Modelism - RHC Forum: Recomandari pt. primul aparat - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Recomandari pt. primul aparat

#1 Useril este offline   IceCube69 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 27
  • Inregistrat: 18-February 12

Postat 30 December 2014 - 04:12 PM

Salut baieti,se poate sa ma ajutati cu cateva sfaturi in alegerea unui elicopter,sunt incepator si nu pot sa zic ca am experienta in a le zbura,am mai avut cu ceva timp in urma un model cumparat din supermarket dar nu prea a avut viata lunga,ma uital la un V911-pro, e ok?Ce alte modele ar fi mai ok pentru a invata?
0

#2 Userul este online   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 30 December 2014 - 04:44 PM

citeÅŸte aici
0

#3 Useril este offline   IceCube69 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 27
  • Inregistrat: 18-February 12

Postat 30 December 2014 - 04:57 PM

am citit dar sunt discutii cu modele facute din bucati iar eu unul nu cred ca are rost sa ma complic din prima cu asa ceva

Vezi postareaMihai_supy, la 30 December 2014 - 04:44 PM, a spus:

citeÅŸte aici

0

#4 Userul este online   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 30 December 2014 - 05:15 PM

Vezi postareaIceCube69, la 30 December 2014 - 04:57 PM, a spus:

am citit dar sunt discutii cu modele facute din bucati iar eu unul nu cred ca are rost sa ma complic din prima cu asa ceva



oki. Am revăzut acuma topicul indicat. Decizia îţi aparţine.
Totuşi, din câte am văzut, nu toţi elicopteriştii scriu pe aici. Cu mulţi poţi vorbi la telefon. Îţi vor îndruma paşii, şi sunt sigur că o vor face cu placere...

Aceasta postare a fost editata de Mihai_supy: 30 December 2014 - 05:15 PM

0

#5 Userul este online   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 30 December 2014 - 05:21 PM

un exemplu...aici
0

#6 Userul este online   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 30 December 2014 - 05:25 PM

Vezi postareaMihai_supy, la 30 December 2014 - 05:21 PM, a spus:

un exemplu...aici


In altă ordine de idei, eu unul, dacă ar fi sa-mi mai iau un elicopter, tot spre un 450 m-as duce, fie el şi HK (că tot Align ajunge până la urmă, cum bine specifica cineva pe aici). Găseşti piese pe la noi, sau prin magazinele din ţara, mă rog, unele. Eu am luat două SH, si după multe şurubăreli am reuşit să învăţ să zbor cu ambele. Dar asta am făcut eu. Decizia - probabil tot bugetul disponibil o va lua-o!...
0

#7 Useril este offline   IceCube69 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 27
  • Inregistrat: 18-February 12

Postat 30 December 2014 - 05:37 PM

da stiu...e ok si un hk450 dar nu cred ca-mi ajunge bugetul,in momentul de fata am disponibil cam 500,maxim 600 ron,crezi ca-mi ajunge sa-l fac cu tot cu statie?aia as putea sa o schimb pe parcurs, in al doilea rand daca-mi ajunge ar trebui sa-mi zica cineva ce piese sa cumpar si in cele din urma cineva disponibil cu indrumarile la montaj

Vezi postareaMihai_supy, la 30 December 2014 - 05:25 PM, a spus:

In altă ordine de idei, eu unul, dacă ar fi sa-mi mai iau un elicopter, tot spre un 450 m-as duce, fie el şi HK (că tot Align ajunge până la urmă, cum bine specifica cineva pe aici). Găseşti piese pe la noi, sau prin magazinele din ţara, mă rog, unele. Eu am luat două SH, si după multe şurubăreli am reuşit să învăţ să zbor cu ambele. Dar asta am făcut eu. Decizia - probabil tot bugetul disponibil o va lua-o!...

0

#8 Useril este offline   daniel_ionut 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 573
  • Inregistrat: 08-November 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:Helicopters

Postat 30 December 2014 - 05:47 PM

Eu iti recomand intai sa te documentezi, citeste forumu asta, citeste pe rcgroups.com, www.helifreak.com, etc.
Si nu un thread anume, citeste tot (sau aproape tot). O sa vezi ca sunt mai multe feluri de elicoptere, impartite pe marime, mecanica palelor, etc.


In primul rand, trebuie sa ajungi sa faci diferenta intre un elicopter fixed pitch si unu colective pitch.
Cat timp faci asta, comanda-ti un V911 - asta e un model pe care orice om trebuie sa-l aiba :)
Tot timpu asta ar trebui sa-ti fie suficient sa-ti dai seama daca iti place hobby-u asta si vrei sa ajungi la elicoptere mai mari, caz in care iti faci un plan de achizitie a elicopterelor. Trebuie sa ai in vedere si tranzmitatorul care sa fie refolosibil la toate modelele.
Ma rog, mai sunt si alte aspecte, dar e prea devreme sa le stii de acum. Da-i bataie cu cititu forumurilor, urmareste video pe yt si baga zboruri cu 911.
0

#9 Useril este offline   IceCube69 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 27
  • Inregistrat: 18-February 12

Postat 30 December 2014 - 05:56 PM

https://www.youtube....h?v=pDd3aCDx_q8
la sfarsitul filmuletului a spus partile componente pe care le-a folosit,asta fara statie,nu stiu daca trebuiesc mai multe din fiecare(exclus kit-ul si canopya) in mare ar fi undeva la 600, cred ca o sa incep cu un v911,macar sa nu-mi para rau daca-l fac praf dupa care o sa revin cu ceva mai mare
0

#10 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3947
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 30 December 2014 - 06:50 PM

Un heli cu pas colectiv(adica modifici unghiul de incidenta al palei,cat de mult "musca" aer) gen cel din filmul de mai sus sunt modele complexe.Mecanica multa si electronica pe masura.
Ti-as sugera un V911,un heli cu pas fix(acelasi unghi de incidenta tot timpul) pentru ca este mai simplu de zburat,iertator in comenzi,ieftin de cumparat,si daca-l dai de pereti sanse mari doar sa-l pui dinou in mijlocul camerei si sa-l ridici iarasi.Iar daca a crapat ceva prin el cu cel mult 50 lei l-ai refacut.
Ori la un HK450 un crash oricat de mic inseamna cel putin piese de 100lei(axe,pale,flybar,tail boom,maingear,servo,eventual head).Sa nu mai zic de munca necesara pentru a regla un astfel de elicopter,atat din statie cat si mecanic.

V911 este cumva la limita dintre heli si jucarie.De asta e bun pentru tine,are trasaturi de jucarie dar si puncte forte venite din lumea celor serioase.
0

#11 Userul este online   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 30 December 2014 - 06:52 PM

adică a schimbat transmisia şi coada....(pe care le schimbi la prima trântă)...Cred că 600 de leuţi ajung pentru un HK 450 modest...Aduna piesele în coş, şi vezi cât iese...(O să fac şi eu lucrul ăsta, de curiozitate)
0

#12 Useril este offline   IceCube69 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 27
  • Inregistrat: 18-February 12

Postat 30 December 2014 - 06:59 PM

le-am adunat...ajunge undeva la 570 cu piesele din film, piesele de pe ebay,nu prea sunt la curent cu piata(unde le-as gasi mai bune,pret/calitate) si in pretul asta nu e inclusa statia...ma duce cam mult,raman pe v911 pana o sa fiu pregatit din toate p.d.v.

Vezi postareaMihai_supy, la 30 December 2014 - 06:52 PM, a spus:

adică a schimbat transmisia şi coada....(pe care le schimbi la prima trântă)...Cred că 600 de leuţi ajung pentru un HK 450 modest...Aduna piesele în coş, şi vezi cât iese...(O să fac şi eu lucrul ăsta, de curiozitate)

0

#13 Useril este offline   ReD 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 481
  • Inregistrat: 12-August 03
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Heli, Aero, Auto

Postat 30 December 2014 - 07:20 PM

Hai sa ajutam un pic baiatul.

Eu am un hk450 picat care nu doresc sa il mai repar, e varza. Ii donez mecanica (ATENTIE! A se folosii doar ca material didactic) + ca se pot recupera de pe el urmatoarele: gyro, servo coada, regulator turatie. Sunt ok, verificate.

Motorul o sa il tin eu (este align si imi place cum merge) dar ca sa nu ramana pe minus o sa pun la bataie o petarda de motor de la hk, dar care o sa isi faca treaba.

Mie trebuie doar sa imi plateasca transportul.

Daca se mai baga cineva sa ii dea ieftin ceva servo pentru platou atunci cred ca se va incadra la o mecanica de la hk si la o telecomanda si o sa ii mai ramana ceva banuti si de vreo 2 baterii.

Red

PS: asta asa ca tot a fost craciunul
come to the dark side. we have cookies!
0

#14 Useril este offline   IceCube69 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 27
  • Inregistrat: 18-February 12

Postat 30 December 2014 - 07:28 PM

da,frumos,dar nu uita,sunt incepator...o sa ma cam uit la ele,in sensul ca nu o sa stiu ce alte piese o sa trebuiasca sa cumpar,kit-u?...dispus sa mergi pana la capat? te incumeti? :drinks:

Vezi postareaReD, la 30 December 2014 - 07:20 PM, a spus:

Hai sa ajutam un pic baiatul.

Eu am un hk450 picat care nu doresc sa il mai repar, e varza. Ii donez mecanica (ATENTIE! A se folosii doar ca material didactic) + ca se pot recupera de pe el urmatoarele: gyro, servo coada, regulator turatie. Sunt ok, verificate.

Motorul o sa il tin eu (este align si imi place cum merge) dar ca sa nu ramana pe minus o sa pun la bataie o petarda de motor de la hk, dar care o sa isi faca treaba.

Mie trebuie doar sa imi plateasca transportul.

Daca se mai baga cineva sa ii dea ieftin ceva servo pentru platou atunci cred ca se va incadra la o mecanica de la hk si la o telecomanda si o sa ii mai ramana ceva banuti si de vreo 2 baterii.

Red

PS: asta asa ca tot a fost craciunul

0

#15 Useril este offline   IceCube69 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 27
  • Inregistrat: 18-February 12

Postat 30 December 2014 - 07:29 PM

inca ceva...cu niste baterii bune la cat ajunge sa zboare un hk450?(ca timp)
0

#16 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3947
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 30 December 2014 - 07:43 PM

Timpul de zbor e ultima ta grija.Primele zboruri e posibil sa se sfarseasca foarte repede.Un zbor linistit poate dura si 10 minute,insa cu 4-5 baterii(cum are cam toata lumea) ai sa zbori pana te saturi sau pana il faci varza.
Nu te gandi ca odata ce ai un model il ai si gata,nu mai bagi un leu in el.O sa trebuiasca constant piese si accesorii.

PS:daca se incropeste un model complet eu ma pot oferi sa-l setez.
0

#17 Useril este offline   ReD 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 481
  • Inregistrat: 12-August 03
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Heli, Aero, Auto

Postat 30 December 2014 - 07:46 PM

Asta e partea frumoasa la acest hobby. Te documentezi intens, descoperi si singur si pana la urma reusesti. Satisfactia va fi foarte mare.

Din pacate eu stau foarte prost cu timpul, deci nu pot sa te ajut decat cu materialele acestea. Iti trimit mecanica busita tocmai pentru a o studia si a vedea cu ce se mananca. Restul e youtube.

Mare filosofie nu e sa il construiesti. Zburatul e alta treaba. Primul heli o sa il busesti. Tot ce poti sa faci este sa speri ca nu va fi prea urat si sa te dai pe simulator inainte ca sa itit faci mana. Dar simulatorul tot nu se compara cu primele zboruri reale. Acolo intervin si emotiile, etc.
come to the dark side. we have cookies!
0

#18 Useril este offline   IceCube69 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 27
  • Inregistrat: 18-February 12

Postat 30 December 2014 - 08:07 PM

da,am citit,am vazut si filmulete pe youtube,cu montaj si lectii de zburat :)
0

#19 Useril este offline   ReD 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 481
  • Inregistrat: 12-August 03
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Heli, Aero, Auto

Postat 30 December 2014 - 08:31 PM

Trimite-mi te rog adresa pe privat si o sa iti trimit piesele promise.

Bafta
come to the dark side. we have cookies!
0

#20 Useril este offline   Alin32 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 410
  • Inregistrat: 26-February 14
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 15 January 2015 - 09:11 AM

sfat la prima tentativa de zbor heli colective pitch: sa nu te puna frastu sa-l ridici de la sol! inainte de a ridica un heli de la sol baga simulator la greu asta evident dupa ce itzi cumperi o telecomanda gandeste -te ca trebuie sa invetzi creierul tau cu comenzile fara a le gandii, daca le gandesti de ex ca tre sa o iei la dreapta :) pa heli, vezi ce piese aduni si te ajut si eu cu ceva servo platou donatie evident, vorbim, ps sfatul de la un alt incepator documenteaza-te ce inseamna acest hobby inainte sa bagi bani in el:)

Aceasta postare a fost editata de Alin32: 15 January 2015 - 09:15 AM

0

#21 Useril este offline   IceCube69 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 27
  • Inregistrat: 18-February 12

Postat 15 January 2015 - 11:57 AM

merge bagata telecomanda la simulatorul de pe pc?...cunosti vreun simulator bun?...eu ce am gasit nu-i cine stie ce

Vezi postareaAlin32, la 15 January 2015 - 09:11 AM, a spus:

sfat la prima tentativa de zbor heli colective pitch: sa nu te puna frastu sa-l ridici de la sol! inainte de a ridica un heli de la sol baga simulator la greu asta evident dupa ce itzi cumperi o telecomanda gandeste -te ca trebuie sa invetzi creierul tau cu comenzile fara a le gandii, daca le gandesti de ex ca tre sa o iei la dreapta :) pa heli, vezi ce piese aduni si te ajut si eu cu ceva servo platou donatie evident, vorbim, ps sfatul de la un alt incepator documenteaza-te ce inseamna acest hobby inainte sa bagi bani in el:)

0

#22 Useril este offline   Alin32 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 410
  • Inregistrat: 26-February 14
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 15 January 2015 - 12:03 PM

salut, da merge, eu ce folosesc este Phoenix si este destul de realist, exista topik pe forumrm despre simulatoare , citeste si da- i bataie :) au am conectat telecomanda cu cablu audio jack dar vezi tu..

Aceasta postare a fost editata de Alin32: 15 January 2015 - 12:04 PM

0

#23 Useril este offline   Borian 

  • autonom
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 664
  • Inregistrat: 05-December 08
  • Gender:Not Telling
  • Location:-
  • Interests:-

Postat 15 January 2015 - 12:58 PM

Nu te apuca de zburat elicoptere fara deprinderi formate pe simulator, mai ales ca acum e sezonul rece, ia-ti un simulator si invata sa le zbori acolo, ... unde orice crash nu inseamna nimic pagube. O sa economisesti bani si o sa castigi timp, pe care altfel o sa-l pierzi intre doua conenzi de piese de schimb si muuulta meshtereala, pt ca elicopterele implica muuulte reglaje.
Asa ca : simulator, simulator si iar simulator, sint acum simulatoare foarte realistice, daca se poate spune asa, lipseste doar adierea de pa camp, in rest ai de toate ...


Succes !!
0

#24 Useril este offline   IceCube69 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 27
  • Inregistrat: 18-February 12

Postat 15 January 2015 - 01:06 PM

ms baieti
0

#25 Useril este offline   Alin32 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 410
  • Inregistrat: 26-February 14
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 15 January 2015 - 02:53 PM

plus ca exista free pe google, iatzi telecomanda cat de cat ok :)
0

#26 Useril este offline   IceCube69 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 27
  • Inregistrat: 18-February 12

Postat 15 January 2015 - 03:18 PM

http://hobbyking.com...No_Module_.html
modelul asta e ok?...sa-l leg la pc de ce mai am nevoie?

Vezi postareaAlin32, la 15 January 2015 - 02:53 PM, a spus:

plus ca exista free pe google, iatzi telecomanda cat de cat ok :)

0

#27 Useril este offline   Alin32 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 410
  • Inregistrat: 26-February 14
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 15 January 2015 - 04:17 PM

lasa-mi pe mp nr tau de telefon si te sun daca vrei :)
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1


Raspuns rapid

  

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro