Modelism - RHC Forum: Robbe ASW 15 ARF - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Robbe ASW 15 ARF

#1 Useril este offline   Vucea Radu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 219
  • Inregistrat: 20-April 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Muzica, Grafica, Aeromodelism, Airsoft

Postat 23 November 2011 - 01:11 PM

Hello lume mica si mare !

Dupa muuuult timp de "agonie aeromodelistica", adica, 1 an si ceva in care nu mi-am gasit timp sa termin proiectul inceput, Guppy MK II, mi-am achizitionat un Robbe ASW 15 ARF.

A ajuns repede si aseara m-am apucat sa il asamblez. De asemenea nu stiu daca am facut bine sau nu dar i-am inlocuit servo-urile Robbe SX-4 ( sau cum le zice ) cu HX90 si de asemenea i-am inlocuit motorul si esc-ul standard cu cele cumparate pentru Guppy. Cele stock pareau cam cheap.

La asamblare am observat insa un defect ... aripa este ridicata mai mult intr-o parte. Nu prea stiu cum pot corecta asta avand in vedere ca imbinarile au fost fixe. Sfaturi ?

P.S.: Am atasat si o poza ... aripa cu rosu este sensibil mai sus decat cea albastra.

Fisiere atasate


0

#2 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 23 November 2011 - 02:20 PM

Asta-i defectul ARF-urilor. Chiar daca-s strambe nu le poti semna. Vezi cum zboara si poate il aduci la calea cea dreapta din trimuri.
Sa-ti traiasca Pusu. Este o splendoare.
Multa, multa bafta.
0

#3 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 23 November 2011 - 03:23 PM

Imi place ca ideea cu semnatura...
Ar trebui sa stai linistit Filiusul meu zboara superb doar ca trebuie miontata aripa cu centul mai la stanga cu un cm fata de linia mediana, si practic aripa din stanga e mai ridicata fata de cea din stanga. (da e drept ca e unul "care poate fi semnat") Asta a fost varianta in care zboara cel mai bine,mai ales ca nu are eleroane iar aripa e cu diedru, ca la ASW. (aripa mai ridicata e si la mine pe aceeasi parte).
La camp se va vedea cel mai bine.
P.S.
Daca pot sa dau sfaturi, atunci, ansambleaza-l si scoate-l la camp, asa stramb cum e. Primele lansari fa-le cu motorul oprit (poti sa nu-i pui nici palele) de deasupra capului, intr-o usoara panta de coborare. Bine ar fi sa nu prea fie vant, sau daca e lansarea sa o faci exact cu vantul din fata. Daca te ajuta cineva ar fi si mai bine. Abia cand esti sigur ca planeaza ok poti sa pui motor, dar si asta, dupa lansare, iar miscarea nu trebuie sa fie brusca. Traiectoria zborului planat ar trebui sa fie rectilinie, si nu ar trebui sa umblu la comenzi prea mult. Am vazut cum zboara planoarele astea. Nu ar trebui sa ai probleme, (doar sa-i pui CG exact acolo unde e specificat).
Daca vrei sa tii cont de sfaturi bine, daca nu nu.

P.P.S. si eu credeam ca numai la Buzau ne apucam de planorism tocmai acuma iarna, cand "conditia" nu mai e ca vara, iar cumulusii (de la humilis la congestius - si planoristii adevarati stiu despre ce vorbesc) sunt tot mai rari.

Aceasta postare a fost editata de Mihai_supy: 23 November 2011 - 03:24 PM

0

#4 Useril este offline   Vucea Radu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 219
  • Inregistrat: 20-April 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Muzica, Grafica, Aeromodelism, Airsoft

Postat 23 November 2011 - 04:02 PM

De ce nu as vrea sa tin cont de sfaturi ? :)

Ma bucur sa aud ca nu e asa un caz izolat, defectul asta, desi sincer nu sunt incantat de el. La cat a costat putea sa fie drept :)

Mai am sa ii cumpar elicie noua si un cablu sa imi incarc statia si gata, pot sa il zbor.

Merci Mihai si Dan ! :)

Vezi postareaMihai_supy, la 23 November 2011 - 03:23 PM, a spus:

Imi place ca ideea cu semnatura...
Ar trebui sa stai linistit Filiusul meu zboara superb doar ca trebuie miontata aripa cu centul mai la stanga cu un cm fata de linia mediana, si practic aripa din stanga e mai ridicata fata de cea din stanga. (da e drept ca e unul "care poate fi semnat") Asta a fost varianta in care zboara cel mai bine,mai ales ca nu are eleroane iar aripa e cu diedru, ca la ASW. (aripa mai ridicata e si la mine pe aceeasi parte).
La camp se va vedea cel mai bine.
P.S.
Daca pot sa dau sfaturi, atunci, ansambleaza-l si scoate-l la camp, asa stramb cum e. Primele lansari fa-le cu motorul oprit (poti sa nu-i pui nici palele) de deasupra capului, intr-o usoara panta de coborare. Bine ar fi sa nu prea fie vant, sau daca e lansarea sa o faci exact cu vantul din fata. Daca te ajuta cineva ar fi si mai bine. Abia cand esti sigur ca planeaza ok poti sa pui motor, dar si asta, dupa lansare, iar miscarea nu trebuie sa fie brusca. Traiectoria zborului planat ar trebui sa fie rectilinie, si nu ar trebui sa umblu la comenzi prea mult. Am vazut cum zboara planoarele astea. Nu ar trebui sa ai probleme, (doar sa-i pui CG exact acolo unde e specificat).
Daca vrei sa tii cont de sfaturi bine, daca nu nu.

P.P.S. si eu credeam ca numai la Buzau ne apucam de planorism tocmai acuma iarna, cand "conditia" nu mai e ca vara, iar cumulusii (de la humilis la congestius - si planoristii adevarati stiu despre ce vorbesc) sunt tot mai rari.

0

#5 Useril este offline   Dragos Avramescu 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 528
  • Inregistrat: 01-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti - Tineretului
  • Interests:Schi, aeromodelism

Postat 23 November 2011 - 05:17 PM

Vezi postareaMihai_supy, la 23 November 2011 - 03:23 PM, a spus:

P.P.S. si eu credeam ca numai la Buzau ne apucam de planorism tocmai acuma iarna, cand "conditia" nu mai e ca vara, iar cumulusii (de la humilis la congestius - si planoristii adevarati stiu despre ce vorbesc) sunt tot mai rari.

Da, mai, dar voi aveti pante mult mai aproape decat noi, aia din Bucuresti :)
0

#6 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 November 2011 - 06:06 PM

Am avut si eu ASW 15 pana de curand. Al meu nu avea nici un defect. Cateva observatii:

- este o spuma ieftina facuta in China, echiparea cu care vine nu are nici o legatura cu Robbe (servo, motor, etc.)
- singurul care da perfect pe el este conul original care are o dimensiune nestandard. Acesta vine impreuna cu pale.
- conul original este pentru motoare cu ax de 3mm. Eu am pus un motor cu kv 1000 si a mers bine.

Deoarece este un panor nu conteaza prea tare performanta motorului, important e sa urce decent si sa nu vibreze ca naiba asa ca eu as merge pe varianta din kit (ESC-ul si servo se pot schimba fara probleme)

Planeaza frumos, nu are apucaturi urate dar are cateva defecte neplacute:

- aripile sunt tinute in fuselaj de un surub si de niste urechi de spuma in spate. Acele urechi se vor rupe foarte repede la orice aterizare care nu e perfecta. Se pot lipi din nou si din nou.
- varfurile aripilor sunt foarte fragile (alea rosii)
- al meu intra in flutter la orice coborare nitel mai agresiva.
- eu l-am cumparat de pe forum cu coada montata definitiv dar din ce am citit daca o lasi demontabila este alta sursa de neplaceri.

Dupa diverse tentative de intarire am rezolvat toate problemele dupa ce l-am acoprit cu fibra de sticla si epoxi. De atunci am zburat cu el o gramada si nu am mai avut nici un fel de suparari. Operatie l-a ingreunat foarte putin (40-50g)

Spatiul in interior este cam inghesuit si nu are niciun fel de aerisire. La mine cocea bateriile.

Ca planor cred ca este in linie cu celelalte planoare de spuma din clasa asta (EzGlider, Arcus, Diamond 1800).

Daca ar fi sa-l cumpar de nou nu as face-o din cauza celor enumerate mai sus, prea multe chestii care au fost proiectate cu picioarele.
0

#7 Useril este offline   Vucea Radu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 219
  • Inregistrat: 20-April 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Muzica, Grafica, Aeromodelism, Airsoft

Postat 23 November 2011 - 06:21 PM

Stiganas, merci de info. Se pare ca m-am grabit putin, asta e.

O sa incerc sa il pimp-uiesc pe cat posibil. Stiam eu ce stiam acum 1 an de zile cand am zis ca nu imi iau spuma si imi fac din balsa :)

Stau pe ganduri acum sa il returnez la Sierra ... nici eu nu sunt multumit sincer de build quality.
0

#8 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 November 2011 - 06:45 PM

Poate am fost putin cam dur, e un planor foarte bun, trebuie doar sa ocolesti/ameliorezi deficientele. E drept, al meu nu era stramb, daca era stramb nu il luam.

Am uitat un punct bun. Fuselajul are o teava de carbon pusa din fabrica care il intareste foarte bine.

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 23 November 2011 - 06:46 PM

0

#9 Useril este offline   ilie F1A 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1242
  • Inregistrat: 17-April 09
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti -crangas
  • Interests:aeromodelismul-zbor liber-F1A

Postat 23 November 2011 - 09:35 PM

Atentie la aterizari,daca vi cu viteza prea mica la aterizare ,cel putin al meu,are prostul obicei sa se inscrie cam pe la 1m inaltime si face o aterizare pirueta pe o aripa.In rest, este un model suplu si planeaza frumos.Pe cer se vede tare fain la 50-100m.Sa-l zbori fara incidente si aterizari linistite.
0

#10 Useril este offline   Vucea Radu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 219
  • Inregistrat: 20-April 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Muzica, Grafica, Aeromodelism, Airsoft

Postat 24 November 2011 - 01:29 AM

Nu sariti cu prea multe felicitari, s-ar putea sa se intoarca rapid la Sierra. Nu sunt deloc multumit de calitatea lui ... stiu, sunt cam pretentios pentru o persoana care n-a pilotat mai nimic, dar, imi dau si eu seama cand e vorba de calitate indoielnica ... in plus imi sta pe creier aripa defecta ... nu se poate la banii astia sa fie in halul asta de prost, sunt totusi 700 RON.
0

#11 Useril este offline   Vucea Radu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 219
  • Inregistrat: 20-April 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Muzica, Grafica, Aeromodelism, Airsoft

Postat 24 November 2011 - 11:50 AM

Nu se intoarce, politica de returnare nu permite.

Se pare ca va trebui sa il pimp-uiesc. Sfaturi ? Stiganas ... cam ce ar trebui sa ii fac din start ca sa nu apara probleme ?
0

#12 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 November 2011 - 04:19 PM

De ce nu se returneaza ? A trecut termenul, ai umblat la el ?

Eu incerc sa modific cat mai putin din proiectul producatorului. Asta inseamna ca as zbura cu el asa cum e sa vad cum se comporta.

Dupa ce se rup urechile sau intra in flutter (daca am ghinionul sa se intample una din astea doua) as trage o fibra de sticla cu epoxi. Fibra poate sa fie oricat de usoara, a mea era de 25g/m2.

In mod sigur nu as schimba niste servo modeste cu alte servo modeste. Si nu as schimba nici motorul si regulatorul.

Singura chestie pe care as face-o ar fi sa corectez unghiul, cand vad un model stramb in aer imi piere tot cheful sa-l zbor.

Vezi postareaVucea Radu, la 24 November 2011 - 11:50 AM, a spus:

Nu se intoarce, politica de returnare nu permite.

Se pare ca va trebui sa il pimp-uiesc. Sfaturi ? Stiganas ... cam ce ar trebui sa ii fac din start ca sa nu apara probleme ?

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 24 November 2011 - 04:19 PM

0

#13 Useril este offline   Vucea Radu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 219
  • Inregistrat: 20-April 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Muzica, Grafica, Aeromodelism, Airsoft

Postat 24 November 2011 - 04:24 PM

Pai cica produsul se poate returna daca e nedeschis ... ori eu l-am montat ... am scurtat niste suruburi ( ca erau prea lungi ) si asa mai departe.

Electronica intradevar am modificat-o. Am pus un motor si esc turnigy iar servo-urile pentru directie si profundor le-am schimbat cu HXT90.

Am facut ceva rau :unsure: ?

Cu aripile strambe am 2 optiuni, sa incerc sa vad daca am eu ce sa le fac, sau, cei de unde l-am cumparat au zis ca pot sa le trimit aripile inapoi si imi trimit un set bun.

Cam atat.

Vezi postareastiganas, la 24 November 2011 - 04:19 PM, a spus:

De ce nu se returneaza ? A trecut termenul, ai umblat la el ?

Eu incerc sa modific cat mai putin din proiectul producatorului. Asta inseamna ca as zbura cu el asa cum e sa vad cum se comporta.

Dupa ce se rup urechile sau intra in flutter (daca am ghinionul sa se intample una din astea doua) as trage o fibra de sticla cu epoxi. Fibra poate sa fie oricat de usoara, a mea era de 25g/m2.

In mod sigur nu as schimba niste servo modeste cu alte servo modeste. Si nu as schimba nici motorul si regulatorul.

Singura chestie pe care as face-o ar fi sa corectez unghiul, cand vad un model stramb in aer imi piere tot cheful sa-l zbor.

0

#14 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 November 2011 - 05:41 PM

Au dreptate, ai umblat la model, nu mai poti sa-l returnezi. Chestia cu nedeschisul nu am inteles-o. HXT900 sunt servo modeste. Cele din kit banuiesc ca sunt de aceeasi calitate.

Daca esti sigur ca aripile sunt strambe (si nu fuselajul) si cei de la Sierra pot sa le schimbe eu zic ca merita efortul.

Poti sa mai pui niste poze cu detalii ca nu am vazut pana acum un ASW 15 cu echipare de la producator.

Sistemul de prindere a aripilor (cele 2 bucati din plastic prin care trece surubul) sunt foarte robuste, nu cred ca se pot rupe vreodata.

Vezi postareaVucea Radu, la 24 November 2011 - 04:24 PM, a spus:

Pai cica produsul se poate returna daca e nedeschis ... ori eu l-am montat ... am scurtat niste suruburi ( ca erau prea lungi ) si asa mai departe.

Electronica intradevar am modificat-o. Am pus un motor si esc turnigy iar servo-urile pentru directie si profundor le-am schimbat cu HXT90.

Am facut ceva rau :pardon: ?

Cu aripile strambe am 2 optiuni, sa incerc sa vad daca am eu ce sa le fac, sau, cei de unde l-am cumparat au zis ca pot sa le trimit aripile inapoi si imi trimit un set bun.

Cam atat.

0

#15 Useril este offline   ViorelX 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 536
  • Inregistrat: 06-October 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:modelism, electronica, mecanica

Postat 12 December 2011 - 10:19 PM

Si eu am un ASW15 de 2 ani, luat de ocazie ca prim model. N-a avut nici un defect, dar l-am defectat eu imediat la primul zbor, care a durat cateva secunde. De atunci l-am reparat de nenumarate ori si am facut o multime de accidente tot incercand sa invat sa zbor. Ca pana la urma sa invat sa zbor cu EasyGlider.
Acum ma descurc f bine si cu el. Imi place f mult.
Inca de la inceput n-am fost multumit de spatiul mult prea redus pt echipament, motiv pt care i-am facut modificari: am montat servomecanismele in coada si astfel am facut loc pt baterie. Am putut pune o baterie mai grea cu LiFe.
Ca sa nu ma tot chinui sa conectez mufele eleroanelor am facut niste contacte la radacina aripilor si pe fuselaj aproape de surubul de prindere, astfel ca legaturile se fac comod. Urechile de prindere din spatele aripilor erau atat de fragile incat aproape la orice aterizare se rupeau si adesea era motiv sa intrerup sesiunea de zbor si sa vin acasa. Pana la urma, dupa ce m-am saturat sa le lipesc de mii de ori, le-am taiat si am facut un nou sistem de prindere cu un al doilea surub de plastic. Nu mai am necazuri.
In rest, fii multumit de el. E un planor bun, cu finete aerodinamica ridicata.
0

#16 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 06 September 2012 - 06:52 PM

Nu-l huliti - e un planoras excelent. Zboara superb, singur.

Cei care l-ati trantit - apoi sa nu uitati ca voi l-ati trantit. Ma tot gandesc cum ati reusit!!! E previzibil, lin predictibil. Daca l-ati angajat in apropierea solului (cate greseli dinastea am vazut) ..asta este - lipici si la zbor..pana cand zburati lipici nu modele!!!
0

#17 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 12 September 2012 - 09:27 AM

In una din iesirile din septembrie, (11 sepr 2012), am zurat in paralale cu ASW-15 si Easy Glider. Echiparile - nu cred ca conteaza asa de mult. (ambii aceam acumulatori cam la fel).

Desi am decolat cam in acelasi timp - am deswcoperit ca ASW-ul zboara mult mai bine - si ma refer la stabilitate. E drept ca e mai usor nitel si are anvergura mai mare, dar coarda mult mai mica.

Urcarea in termica a ASW-ul a fost mult mai energica fata de Easyglider. Virajele sunt mult mai stranse, nu se angajeaza asa repede ...
concluzia zilei - ASW-ul 15 zboara mai bine fata de Easy Glider. diferentele nu sunt mari, dar se simt la durata zborului.

Daca-mi vine Arcusul - voi face o comparatie intre cele doua.
0

#18 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 12 September 2012 - 09:42 AM

spuma in zbor...
Fisier atasat  IMAGE_00182.jpg (189.94K)
Number of downloads: 40

Inca una.
Fisier atasat  IMAGE_00178.jpg (244.35K)
Number of downloads: 41


Un planoras excelent, numai ca l-am promis altcuiva. In cateva zile va parasi hangarul meu...
0

#19 Useril este offline   ViorelX 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 536
  • Inregistrat: 06-October 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:modelism, electronica, mecanica

Postat 12 September 2012 - 10:51 AM

Asa este. Si eu le-am comparat si ASW15 zboara ceva mai bine, planeaza pe o panta ceva mai mica si cu viteza mai mare, parca. Dar ca incepator n-am reusit sa invat sa zbor cu ASW15. Nici nu incepeam bine sesiunea de zbor ca-l dadeam de Pamant, se strica si trebuia sa ma intorc acasa. Era foarte frustrant. Mi-a fost mult mai usor cu EasyGlider, care chiar daca mai cadea, nu se strica.
0

#20 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 12 September 2012 - 11:32 AM

Easy gliderul e dintr-o spuma (elapor) mai rigida decat aracelul ASW-ului....

Mie mi se pare extraordinar de docil. Daca e bine centrat zboara excelent, cu toate suprafetele exact pe zero. Eu i-am pus un lipo 3S 1000mah cat mai in spate posibil. Motorul e inversat, adica pe afara (asa l-am luat).
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro