Modelism - RHC Forum: Hobbyking ZYX 3-Axis Flybarless System, Tarot, CopterX 3100 - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 5 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5

Hobbyking ZYX 3-Axis Flybarless System, Tarot, CopterX 3100 Unitatile FBL ieftine sunt aici

#121 Useril este offline   Alexandru Diculescu 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 56
  • Inregistrat: 02-April 11
  • Gender:Male

Postat 22 April 2013 - 11:31 AM

M-am gandit ca este posibil sa fi inchis statia din greesala, mai ales ca in timpul setarilor trebuie restartat de multe ori tot sistemul. Totusi am verificat inainte de zbor si led-ul este aprins corect. Dupa acel salt, incepe si clipeste. O sa incerc o noua imperechere cu statia, verific toate contactele si lipiturile si daca problema persista, incerc cu alt receptor.
Am imperecheat satelitul conectat la receptor (AR7000). Ciudat este ca nu se potrivesc miscarile din telecomanda cu cele din soft pentru niciuna din variantele lor de de receptor (conventional, DSM2-1... etc.)
La problema cu coada mai am de studiat. Am cateva necunoscute acolo. Daca te prind la zbor intr-o zi, o sa te rog sa imi arati ce si cum :)
0

#122 Useril este offline   Alexandru Diculescu 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 56
  • Inregistrat: 02-April 11
  • Gender:Male

Postat 22 April 2013 - 12:58 PM

Primul zbor. Aici nu au fost probleme exceptand bataia din coada. La al 3-lea zbor m-am incumetat la cateva flip-uri care m-au uns la suflet, asa bine au iesit. Am filmat doar primul zbor, "just in case" pentru o analiza pe film in caz de esec.

0

#123 Useril este offline   tfanet 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 81
  • Inregistrat: 17-August 11

Postat 25 May 2013 - 07:56 PM

Salut! Sunt si eu posesorul unei unitati zyx-s (luata de la HK) si am o problema: nu reusesc sa zbor doar cateva secunde (5-10) si unitatea fbl se blocheaza (cel putin asa cred eu - sta aprins un led albastru). Are facut update la ultima versiune de firmware ZYX-S 4.01 (nu din aceasta cauza, deci nu stiu daca facea la fel si cu firmaware-ul initial, parca 3.5). Dati-mi si mie o sugestie, de la ce ar putea fi? ZYX -ul este pus pe un HK-450 cu servo hk929mg si HK15158A (coada) si OrangeRX DSM2 etc. Cele cateva secunde le zboara binisor chiar daca mai trebuie reglat putin...
0

#124 Useril este offline   Alexandru Diculescu 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 56
  • Inregistrat: 02-April 11
  • Gender:Male

Postat 30 May 2013 - 02:02 PM

Vezi postareatfanet, la 25 May 2013 - 07:56 PM, a spus:

nu reusesc sa zbor doar cateva secunde (5-10) si unitatea fbl se blocheaza (cel putin asa cred eu - sta aprins un led albastru).



Cum adica se blocheaza? LED-ul albastru sta aprins in normal mode si se face rosu in AVCS mode. Folosesti un satelit pentru receptie sau un receptor?
0

#125 Useril este offline   tfanet 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 81
  • Inregistrat: 17-August 11

Postat 12 June 2013 - 10:20 AM

Vezi postareaAlexandru Diculescu, la 30 May 2013 - 02:02 PM, a spus:

Cum adica se blocheaza? LED-ul albastru sta aprins in normal mode si se face rosu in AVCS mode. Folosesti un satelit pentru receptie sau un receptor?

Salut! Multumesc frumos pentru raspuns si scuze de intarziere. Nu am mai avut timp sa studiez problema - folosesc un receptor orangerx. Stiu ca merge folosit un satelit(am unul spektrum) insa nu am cablu de adaptare(5v->3.3V), merg asa deocamdata. Tot ce imi aduc aminte este ca la initializare, zyx-l are ledul rosu aprins(nu mai tin minte daca intermitent sau nu), decolez si il controlez pentru scurt timp, iar dupa asta nu mai raspunde la comenzi iar zyx-ul are led-ul albastru aprins. Poate in weekend am ceva timp sa ma mai ocup de el.
0

#126 Useril este offline   adyrex 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1479
  • Inregistrat: 06-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 03 September 2013 - 08:06 PM

Am si eu o nelamurire:
unitatea aceasta de la Hobby King, ZYX S3 (http://www.hobbyking...am_Adapter.html) poate fi folosita cu receptor futaba in 2,4 sau doar cu receptori spectrum ?
Ce imi recomandati sa cumpar? YZX S3 sau CopterX 3X2000 ?
Multumesc

Aceasta postare a fost editata de adyrex: 03 September 2013 - 08:08 PM

0

#127 Useril este offline   luci25gold 

  • T-REX Helii
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2124
  • Inregistrat: 05-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Tecuci-Galati
  • Interests:DOAR Elicoptere

Postat 03 September 2013 - 08:57 PM

Vezi postareaadyrex, la 03 September 2013 - 08:06 PM, a spus:

Am si eu o nelamurire:
unitatea aceasta de la Hobby King, ZYX S3 (http://www.hobbyking...am_Adapter.html) poate fi folosita cu receptor futaba in 2,4 sau doar cu receptori spectrum ?
Ce imi recomandati sa cumpar? YZX S3 sau CopterX 3X2000 ?
Multumesc

cred ca zyx-s este doar pt spektrum ,oricum din descriere suporta dsm-2 si dsmj ,nu stiu daca merge cu futaba.
Ne traim viata in mare viteza, incercam sa rascumparam timpul,
insa de cele mai multe ori deciziile pe care le luam in pripa nu sunt cele mai bune!
07470130360
0

#128 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 September 2013 - 10:10 PM

Merge cu orice receptor inclusiv Futaba S-Bus si sateliti de Spektrum.

Toate unitatile FBL de pe lumea asta merg cu receptori clasici Futaba, Hitec, Spektrum, JR, FrSky, etc.
0

#129 Useril este offline   luci25gold 

  • T-REX Helii
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2124
  • Inregistrat: 05-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Tecuci-Galati
  • Interests:DOAR Elicoptere

Postat 04 September 2013 - 08:40 PM

Vezi postareastiganas, la 03 September 2013 - 10:10 PM, a spus:

Merge cu orice receptor inclusiv Futaba S-Bus si sateliti de Spektrum.

Toate unitatile FBL de pe lumea asta merg cu receptori clasici Futaba, Hitec, Spektrum, JR, FrSky, etc.

cu orice receptor
dar pe spektrum doar cu satelit ,
daca am inteles eu bine!
multumesc daca ma pute-ti lamuri!

Aceasta postare a fost editata de luci25gold: 04 September 2013 - 08:40 PM

Ne traim viata in mare viteza, incercam sa rascumparam timpul,
insa de cele mai multe ori deciziile pe care le luam in pripa nu sunt cele mai bune!
07470130360
0

#130 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 September 2013 - 08:46 PM

Nope, si pe Spektrum ca pe oricare alt receptor.

In plus merge si cu sateliti Spektrum, fara receptor clasic. Satelitii sunt receptori normali fara pini, scot semnalul digital, comunicatie seriala. Nu au fost ganditi pentru unitatile FBL dar au devenit foarte populari, un receptor (sau doi) mic, mititel, comunicatie digitala, ieftin. Cei de la HorizzonHobby preferau sa vanda receptoare de sute de dolari dar nici asa nu e rau pentru ei.

Vezi postarealuci25gold, la 04 September 2013 - 08:40 PM, a spus:

cu orice receptor
dar pe spektrum doar cu satelit ,
daca am inteles eu bine!
multumesc daca ma pute-ti lamuri!

0

#131 Useril este offline   luci25gold 

  • T-REX Helii
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2124
  • Inregistrat: 05-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Tecuci-Galati
  • Interests:DOAR Elicoptere

Postat 04 September 2013 - 08:49 PM

deci eu care folosesc spektrum la varianta S pot folosi doar sateliti !
si economie de un rx!
e ok !
multumesc de raspuns !
Ne traim viata in mare viteza, incercam sa rascumparam timpul,
insa de cele mai multe ori deciziile pe care le luam in pripa nu sunt cele mai bune!
07470130360
0

#132 Useril este offline   adyrex 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1479
  • Inregistrat: 06-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 11 November 2013 - 08:38 PM

Am reusit primul zbor cu T rex 450 FBL, unitatea ZYX si am doua probleme:
- in statie am gain pe gyro 35% asa cum scrie in specificatiile din softul ZYX. Coada vibra stanga dreapta destul de tare. Am redus gainul din statie pana pe la 28%, s-a atenuat, dar atunci cand zboara in linie dreapta cu viteza intra iar in vibratie. Mai bine spus, cand ies dintr-un viraj, in linie dreapta intra in acea vibratie urata, apoi dispare. Ar trebui modificat ceva setari din soft?
- In timpul hoverului,in zbor normal, apare o miscare a cozii sus-jos , care odata cu cresterea pasului si a turatiei dispare.In idle 1 nu am vazut sa faca miscarea asta, avand si turatia mai mare.
Va rog daca imi puteti da un sfat,nu am mai zburat niciodata FBL.
0

#133 Useril este offline   Ice9 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1361
  • Inregistrat: 06-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:RC Helicopters

Postat 11 November 2013 - 09:26 PM

Mai creste gain-ul pe normal si scade-l pe idle - e normal sa mai topaie la turatie mica. Mai verifica si limitele inca o data.
0

#134 Useril este offline   adyrex 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1479
  • Inregistrat: 06-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 12 November 2013 - 01:29 PM

Vezi postareaIce9, la 11 November 2013 - 09:26 PM, a spus:

Mai creste gain-ul pe normal si scade-l pe idle - e normal sa mai topaie la turatie mica. Mai verifica si limitele inca o data.

Te referi la gainul pe coada sau pe head? Sa maresc gainul din statie, sau din soft?
0

#135 Useril este offline   Ice9 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1361
  • Inregistrat: 06-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:RC Helicopters

Postat 12 November 2013 - 05:40 PM

Gain-ul de pe coada, bineinteles. La BeastX se regleaza din statie, nu stiu la ZYX, dar banuiesc ca este la fel.
Gain-ul de pe head este pentru aileron/elevator, deci nu ai ce face acolo.

Aceasta postare a fost editata de Ice9: 12 November 2013 - 05:41 PM

0

#136 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 12 November 2013 - 09:32 PM

Eu l-am setat pe al meu cu mult timp in urma asa ca vorbesc din amintiri.

E posibil ca la o turatie mai joasa sa se balangane, nu conteaza. Pe tine te intereseaza sa stea bine n idleup 1 si 2. La un 450 asta inseamna turatie 100%, daca sta bine acolo restul nu mai conteaza.

Coada are pe langa gain (care vine din statie) te mai joci si cu parametrii buclei (PID). Setarile mele sunt trecute aici in topic:

http://www.rhcforum....post__p__551300

De altfel am scris aici in topic cam toti parametrii cu care m-am jucat.
0

#137 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3947
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 08 March 2015 - 10:40 PM

Readuc putin in discutie controlerele astea fiindca le vad saptamanal la aer si merg de crapa palele pe heli.
Cu kbar pe 450 nu m-am inteles deloc si faptul ca nu am acces DIRECT la PID-uri din care as fi putut face heli impecabil ma obliga sa ma orientez spre unul din astea(tarot s2 sau cx3x200).
Am auzit insa de tarot zyx-s2 ca face figuri cu anumite servouri,iar de cx conform manualului setarea si reglarea e foarte greoaie.
Eu intetionez sa le pun pe un 550 si un 450.Servourile pe 550 stiu sigur ca-s 1520us pe 333hz(platou/coada)dar de cele de 450 habar n-am ce-i de capul lor decat ca-s digitale si metalice(pe coada iarasi 1520us pe 333hz)

Pana la urma care-i de luat,zyx-s2(Ca zyx simplu nu mai gasesc) si ma risc sa-mi mucifice heli asa de nicaeri) sau cx`ul care e cam chin de setat?Interfata de setare de la tarot mi se pare foarte usor de setat.

Aceasta postare a fost editata de Ciprian97: 08 March 2015 - 10:42 PM

0

#138 Useril este offline   Robert_Damian 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 255
  • Inregistrat: 03-February 11
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Elicoptere

Postat 08 March 2015 - 11:20 PM

Eu folosesc unitatea asta de peste un an fara nicio problema: http://hobbyking.com...m_Adapter.html.
Servourile sunt analogice: http://hobbyking.com...ch=turnigy%20mg
Rotorul este DFC: http://hobbyking.com...d_Assembly.html

Repet, nu am avut niciodata probleme cu unitatea. Se comporta la fel ca Zyx-s (le am pe ambele).
HK 450MT...
0

#139 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3947
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 15 March 2015 - 09:16 AM

Am luat pana la urma un zyx-s2,si tare regret...ca n-am luat 2 sa pun si pe un 550http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/biggrin.gif.Setarile default sunt prea moi,heli se duce unde vrea el si cu greu il aduci inapoi dar se rezolva tot din I si D,si in nici 3 baterii era aproape perfect.Dezavantajul major e ca laptopul e acum in trusa de scule de la camp...dar mai bine car un laptop decat un heli care nu vrea neam sa zboare.
Imagine atasata: DSC_0123.jpg

Aceasta postare a fost editata de Ciprian97: 15 March 2015 - 09:17 AM

0

Arata acest topic


  • 5 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5


Raspuns rapid

  

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro