Modelism - RHC Forum: Incepator - prima corabie de lemn - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Incepator - prima corabie de lemn Am nevoie de sfaturi, unelte, pareri. Multumesc

#1 Useril este offline   Lupu' 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 12-December 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

  Postat 12 December 2011 - 11:48 PM

Salutare.

In primul rand vreau sa va spun ca ma bucur sa ma aflu aici; a fost o mare bucurie sa descopar un forum cu aceasta tematica.
In ultima saptamana m-am gandit din ce in ce mai serios sa pun mana pe un navomodel din lemn si sa cochetez cu acest domeniu.
Mentionez ca nu am mai facut niciodata asa ceva , asa ca am mare nevoie de sfaturile voastre.

Dupa 2-3 zile de cercetari m-am hotarat de principiu sa comand kitul Blue Shadow de la Mamoli. Ce ziceti? este ok pentru un incepator? Imi puteti recomanda altceva?

Sa zicem ca ajung in stadiul in care primesc kitul, de ce unelte am nevoie pentru inceput? Mentionez ca am citit mai multe topicuri de pe forum dar sunt enumerate zeci si zeci de unelte; imi puteti recomanda strict uneltele de care as avea nevoie pentru inceput?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri si sper sa-mi fiti alaturi si pe viitor.

Lupu'
0

#2 Useril este offline   Lucianus 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 76
  • Inregistrat: 24-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Roman, Neamt
  • Interests:Web design, 3d modeling, dreamweaver, photoshop, lightwave, silo, messiah, cititul

Postat 13 December 2011 - 07:27 PM

Bine ai venit! Sper sa gasesti raspunsul la ceea ce cauti. Eu sunt incepator si tot asa am vrut sa fac o lista dar cel mai bine inveti ce ai nevoie facand si vezi ce-ti lipseste sau urmarind pe altii cum fac. Cauta pe site-uri straine build logs for ships, cred ca gasesti aproape orice kit.

Aceasta postare a fost editata de Lucianus: 13 December 2011 - 07:28 PM

When I am working on a problem I never think about beauty. I only think about how to solve the problem. But when I have finished, if the solution is not beautiful, I know it is wrong.
0

#3 Useril este offline   Lupu' 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 12-December 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 December 2011 - 10:56 PM

Pana la urma m-am decis sa fac Galionul "Sf. Ioan Botezatorul" de la Deagostini.
Am gasit toate numerele pana in prezent si .... sper sa fi facut o alegere buna.

Voi ce ziceti?
0

#4 Useril este offline   Ntz 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 83
  • Inregistrat: 27-October 11
  • Gender:Male
  • Location:Eforie Sud

Postat 14 December 2011 - 02:39 PM

Succes :D
Invata din greselile altora, viata e prea scurta pentru a le face tu insuti pe toate.
Comunitate Cs http://cs.eforienett.ro
Tutoriale CS http://www.tutorialecstrike.ro
0

#5 Useril este offline   Lupu' 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 12-December 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 December 2011 - 09:15 PM

Multumesc pt incurajari.

Problema este ca la numarul unu am doar piesele , imi lipsesc revista si instructiunile de asamblare.
Aveti cumva un nr.1 in plus ? ...sau stiti de unde il pot achizitiona?
Multumesc
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro