Modelism - RHC Forum: Hovercraft(aeroglisor) - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 10 Pagini +
  • « Prima
  • 8
  • 9
  • 10
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Hovercraft(aeroglisor)

#271 Useril este offline   dumi 031 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 236
  • Inregistrat: 01-August 08
  • Location:bucuresti

Postat 15 March 2009 - 08:18 PM

Vezi postareavlad1, la Mar 7 2009, 09:55 AM, a spus:

Nu are nici un fel de stabilitate laterala, practic 99.99 % din timp merge absolut aiurea fata de cum te-ai astepta sa functioneze. Pilotajul consta in a corecta ce face el nu a incerca sa-l duci controlat (pilotaj defensiv nu ofensiv). Stabilitatea (adica traiectoria oarecum asemanatoare cu o nava in miscare sau cu o masina, avion...), apare aerodinamic la deplasarea in viteza, o fi buna in realitate, pentru scopuri RC (spatiu limitat), e alt ceva.
Practic cind reduci motorul (il pui la ralanti), pierzi automat orice capacitate de manevra (cirma), indiferent de viteza de deplasare a modelului fata de sol, chiar mai mult, la un propulsor electric poti controla mai bine turatia, il poti opri, eventual ai revers (frina)....

salut .intra pe forumul rc- hovercrafts .com si vezi cateva video si mai vorbim
0

#272 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 15 March 2009 - 08:28 PM

Vezi postareadumi 031, la Mar 15 2009, 08:18 PM, a spus:

salut .intra pe forumul rc- hovercrafts .com si vezi cateva video si mai vorbim


Am intrat si am vazut, exact ce ti-am scris. Chiat mai mult, in octombrie 2008, am pilotat de citeva ori un hower RC de fabrica, asa ca am o impresie pe viu nu pe vazute. Oricum, eu nu incerc sa te coinving de nimic, cel mult sa te previn la ce sa te astepti.
0

#273 Useril este offline   dumi 031 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 236
  • Inregistrat: 01-August 08
  • Location:bucuresti

Postat 15 March 2009 - 08:51 PM

Vezi postareavlad1, la Mar 15 2009, 08:28 PM, a spus:

Am intrat si am vazut, exact ce ti-am scris. Chiat mai mult, in octombrie 2008, am pilotat de citeva ori un hower RC de fabrica, asa ca am o impresie pe viu nu pe vazute. Oricum, eu nu incerc sa te coinving de nimic, cel mult sa te previn la ce sa te astepti.

salut . sint greu de pilotat ele ca nave 1/1 .eu incerc sa fac un model rc sa mearga si daca ai vazut probele cu modelul meu , 99% merge .
0

#274 Useril este offline   simii 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 66
  • Inregistrat: 25-September 07

Postat 16 March 2009 - 06:47 PM

salut m-am jucat si eu cu asa ceva un timp(modele nu in marime reala)
Cred ca orice a facut unul o sa zica ca cea mai grea parte de facut la el e "fusta" dar am observat ca din fas iese detul de bine fara mari pierderi.
Eu am folosit si inca folosesc pe post de elice care umfla perna de aer un cd rom pe care am pus pale si merge f bine si da o presiune buna ( hoveru meu poate cara 2 baterii de masinuta de 7.2 v nu stiu exact cat cantaresc si inca 2Kg)

Daca intereseaza pe cineva cred ca mai gasesc niste planuri pe care le-am folosit la modelul meu BH7 desi nu sunt f detaliate

un link util cu multe poze din constructia unui model
http://www.rckingdom...dex.php?page=42

Fisiere atasate


0

#275 Useril este offline   dumi 031 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 236
  • Inregistrat: 01-August 08
  • Location:bucuresti

Postat 22 May 2009 - 09:46 PM

Vezi postareasimii, la Mar 16 2009, 07:47 PM, a spus:

salut m-am jucat si eu cu asa ceva un timp(modele nu in marime reala)
Cred ca orice a facut unul o sa zica ca cea mai grea parte de facut la el e "fusta" dar am observat ca din fas iese detul de bine fara mari pierderi.
Eu am folosit si inca folosesc pe post de elice care umfla perna de aer un cd rom pe care am pus pale si merge f bine si da o presiune buna ( hoveru meu poate cara 2 baterii de masinuta de 7.2 v nu stiu exact cat cantaresc si inca 2Kg)

Daca intereseaza pe cineva cred ca mai gasesc niste planuri pe care le-am folosit la modelul meu BH7 desi nu sunt f detaliate

un link util cu multe poze din constructia unui model
http://www.rckingdom...dex.php?page=42

probe cu 10x8x3 .http://youtube.com //watch?v=HhdXGzV
0

#276 Useril este offline   dumi 031 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 236
  • Inregistrat: 01-August 08
  • Location:bucuresti

Postat 22 May 2009 - 09:55 PM

Vezi postareadumi 031, la May 22 2009, 10:46 PM, a spus:

probe cu 10x8x3 .http://youtube.com //watch?v=HhdXGzV

RECTIFIC .http://www.youtube.com/watch?v=HhdXGzV
0

#277 Useril este offline   dumi 031 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 236
  • Inregistrat: 01-August 08
  • Location:bucuresti

Postat 24 May 2009 - 11:11 PM

Vezi postareadumi 031, la May 22 2009, 10:55 PM, a spus:

RECTIFIC .http://www.youtube.com/watch?v=HhdXGzV

revin . http://www.youtube.c...h?v=HhdXGzV6qpM si http://www.youtube.c...ch?v=aPhq204dh8
0

#278 Useril este offline   dumi 031 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 236
  • Inregistrat: 01-August 08
  • Location:bucuresti

Postat 27 June 2009 - 10:03 AM

Vezi postareadumi 031, la May 25 2009, 12:11 AM, a spus:


rectificare http://www.youtube.c...4dh8jmdanrp0w8Y
0

#279 Useril este offline   dumi 031 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 236
  • Inregistrat: 01-August 08
  • Location:bucuresti

Postat 27 June 2009 - 04:12 PM

Vezi postareadumi 031, la Jun 27 2009, 11:03 AM, a spus:


url gresit .poate merge asta http://www.youtube.c...dh8&layer_token sau http://www.youtube.c...h?v=HdwxSOSKvic
0

#280 Useril este offline   dumi 031 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 236
  • Inregistrat: 01-August 08
  • Location:bucuresti

Postat 27 June 2009 - 04:31 PM

Vezi postareadumi 031, la Jun 27 2009, 05:12 PM, a spus:


0

#281 Useril este offline   dumi 031 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 236
  • Inregistrat: 01-August 08
  • Location:bucuresti

Postat 27 June 2009 - 04:38 PM

Vezi postareadumi 031, la May 22 2009, 10:55 PM, a spus:

RECTIFIC .http://www.youtube.com/watch?v=HhdXGzVzV6qpM

0

#282 Useril este offline   Zue 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1495
  • Inregistrat: 05-January 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 November 2009 - 09:39 PM

M-am hotarit sa incerc si un Hovercraft. Dupa lungi cautari pe net am inceput prin a face proiectul (conceput de mine) prin a adapta ce am vazut pe alte planuri. Vreau sa-l pun si pe apa dar marea majoritate planurilor aveau motorul si elicea de lift montate intr-un "tub" ce comunica direct cu fundul modelului si am vazut la hovere mai mari ca aveau cite o fanta pe lateral care umfla fusta si crea perna de aer , sistem ce as vrea sa-l aplic,daca functioneaza, pe modelul meu.

Lungime 240mm
Latime 150mm
Inaltime (cu tot cu elicea de mars) 140mm

Material: polistiren extrudat de 3mm(este cel ce se pune sub parchet) si carbon de 1,5mm
Motoare: 1 motor Robbe seria 180 (pt. mars) elice de 5 inch, cred ca este prea mare una mai mica n-ar strica
1 motor mini-Z (lift) pe un duct fan de 48mm
Acumulator : 2 x Lipo 2S 800mA
Esc: Regulator LiPo Fly 14 (pt. mars)
Radio: TX: Dx3S
RX: Micro 3500
Fusta: pentru probe dintr- punga de plastic mai gros si apoi una din pinza

Problema 1 este ca nu stiu daca se asigura debitul de aer prin cele 2 fante de a ridica modelul. Dca a nu o sa gauresc in dreptul elicei fundul hoverului.
Problema 2 pe care o am este ca ca motorul de Mini-Z se alimenteaza maxim la 5-6V, consuma pina la3A, accumulatorul este un lipo de 2S. M-am gindit si la un BL 2030 dar nu am gasit un esc suficient de mic. Am ceva idee de cum as putea face, adica intre esc si acumulator sa montez un BEC dar greutate Bec-ului este dubla fata d cea a esc-ului.

Daca aveti observatii sunt bine venite

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de Zue: 13 November 2009 - 09:39 PM

tel.0745026562
0

#283 Useril este offline   octi 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 191
  • Inregistrat: 10-November 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:Navomodelism,automodelism,etc

Postat 17 December 2009 - 06:52 PM

Salut.
Am terminat un hoverkraftde 80 cm lungime,40 latime,si am facut si poze si filmulete dar nu le pot posta ca pozele is prea mari!
0

#284 Useril este offline   Etaju III 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 68
  • Inregistrat: 14-January 10

Postat 16 January 2010 - 07:27 PM

Saniuta hovercraft pentru derdelus

M-am gandit asa :

- iau o camera unflata de bicicleta
- pun un placaj gaurit deasupra
- lipesc un venitlator k. lumea
- si alimentez de la un acumulator.

Merge ? Cat "ridica" ? etc.
0

#285 Useril este offline   dreammer54 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 108
  • Inregistrat: 30-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Barlad

Postat 01 July 2010 - 08:59 AM

Salutare tuturor.
Ma bazez pe sfaturile voastre penrtru motorizarea unui hovercraft, intrucat n-am mai avut nici o tangenta cu modelismul (dinamic) pana acum, asa ca habar n-am ce inseamna motoare (electrice) si puterea lor.
Vreau sa fac un Griffon 2000 (Mark Potter, model-hovercraft.com), dar la jumatate din dimensiunile originale din plan. Acolo se recomanda motoare de 540/600, iar pe alt site, aceeasi nava, unu zicea ca daca l-ar face din nou, ar folosi motor de sustentatie mai mic, totusi.
Eu vreau sa-l fac la jumatate din dimensiunile originale din plan, adica ar fi cam 50 cm .lungime. Si atunci cred ca motoare de 600 ar fi prea mult, nu ? Sau gresesc ?
Concret, ~ 50 cm. lungime, fie din depron/polistiren, fie din balsa si m-am gandit la motoare Speed 400, cel putin pentru sustentatie , daca nu tot Speed 400 si pentru propulsie.
Stiu ca greutatea si nu lungimea modelului conteaza cel mai mult, dar habar n-am sa apreciez greutatea, de-aia am tot zis doar de lungime si de aia va cer ajutorul.
Nu vreau sa castig vreun premiu cu hoverul, dar nici sa ma enervez cand vad ca abia se taraie/ridica de la sol. Doar sa mearga decent.
Deci, speed 400 e o alegere buna ?
Pe de alta parte, daca ma plictisesc de hover, as putea folosi acel motor la un Izicraft. Fiind incepator, nu vreau sa investesc sume prea mari ca sa constat dupaia ca a fost un simplu moft. Dar un hover, un izicraft cred ca ar merge pentru inceput. Daca nu ma prinde microbul, raman doar asa, pentru relaxare si deconectare. Daca ma prinde, mai discutam atunci cand va fi cazul, despre treburi serioase.
Va multumesc.
0

#286 Useril este offline   dreammer54 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 108
  • Inregistrat: 30-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Barlad

Postat 01 July 2010 - 09:27 AM

P.S.: daca il fac la dimensiuni de 1/2 din planurile de Griffon, imi trebuie elice de 70 - 75 mm. in diametru. Am cautat la sie... si la phoe... dar n-am gasit. Banuiesc ca daca iau o elice mai mare si ii scurtez eu palele, s-au dus toate caracteristicile elicei...sau nu e chiar asa ?
Fiind vorba de hover, cred ca sunt pretentii mult mai mici decat la avion sau barca. Si atunci as putea face o elice home made ? Care sa si mearga, evident, nu doar ca sa ma flu in treaba...
0

#287 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 01 July 2010 - 01:02 PM

Cred ca relatia dintre dimensiuni, greutate si puterea motorului, nu este liniara. De ce? Forta ascensionala este data de presiunea aerului sub model...aceasta depinde de puterea motorului) inmultita cu suprafata modelului. Simplificam, dar avem o idee. Tu, la jumatate din scara, ai suprafata de patru ori mai mica. S-ar putea sa ai surpriza sa fii nevoit sa utilizezi, aproape, acelasi motor. Zic si eu....

Aceasta postare a fost editata de dan_mitea: 01 July 2010 - 01:16 PM

0

#288 Useril este offline   Zen 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1185
  • Inregistrat: 14-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 01 July 2010 - 01:12 PM

Vezi postareadan mitea, la Jun 29 2010, 02:02PM, a spus:

Cred ca relatia dintre dimensiuni, greutate si puterea motorului, nu este liniara. De ce? Forta ascensionala este data de presiunea aerului sub model...aceasta depinde de puterea motorului) inmultita cu suprafata modelului.

Da, si mai este si numarul Reynolds...

Aceasta postare a fost editata de Zen: 01 July 2010 - 01:22 PM

It's difficult to make things simple!
0

#289 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 01 July 2010 - 01:15 PM

Asta-i o gluma?
0

#290 Useril este offline   dreammer54 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 108
  • Inregistrat: 30-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Barlad

Postat 01 July 2010 - 02:15 PM

Nu ma deranjeaza sa iau motoare mai mari, 540 sau 600 in loc de 400. Insa motivul pentru care m-am gandit la un motor mai mic este urmatorul: cineva care a construit un Griffon la dimensiunile din planuri spunea ca jetul de aer pentru sustentatie este prea puternic si din cauza asta fusta nu se umfla bine decat daca adauga ceva greutate suplimentara pe hover. Problema care poate fi rezolvata f.simplu cu un regulator pe motorul de sustentatie, nu ? Oricum, hoverul parea construit foarte bine si de catre cineva cu experienta (nu mai am linkul sa vedeti si voi).
Chiar daca ar fi o prostie chestia cu jetul puternic si fusta, eu mai bine intreb pe unde nu stiu.
Daca apar si alte pareri, mai vedem. Daca nu, voi merge pe motoarele din schita.
Multumesc.
0

#291 Useril este offline   LOTI 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 115
  • Inregistrat: 10-August 04

Postat 24 February 2011 - 03:56 PM

Salut,
Vrea cineva sa construiasca un vehicul cu perna de aer pentru o persoana? Eu am inceput sa proiectez un astfel de vehicul in Constanta, daca mai sunt doritori astept un raspuns. Poate colaboram.
Cu stima,
Loti
0

Arata acest topic


  • 10 Pagini +
  • « Prima
  • 8
  • 9
  • 10
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro