Modelism - RHC Forum: Help - cum se intretin pensulele - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Help - cum se intretin pensulele

#1 Useril este offline   Mk_IX 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 74
  • Inregistrat: 04-March 05

Postat 12 March 2005 - 03:33 PM

Am si io o intrebare/problema . Dupa ce vopsesc o macheta , cum fac ca sa curat pensulele . Ce folosesc ? Ca mi se intareste vopseaua si pensulele devin beton . Am incercat cu apa - nimic . Le-am pus intr-o eprubeta cu diliant sau asa ceva si a facut un dop gelatinos .
Sper sa ma ajute cineva , ca am cam ramas fara pensule . http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/sad.gif
De obicei practic modelismul static ...dar daca imi cade un avion de pe biblioteca , asta inseamna ca practic si aeromodelismul ?
0

#2 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 12 March 2005 - 05:56 PM

Ai dreptate, ca daca ai sau vrei sa ai pensule de calitate trebuie sa ai grija de ele.
De regula, dupa utilizare, se curata vopseaua cat mai bine (prin pensulare pe un material oarecare sau prin stergere cu ceva, dar fara a se exagera ca se pot smulge firele), se spala pensula cu un solvent al vopselei utilizate, (se poate inlatura solventul cu un material absorbant) si dupa uscare pensula e ca si noua. Pentru pensule mici consumul de solvent e nesemnificativ fata de valoarea pensulelor. Uneori e bine sa inlaturi si solventul cu un material absorbant. Nu trebuie uitat ca solventul dizolva si imprastie poate uniform vopseaua, dar nu o face sa dispara. In final tot prin stergeri repetate vei scapa de vopsea. Daca exagerez putin, oricate amestecari cu solvent si reprize de diluare si evaporare o sa faci, pigmentul tot acolo ramane. Daca are unde, se imprastie. Si nu atat pigmentul e periculos, cat "liantul" din vopsea, adica acea substanta care prin evaporarea solventului se intareste.
La vopselele bazate pe tot felul de reactii chimice nu ma amestec...
E bine sa fie curatate imediat dupa utilizare. Atentie la materialul din care e facut manerul pensulei sau stratul cu care este acesta acoperit, adica sa nu se dizolve si ele in diluantul folosit la stergere. Se poate intampla...

Sa incerci tot felul de artificii tehnice e inutil, nu neaparat imposibil. Adica sa tii pensula in apa daca vopsesti cu vopsea care nu-i pe baza de apa sau sa lasi pensula in cutia cu vopsea pana la o noua folosire...
Sunt tot felul de substante care pot fi folosite la curatare, de la cele de tipul acetonei pana la cele ceva mai "grase". Important e sa nu ramana nimic pe pensula dupa spalare, nici din vopseaua initiala care se va intari si nici din diluantul folosit la spalare.
Apoi mai sunt probleme de bun simt, adica sa nu manjesti chiar toata pensula in timpul folosirii, s-o introduci in vopsea doar atat cat trebuie, sa mentii coada pensulei perfect curata, eventual sa folosesti si ceva echipament sa-i zicem "de protectie". Adica ceva pentru protejat spatiul de lucru si hainele utilizatorului. Nu ca ar fi teren de paintball, dar pot avea loc accidente uneori neplacute. Parerea mea.
Ca materiale folosite la stergere merge orice solvent cat mai ieftin al vopselei utilizate. Uneori merge: acetona, alcoolul tehnic, diluantul tip Dxxx...
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#3 Useril este offline   Mk_IX 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 74
  • Inregistrat: 04-March 05

Postat 12 March 2005 - 11:47 PM

multumesc mult . chiar mi-a fost de ajutor . acum ma duc sa aplic (tocmai am facut un mustang) ce am invatat . :lol:
De obicei practic modelismul static ...dar daca imi cade un avion de pe biblioteca , asta inseamna ca practic si aeromodelismul ?
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro