Modelism - RHC Forum: Cafeneaua Heli - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 35 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »

Cafeneaua Heli Discutii generale ce nu se incadreaza in alte topicuri

#1 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 December 2011 - 11:14 AM

Gigi Becali
"M-am certat şi cu Mitică Dragomir, dar fără jigniri. El m-a făcut oligofren, eu l-am făcut zdreanţa, dar nu ne-am insultat."

Dupa modelul de succes introdus de Silviu la capitolul de machete, F4C deschid un topic similar la heli. Fiind vorba de o cafenea cu discutii libere nu sunt restrictii legate de subiect. Cat priveste tonul astept astept o atitudine deschisa si destinsa asa cum ne arata un mare roman citat mai sus.
0

#2 Useril este offline   rad_gaby 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 19-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Botosani

Postat 14 December 2011 - 09:51 PM

Am vazut la vanzare un heli pe care proprietarul il clasifica (citand ambalajul) ca 3D. Unii colegi se straduiesc sa-i explice ca nu-i 3D dat fiind ca-i chinezesc, printre altele.

Strict semantic, mie mi se pare ca o chestie care se misca in trei dimensiuni (stanga-dreapta, inainte-inapoi, sus-jos) este destul de 3D. Prin prisma acestor cutremuratoare dezvaluiri, de ce consideram ca trebuie sa stea in cap ca sa fie 3D? Am vazut mai demult ca un avion care sta in cap (elice cu pas variabil - culmea tehnologiei) se cheama 4D.

Poate imi scapa mie sensul acelui "D". Rog posesorii de barci de nadit sa-si dea cu parerea.
0

#3 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 December 2011 - 10:44 PM

Eu cred ca am vazut mai mult de un heli 3d la vanzare, de astea coaxiale. Proprietarii sunt nevinovati, scrie "brit new toy" pe cutie ? scrie, scrie 3d pe cutie ? scrie.

Atunci e 3d.

Eu vad treaba cam asa. Omul merge la mall si vede standul cu smecheri care vand heliuri din astea. Sunt haioase, sunt stabile si in mall zboara de nu se poate. Smecherul de la stand il convinge sa cumpare modelul mare, "profesional" de 500 RON nu ala mic, jigarit, de 200 ron.

Omul ajunge acasa, da cateva zboruri chinuite, arunca un ochi pe youtube, descopera forumul si isi da seama cum arata un heli adevarat.

Si il scoate la vanzare. Buba e ca aici nu suntem in mall unde pica fraierii la elicoptere 3d de 500 RON. Unii inteleg ce au in posesie si cer un pret modest altii o tin langa cu 3d si un pret pe masura.

Culmea e ca alea mici de 100-150 RON sunt chiar misto, zbora foarte bine indoor, isi merita banii.

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 14 December 2011 - 10:46 PM

0

#4 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 15 December 2011 - 10:31 AM

Uau, ce transformare.
Cineva sustinea cu vre-o saptamina in urma ca-i musai sa ai emcepix de 800 ron, e drept ca varianta 'de cursa lunga', ca sa te dai prin birlog.

Probabil ca mai cad cite unii in extreme, de exemplu:
- clubul din Pucioasa, au aia niste preturi ...
- unii bucuresteni - nu ambaleaza, nu trimit prin posta (numai cei care lucreaza cu porumbei calatori), nu trimit in tara.
Altii sunt plini de buna vointa, ne stiinta o constatam noi.
- redsky cu aeromodelul de 5000 de euro (sa nu-mi ziceti ca asta nu-i o extrema cu elice'n bot)

Daca si cei care avem pretentia ca suntem cu capul pe umeri, aplecare si buna vointa sa mai ajutam cite un confrate debutant, mai cadem in extreme?
0

#5 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 December 2011 - 10:42 AM

Daca era emcepix-ul 150 RON ce bine era. Daca era la vanzare in mall (asa un panou cu mcpx si piese) am avea amatori de heli de nu ar incapea pe forum.

De regula primul contact cu modelele este in mall, un avion sau heli de 100-150 ron. Sunt jucarii, functioneaza 1-2 zile, daca vrei mai mult treci la emcepix, daca nu te opresti.

Cine a ajuns pe forum, a facut efortul sa se inscrie (cu un nik caraghios) si a facut si 1-2 postari inseamna ca deja a trecut de etapa coaxial de carrefour si vrea mai mult.

Ori, dupa parerea mea, acel mai mult inseamna azi emcepix.

Eu am trimis numai prin posta dar am avut doua surprize neplacute. Doua plicuri, unul cu un gyro Spartan scump si unul cu un head de 450 nu au ajuns niciodata. Asa ca entuziasmul meu pentru posta a scazut considerabil.

Vezi postareavlad1, la 15 December 2011 - 10:31 AM, a spus:

Uau, ce transformare.
Cineva sustinea cu vre-o saptamina in urma ca-i musai sa ai emcepix de 800 ron, e drept ca varianta 'de cursa lunga', ca sa te dai prin birlog.


0

#6 Useril este offline   emilemir 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 873
  • Inregistrat: 04-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Turda
  • Interests:pierdut vremea

Postat 15 December 2011 - 01:38 PM

problema cu faptul ca unii nu trimit prin posta in "provincie" se poate numi daca o luam asa si discriminare, daca ai un produs si vrei sa il vinzi iar eu i-mi doresc acel produs indiferent de costuri il poti trimite cu fan sau cargus. Poate e mai usor si mai rapid sa ajungi la curier decat sa mergi in capatul Bucurestiului sa te intalnesti cu cumparatorul.
De multe ori curierul vine la tine si iti ia marfa
0

#7 Useril este offline   emilemir 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 873
  • Inregistrat: 04-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Turda
  • Interests:pierdut vremea

Postat 15 December 2011 - 01:49 PM

culmea ironiei tocmai acum mi-a venit la usa o tanti care nu e de la posta cu pachetelul din usa cu garniturile de toba. Saracul american totusi a binevoit a trimite marfa in valoare de 2 -3 dolari si in romania

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Picture 021.jpg

0

#8 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 December 2011 - 05:14 PM

Sigur ca da…si marmota invelea ciocolata in staniol...

Au fost cateva vanzari recente la heli, scumpe si nu prea grozave (sau junk pur si simplu). Ei bine acele heli, aparent nevandabile au fost vandute fix cand era mistoul mai mare. Mai sa fie. Ce proprietari norocosi. Eu cand vand un heli la juma de pret stau cu el luni bune.

Cred ca or sa reapara dupa un timp, eventual cu poze noi.
0

#9 Useril este offline   furios 

  • RAPTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1168
  • Inregistrat: 30-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bragadiru
  • Interests:Heli

Postat 21 December 2011 - 06:40 PM

Si alt nik' insa acelasi propietar....a,si de data asta cu palele principale puse corect si cele de coada cum sunt acum.
T-REX 500 PRO
T-REX 600N/OS55HZ-R
T-REX 700X
T-REX 800 TOURBINE
RAPTOR 90 SE gasser
HENSELEIT 3DNT
Save the flybar !!

---------Alexe Gabriel----------
0

#10 Useril este offline   robert15 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1149
  • Inregistrat: 21-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:veliere rc, mountain bike,

Postat 21 December 2011 - 09:18 PM

mie imi plac vanzatiorii care acu' o saptamana erau incepatori in heli,intrebau de configuratii ieftine si apoi ii vezi la vanzari cu un heli de 3 ori mai scump decat piesele cumparate de ei.ba,mai fac si basici la degete tastand obraznic la cei care le spun ca servourile de pe platou trebuie sa fie la fel.

Aceasta postare a fost editata de stamate: 21 December 2011 - 09:19 PM

Stamate Robert, CSU Galati

sunt perfect sanatos.....mi-au spus vocile
0

#11 Useril este offline   rad_gaby 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 19-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Botosani

Postat 21 December 2011 - 09:27 PM

Vezi postareastamate, la 21 December 2011 - 09:18 PM, a spus:

servourile de pe platou trebuie sa fie la fel.


Vad ca te roade chestia asta cu servo-urile la fel (am vazut si in topicul cu vanzarea respectiva). Ai avut vreo experienta negativa cu o astfel de configuratie?
0

#12 Useril este offline   robert15 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1149
  • Inregistrat: 21-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:veliere rc, mountain bike,

Postat 21 December 2011 - 09:33 PM

nu e vorba de ros nimic aici....e vorba de ce am scris pana sa ajung la faza cu servourile.
Stamate Robert, CSU Galati

sunt perfect sanatos.....mi-au spus vocile
0

#13 Useril este offline   DanB 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1551
  • Inregistrat: 22-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:computere, electronica, rc

Postat 21 December 2011 - 09:39 PM

Ma bag si eu ca musca: Pai nu e ca si cum ai intreba de ce cauciucurile de la masina tre sa fie la fel? (pe aceeasi punte, pina nu ma corecteaza cineva). Adica fac aceeasi treaba la platou, de ce sa fie diferite, nu tre sa se miste la fel (de repede, de mult, de prost etc.)?

Schimbind tema, am si eu o nedumerire. De ce asa putin canopii scale? Care e farmecul in a zbura un schelet cu fatza mai mult sau mai putin generica? Oi fi eu dus cu gustul, dar arata ca o masina doar cu capota si parbriz. Uitindu-ma la blade, doar mcx2, cx3 si sr uh-1 (adica doua coax si un sr clasic, mai rau, cu motor pe coada, nimic fbl). Si nu-mi ziceti ca e pentru reducerea greutatii, mai ales la cele mari. Cele MIA (micro-flight) mi se par scumpe, 35 usd pentru una de msr decenta si altceva nu am prea gasit.

Aceasta postare a fost editata de DanB: 21 December 2011 - 09:41 PM

USER BANNED BY ADMIN
0

#14 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 December 2011 - 12:03 AM

Cele trei servo de platou trebuie sa fie indentice. Altfel platoul va avea diverse tendinte care vor influenta zborul in mod neplacut. Asta e valabil la platou la 120 grade.

La mixajul mecanic (gen Raptor) unde fiecare servo face o miscare cel de pas poate fi diferit.

Eu sunt exact pe dos imi plac foarte mult heli-urile RC, cu canopie gen Align (apropo ultimele canopii Align sunt bestiale) si mult mai putin cele scale. Astea imi par fortoase cele scale imi par blege.

Am primit un fuselaj scale de 450 cadou, acum trebuie sa construiesc un heli nou sa il bag inauntru. Poate imi schimb parerea, fuselajul e oricum foarte frumos.
0

#15 Useril este offline   emilemir 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 873
  • Inregistrat: 04-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Turda
  • Interests:pierdut vremea

Postat 24 December 2011 - 10:38 AM

Tuturor Helicopteristilor si pasionatilor de zbor SARBATORI FERICITE, multe cadouri sa va aduca mosul si Un An Nou Fericit !!!
0

#16 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 December 2011 - 12:18 AM

Nu are legatura cu heli dar merita. De cate ori pare ca e unul pe la heli care nu stapaneste limba romana sau logica elementara zambiti; se poate mult mai rau - astea sunt posturi de la auto. Sunt atat de tari incat imi vine sa cred ca sunt fabricate:

- baza 5 t am descis acest topic sami spuneti maimlte de spre iel - si despre o firma de au tomodelism ziceti dca se merita sa iau http://***********/ astai ai saitu dati si la automodele cu bezina si ca acolo ai baza 5t 48.000 si sa nu fie clona dati pararile varog frumos

- ba santeti crescuti an padure scuze de vorba da asa vorbiti asta ai santeti crescutian padure

- sall sall - in deva as automodelisti va treb asa de curios sau hunedoara

- baja 5 t baja 5 t (nota: nu mai e baza 5t)
salut la toti automodelisti. am si eu o in trebare despre automodelul asta spuneti mai multe despre baja 5t va rog frumos - dca sa reteaza sami iau
0

#17 Useril este offline   robert15 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1149
  • Inregistrat: 21-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:veliere rc, mountain bike,

Postat 29 December 2011 - 07:01 PM

sunt fabricate...dar de cei care nu au legatura cu limba romana sau care cred ca forumurile sunt un fel de doua feluri.si mai tare este ca apar zeci de comentarii si unii care le i-au apararea acestor analfabeti.si ne intrebam de ce filmele romanesti sunt cu injuraturi. :pardon:
Stamate Robert, CSU Galati

sunt perfect sanatos.....mi-au spus vocile
0

#18 Useril este offline   rad_gaby 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 19-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Botosani

Postat 29 December 2011 - 07:33 PM

Nu sunt fabricate. Tipu' e chiar contrariat de raspunsurile pe care le primeste. As putea spune ca e aproape inocent in momentul in care replica ceva de genul "ba pe-a ma-tii"- desigur, el ar zice "bap ea: mati" dar asta nu inseamna ca nu e sincer.
0

#19 Useril este offline   sebica_heli 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 223
  • Inregistrat: 12-December 11
  • Gender:Male
  • Location:Zalau

Postat 29 December 2011 - 07:56 PM

Trebuie sa spun si eu cate una alta...

Desi am vazut multe nick-uri inregistrate pe forum, doar doua, trei persoane raspund la intrebari, intrebari puse cu o anumita logica (cel putin pentru cel ce adreseaza chestiunea) si in masura cunostintelor (aici ma refer doar la mine).
Restul zburatorilor (poate se multumesc cu lectura lui Eminescu :pardon: ) nu-i mai intereseaza, nu mai au bani (totusi desi sunt la inceput am cheltuit cateva sute de ron fara sa zbor deloc, inca astept coletul :pardon: ), sau nu mai au rabdare cu cei ca si mine, un novice care vrea sa fie o umbra de pilot.

Multumesc,
0

#20 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 29 December 2011 - 08:43 PM

Vezi postareasebica_heli, la 29 December 2011 - 07:56 PM, a spus:

Trebuie sa spun si eu cate una alta...

Desi am vazut multe nick-uri inregistrate pe forum, doar doua, trei persoane raspund la intrebari, intrebari puse cu o anumita logica (cel putin pentru cel ce adreseaza chestiunea) si in masura cunostintelor (aici ma refer doar la mine).
Restul zburatorilor (poate se multumesc cu lectura lui Eminescu :) ) nu-i mai intereseaza, nu mai au bani (totusi desi sunt la inceput am cheltuit cateva sute de ron fara sa zbor deloc, inca astept coletul :) ), sau nu mai au rabdare cu cei ca si mine, un novice care vrea sa fie o umbra de pilot.

Multumesc,


Nu stiu cum fac altii, pot sa-ti scriu cum fac eu:
- cind auzi pe unul ca-l cheama 'Micky Mouse', Obi Wan Kenobi, sau Alba ca zapada, in viata de zi cu zi ce faci ?
- daca vezi pe altul cu o poza in avatar 'sugestiva', te inspira ? i-ti da de gindit ? mie da, pentru ca imaginea il reprezinta.

De nebuni te fresti, pe prosti ii ignori (daca poti). Cind observi ceva, nu il anuta nici pe el nici pe tine sa-i spui in fata nene, esti 'blond'.
Cam asa e si pe forum, depinde de imaginea pe care mi-o fac despre interlocutor, de cum intreaba, si apoi daca pot sa-i raspund pertinent (la obiect).
0

#21 Useril este offline   takeoff 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1029
  • Inregistrat: 25-July 08
  • Gender:Male
  • Location:Calarasi
  • Interests:Elicoptere,elicoptere,elicoptere si apoi tot ce zboara...

Postat 29 December 2011 - 08:44 PM

Vezi postareasebica_heli, la 29 December 2011 - 07:56 PM, a spus:

Trebuie sa spun si eu cate una alta...

Desi am vazut multe nick-uri inregistrate pe forum, doar doua, trei persoane raspund la intrebari, intrebari puse cu o anumita logica (cel putin pentru cel ce adreseaza chestiunea) si in masura cunostintelor (aici ma refer doar la mine).
Restul zburatorilor (poate se multumesc cu lectura lui Eminescu :) ) nu-i mai intereseaza, nu mai au bani (totusi desi sunt la inceput am cheltuit cateva sute de ron fara sa zbor deloc, inca astept coletul :) ), sau nu mai au rabdare cu cei ca si mine, un novice care vrea sa fie o umbra de pilot.

Multumesc,

Pai de obicei,intrebarea este:ce heli recomandati pt. un incepator cu buget redus?Inevitabil iti va raspunde Stiganas pt. ca el le-a probat pe toate.
Eu am un singur heli de la HK si ala e o ciudatenie.Cand e vorba de coaxiale unii nici nu mai pierd timpul cu raspunsul ahicunoscut:e jucarie!
Multe din problemele mari s-au dezbatut deja,asa ca daca nu ai o intrebare care sa starneasca interesul mai multor,rezultatul e cel care l-ai vazut.
0

#22 Useril este offline   takeoff 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1029
  • Inregistrat: 25-July 08
  • Gender:Male
  • Location:Calarasi
  • Interests:Elicoptere,elicoptere,elicoptere si apoi tot ce zboara...

Postat 29 December 2011 - 08:55 PM

Vezi postareavlad1, la 29 December 2011 - 08:43 PM, a spus:

Nu stiu cum fac altii, pot sa-ti scriu cum fac eu:
- cind auzi pe unul ca-l cheama 'Micky Mouse', Obi Wan Kenobi, sau Alba ca zapada, in viata de zi cu zi ce faci ?
- daca vezi pe altul cu o poza in avatar 'sugestiva', te inspira ? i-ti da de gindit ? mie da, pentru ca imaginea il reprezinta.

De nebuni te fresti, pe prosti ii ignori (daca poti). Cind observi ceva, nu il anuta nici pe el nici pe tine sa-i spui in fata nene, esti 'blond'.
Cam asa e si pe forum, depinde de imaginea pe care mi-o fac despre interlocutor, de cum intreaba, si apoi daca pot sa-i raspund pertinent (la obiect).

VLAD1,si eu sunt unul din cei cu nik.. ciudat,de ce,pentru ca cele dorite de mine erau ocupate,asa am ajuns la acesta,care era de fapt denumirea pozei.
Cred ca multi dintre cei exemplificati de tine sunt in aceasta pozitie.Si inca ceva,cand te-ai inscris erau putini useri,cred ca daca ai deschide un cont
acum,ai fi Vlad 1234567898765xzcv.
0

#23 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 December 2011 - 10:35 PM

Vlad e din cei care se straduiesc si scriu pe forum. Cu nik-urile il inteleg, eu sunt mult mai tolerant dar sunt nikuri si mai ales avataruri care sunt prea mult si pentru mine. Mai e si semnatura care poate ocupa juma de pagina. Dar la ce bun sa faci observatii. Daca cineva are un nik/avatar idiot la ce bun sa-i explici.

Chestia cu raspunsul e cam asa. Tot ce intreaba un incepator pe forum este deja intrebat de 1000 de ori inainte. Dar incepatorul nu intotdeauna da search si nu intotdeauna intelege ce s-a discutat acum un an. Peste asta desi pare ca totul e la fel apar de fapt mici schimbari care fac ca raspunsul de acum un an in mare corect sa nu mai corespunda cu cel de anul acesta.

Exemple:

- gyro - GA-250 acum 2 ani nu era, acum un an mergea numai cu servo digitale.
- Kiturile de HK 450 sunt la fel ca acum 3 ani dar au trecut prin cateva variante.
- servo de platou - acum 3 ani HXT900 era de baza. Intre timp au aparut alte servo ieftine clar mai bune.
- coaxiale. Coaxialele care acum sunt si la alimentara acum 3 ani nu erau. Vorbesc de cele cu 3 canale si rotor orizontal in coada. Zboara caraghios dar au o stabilitate fara egal si sunt cele mai ieftine (mai putin palamidele profesionale cu lumini 3d).
0

#24 Useril este offline   robert15 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1149
  • Inregistrat: 21-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:veliere rc, mountain bike,

Postat 29 December 2011 - 10:36 PM

a fost unu" obiwan aici pe forum(acum e banat omu).in cele cateva discutii pe messenger pe care le-am avut(din pacate pentru pupilele mele) si-a dat arama pe fata si m-a injurat.ca fost administrator pe un site de socializare,nu cred ca injuraturile ar fi fost o problema(sa i le expun) dar cand am vazut ca omul imi mai spune ca este si psiholog,am inceput sa ma intreb daca nu ar trebui sa ii dau ignore.deci,trebuie IGNORATI "farisei" de genul celor mentionati mai sus si atat.ne putem distra aici pe seama lor foarte bine fara sa le dam impresia ca ne-ar interesa vre-un moment ceva din ce inreaba ei.

Aceasta postare a fost editata de stamate: 29 December 2011 - 10:37 PM

Stamate Robert, CSU Galati

sunt perfect sanatos.....mi-au spus vocile
0

#25 Useril este offline   DanB 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1551
  • Inregistrat: 22-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:computere, electronica, rc

Postat 29 December 2011 - 10:44 PM

Pentru mcx2 intrebati ca va raspund eu, msr x-ul e inca pe drum asa ca vreau nu vreau il modific (pe mcx2) si-l zbor. Acuma am pornit operatiunea "redus jocurile mecanice", inspirat de msr x unde din fabrica la doua link-uri sint o-rings (inele de cauciuc, solutia ieftina pentru redus jocul dar marit mult frecarea), dupa ce am avut o discutie pe teme de tbe cu el. Man, or fi blade firma dar atitea chestii iti lasa de facut post factory...

Aceasta postare a fost editata de DanB: 29 December 2011 - 10:46 PM

USER BANNED BY ADMIN
0

#26 Useril este offline   Ice9 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1361
  • Inregistrat: 06-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:RC Helicopters

Postat 04 January 2012 - 03:31 PM

La multi ani tuturor "cafegiilor" (scuzati intarzierea)!
Daca nu reprezinta un subiect prea intim pentru dumneavoastra domnilor, as indrazni sa va intreb de planurile personale de achizitie/vanzare/upgrade pentru 2012.:)
Eu va divulg ca intentionez sa achizitionez un singur model in 2012 (si sper sa ma tin de cuvant) si sa petrec cat mai mult timp la camp si nu la masa de lucru (sa vedem daca si "degetelele" sunt de aceeasi parere). Acum nu stiu sigur care este castigatorul, dar sigur un "electric mare". Un Fusion sau 600 EFL...mai vedem :)
Oricum va urez la toti un an superb (din punct de vedere aeromodelistic, ca de altele v-au urat colegii de munca si familia) si sa va indepliniti toate dorintele (tot aeromodelistice)!:)
0

#27 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 January 2012 - 09:47 PM

La Multi Ani Ice. Asa e, am uitat de planurile pentru noul an. Pe tine nu te cred ca o sa cumperi unul singur. Dupa ce vinzi protos-ul, asa dupa catava luni cumperi ori un Trex500 ori un Protos stretch, nu rezisti.

Eu vreau sa ma opresc cu achzitiile si sa zbor ce am. O sa cumpar un MCPx v2 caci cel pe care il am a murit si ma tenteaza chestia asta, tot de la blade:
Blade mQX Quadcopter
0

#28 Useril este offline   Ice9 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1361
  • Inregistrat: 06-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:RC Helicopters

Postat 06 January 2012 - 03:14 PM

Nu,nu,nu...pe bune. Un singur model :), nu ma ispiti...
Dar daca tot ai adus vorba...quadcopter-ul astept sa-l vad mai intai la tine... :D
0

#29 Useril este offline   takeoff 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1029
  • Inregistrat: 25-July 08
  • Gender:Male
  • Location:Calarasi
  • Interests:Elicoptere,elicoptere,elicoptere si apoi tot ce zboara...

Postat 06 January 2012 - 05:32 PM

Vezi postareaIce9, la 06 January 2012 - 03:14 PM, a spus:

Nu,nu,nu...pe bune. Un singur model :), nu ma ispiti...
Dar daca tot ai adus vorba...quadcopter-ul astept sa-l vad mai intai la tine... :D

Daca e vorba de un singur model,eu pe acesta as merge:
http://helidirect.co...kit-p-24943.hdx
0

#30 Useril este offline   Ice9 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1361
  • Inregistrat: 06-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:RC Helicopters

Postat 07 January 2012 - 12:49 PM

Vezi postareatakeoff, la 06 January 2012 - 05:32 PM, a spus:

Daca e vorba de un singur model,eu pe acesta as merge:
http://helidirect.co...kit-p-24943.hdx


Nu am ce zice, heli-ul e super, dar cam exotic (si nu ma refer numai la pret). Daca tot o sa aiba si "perioade de service", parca prefer piese de Align sau Outrage.:wacko:
0

Arata acest topic


  • 35 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »


Raspuns rapid

  

3 useri citesc topicul
0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro