Modelism - RHC Forum: Hobbyking ZYX 3-Axis Flybarless System, Tarot, CopterX 3100 - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »

Hobbyking ZYX 3-Axis Flybarless System, Tarot, CopterX 3100 Unitatile FBL ieftine sunt aici

#1 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 December 2011 - 02:57 PM

Asa cum era previzibil au aparul unitatile FBL ieftine. De fapt deocamdata e una singura vanduta sub diverse etichete:

Hobbyking ZYX 3-Axis Flybarless System, Tarot, CopterX 3100, etc. Preturile variaza intre 30-60 USD. In mod suprinzator la HK e scumpa.

Programarea se face din statie si optional dintr-o cutie cu display si butoane. Se pare ca e foarte buna, nu chiar la nivelul celor de top dar destul de aproape.

Pentru un HK450 este unitatea ideala. Eu nu o cumpar inca, mai astept. Printre altele mai astept urmatoarele:

- un pret mai mic - pana in 20 USD (am dat 50 USD pe un Align3g nou)
- update de firmware si programare pe USB, de preferinta fara nici o interfata suplimentara

cu bataie mai lunga astept:
- governor
- accelerometre si posibilitate de bail-out.

Pentru cine isi contruieste un HK 450 sau 500 trebuie sa cumpere unitatea si un head FBL. Pret total 50-100 USD.

Sper sa apara la Hobby King kituri de heli cu cap FBL, asa cumpar aiurea un head cu flybar cu care nu am ce face. Cand vor aparea la hobbyking aceste kituri heliurile cu flybar vor deveni raritati.

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 18 January 2013 - 03:54 PM

0

#2 Useril este offline   emilemir 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 873
  • Inregistrat: 04-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Turda
  • Interests:pierdut vremea

Postat 07 December 2011 - 01:53 PM

super...... deja mi-am pus pe lista de asteptare un coperx 3X100 la pretul de 29 de dolari :blush:
0

#3 Useril este offline   CAP231 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 717
  • Inregistrat: 09-September 07
  • Location:puerto galera
  • Interests:Playing cards

Postat 02 January 2012 - 01:51 PM

sal, si eu stau pe ganduri sa-mi iau un Tarot zyx dar nu stiu ce head sa-mi iau, heli este un trex 450 sport, in mod normal ar trebui sa iau head fbl tarot 450-V3 (totusi sunt curios daca s-ar potrivi un head tarot fbl 450-pro) am gasit mai multe variante de head si desi vad care e diferenta dar nu inteleg, de exemplu http://www.oomodel.c...ue-p-62102.html si asta http://www.oomodel.c...09-p-60908.html. As fi recunoscator daca m-ar ajuta cineva. Eventual asta http://www.oomodel.c...01-p-60907.html
0

#4 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 02 January 2012 - 04:49 PM

Sunt toate bune, variatii pe aceeasi tema, din ce vad eu sunt copii dupa headurile originale Trex. Primul e cel mai bun (sau ultimul ca e la fel). Cel de la HK e juma de pret la 15 USD si e verificat, merge foarte bine.

Spre deosebire de un head clasic, complex, un head FBL e simplu, orice head e bun daca nu e facut cu picioarele.

Vezi postareaCAP231, la 02 January 2012 - 01:51 PM, a spus:

sal, si eu stau pe ganduri sa-mi iau un Tarot zyx dar nu stiu ce head sa-mi iau, heli este un trex 450 sport, in mod normal ar trebui sa iau head fbl tarot 450-V3 (totusi sunt curios daca s-ar potrivi un head tarot fbl 450-pro) am gasit mai multe variante de head si desi vad care e diferenta dar nu inteleg, de exemplu http://www.oomodel.c...ue-p-62102.html si asta http://www.oomodel.c...09-p-60908.html. As fi recunoscator daca m-ar ajuta cineva. Eventual asta http://www.oomodel.c...01-p-60907.html

0

#5 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 02 January 2012 - 05:10 PM

Unitatea asta Tarot/copterX/HK se invarte in jurul a 40-60 USD. Am luat anul trecut de la heliproz de blackfriday un Align 3g nou nout cu 50 USD. Nu aveam nevoie de el dar la 50 USD nu am rezistat.

Asa ca da, unitatile FBL ieftine sunt aici.
0

#6 Useril este offline   CAP231 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 717
  • Inregistrat: 09-September 07
  • Location:puerto galera
  • Interests:Playing cards

Postat 02 January 2012 - 06:20 PM

Aceasta piesa la ce se foloseste? http://www.oomodel.c...19-p-61944.html
0

#7 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 02 January 2012 - 06:48 PM

Se insurubeaza in head si se foloseste pentru a masura unghiul palelor (altfel e mai greu ca nu ai flybar), tot inventia lui Align, numai Align are asa ceva, eu nu am, nu simt nevoia.

La moda sunt si busolele electronice (BeastX vinde una destul de scumpa) tot pentru a masura unghiul palelor. Nici din asta nu am. M-am jucat putin cu telefonul care are si soft de busole electronica dar in final tot cu rigla si cu ochiul masor unghiul.

Vezi postareaCAP231, la 02 January 2012 - 06:20 PM, a spus:

Aceasta piesa la ce se foloseste? http://www.oomodel.c...19-p-61944.html

0

#8 Useril este offline   CAP231 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 717
  • Inregistrat: 09-September 07
  • Location:puerto galera
  • Interests:Playing cards

Postat 02 January 2012 - 10:52 PM

La consum se vede vreo diferenta? ma refer ca bateria nu e asa de calda la sfarsitul zborului sau timpul de zbor creste cu 30 sec de exemplu. E adevarat ca nu exista crash fara sa ti se duca cel putin un servo?

Aceasta postare a fost editata de CAP231: 02 January 2012 - 10:52 PM

0

#9 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 02 January 2012 - 11:06 PM

Consuma o idee mai putin dar asta nu conteaza, conteaza mult mai mult cat tragi de el. Sigur nu consuma mai mult.

Daca ai servo cu gear de plastic, da se cam duc la un crash. Daca ai servo cu gear de metal nu se duc. Se rup bratele de plastic dar e un clenci.

Se pot deforma rotitele din servo si te poti trezi cu un servo blocat dupa un timp, asa a patit morph (si a facut crash). Cele din plastic ori sunt rupte ori sunt bune.

Daca ar fi sa aleg acum, as alege servo cu roti de plastic si cu gear de rezerva ieftin si pe toate drumurile (gen Alig 410). La un crash le schimb si nu ma doare capul.

Atentie la servo cu gear de metal care au prima roata din platic (gen Inolab 202/Robbe FS61) la un crash numai acea rotita se duce (si la cele cu gear de plastic la fel) si magarii nu vand decat set complet.

Vezi postareaCAP231, la 02 January 2012 - 10:52 PM, a spus:

La consum se vede vreo diferenta? ma refer ca bateria nu e asa de calda la sfarsitul zborului sau timpul de zbor creste cu 30 sec de exemplu. E adevarat ca nu exista crash fara sa ti se duca cel putin un servo?

0

#10 Useril este offline   emilemir 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 873
  • Inregistrat: 04-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Turda
  • Interests:pierdut vremea

Postat 03 January 2012 - 04:38 PM

la cele clasa 600 se duc tot asa repede servourile la un crash sau au noroc ca mai sunt si cele 2 brate de comanda intermediare ?
0

#11 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 January 2012 - 06:57 PM

Modelele noi de heli nu mai au parghii intermediare, nici macar cele mari, 700. Pe vremuri se credea ca aceste parghii sunt de baza, primele trex 450 asa erau. Dupa aceea s-au prins ca merge si fara.

Trex 550 si 600 nu mai au parghii. Modelul meu e ca parghii si imi place foarte mult asa. Nu cred ca se pierde nimic prin transmisie dar geometria e mai precisa. In principiu daca ai parghii servo preiau mai bine socurile de la crash, se duc mai greu.

Da nu sunt 2 crashuri la fel. Am avur crasuri usoare cu heli muci si unele nasoale in care nu am schimbat mai nimic.

Servourile Hyperion au gear de metal cu prima rotita din plastic. Acea rotita o am (5 bucati 2 USD) in principiu trebuie sa ma tina multe crashuri.

Vezi postareaemilemir, la 03 January 2012 - 04:38 PM, a spus:

la cele clasa 600 se duc tot asa repede servourile la un crash sau au noroc ca mai sunt si cele 2 brate de comanda intermediare ?

0

#12 Useril este offline   emilemir 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 873
  • Inregistrat: 04-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Turda
  • Interests:pierdut vremea

Postat 03 January 2012 - 07:58 PM

ma interessa sa vad daca pe tz frenzy merita sa pun fbl sau sa il las deocamdata asa cum a venit el. Pe platou am pus turnigy si miscarea platoului se face cu parghii intermediare, iar pe coada am hyperion. pentru 450 am comandat astazi chopterx 3x1000 ca e super ieftin(29 dolari plus 7 dolari transportul) si ca head am vazut ceva la hk cu 9 dolari.
0

#13 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 January 2012 - 09:07 PM

Nu-l cumpara pe cel de 9 USD. E prost in multe feluri. Cel de 15 USD e bun. Mai ales daca pui si un swash de PRO (tot de la HK).

Vezi postareaemilemir, la 03 January 2012 - 07:58 PM, a spus:

ma interessa sa vad daca pe tz frenzy merita sa pun fbl sau sa il las deocamdata asa cum a venit el. Pe platou am pus turnigy si miscarea platoului se face cu parghii intermediare, iar pe coada am hyperion. pentru 450 am comandat astazi chopterx 3x1000 ca e super ieftin(29 dolari plus 7 dolari transportul) si ca head am vazut ceva la hk cu 9 dolari.

0

#14 Useril este offline   emilemir 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 873
  • Inregistrat: 04-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Turda
  • Interests:pierdut vremea

Postat 03 January 2012 - 09:35 PM

ms de sfat, swash-ul il pastrez cel de metal v1
0

#15 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 20 January 2012 - 09:11 AM

Salut,

imi da cineva un sfat?nu ma pricep la heli,sunt la primul, dar as vrea sa montez pe un H 450 V2 un FBL,am vazut cateva variante bipale, dar si cu 3-4-5 pale care ar fi cele mai bune va dau cateva exemple din ce am gasit pe ebay .

Intre cele de acelasi fel 5 pale de exemplu eu nu vad diferenta constructiv poate o fi de calitate la fel si cele de 4 pale mi se par identice dar poate sunt pe lanoi care au asa ceva si poate pot da niste sfaturi

care varianta ar fi mai buna ?2-3-4-5 pale?


varianta 5 pale CopterX (CX450BA-20-02) Five Blades Main Rotor Set for EP450 Helicopters
HK 450 5-Blades



varianta 4 pale CopterX (CX450BA-20-00) Four Blades Main Rotor Set for EP450 Helicopters
http://www.ebay.de/i...984.m1423.l2649
HK 450 4 blade
eHobbyKing450 4-Blade Rotor Heada
varianta 3 pale http://www.ebay.de/i...984.m1423.l2649
CopterX (CX450BA-20-01) Three Blades Main Rotor Set for EP450 Helicopters


varianta 2 pale sunt o gramada probabil ca le stiiti



Ciao Sorin

0

#16 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 January 2012 - 10:44 AM

Eu nu am avut un asemenea head dar am vazut unul de aproape la Mircea (patrocle). Sunt 2 mari probleme cu headurile astea:

- Piciorusul/linkul care asigura rotirea swashului cu head-ul este foarte slab, are joc enorm. Headul normal cu 2 pale are sisteme mult mai robuste care asigura rotirea swashului.

- Headurile astea ieftine au probleme si cu 2 pale, cand sunt 3 sau mai multe problemele se inmultesc corespunzator. Toate bratele trebuie sa se miste usor, fara frecare, fara jocuri. Nu prea se intampla.

Nu am vazut un head multipala foarte bine facut pentru a avea termen de comparatie. Din ce stiu nu prea se fac headuri multipala seriose (adica facute de firme reputate) la marimea asta, doar CopterX, HobbyKing, etc.

Palele normale, stoc sunt pentru head normal cu 2 pale. Pentru un head multipala sunt prea mari si ineficiente + arata caraghios.

Pentru un head multipala ca sa arate a ceva trebuie sa pui pale dedicate de genul asta:
http://www.spinblade...info-guide.html (ultimele de jos) - evident sunt asimetrice ca nu faci cu ele 3d.

iarasi le-am vazut la Mircea si isi merita banii. In final pun un clip cu un Minititan scale cu head normal FBL cu 2 pale zburat la 1500 ture (fata de 3000 cat e norma).



arata si suna a scale, la un heli atat de mic nu se poate obtine mult mai mult.

Asadar zic ca nu e o idee buna sa incepi cu un head din asta. Pune un head FBL normal, verificat, cu pale normale, fa-l sa zboare bine (ceea ce nu e usor) si dupa aceea poti pune oricand un head cu oricate pale doresti. Daca nu esti multumit pui inapoi headul cu 2 pale.
0

#17 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 20 January 2012 - 07:15 PM

M-am gandit sa pun headul FBL de la HK cel cu 15 $ care ziceai pentru inceput,dar ma gandeam la o perspectiva in viitorul apropriat (2-3 luni)si nu stiu ce sa aleg HK, ebay,Copter X?cu 3 sau 4 pale,parca 5 ar fi prea mult.
Headurile s-ar mai putea imbunatati eu am conditii de productie high level,as putea reface orice piesa la tolerante cerute, dar cum spuneam nu ma am deloc cu heli, asta este primul la mine dar imi plac provocarile.
Am cautat pale de FBL multiblade am gasit ceva pe la chinezi dar la 180-200-250 $ cred ca sunt nebuni de cer asa preturi ,pana la urma iau o pereche si le copiez (am lucrat 15 ani compozite high level) si le dau cu Flit.
Astept pareri si de la alti pasionati de heli FBL multiblade.

Ciao Sorin
0

#18 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 January 2012 - 08:00 PM

Asta e super. Poti face multe chestii tari la heli daca ai sculele necesare. Orice ai face si oricat de bine ar iesi in final tot trebuie sa il zbori ca altfel nu are haz.

Partea cu zburatul poate fi o mare piedica caci un heli poate fi busit foarte usor. De aceea e bine sa incepi usor. Headul de 15 USD de la HK e foarte bun, se gasesc pentru el piese de rezerva, palele sunt 5 USD. Headurile multipala sunt mai dificile/greu de reparat si la un crash se duc mai multe pale.

Apropo de pale, ele vin din fabrica imperecheate. Asta inseamna ca nu o sa gasesti 3 pale ieftine identice. La 4 e mai simplu ca pui 2 perechi.

Peste asta e si problema unitatii FBL. Poti zbura si fara dar asta e si mai greu. Unii o fac foarte bine:



dar ceilalti trebuie sa cumpere o astfel de unitate. Cele care merg cu rotoare multipale sunt peste 200 EUR si cel mai bun (pentru asta a fost conceput initial) este V-bar care e cam 400 USD.
0

#19 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 21 January 2012 - 05:30 PM

Headul ala FBL de 15 $ nu il mai vad la HK am vrut sa il comand dar nu mai este sau sunt eu chior si nu il mai vad.

Ciao Sorin
0

#20 Useril este offline   emilemir 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 873
  • Inregistrat: 04-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Turda
  • Interests:pierdut vremea

Postat 21 January 2012 - 06:33 PM

e acolo, cauta la heli electrice, hk and align parts, si eu il astept de ceva vreme dar se lasa greu adus pe stoc
0

#21 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 21 January 2012 - 07:16 PM

Multumesc dar deja l-am gasit l-am comandat dar nu am rezistat si am luat si un head de 4 blades sa vedem ce iese si cand vin ca sunt pe backorder .
La Pale astept o recomandari , sincer ma bate gandul sa cumpar un set sa le copiez sau sa le recalculez (am un program de elici performant) sa fac niste matrite metalice pe freza CNCsi sa fac mai multe polimerizate in cuptor ce ziceti?
La preturile la care le-am vazut >180 $ lungime 320 mm latime 32 mm grosime max. 4 mm , e bataie de joc materialul costa 5-10 Euro pt un set de 4 manopera o ora de lucru, ma rog dupa ce iti intri in mana (dupa ce ai facut 10-20 de bucati).
Voi ce ziceti?
Ciao Sorin
0

#22 Useril este offline   emilemir 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 873
  • Inregistrat: 04-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Turda
  • Interests:pierdut vremea

Postat 21 January 2012 - 07:22 PM

nu stiu care e diferenta de greutate intre 2 seturi de pale si daca se pot imperechea , au de vanzare pale din fibra de carbon la 7 dolari setul de 2, sunt grozave (am dat cu heli de 3 ori de pamant si palele sunt in perfecta stare de functionare). Esti sigur ca daca le fabrici personal ai si siguranta pe ele?
0

#23 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 21 January 2012 - 09:44 PM

Da sunt sigur am lucrat 15 ani ca profesionist (director tehnic ,director tot procesul de productie si tehnologia inclusiv pentru modele si matrite era elaborata de mine )la 3 firme straine care faceau numai export in plus in atelierul meu faceam conuri de elici pale de elici ca sa zic ce e mai pretentios ca altele ca rezervoare ,capote de motor, papuci de roti, etc. (pt avioane ultrausoare si acum fac pentru o firma germana)de astea nu mai vorbesc.
Dar nu ma refer la pale de 7 $ (la pretul asta s-ar putea sa nu fie din carbon ci din Diolen sau doar un strat de carbon la suprafata ca trebuie sa castige si ei ceva mai e manopera si adausul comerciantului de aia cred ca nu e pre mult carbon in ele), pentru astea nu stiu daca m-as complica.
Ma refer la pale pe care le-am vazut pe alibaba si cereau chinezii 180-200-250 $ pe ele (le-am trimis niste mesaje si i-am intrebat daca glumesc?) incredibil oare le cumpara cineva?
Am mai intrebat daca glumeste pe o chinezoaica care cerea 215 $ pe un planor Condor si a devenit serioasa si l-a lasat la 111,1 $, probabil asa lasa si astia dar tot e mult.
Astea probabil ca sunt mai performante dar si pretul e exagerat.
La fabricare s-ar face cu matrita si contramatrita care ar presa uniform fibra si rasina si ar fiechilibrate din start dar oricum se pot echilibra cum se echilibreaza elicile

Ciao Sorin
0

#24 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 January 2012 - 10:45 PM

Chestia cu palele e foarte interesanta. Merita un subiect separat.

Din cate stiu eu nu fac de fapt prea multi pale de heli in mod comercial. Firmele americane cele mai reputate (si care vand cel mai mult) la fac in China la un producator major numit (parca) funkey.

In europa sunt SAB - italieni care fac pale bune de multi ani; de curand am aflat de SpinBlades care sunt nemti si care par mai degraba specializati pe pale mai deosebite, gen pale scale.

Evident ca nu se stie cine face palele ieftine care vin din china (adica daca e una sau mai multe fabrici, daca sunt copiate dupa cele de marca sau nu, etc) Exista zvonuri ca anumite pale generice de pe piata ar fi de fapt tot funkey.

La pale (cel putin la cele bune) conteaza foarte mult siguranta. O pala care se rupe in zbor nu e de joaca. Daca ai vazut vreun zbor 3d dur pe youtube iti dai seama ca sunt foarte solicitate.

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 21 January 2012 - 10:45 PM

0

#25 Useril este offline   emilemir 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 873
  • Inregistrat: 04-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Turda
  • Interests:pierdut vremea

Postat 21 January 2012 - 11:57 PM

nu vreau sa fac reclama la palele ce le am eu dar ultimul crash a fost deosebit pt ca am gasit o pala pe sfert intrata in pamant si era intreaga, practic heli era suspendat in pala. Cum zicea si Stefan nu cred ca merita pt inceput macar trecerea la rotor multipala
0

#26 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 22 January 2012 - 10:39 AM

Uitati preturi de chinezi http://ldmx88.en.ali...ain_Blades.html
http://ldmx88.en.ali...pter_model.html
http://ldmx88.en.ali...R_YB_325FBL.htm
Astia chiar exagereaza inteleg ca pun un pret mai mare ca sa aiba de unde negocia dar nici asa ce mai tupeu de chinezi.


O simpla comparatie la SAB in Italia aceleasi pale sunt 37 Euro

Am studiat putin pale Spin Blades, SAB, Fun Key, interesant preturile sunt destul de mari pentru Romania dar sensibil mai mici decat cele de mai sus de la chinezi

Ciao Sorin
0

#27 Useril este offline   Zen 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1185
  • Inregistrat: 14-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 22 January 2012 - 12:52 PM

Pe mine m-ar interesa niste pale scale gen SpinBlades (profil semi-simetric sau chiar flat-bottom) cam de 500-550mm. Dar desigur pretul lor este un pic cam mare pentru mine, mai ales ca abia intru in heli. Vreau sa le pun pe un head FBL RJX pe HK500, ma astept sa am un headspeed de 1000rpm si timp de zbor maxim, zbor scale :)
It's difficult to make things simple!
0

#28 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 23 January 2012 - 09:27 PM

Nu stiu ce sa zic eu am mai vrut un HK 600 si am primit de la HK un discount bun dar ma gandesc ca oricum sunt la primul heli (450) apoi pe lqnga pretul heli mai bagi tot atata cel putin ca sa zboare si chiar si palele sunt scumpe.
Dar daca ai investit deja pana la un punct atunci probabil ar fi bine sa finalizezi investitia.

Ciao Sorin
0

#29 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 February 2012 - 02:36 PM

A aparut primul update de firmware si soft.

http://www.0577mx.co...clsid=15&id=261

Eu am facut la unitatea mea (primita ieri) updateul si a mers fara emotii. Cica ar zbura mai bine. Unitatea arata foarte bine, e lucrata ingrijit, softul se cupleaza din prima la unitate si e simplu de utilizat.

Pana in WE sper sa o instalez pe HK500. Pana atunci o poza.

Smecherii de la HK au scumpit-o. Eu am luat-o cu 44 USD, acum e 53 USD. Interfata USB am luat-o de la hawc-rc - foarte seriosi.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_3556.jpg

0

#30 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 02 March 2012 - 10:02 PM

Si a zburat. A zburat foarte bine din prima, fara bilbaieli, pur si simplu.

Am facut doua mici ajustari. Am mai umblat putin la trim-ul servourilor caci imi parea ca are putin drift. Chestia cu trim-ul e cea mai enervanta pentru ca se intampla doua chestii deranjante:
- swash-ul nu se blocheaza (adica unitatea FBL este activa si in timpul reglajului) - daca misti heli, swash-ul se misca
- pe ecran sunt niste bare, nimic numeric. Asta inseamna cu nu stii de unde pleci si unde ajungi

Coada o lua usor intr-o parte la urcare brusca (motorul moare)
Unitatea are o chestie misto de precompensare si la pitch si la roll.

Am pus la amandoua 5 si am testat. Coada parca chiar mai prost si flip-ul era ca un tibuson.

L-am adus jos si am pus -10 la pitch si 0 la roll. Testat, perfect, coada tine si la urcari bruste si flip-ul e din nou OK. Nu stiu unde ar fi utila precompensarea la roll.

Pe HK500 a fost inainte un Align 3g si asta parca e mai bun.

Ce nu face bine e precompensarea platoului la pitch pump. Adica daca mergi repede si urci/cobori heli-ul face ca un delfin. V-bar si BeastX nu fac asa. Trebuie sa vad, poate e o setare pe care nu am testat-o inca. Oricum e succes major.

In poze se vede pozitionarea. Ariciul e pus de forma, nu tine nimic. Receptorul e un Orange RX de 6 USD. L-am pus cu mica lui antena spre interior, adica ecranata dar nu pare sa-l deranjeze. Cablul de interfata cu PC-ul e pus in mod permanent. ESC-ul e ROXXY de la ICE9 (provizoriu, pana fac Protos 2).

Softul de PC merge bine si cu netbookurile de doi bani. V-bar si Align3g nu merg bine cu netbookuri slabe.

Am atins limita de 30 modele din statie, a trebuit sa sterg un model, nasol ca mai am cateva care inca nu sunt puse.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_3564.jpg

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 02 March 2012 - 10:03 PM

0

Arata acest topic


  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »


Raspuns rapid

  

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro