Modelism - RHC Forum: ajutor bruiere receptor la conectare cu ap117 - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

ajutor bruiere receptor la conectare cu ap117 bruiere receptor?

#1 Useril este offline   adi elicopter gl 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1170
  • Inregistrat: 07-March 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 08 December 2011 - 01:35 PM

deschid acest topic in speranta in care o sa reusesc sa primesc un raspuns la rezolvarea unei situatii mai delicate de care ma lovesc
am un osd ap117 fy21 ap si receptor corona rp8d1 in 35 8 canale. folosesc 7 canale. in momentul in care este introdus firul de la canalul 6 cum l am pus eu din receptor in ap117 apare o vibratie la servo coada (sus jos). si ledul de la receptie pilpaia aproape continu. In mom in care alimentez ap117 dispare vibratia de pe coada si led receptie sta aprins in mod constant.
totul e montat ca la carte , deparazitat , distanta dintre receptor si restu e ok . ce poate sa aiba????. Am incercat toate variantele , inclusiv izolarea si impamintarea receptorului fara nici un succes.
in mom de fata am renuntat la canalul de la osd pt a nu mai aparea aceasta situatie (am scos firul din ap117) dar totusi mi se pare fff ciudat.
www.fotofilmaerian.ro
0

#2 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 08 December 2011 - 01:47 PM

Ce conexiune de masa ai intre osd si receptor ?

"impamintarea" pe un avion ? :unsure:

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 08 December 2011 - 01:48 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#3 Useril este offline   adi elicopter gl 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1170
  • Inregistrat: 07-March 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 08 December 2011 - 09:18 PM

Vezi postarearenatoa, la 08 December 2011 - 01:47 PM, a spus:

Ce conexiune de masa ai intre osd si receptor ?

"impamintarea" pe un avion ? :unsure:

te rog fii mai explicit ca nu inteleg intrebarea
de la receptor vine un fir cu 2 conductori care duc la ap117
masa si data la receptor iar la ap 117 are mufa dedicata antiprost nu ai cum sa gresesti?
intre receptor si osd asta e singura conexiune
www.fotofilmaerian.ro
0

#4 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 08 December 2011 - 10:05 PM

Asta voiam sa aud, ma intrebam daca ai legat firul de masa, ca sunt pe net tot felul de sfaturi care zic ca sa legi numai firul de semnal ca altfel creezi bucle de masa, dar majoritate sunt interpretari eronate ale fenomenului.

Ok, eu as arata cu degetul catre receptorul Corona, stiu ca forumurile de FPV sunt pline de laude la adresa acestui receptor, dar mie nu mi-a mers.

Totusi, o schema sau poza cu interconectarea integrala receptor / ESC/ OSD / AP / ... si ce mai e pe acolo ar fi de folos.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#5 Useril este offline   adi elicopter gl 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1170
  • Inregistrat: 07-March 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 09 December 2011 - 10:21 AM

Vezi postarearenatoa, la 08 December 2011 - 10:05 PM, a spus:

Asta voiam sa aud, ma intrebam daca ai legat firul de masa, ca sunt pe net tot felul de sfaturi care zic ca sa legi numai firul de semnal ca altfel creezi bucle de masa, dar majoritate sunt interpretari eronate ale fenomenului.

Ok, eu as arata cu degetul catre receptorul Corona, stiu ca forumurile de FPV sunt pline de laude la adresa acestui receptor, dar mie nu mi-a mers.

Totusi, o schema sau poza cu interconectarea integrala receptor / ESC/ OSD / AP / ... si ce mai e pe acolo ar fi de folos.

Cam asa arata schema dupa care am legat eu fy 21 ap de osd
gasesti manualul aici
http://www.fpvflying...21AP-manual.pdf

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: fy 21 ap +ap117.JPG

www.fotofilmaerian.ro
0

#6 Useril este offline   adi elicopter gl 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1170
  • Inregistrat: 07-March 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 09 December 2011 - 10:38 AM

Vezi postareaadi elicopter gl, la 09 December 2011 - 10:21 AM, a spus:

Cam asa arata schema dupa care am legat eu fy 21 ap de osd
gasesti manualul aici
http://www.fpvflying...21AP-manual.pdf

Si am legat toate trei adica fy 21 ap , osd si receptorul de la aceiasi baterie normal bagate printr un ubec pt partea de reciver si12 v direct la ap112
toate firele de curent sint deparazitate (intrefier ) parca asa ai zice am zis ca vine un bruiaj de la ubec esc-ului si am renuntat la el. Am scos plusul de la firul ce vine la ubec pt acceleratie.
o sa comand un alt receptor poate problema vine de la acesta. chestia e ca daca folosesc un receptor in 2,4 nu mai apare acest bruiaj cu toate ca firele sint bagate in aceleasi ordine si in aceleasi pozitii.
Receptorul in 35 l am invezit in staniol apoi l am stins cu un fir neizolat care l am legat la minus receptor. nici o inbunatatire.
www.fotofilmaerian.ro
0

#7 Useril este offline   adi elicopter gl 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1170
  • Inregistrat: 07-March 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 09 December 2011 - 09:41 PM

Cred ca azi am reusit sa aflu misterul.
Situatia s a rezolvat foarte elegant dar inainte sa va zic finalul am sa va relatez si vou ce sa intimplat poate invata cineva ceva din asta
am ridicat avionul in aer am facut 2 ture cu el dupa care a inceput vechiul zgomot la motor adica accelerari si decelerari cu o intesitate mare. in momentul acela am hotarit sa aduc avionu jos numai ca am rata aterizarea (aterizat cam departe de mine ) si din lene l am mai urcat odata pt a mai face un tur de pista dupa care sa efectuez manevra de aterizarea. l, am ridicat dupa care am facut un viraj la stinga, avionul a luat o la dreapta . ffff mirat de ce s a intimplat am inceput sa reduc motorul dar din pacate acesta nu asculat comanda. am incercat sa il cobor sa il virez sa l scot din modul stabilizat si nimic. am pus ochelarii pe ochi sa vad in ce mod este si l am gasit in rtl cu toate ca eu nu am accesat comanda aceea. avionul facea cercuri deasupra mea incontionu. am inchis statia , am redeschis mutat toate comenzile in fel si chip si nimic el nestingherit facea cercuri in jurul meu. clar era ca am pierdut receptia si fail safe a intrat in actiune numai ca problema era ca toate aceste lucruri se intimplau la 150 200 m de mine adica in 35 sa pierzi receptia la distanta asta ce sa mai discutam. dupa 20 25 minute de cercuri intr un sfirsit a aterizat si avionul meu undeva pe cimp deoarece s a terminat bateria la propulsie. norocul meu ca am avut activat fail safe si ca aterizarea a fost cum nu se poate mai perfecta. cercul care il facea traversa o sosea circulata (dn) si trecea la un moment dat si pe deasupra unei balti. duap ce l am recuperat am chemat comisia de investigare a accidentelor aero (cei 2 prieteni care erau cu mine) si am constat ca receptorul pur si simplu era mort. nu mai bipaia nici un led in el nimic. mort. Ajuns acasa am desfacut receptotul de pe avion l am alimentat separat si nimic mort. problema cu bruaijul cred ca sa rezolvat. receptorul avea ceva nasol in el si cu ocazia asta sa ars complet. Ma bucur ca am scapat asa usor din patania asta.
concluzii pt fpv sau cei ce au pe model stabilizator.
1 nu decolom pina nu avem fail safe in carul in care avem activa functia rtl totu e ok
pt cei ce nu au gps si rlt se va seta motorul la o turatie fff mica numa sa aterizeze avionul cit mai aprope de locul in care apare nenorocirea
2gps pe avion in cazul in care avionul pleaca departe se da un telefon si primim coordonatele gps unde a aterizat
3receptorul si stabilizatoru eventuat transmisia video se leaga pe alta baterie nu cea de propulsie cea din urma se va termina inaintea ei si avionul va ateriza in cond stabilizate ok
4trb sa avem receptoare de calitate daca cineva poate recomanda astept sugestii
www.fotofilmaerian.ro
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro