Modelism - RHC Forum: Model Vlaicu Rc - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 6 Pagini +
  • « Prima
  • 4
  • 5
  • 6

Model Vlaicu Rc

#151 Useril este offline   MRX 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 403
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male

Postat 25 May 2014 - 08:34 PM

Absolut superb. La fel ca modelul real, un zburător înnăscut.
După Aurel Vlaicu și încercările de zbor ale lui Petre Macavei (cu Vlaicu III) și fiul lui Ion Bobocel cu replica pt filmul din 1977 (încercare nereușită), sunteți singurul care a zburat efectiv un aeroplan Vlaicu (chiar și model). Și ați demonstrat că formula constructivă este perfect valabilă și zburabilă.
Felicitări și la mai mare (1/5 sau 1/4 sau 1/1)!
Marius-Dan Morcov
0

#152 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 26 May 2014 - 03:37 AM

Superb, fara cuvinte. Tot respectul pentru perseverenta si pentru respectul aratat inaintasilor.
Multa, multa bafta, mestere cu maini de aur.
0

#153 Useril este offline   pccdtk 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1747
  • Inregistrat: 09-June 02
  • Gender:Male
  • Location:Chitila
  • Interests:Aeromodelism ; Simulatoare RC ; Modelare 3D

Postat 26 May 2014 - 12:22 PM

Vezi postareaMRX, la 25 May 2014 - 08:34 PM, a spus:

Absolut superb. La fel ca modelul real, un zburător înnăscut.
După Aurel Vlaicu și încercările de zbor ale lui Petre Macavei (cu Vlaicu III) și fiul lui Ion Bobocel cu replica pt filmul din 1977 (încercare nereușită), sunteți singurul care a zburat efectiv un aeroplan Vlaicu (chiar și model). Și ați demonstrat că formula constructivă este perfect valabilă și zburabilă.
Felicitări și la mai mare (1/5 sau 1/4 sau 1/1)!


...de aceea in opinia mea topicul ar trebui "inaintat" in grad , ca subforum la KitReview.
0

#154 Useril este offline   ZOD 

  • Flightaddicted member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2766
  • Inregistrat: 12-March 03

Postat 26 May 2014 - 12:28 PM

Crezi ca poti veni la intalnirea de la Bucuresti sa vedem si noi modelul ?
DT
0

#155 Useril este offline   myross67 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 175
  • Inregistrat: 06-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Tecuci
  • Interests:zborul, in special pionierii nostri...Vlaicu,Vuia,Coanda

Postat 26 May 2014 - 10:14 PM

Multumesc tuturor pentru aprecieri! Mare parte din acestea i se cuvin si d-lui Marius,alias MRX,care mi-a dat ajutor pretios! Aventura continua!

@ZOD Din pacate, n-o sa-mi fie posibil sa ajung la Bucuresti(motive personale). Poate cu alta ocazie!
0

#156 Useril este offline   MRX 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 403
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male

Postat 26 May 2014 - 11:17 PM

Merci, Mitică (alias myross67). Eu am fost doar musca la arat. Ba chiar, una cam pisăloagă. Cam cum erau odată activiștii de partid, cu mapa și cu indicățiile.
Și ca să nu mă dezmint, uite o foto cu Vlaicu I, în timpul construcției, unde se vede limpede triunghiul de care era fixat profundorul.
Și nu uita să pui și a treia nervură la profundor, cea de pe mijloc. La trecerea pe deasupra (în film) doar atât i-a lipsit. Dacă era și aia, îi trăgeai o poză sepia și juram că e poză originală cu Vlaicu.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Film Muzeu - Aurel Vlaicu Clipboard02-light40-contrast30-sharp250-crop.jpg

Marius-Dan Morcov
0

#157 Useril este offline   MRX 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 403
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male

Postat 26 May 2014 - 11:57 PM

Detalii ansamblul profundor-direcții.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: VLAICULL-light50-sharp175-detaliu profundor-directii.JPG
  • Imagine atasata: 18_www.defense.ro-Site SIA 07-2010-Revista 3(49)_2010 p5a a detaliu profudor-directii light15.jpg
  • Imagine atasata: 08_Aurel Vlaicu si aeroplanul lui, CFL Ilustrata 1912 necirculata-2X.jpg

Marius-Dan Morcov
0

#158 Useril este offline   MRX 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 403
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male

Postat 27 May 2014 - 12:01 AM

Poza, din mijloc, mai mare, din păcate nu se mai vede tot ansamblul.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 18_F II 206915 - Vlaicu (cu melon) sharp detaliu profudor-directii 3_4.jpg

Marius-Dan Morcov
0

#159 Useril este offline   MRX 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 403
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male

Postat 27 May 2014 - 12:11 AM

Se poate observa unde se prind mănunchiurile de hobane de la aripi. Împreună cu suportul triunghi al profundorului contribuia la împiedicarea rotirii ansamblului profundor-direcții. Acest efect pozitiv mai era dat și de cablurile de comandă ale profundorului și de hobanele verticale ce veneau de la turnul din spatele elicei și de la patina mediană.
Observă și treaba cu șiretul de la coloana verticală a direcțiilor plus nervura de pe mijlocul semicercurilor direcțiilor.
Marius-Dan Morcov
0

#160 Useril este offline   myross67 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 175
  • Inregistrat: 06-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Tecuci
  • Interests:zborul, in special pionierii nostri...Vlaicu,Vuia,Coanda

Postat 28 May 2014 - 12:44 PM

Salutari! Un nou profundor si directii sunt in lucru,aproape gata.Daca maine va permite timpul,este programat un alt zbor cu ,,micul''Vlaicu. Trenul de aterizare este deja reparat si montat.Pe curand!
0

#161 Useril este offline   MRX 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 403
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male

Postat 28 May 2014 - 06:58 PM

Poze. Vrem poze!
Marius-Dan Morcov
0

#162 Useril este offline   myross67 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 175
  • Inregistrat: 06-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Tecuci
  • Interests:zborul, in special pionierii nostri...Vlaicu,Vuia,Coanda

Postat 08 June 2014 - 01:43 PM

Scuze pentru intarziere! Niciodata timpul nu este suficient,cel liber,bineinteles!Cateva poze cu noul profundor si noile directii ale ,,gandacului''.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMAG0004.jpg
  • Imagine atasata: IMAG0007.jpg
  • Imagine atasata: IMAG0005.jpg
  • Imagine atasata: IMAG0002.jpg

0

#163 Useril este offline   myross67 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 175
  • Inregistrat: 06-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Tecuci
  • Interests:zborul, in special pionierii nostri...Vlaicu,Vuia,Coanda

Postat 08 June 2014 - 01:45 PM

si mai urmeaza

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMAG0003.jpg

0

#164 Useril este offline   myross67 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 175
  • Inregistrat: 06-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Tecuci
  • Interests:zborul, in special pionierii nostri...Vlaicu,Vuia,Coanda

Postat 09 June 2014 - 11:32 AM

Vantul asta,bata-l vina...nu se mai potoleste.Aseara,pe la ora 22 nu misca o frunza dar ce folos...Sper sa se calmeze vantul,sa pot zbura din nou cu Vlaicu,sa vad ce poate.Spor la construit!
0

#165 Useril este offline   MRX 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 403
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male

Postat 09 June 2014 - 01:52 PM

Nu-i bai. Avem răbdare.
Pentru că azi comemorăm 102 ani de la moartea lui Nenea Iancu, iată o poză, cu dedicație pentru Maistorașul Aurel.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 21_1911_Vlaicu-Caragiale.jpg

Aceasta postare a fost editata de MRX: 09 June 2014 - 01:55 PM

Marius-Dan Morcov
0

#166 Useril este offline   myross67 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 175
  • Inregistrat: 06-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Tecuci
  • Interests:zborul, in special pionierii nostri...Vlaicu,Vuia,Coanda

Postat 14 June 2014 - 09:20 PM

Salutare! Gandacelul a primit hobane noi din fir textil de pescuit (Dyneema),i s-au intarit capetele aripilor(erau facute din tub de aluminiu de 3mm si la impact se deformau,asa ca am pus pe interiorul tubului sarma otelita de 1,5mm). Multa,da' multa migala cu hobanele...dar pana la urma au iesit!Modelul a primit si un accesoriu,inelul ce acopera motorul. Nu era neaparat indispensabil insa,cum am avut un pic de timp,am pus in practica o idee mai veche si am termoformat respectivul inel din plastic(Coca-Cola),apoi l-am vopsit cu spray aluminiu.Rezultatul,dupa cum se vede!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMAG0016.jpg
  • Imagine atasata: IMAG0014.jpg

0

#167 Useril este offline   myross67 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 175
  • Inregistrat: 06-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Tecuci
  • Interests:zborul, in special pionierii nostri...Vlaicu,Vuia,Coanda

Postat 14 June 2014 - 09:21 PM

Inelul montat pe model

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMAG0020.jpg
  • Imagine atasata: IMAG0018.jpg

0

#168 Useril este offline   myross67 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 175
  • Inregistrat: 06-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Tecuci
  • Interests:zborul, in special pionierii nostri...Vlaicu,Vuia,Coanda

Postat 14 June 2014 - 09:29 PM

Daca maine nu ploua,va zbura.Daca ploua,va primi panza pe nacela si,poate si o macheta de motor.Apoi o sa-i vopsesc elicile,caci verdele acela este ca sarea in ochi!Spor la construit!
0

#169 Useril este offline   myross67 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 175
  • Inregistrat: 06-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Tecuci
  • Interests:zborul, in special pionierii nostri...Vlaicu,Vuia,Coanda

Postat 14 June 2014 - 09:51 PM

,,Seful''escadrilei!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: P1030928.JPG

0

#170 Useril este offline   beamrider 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 23
  • Inregistrat: 16-October 10

Postat 15 June 2014 - 07:40 AM

In primul rind felicitari pentru zborurile de test efectuate cu modelul Vlaicu II. Aparatul a iesit frumos si ce este mai important decit tot, zboara.

In alta ordine de idei, da te rog o mai mare atentie calitatii fotografiilor pentru ca pina la urma asta arati pe internet si in final cu ele vei ramine. Prezentarea conteaza foarte mult. Daca te vei hotari sa-ti faci un site free (sa zicem la wikidot) despre cum ai construit modelul RC Vlaicu II, trebuie sa stringi niste poze de buna calitate, pe care le poti obtine cu un aparat de fotografiat obisnuit.

Umbrele care apar din diverse motive, in pozele de exterior cu avionul la sol, dispar toate daca folosesti blitul.
Pentru a nu suprailumina avionul cu flashul de stergere a umbrelor, daca ii faci o fotografie de prim plan pe soare puternic, poti departa aparatul folosind insa zoomul.
Asemenea tehnica ar fi sters umbrele din fotografii cum sunt:
- http://www.rhcforum....09734_thumb.jpg
- http://www.rhcforum....10943_thumb.jpg

La pozele de interior, trebuie sa recunosc ca blitul nu este o ideea asa buna cind fotografiezi de aproape obiecte, mai ales daca acestea au
componente lucioase metalice. Merge sa folosesti tehnica cu flash si zoom dar chiar si asa, pozind de la distanta cu marire 3x - 4x, tot pot aparea
reflexii suparatoare. In general cu cit fotografiezi cu flashu suprafata lucioasa pe o directie mai perpendiculara pe ea cu atit apar artefacte mai
suparatoare pe poza.

Cel mai bine ies fotografiile de interior daca utilizezi un bec de putere mare, cuteva sute de wati, orientat spre tavanul alb al incaperii.

In ceea ce priveste filmele, camera trebuie sa fie tinuta foarte stabil in mina. Imaginile care joaca nu dau o senzatie placuta.
De asemenea, filmarea avionului minute intregi evoluind in departare si vizibil ca un punct are efect aproape de zero asupra celui care vizioneaza
clipul pe youtube. In majoritatea timpului, pe un video, avionul trebuie sa apara mare frumos sa-l vezi cum decoleaza, urca, coboara, ia viraje, aterizeaza.
0

#171 Useril este offline   beamrider 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 23
  • Inregistrat: 16-October 10

Postat 15 June 2014 - 08:27 AM

Avionul se balansează stingă dreapta mereu deoarece este de fapt un pendul.

Probabil numai cu un circuit electronic de stabilizare (cum ar fi cel de la adresa mai jos citata) care sa comande direcția (cele doua cârme verticale din fata avionului Vlaicu II) s-ar obține un zbor fără balans lateral vizibil.
http://www.rctoys.co...e-tree-systems/

Din ce am citit o asemenea unitate, deși are trei canale (roll, pitch si yaw) poate stabiliza avionul utilizând doar doua, (1) "roll" legat insa nu la eleroane ci la cârmele de direcție stânga dreapta și (2) "pitch" conectat clasic la cârma orizontala de adâncime.
0

#172 Useril este offline   myross67 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 175
  • Inregistrat: 06-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Tecuci
  • Interests:zborul, in special pionierii nostri...Vlaicu,Vuia,Coanda

Postat 15 June 2014 - 09:00 AM

Vezi postareabeamrider, la 15 June 2014 - 07:40 AM, a spus:

In primul rind felicitari pentru zborurile de test efectuate cu modelul Vlaicu II. Aparatul a iesit frumos si ce este mai important decit tot, zboara.

In alta ordine de idei, da te rog o mai mare atentie calitatii fotografiilor pentru ca pina la urma asta arati pe internet si in final cu ele vei ramine. Prezentarea conteaza foarte mult. Daca te vei hotari sa-ti faci un site free (sa zicem la wikidot) despre cum ai construit modelul RC Vlaicu II, trebuie sa stringi niste poze de buna calitate, pe care le poti obtine cu un aparat de fotografiat obisnuit.

Umbrele care apar din diverse motive, in pozele de exterior cu avionul la sol, dispar toate daca folosesti blitul.
Pentru a nu suprailumina avionul cu flashul de stergere a umbrelor, daca ii faci o fotografie de prim plan pe soare puternic, poti departa aparatul folosind insa zoomul.
Asemenea tehnica ar fi sters umbrele din fotografii cum sunt:
- http://www.rhcforum....09734_thumb.jpg
- http://www.rhcforum....10943_thumb.jpg

La pozele de interior, trebuie sa recunosc ca blitul nu este o ideea asa buna cind fotografiezi de aproape obiecte, mai ales daca acestea au
componente lucioase metalice. Merge sa folosesti tehnica cu flash si zoom dar chiar si asa, pozind de la distanta cu marire 3x - 4x, tot pot aparea
reflexii suparatoare. In general cu cit fotografiezi cu flashu suprafata lucioasa pe o directie mai perpendiculara pe ea cu atit apar artefacte mai
suparatoare pe poza.

Cel mai bine ies fotografiile de interior daca utilizezi un bec de putere mare, cuteva sute de wati, orientat spre tavanul alb al incaperii.

In ceea ce priveste filmele, camera trebuie sa fie tinuta foarte stabil in mina. Imaginile care joaca nu dau o senzatie placuta.
De asemenea, filmarea avionului minute intregi evoluind in departare si vizibil ca un punct are efect aproape de zero asupra celui care vizioneaza
clipul pe youtube. In majoritatea timpului, pe un video, avionul trebuie sa apara mare frumos sa-l vezi cum decoleaza, urca, coboara, ia viraje, aterizeaza.




Salut! Sunt total de acord in ceea ce priveste calitatea fotografiilor si a filmarilor.Au iesit asa deoarece sunt facute cu telefonul,ca si filmuletele. De ce nu le-am facut cu un aparat foto? Simplu,pentru ca nu am!In alta ordine de idei,acest proiect cu Vlaicu este un experiment si nu o prezentare a lucrarii in sine. Modelul este un demonstrator,in ideea de a arata(si a-mi arata) ca avionul real zbura,contrar opiniei multora de atunci si de acum.De fapt,topicul este dedicat machetei in scara 1:5,la care momentan nu lucrez.Modelul prezentat a aparut pentru ca aveam o mare curiozitate despre cum zboara si,dupa cum se vede in ultimul filmulet,zboara lin si stabil,iar in a doua jumatate a filmului,incepe sa se balanseze pentru ca avea profundorul rupt si s-a inclinat,eu incercand din trim-ul directiei sa compensez inclinarea.Se si vede,spre final,ca zbura iar stabil.Deci,nu trebuie un dispozitiv de stabilizare.Sper (conditiile meteo sa ma ajute) sa pot face iar un zbor pe care sa-l filmez de aceasta data asa cum trebuie.Scuze, inca o data, tuturor.
0

#173 Useril este offline   beamrider 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 23
  • Inregistrat: 16-October 10

Postat 15 June 2014 - 03:21 PM

Vezi postareamyross67, la 15 June 2014 - 09:00 AM, a spus:

De ce nu le-am făcut cu un aparat foto? Simplu, pentru ca nu am!

Pozele de interior ies bine si realizate cu telefonul mobil (fara blitz) daca folosești un bec puternic.
La exterior, depinzi de Soare, daca nu ai flash. Cu mobilul, afara, obtii fotografii de la foarte bune la mai puțin prezentabile. Trebuie aranjat avionul de asa natura incit sa lase cit mai puține umbre.

La clipuri, aici este necesar sa ții mereu soarele in spatele celui care filmează, sa nu decolezi aterizezi sau sa evoluezi cu avionul având razele de lumina bătând în obiectivul telefonului mobil.
0

#174 Useril este offline   beamrider 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 23
  • Inregistrat: 16-October 10

Postat 15 June 2014 - 03:35 PM

Vezi postareamyross67, la 15 June 2014 - 09:00 AM, a spus:

Modelul prezentat ... zboara lin si stabil, iar in a doua jumatate a filmului, incepe sa se balanseze pentru ca avea profundorul rupt si s-a inclinat, eu incercand din trim-ul directiei sa compensez inclinarea. Se si vede,spre final,ca zbura iar stabil.Deci, nu trebuie un dispozitiv de stabilizare.

Dar ce a avut totusi in clipul "Vlaicu RC-proba de zbor(18.05.2014)", https://www.youtube....h?v=HnFGrc12oEA , de se balansa mereu?
Am vazut ca imediat dupa zbor, ai scris comentariul acesta:
"Posted 18 May 2014 - 03:34 PM
VLAICU RC A ZBURAT! Asa cum a zburat...dar a zburat! ... Problema la care nu am gasit raspunsul: modelul se balanseaza in continuu pe laterala, chiar si cu motorul oprit in zbor, adica are balans si cand planeaza.
"
vezi: http://www.rhcforum....post__p__736335
0

#175 Useril este offline   beamrider 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 23
  • Inregistrat: 16-October 10

Postat 15 June 2014 - 06:52 PM

Stiu ca Vlaicu II a cistigat, printre altele, un loc I la Aspern - Viena în 1912 pentru zborul în cel mai strâns cerc posibil.
vezi: http://www.pprune.or...tml#post8521511
Intr-o zi cind mai testezi aeromodelul ar fi frumos daca l-ai filma, cu camera fixa, cit mai de aproape si dintr-un unghia adecvat, făcând cercuri strânse. Sa spunem, avionul soseste din depărtare, efectuează niște rotiri in prim plan si pleacă de unde a venit.
0

#176 Useril este offline   myross67 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 175
  • Inregistrat: 06-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Tecuci
  • Interests:zborul, in special pionierii nostri...Vlaicu,Vuia,Coanda

Postat 15 June 2014 - 07:35 PM

Vezi postareabeamrider, la 15 June 2014 - 03:35 PM, a spus:

Dar ce a avut totusi in clipul "Vlaicu RC-proba de zbor(18.05.2014)", https://www.youtube....h?v=HnFGrc12oEA , de se balansa mereu?
Am vazut ca imediat dupa zbor, ai scris comentariul acesta:
"Posted 18 May 2014 - 03:34 PM
VLAICU RC A ZBURAT! Asa cum a zburat...dar a zburat! ... Problema la care nu am gasit raspunsul: modelul se balanseaza in continuu pe laterala, chiar si cu motorul oprit in zbor, adica are balans si cand planeaza.
"
vezi: http://www.rhcforum....post__p__736335



Da,si am gasit si raspunsul la balans:extremitatile aripilor torsionate contrar una fata de cealalta,induc efectul de eleroane.Ca urmare,modelul se inclina pe o parte insa tinde sa revina la pozitia initiala datorita efectului de pendul si de aici acel balans continuu.Domnul MRX m-a informat ca la Vlaicu original,hobanele externe di spatele aripilor(cele verticale) erau reglabile,tocmai pentru a facilita reglajul optim pentru zbor,prin torsionarea corespunzatoare a extremitatilor aripilor.Am adoptat acest sistem si a dat rezultate.In legatura cu faimoasele viraje stranse,abia astept sa le pot verifica.Fiind mic,modelul este foarte sensibil la vant si,din pacate,nici astazi n-am reusit sa-l zbor.
0

#177 Useril este offline   simplex1 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 46
  • Inregistrat: 09-April 15

Postat 10 April 2015 - 07:35 AM

S-au mai facut ceva zboruri cu aeromodelul Vlaicu II intre timp? Mai sunt pe net clipuri cu el in afara de cele doua deja prezentate?
0

#178 Useril este offline   myross67 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 175
  • Inregistrat: 06-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Tecuci
  • Interests:zborul, in special pionierii nostri...Vlaicu,Vuia,Coanda

Postat 10 April 2015 - 08:19 PM

Nu, n-a mai zburat, altfel s-ar fi aflat. Se lucreaza din nou la vechiul proiect( scara 1:5). Concentrare maxima pe finalizare si,probabil dupa, voi posta fotografii si filmari.
0

#179 Useril este offline   myross67 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 175
  • Inregistrat: 06-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Tecuci
  • Interests:zborul, in special pionierii nostri...Vlaicu,Vuia,Coanda

Postat 11 April 2015 - 07:17 PM

Paste fericit si linistit tuturor pasionatilor de aeromodelism si aviatie, in general! Zboruri reusite, aterizari si mai reusite si spor la construit!
0

#180 Useril este offline   Mihail B. 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 12-May 19

Postat 18 May 2019 - 08:28 AM

Salutare! Cu foarte multi ani in urma am vrut sa construiesc macheta lui Vlaicu II si din diferite motive am tot amanat. In sfarsit m-am hotarat si nu vreau sa mai pierd timpul.Am citit postarile de pe forum am descarcat poze am fost la muzeu am citit cartile despre Vlaicu si deocamdata sunt in faza de proiectare, consider ca e mai usor de modificat intr-un program decat sa realizez fizic si dupa sa tot fac modificari inutile. Am postat cateva poze cu desenele in speranta ca cei cu experienta observa greselile pe care le-am facut in proiectare si le pot corecta ca la final sa fie cat mai aproape de cel real dupa care odata ce am toate cotele ma voi ocupa de constructia machetei Vlaicu II.
Cam asa arata in momentul de fata.
Imagine atasata: 1.JPGImagine atasata: 2.JPGImagine atasata: 3.JPGImagine atasata: 4.JPGImagine atasata: 5.JPGImagine atasata: 6.JPG
0

Arata acest topic


  • 6 Pagini +
  • « Prima
  • 4
  • 5
  • 6

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro