Modelism - RHC Forum: Ghid alegere heli jucarie - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

Ghid alegere heli jucarie coaxial 3 canale

#31 Useril este offline   STR82Hell 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 81
  • Inregistrat: 15-June 13

Postat 20 June 2013 - 08:59 AM

Asta nu o inteleg... Ce inseamna la voi jucarie? ptr mine ar fi dimensiunile. Ce nu sare peste 50 cm lungime oricat de performant ar fi tot jucarie e. cand depaseste si poate devini si fatal atunci nu mai e jucarie. o jucarie te loveste te zgarie si gata. Pe cand unu mai mare daca ii lasa urme ptr o perioda mai mare de timp.

Scuze de off topic
0

#32 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 June 2013 - 03:31 PM

Heliurile noastre mari sau mici (sau foarte mici) sunt heliuri adevarate cu pas variabil si cu rotor anticuplu, zboara ca unul adevarat si mai mult decat atat.

Cele din supermarket sunt de jucarie, de regula coaxiale si au o elice caraghioasa in coada care il inclina in fata sau in spate, fara nici o legatura cu unul adevarat.


Vezi postareaSTR82Hell, la 20 June 2013 - 08:59 AM, a spus:

Asta nu o inteleg... Ce inseamna la voi jucarie? ptr mine ar fi dimensiunile. Ce nu sare peste 50 cm lungime oricat de performant ar fi tot jucarie e. cand depaseste si poate devini si fatal atunci nu mai e jucarie. o jucarie te loveste te zgarie si gata. Pe cand unu mai mare daca ii lasa urme ptr o perioda mai mare de timp.

Scuze de off topic

0

#33 Useril este offline   daniel_ionut 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 573
  • Inregistrat: 08-November 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:Helicopters

Postat 08 November 2014 - 02:58 PM

Salutare,

Va recomand WLtoys V911-pro - http://www.banggood....ug-p-86120.html
La banii astia e o jucarie pe cinste.
0

#34 Useril este offline   Primus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3026
  • Inregistrat: 14-June 07
  • Gender:Male
  • Location:FR

Postat 08 November 2014 - 11:31 PM

Ca si Stefan, am inceput cu PicoZ. O jucarie pe cinste, am zburat-o pana s-a facut bucati... http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/rolleyes.gif

Nici nu stiu daca mai au modelul ala cu fuselajul din spuma.

Aceasta postare a fost editata de Primus: 08 November 2014 - 11:33 PM

0

#35 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 November 2014 - 12:30 AM

Ala nu dar a primit fiul meu cadou de la un coleg un PicoZ cu fuselaj din plastic si pale transparente. Zboara exact ca vechiul PicoZ.

Vezi postareaPrimus, la 08 November 2014 - 11:31 PM, a spus:

Ca si Stefan, am inceput cu PicoZ. O jucarie pe cinste, am zburat-o pana s-a facut bucati... http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/rolleyes.gif

Nici nu stiu daca mai au modelul ala cu fuselajul din spuma.

0

#36 Useril este offline   viperfx15 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 18-December 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 December 2014 - 04:17 PM

Salutare tuturor,

Sunt incepator si momentan ma joc cu primul meu elicopter - un coaxial pe 3 canale din supermarket. Vreau sa trec mai departe insa vreau sa o iau cu pasi mici si siguri si sa imi "fac temele" la fiecare pas, motiv pentru care m-am gandit ca urmatorul heli sa fie un pas mic atat dpdv. al bugetului cat si al abilitatilor necesare. Asadar la subiect: WLtoys V911 sau Syma F3 ? As dori sfaturi cu argumente, ca sa ma ajute si pe mine sa inteleg problema. Multumesc anticipat.
0

#37 Useril este offline   daniel_ionut 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 573
  • Inregistrat: 08-November 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:Helicopters

Postat 19 December 2014 - 04:50 PM

Eu iti recomand V911, varianta pro - comanda din china sa fie ieftin, iar piese de schimb gasesti si la noi, pentru cazuri de criza :) (eu am luat de la speedrc.ro diverse maruntisuri).

Din pacate nu stiu sa-l compar cu Syma F3 ca n-am avut dar V911 isi face toti banii. E fun, inveti orientari cu el si super rezistent.

Bafta,
Daniel

Vezi postareaviperfx15, la 19 December 2014 - 04:17 PM, a spus:

Salutare tuturor,

Sunt incepator si momentan ma joc cu primul meu elicopter - un coaxial pe 3 canale din supermarket. Vreau sa trec mai departe insa vreau sa o iau cu pasi mici si siguri si sa imi "fac temele" la fiecare pas, motiv pentru care m-am gandit ca urmatorul heli sa fie un pas mic atat dpdv. al bugetului cat si al abilitatilor necesare. Asadar la subiect: WLtoys V911 sau Syma F3 ? As dori sfaturi cu argumente, ca sa ma ajute si pe mine sa inteleg problema. Multumesc anticipat.

0

#38 Useril este offline   daniel_ionut 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 573
  • Inregistrat: 08-November 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:Helicopters

Postat 19 December 2014 - 04:58 PM

Ah, si inca ceva. Eu mai am si o drona H107L care mi se pare mai challenging decat V911 dar destul de iertatoare cat sa fie buna pt incepatori.
De cele mai multe ori zbor cu drona, V911 sta pe raft de ceva timp - prea se autoniveleaza imediat, nici daca vrei nu poti sa-l trantesti :)

Spor,
Daniel
0

#39 Useril este offline   viperfx15 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 18-December 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 December 2014 - 05:17 PM

un mic update: nu am pus mana nici pe Syma F3 nici pe WLtoys v911, dar am citit tot ce am gasit pe net (articole, descrieri, review-uri) si m-am uitat la ce filmulete am gasit pe YouTube (comparative si independente) si am tras concluzia ca cele doua modele sunt similare din f. multe puncte de vedere, singurele diferente relevante fiind:
- v911 este mai rapid decat F3, nu ca viteza de raspuns la comenzi ci ca viteza de miscare
- telecomanda de la v911 merge la F3 si vice versa
- telecomanda de la v911 are mai multe beculete inutile si oamenii in general zic ca se consuma bateriile de la telecomanda mai repede decat la F3 (aka mai repede decat "normal")
- piese de schimb se gasesc pentru ambele cam la fel de usor si la fel de ieftin, dar pe site-uri diferite (pt. Syma nu prea se gasesc piese pe site-urile populare gen banggood, dar se gasesc pe altele, tot din China), insa v911 este mai popular, ceea ce inseamna ca se gasesc mai multe "despre el" pe net, mai multe piese aftermarket (exemplu oarecare: incarcator pt 4 acumulatori simultan) si mai multe piese de tip upgrade; defapt pentru Syma nu prea am vazut decat piese de schimb oem.


Vezi postareaviperfx15, la 19 December 2014 - 04:17 PM, a spus:

Salutare tuturor,

Sunt incepator si momentan ma joc cu primul meu elicopter - un coaxial pe 3 canale din supermarket. Vreau sa trec mai departe insa vreau sa o iau cu pasi mici si siguri si sa imi "fac temele" la fiecare pas, motiv pentru care m-am gandit ca urmatorul heli sa fie un pas mic atat dpdv. al bugetului cat si al abilitatilor necesare. Asadar la subiect: WLtoys V911 sau Syma F3 ? As dori sfaturi cu argumente, ca sa ma ajute si pe mine sa inteleg problema. Multumesc anticipat.

0

#40 Useril este offline   IceCube69 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 27
  • Inregistrat: 18-February 12

Postat 30 December 2014 - 02:09 PM

Salut baieti, in aceiasi situatie ma aflu si eu...nici macar incepator nu pot sa zic ca sunt :) ,am avut un elicopter tot de prin supermarket cumparat dar nu prea a rezistat.. ochii i-mi sunt tot dupa un v911 pro,are rost sa-mi cumpar pentru inceput unul mai scump sau sa-l schimb pe parcurs cand mai capat experienta? momentan am un buget de 500ron pt asa ceva!Astept un sfat,multumesc!
0

#41 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 30 December 2014 - 02:46 PM

Deschide un topic nou.

Vezi postareaIceCube69, la 30 December 2014 - 02:09 PM, a spus:

Salut baieti, in aceiasi situatie ma aflu si eu...nici macar incepator nu pot sa zic ca sunt :) ,am avut un elicopter tot de prin supermarket cumparat dar nu prea a rezistat.. ochii i-mi sunt tot dupa un v911 pro,are rost sa-mi cumpar pentru inceput unul mai scump sau sa-l schimb pe parcurs cand mai capat experienta? momentan am un buget de 500ron pt asa ceva!Astept un sfat,multumesc!

0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2


Raspuns rapid

  

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro