Modelism - RHC Forum: Blade mCP X - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Blade mCP X

#1 Useril este offline   Dragos10 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 23
  • Inregistrat: 28-September 11
  • Gender:Male
  • Interests:aeromodelismul

Postat 29 November 2011 - 03:22 PM

Salut. Sunt un incepator si as vrea sa imi iau un Blade mCP X ce parere aveti. Am citit la topicul scris de stiganas despre el si mi-a artas atentia. Statia FUTABA SKYSPORT T4YF 2.4GHZ s-ar potrivi? Cum se piloteaza avand in vedere ca m-am jucat doar cu heli coaxiale din cora. Pentru inceput cred ca imi ajunge pana invat ca lumea sa il pilotez.
App. Mi-ar imi va fi de folos un simulator?
Cu stima.
Limita este cerul si o vom depasi.
0

#2 Useril este offline   luci25gold 

  • T-REX Helii
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2124
  • Inregistrat: 05-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Tecuci-Galati
  • Interests:DOAR Elicoptere

Postat 29 November 2011 - 05:09 PM

mcpx merge doar pe spektrum sau jr (care au dsm 2)
e bun pentru incepatori in locul simulatorului .
cam toti cei cu heli au un mcpx indiferent de ce modele au
cumpara-l cu tot cu telecomanda.(spectrum 4 nu e cine stie ce dar poti sa il zbori , daca esti in bani i-a un minim spektrum d6i)
Ne traim viata in mare viteza, incercam sa rascumparam timpul,
insa de cele mai multe ori deciziile pe care le luam in pripa nu sunt cele mai bune!
07470130360
0

#3 Useril este offline   Dragos10 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 23
  • Inregistrat: 28-September 11
  • Gender:Male
  • Interests:aeromodelismul

Postat 29 November 2011 - 05:19 PM

Vezi postarealuci25gold, la 29 November 2011 - 05:09 PM, a spus:

mcpx merge doar pe spektrum sau jr (care au dsm 2)
e bun pentru incepatori in locul simulatorului .
cam toti cei cu heli au un mcpx indiferent de ce modele au
cumpara-l cu tot cu telecomanda.(spectrum 4 nu e cine stie ce dar poti sa il zbori , daca esti in bani i-a un minim spektrum d6i)

Eu am tot cautat cu telecomanda. Daca ai putea sa imi dai un pm cu site de unde il pot lua as fi recunoscator.
Limita este cerul si o vom depasi.
0

#4 Useril este offline   luci25gold 

  • T-REX Helii
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2124
  • Inregistrat: 05-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Tecuci-Galati
  • Interests:DOAR Elicoptere

Postat 09 December 2011 - 06:00 PM

sper ca am fost de ajutor.
Ne traim viata in mare viteza, incercam sa rascumparam timpul,
insa de cele mai multe ori deciziile pe care le luam in pripa nu sunt cele mai bune!
07470130360
0

#5 Useril este offline   luci25gold 

  • T-REX Helii
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2124
  • Inregistrat: 05-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Tecuci-Galati
  • Interests:DOAR Elicoptere

Postat 16 December 2011 - 08:44 PM

am fost de ajutor sau nu?
Ne traim viata in mare viteza, incercam sa rascumparam timpul,
insa de cele mai multe ori deciziile pe care le luam in pripa nu sunt cele mai bune!
07470130360
0

#6 Useril este offline   emilemir 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 873
  • Inregistrat: 04-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Turda
  • Interests:pierdut vremea

Postat 16 December 2011 - 08:52 PM

daca te prinde virusul prea tare o statie cu 4 canale e putin, minim 6 sau mai mult, cum zic multi cunoscatori de aici ia ce-a mai buna statie pe care ti-o permiti
0

#7 Useril este offline   luci25gold 

  • T-REX Helii
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2124
  • Inregistrat: 05-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Tecuci-Galati
  • Interests:DOAR Elicoptere

Postat 26 December 2011 - 10:50 PM

ti-a adus" mosul "un mcpx?

Aceasta postare a fost editata de luci25gold: 26 December 2011 - 10:51 PM

Ne traim viata in mare viteza, incercam sa rascumparam timpul,
insa de cele mai multe ori deciziile pe care le luam in pripa nu sunt cele mai bune!
07470130360
0

#8 Useril este offline   TheSSeuS 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 48
  • Inregistrat: 23-May 07

Postat 30 January 2012 - 12:45 PM

Buna. As avea si eu niste intrebari referitoare de achizitionarea unui Blade mCP X si m-am gandit ca nu are rost sa deschid un nou thread.
De cateva saptamani ma tot bate gandul si pe mine sa imi iau un astfel de elicopter.
Deocamdata am un Esky lama V4, coaxial. Elicopterul e bunicel, fac cu el prin casa cam tot ce poate, il strecor prin locuri inguste, etc, dar parca mi-as dori ceva mai challenging.
Ma gandeam la un mCP, RTF.
Credeti ca e usor de controlat un astfel de elicopter avand in vedere ca eu am zburat doar coaxiale? Nu vreau sa reusesc din prima, dar sa reusesc fara a deveni frustrat :)
A doua intrebare ar fi legata de radiocomanda, DX4i. E suficient de buna pentru a stapani acest elixopter? Nu vreau sa imi cumpar o radiocomanda prea performanta pentru ca probabil nu voi zbura prea curand cu altceva.
0

#9 Useril este offline   DanB 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1551
  • Inregistrat: 22-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:computere, electronica, rc

Postat 30 January 2012 - 02:44 PM

Eu am trecut de la un coax la blade msrx (fbl dar fp) si nu e deloc usor, inca sint la stadiul de hover, cum ating rudder-ul e (semi)jale, si am facut deja niste zeci de zboruri (drept ca msrx are niste chestii foarte, hm, interesante la as3x-ul din el, da' cica asa tre sa fie zice fabrica, si eu nu-s Tareq).

Lumea probabil o sa-ti zica sa treci direct la mcpx si dx6i; eu ma gindesc ca poate ar fi mai bine sa zbori intii un msr (fara x).

Din cite am citit mcpx e mic dar nu chiar indoor friendly, turatie mare la cap plus pale ascutite = toaca tot ce-i cade in drum.
USER BANNED BY ADMIN
0

#10 Useril este offline   TheSSeuS 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 48
  • Inregistrat: 23-May 07

Postat 16 February 2012 - 09:46 AM

Am luat pana la urma un mcp x cu dx4e. Aseara am consumat primele doua baterii. Comparativ cu vechiul meu lama v4 a fost woow.
Cu prima baterie am reusit vreo 5-6 crash-uri, inca n-am reflexele sa apas throtle hold, asa ca eu dau de mansa de gaz in jos inainte de impact. A supravietuit bine crash-urilor dar mi-am ciobit putin una dintre pale.
Cu a doua baterie am reusit sa-l tin in hover cate un minut, si n-am mai avut nici un crash. Senzatia e foarte faina. Acum caut un magazin cu preturi decente pentru piese, ar trebui sa ma gandesc sa-mi inlocuiesc palele ciobite, inca zboara bine cu ele dar pentru viitor.
Mi se pare ca acumulatorii tin foarte putin, n-am cronometrat dar nu cred ca zboara mai mult de 4 minute cu ei. Poate din cauza ca erau la prima incarcare...
0

#11 Useril este offline   DanB 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1551
  • Inregistrat: 22-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:computere, electronica, rc

Postat 16 February 2012 - 02:09 PM

Piese gasesti. In ro ar fi da'i ruleta, e pe stoc sau nu-i pe stoc (nu conteaza ce scrie pe site, nu e stocul real, ori faci comanda si ti-o anuleaza peste 3 zile ca nu-s ori ii suni si te lamuresti imediat ca sa nu pierzi timpul). Dupa aia vine anglia, in afara de transport preturile sint cu 1-2-3 roni mai mici decit in ro, vine cam in 8-10 zile. Preturi mai faine in state ($6 (sase) shipping pentru citeva plasticuri mici in valoare totala de $9 - nici macar in ro nu-i asa de ieftin), mi-a venit in 14 zile.

Blade are prostul obicei sa dea acumulatori prea mici (si telecomanda cea mai mica cu care zboara, chiar daca nu-i suficient de buna ca sa-l controlezi), face asta pe toate modelele clasa 100.
USER BANNED BY ADMIN
0

#12 Useril este offline   TheSSeuS 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 48
  • Inregistrat: 23-May 07

Postat 16 February 2012 - 03:07 PM

Din ce am vazut pe net ar trebui sa fie decenta radiocomanda din kit. Sunt clipuri pe youtube cu indivizi care fac acrobatii cu un mcp x si dx4e.
0

#13 Useril este offline   DanB 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1551
  • Inregistrat: 22-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:computere, electronica, rc

Postat 16 February 2012 - 03:19 PM

Odata ce esti meserias poti sa conduci si pe o telecomanda mai putin precisa si fara setari de expo. Pina inveti e mai bine sa folosesti una mai buna.

De exemplu la msrx care e fp fbl iti vine jucaria de mlp4dsm cu care poti sa te bind-ui la heli si chiar sa-l zbori dar... precizie neam.
USER BANNED BY ADMIN
0

#14 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 February 2012 - 03:36 PM

DX4e care vine cu Mcpx e foarte buna, o am si o folosesc la simulator, nu are expo dar are dual rate. Pe LO heli-ul ar trebui sa fie mai cuminte.
0

#15 Useril este offline   STR82Hell 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 81
  • Inregistrat: 15-June 13

Postat 04 July 2013 - 02:10 PM

Si eu am inceput cu coaxiale dupa care am facut o investitie proasta luand un heli fp de 49cm lungime(indoor e prea mare/outdoor e sensibil la vand) iar acuma sunt pe v911 de care sunt super multumit cu statia lui din pachetul rtf. Imediat imi achizitionez un avion de 1400cm anvergura si o futaba 6ex iar de craciun cred ca un micro heli 3d. Ori un blade mcpx or un v922.
Parerea mea... Ca sa inveti sa zbori un heli ia un micro cu fb si acumulatori multi. sa nu te joci 15 min si sa stai 45min sa se incarce. Iei un set de 5 accumulatori te joci vro 50 min non stop. Atunci e cel mai ok. Pe langa asta evita sa folosesti un micro heli afara din casa cand e vant. Chiar daca vantul e atat de slab incat tu nu.l simti.

In rest spor.

P.S. Legat de hover cu cat e mai performant un heli si mai echilibrat cu atat ii mai usor sa.l ti fix (de cele mici vb.... Alea mari dumnezeu cu mila nu am zburat vrunu pan acuma)
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1


Raspuns rapid

  

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro