PM, a spus:

Acum vine buba:trenu` de aterizare.Zburati-l pan` se rupe.Nu se pune problema daca,ci cand.Al meu a cedat la maiden,la a 5-a aterizare.S-a rupt plasticul care il tinea,deci am pus inapoi un placaj de 5 mm prins cu 4 holzsuruburi.


Incearca sa-l faci din sarma de 3mm,e flexibila si amortizeaza aterizarile mai dure.

Fisiere atasate

  • Fisier atasat  1246.jpg (154K)
    Number of downloads: 73

Imagine postata
Aero: DX6i,FalconWing,UltimateS,TelinK Yak55-M ; Auto:Sanwa Mx-3x,TA5-VDF Drift,SC10 4x4 fr Street.

KEEP IT SLIDEWAYS

0

#6 Useril este offline   andrei_me 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 25
  • Inregistrat: 25-May 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:aero

Postat 28 December 2011 - 08:11 AM

Nu mai am probleme cu trenul.Tine si cel stock,daca are o montura buna.Daca il rup dinou ii iau unu de carbon.:clapping:
0

#7 Useril este offline   petrutviulet 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 331
  • Inregistrat: 04-August 07
  • Gender:Male
  • Location:ploiesti

Postat 02 January 2012 - 06:55 AM

Vezi postareaandrei_me, la 27 December 2011 - 07:48 PM, a spus:

Salut,
Fac un rewiew ultimei mele achizitii,mx2 scout.L-am luat de pe 13,de la Miercurea Ciuc.

Kitul vine gata-montat,servo montate,esc si motor gata-lipite,esc-ul are mufa deans tata pre-lipita.
Ampenajele sunt demontabile,dar eu am ales sa le lipesc ca sa nu am surprize in aer.

Servourile stock sunt o gluma proasta.Unul de pe eleroane a murit dupa 2 miscari,cel de pe directie a pocnit in cutit.Pe aripa am pus ce mai aveam,AS-100.Pe directie am tot schimbat pinioane.:unknw:

Motorizarea originala e bestiala.Tine la hover pe`ncercate.
Esc-ul trebe tinut la aer ca il apuca caldurile.

Aripa se prinde cu 2 suruburi de fuselaj.Prinderea ei e ranforsata cu placaj.

Acum vine buba:trenu` de aterizare.Zburati-l pan` se rupe.Nu se pune problema daca,ci cand.Al meu a cedat la maiden,la a 5-a aterizare.S-a rupt plasticul care il tinea,deci am pus inapoi un placaj de 5 mm prins cu 4 holzsuruburi.Acum se indoaie trenul propriu-zis,dar asta-i bine,ca amortizeaza socurile.Eu am pus roti de 50 mm,ca zbor exclusiv pe iarba mare.:vava:

In aer,cu curse mici zici ca-i trainer.Cu curse mari devine ceea ce trebuie sa fie.Un acrobat serios.Nu se angajeaza repede,sta bine pe spate si in cutit(cand nu-i plesnec angrenajele)

La aterizare trebe` venit usurel.Cu putin antrenament se pot face minunatii de aterizari.

Ii pretentios la pakcuri.Cei peste 110-120 mm nu incape.De aia i-am luat un pack lipo de 2700 mah RAY,ca sa se centreze fara plumb.

Din pacate nu-l puteti cumpara de nou prea curand.Eu am luat ultima bucata de la phonix.:p:pPlus ca nici packu` de 2700 nu mai e pe stock.:cray:ca luam 3.

Nu stiu daca e vreo diferenta dintre mx2 scout de la pelikan si mx2 de la ST Models.Inafara de stickere,imi par la fel.

Am pe drum 4 servo metalice ca sa incep harrier si hover.N-am incredere in plasticele de pe el.:db:

Cateva poze cu el montat si la zbor.Un film urc imediat cu aterizari si o decolare.

felicitari pt achizitie!
daca citesti mai atent forumul,ai sa vezi ca este deja o postare pt mx2(pag2)
uite cum am intarit eu trenul si este o.k. in ce priveste cg-ul

Fisiere atasate


SA NE AJUTE DOMNUL SA ATERIZAM...CU BINE!!!HI HI HI!!!
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro