Modelism - RHC Forum: Traxxas Summit - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Traxxas Summit Upgrade to Brushless !

#1 Useril este offline   brhams 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 139
  • Inregistrat: 17-January 11

Postat 10 December 2011 - 03:52 AM

SAL! ALL,Pt aceia dintre voi care au acest model (sau REVO) pot zice k am reusit sa fac upgrade de la motorul stock (Titan 775) brushead (cu perii) la un motor brushless(fara perii) . Montajul in sine nu a necesitat nimic in plus ,totul potrivindu-se perfect!Eu am optat pt un motor de 1965KV de la Turnigy cu ESC si card de programare! ,Secretul consta in pinionul pe care-l atasati la acest motor! Dat fiind faptul k acest motor este mai puternic ,dar in acceelasi timp consuma mai ptz( 2,6A idlle sau in gol, fata de 4,2A Titan 775 ,motor stock) are si turatia mult mai mare! Pentru a putea adapta modelul dvs. functie de conditiile de teren (Viteza ,sau off road) ,va trebui sa jonglati cu urmatoarele: Nr 1: Alimentarea se poate realiza in serie (stock) sau paralel (optional),pt aceasta avand nevoie de o noua mufa (traxxas) sau altceva care va permite alimentarea de la akm in paralel(adica 2x5300MAh=10,6AH- tot la 7,2V) ceea ce i-i va conferii modelului dvs. mai multa autonomie ,dar si putere pt. teren off road! 2: Indiferent de cum doriti sa alimentati motorul (serie,paralel 16,8V,Nimh ,14,4V LiPO, 8,4V Nimh, 7,2VLipo) un element important este pinionul motorului care in cazul nostru la Traxxas Summit este 14T (stock). Eu am luat pinioane de la 12T la 15T si 21T pt. viteza extrema ! Jongland cu cele de mai sus cred ca veti obtine maximum de fun ride!!! Am postat acest topic in speranta ca poate i-i va fii cuiva de ajutor,eu negasind aceste informatii la momentul oportun....
0

#2 Useril este offline   brhams 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 139
  • Inregistrat: 17-January 11

Postat 19 December 2011 - 10:24 PM

Are cineva pe aici ,acest model ,pt. a schimba pareri,opinii ,sfaturi ?!?

Aceasta postare a fost editata de brhams: 19 December 2011 - 10:25 PM

0

#3 Useril este offline   Stuffy 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 430
  • Inregistrat: 06-April 11
  • Gender:Male
  • Location:Onesti
  • Interests:Automodelism
    Sporturi de Iarna

Postat 19 December 2011 - 10:56 PM

mai este un topic pentru Traxxas Summit.. cu pareri si opinii.. trebuie doar sa casti ochii :clapping:
Bafta :good:
I reject your reality and substitute my own.
0

#4 Useril este offline   brhams 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 139
  • Inregistrat: 17-January 11

Postat 21 December 2011 - 07:14 PM

Vezi postareaStuffy, la 19 December 2011 - 10:56 PM, a spus:

mai este un topic pentru Traxxas Summit.. cu pareri si opinii.. trebuie doar sa casti ochii :drinks:
Bafta :)

Decat remarca in sine, ar fii fost mai util un link! asta asa ca intre forumisti....cand voi avea suma necesara voi achizitiona si un microscop atomic pt a putea vedea mai bine :)
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro