Modelism - RHC Forum: Retrofitare freza Wabeco - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Retrofitare freza Wabeco

#1 Useril este offline   Turb0 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 35
  • Inregistrat: 29-September 07

Postat 22 November 2011 - 06:59 PM

Salutare pentru toti, sunt nou in acest segment CNC al acestui forum si m-am gandit sa prezint proiectele mele, poate ma puteti indruma sa-l pot completa. Am cumparat de la Wabeco o freza F 1210 E cu extensia axului Y la 180 mm si rulmenti pe bile pe toate cele trei axe. Cu aceeasi ocazie am comandat si un strung D6000 de la ei dar acesta va fi un proiect separat. Aparatele vor fi livrate in ianuarie, deci pana atunci as dori sa achizitionez upgrade-ul CNC pentru el. Se pot lua si ca CNC din fabrica dar cotrollerul livrat este inmpreuna cu un soft nccad facut de germani, dar dupa ce l-am downlodat demo m-a apucat durerea de cap.. Fara tutoriale si suport, m-am interesat si pe forumuri dar n-a fost laudat nicaieri.. Am decis ca merg pe varianta Mach3 considerand suportul pentru el. In privinta mecanicii, as dori sa reproduc exact varianta fabricii:
http://www.rcpilot.hu/users/1500/6746/s_201111221721505756.jpg http://www.rcpilot.hu/users/1500/6746/s_201111221725385850.jpg http://www.rcpilot.hu/users/1500/6746/s_201111221725363002.jpg
Ceea ce stiu ca sunt motoare de 6A de 3 N/m si ax de 9,5. As dori sa montez si un Spindle de mare turatie, freza vine cu un cap de frezare de viteza mica. Am inceput sa studiez oferta la noi in tara, ebay china yuntat, keling, sorotec germania, zapp anglia. Nu stiu unde sa ma orientez, sunt f multe posibilitati : As dori sa fie de 4 axe, sa aibe homing, sa mearga cu mach 3, eventual drivere digitale, pendant, DRO (am vazut e-bay din malaysia). Sunt cam pierdut. As plati mai mult pentru fiabilitate si performanta .. Nu stiu daca se pot prezenta ofertele pe forum dar rog pe cei in tema sa ma indrume care sunt solutiile bune. Multumesc
Am uitat sa zic, doresc sa prelucrez otel la precizie de sutime..
0

#2 Useril este offline   Mikkkhail 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 15-July 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Automatizari, CNC-uri si tot ce se misca cu CN.

Postat 25 November 2011 - 09:53 PM

Salut!

Tocmai am achizitionat de la WABECO o freza CC-F1410 hs cu tot ce trebuie! Ci un strung CC-D4000 parca ..
Nu inteleg ce anume ai luat tu, si de ce te-ai complicat sa nu o iei gata echipata?
poate din cauza de bani..banuiesc! Ce-i drept, la mine a cumparat-o firma!
OK! despre retrofitting! si eu am o problema pentru ca pana in prezent am un CNC facut de mine cu motoare de CC si retrofitting, cu MACH 3..
La motoare pas cu pas..e un pic mai greu! Si cu toate ca freza pe care am cumparat-o e echipata cu traductoare liniare ( digital readout) . Acuma incerc sa ma familiarizez si eu cu NCCAD-ul care e foarte naspa comparativ cu MACH-ul.
Ne mai auzim!
0

#3 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 26 November 2011 - 12:42 AM

Incercati sa vedeti de diferenta de pret intre freza livrata cu controler (cam vine cu soft cu tot ) si doar mecanica completa. Destul de ieftin se pot cumpara 3-4 drivere bune si un Mach3, apoi se lucreaza omeneste. N-am nimic cu softurile lor, dar e aiurea sa cumperi un CNC cu soft de genul PCDreh si sa dai doar pe electronica si soft mai mult ca pe freza. Pana la urma orice se invata, dar cred ca se poate si mai simplu. Sunt softuri dedicate, "imperecheate" cu electronica cu care vin, merg foarte bine dar nu sunt prietenesti. Eu daca ar fi sa cumpar pentru mine, as cumpara doar mecanica cu motoarele montate si m-as ocupa separat de electronica si soft. Fiecare face cum crede ca poate mai bine.
Multa bafta!
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#4 Useril este offline   znecula 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 845
  • Inregistrat: 03-April 05
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 27 November 2011 - 11:13 AM

[quote name='Mikkkhail' timestamp='1322250819' post='527559']
Salut!


La motoare pas cu pas..e un pic mai greu! Si cu toate ca freza pe care am cumparat-o e echipata cu traductoare liniare ( digital readout) .

Nu e deloc mai greu la motoarele pas cu pas.
Ai doar o limitare de viteza (care conteaza doar la deplasarea in gol, deoarece deplasarea in sarcina se face atat cat permite scula si materialul de prelucrat).
In schimb e mai ieftin decat in cazul servomotoarelor.

Stima.
0

#5 Useril este offline   Turb0 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 35
  • Inregistrat: 29-September 07

Postat 29 November 2011 - 10:13 PM

Motivul pentru care am cumparat aceste echipamente fiindca dupa cat am inteles sunt de ff buna calitate si am reusit sa am o reducere de 20%. Initial era vorba de varianta CNC dar dupa ce am vazut Nccad-ul m-am speriat si le-am zis ca-mi trebuie mach3. Mi-au raspuns ca nu se poate dar i-mi pregatesc mach3 ready cu 280eur/ax. Atunci am renuntat si la asta si am ramas doar cu upgrade de suruburi cu bila. Pe diferenta ce am castigat am luat scule. Intre timp am mai facut tema de casa si am ajuns la concluzia: Un soft USBCNC si card USB-CNC Controller V5-B de la Sorotec.de care este profesional. As lua tot de acolo steppere si divere digitale si tot restul. Pentru spindle am gasit pe ebay din china special pentru metal de 1,5 kw de la Solar.jean. Am citit pe cnczone ca ar fi de incredere. Controler as lua lg de la noi din tara, am wazut de 2,2 kw. Acest setup va iesi pe la 1500 de parai europeni, va fi mai scump putin dar mai fiabil. Am cumparat din Singapore doua seturi de DR0. Sper sa nu se sparga pe drum. Cunoaste cineva acest program USB-CNC ? Are demo si pare similar cu mach3. Multumesc pentru comentarii

TT
0

#6 Useril este offline   Turb0 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 35
  • Inregistrat: 29-September 07

Postat 29 November 2011 - 11:49 PM

Vezi postareaMikkkhail, la 25 November 2011 - 09:53 PM, a spus:

Salut!

Tocmai am achizitionat de la WABECO o freza CC-F1410 hs cu tot ce trebuie! Ci un strung CC-D4000 parca ..
Nu inteleg ce anume ai luat tu, si de ce te-ai complicat sa nu o iei gata echipata?
poate din cauza de bani..banuiesc! Ce-i drept, la mine a cumparat-o firma!
OK! despre retrofitting! si eu am o problema pentru ca pana in prezent am un CNC facut de mine cu motoare de CC si retrofitting, cu MACH 3..
La motoare pas cu pas..e un pic mai greu! Si cu toate ca freza pe care am cumparat-o e echipata cu traductoare liniare ( digital readout) . Acuma incerc sa ma familiarizez si eu cu NCCAD-ul care e foarte naspa comparativ cu MACH-ul.
Ne mai auzim!

Super! :good: Sper ca ma poti ajuta cu ceva cote si date ale stepperelor folosite. Am vrut sa iau gata echipat dar Nccadul m-a facut sa ma razgandesc, si platesc din buzunarul propriu, pana acum cele doua masini + accesorii 10k E. N-am mai auzit sa aibe si altii la noi Wabeco.
Toate cele bune, si sa ne zici de nccad. E basic sau profesional ? Am mai auzit de altii ca l-au inlocuit cu mach3 ! ( pe cel profesional):
"I am very sorry that you are not a happy new WABECO customer (every week we get at least one inquiry from one unhappy and frustrated nccad customer that wants to change to MACH. MDA Precision sold two nccad machines, the first CNC mill we ordered about 10 years ago since all this was new for us. Unfortunately those two customers were not happy with the software and, therefore, we looked for an alternative. The final choice was MACH which has been working very well over the years." (-Este vorba de clienti nemultumiti de nccad..)
0

#7 Useril este offline   Mr.Pink 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 85
  • Inregistrat: 21-January 07
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 30 November 2011 - 11:12 AM

Pentru spindle am gasit pe ebay din china special pentru metal de 1,5 kw de la Solar.jean. Am citit pe cnczone ca ar fi de incredere. Controler as lua lg de la
[/quote]

Poate nu ar fi bine sa te complici cu Solar.jean. Am vrut sa iau si eu de acolo, dar nu are motoarele de cea mai buna calitate. Incearca mai bine la driver-motor punct com. Eu de acolo am luat, a luat si fanefane cu mechmate-ul si sincer sunt foarte multumit.
smart-custom.ro
0

#8 Useril este offline   Turb0 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 35
  • Inregistrat: 29-September 07

Postat 30 November 2011 - 12:17 PM

Multumesc pentru info, ai adus cu UPS ?
Salutare
TT
0

#9 Useril este offline   Mr.Pink 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 85
  • Inregistrat: 21-January 07
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 02 December 2011 - 06:55 PM

Vezi postareaTurb0, la 30 November 2011 - 12:17 PM, a spus:

Multumesc pentru info, ai adus cu UPS ?
Salutare
TT

Nu, cu dhl, si a ajuns in 6 zile
smart-custom.ro
0

#10 Useril este offline   Turb0 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 35
  • Inregistrat: 29-September 07

Postat 02 December 2011 - 08:05 PM

Vezi postareaMr.Pink, la 02 December 2011 - 06:55 PM, a spus:

Nu, cu dhl, si a ajuns in 6 zile

Multumesc pentru raspuns, dar nu le am putut contacta, la email n-au raspuns iar la skype la fel ?? Tu cum ai procedat ?
Mersi
Stima
0

#11 Useril este offline   vmihalca 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 08-February 15

Postat 09 February 2015 - 09:13 AM

Vezi postareaTurb0, la 22 November 2011 - 06:59 PM, a spus:

Salutare pentru toti, sunt nou in acest segment CNC al acestui forum si m-am gandit sa prezint proiectele mele, poate ma puteti indruma sa-l pot completa. Am cumparat de la Wabeco o freza F 1210 E cu extensia axului Y la 180 mm si rulmenti pe bile pe toate cele trei axe. Cu aceeasi ocazie am comandat si un strung D6000 de la ei dar acesta va fi un proiect separat. Aparatele vor fi livrate in ianuarie, deci pana atunci as dori sa achizitionez upgrade-ul CNC pentru el. Se pot lua si ca CNC din fabrica dar cotrollerul livrat este inmpreuna cu un soft nccad facut de germani, dar dupa ce l-am downlodat demo m-a apucat durerea de cap.. Fara tutoriale si suport, m-am interesat si pe forumuri dar n-a fost laudat nicaieri.. Am decis ca merg pe varianta Mach3 considerand suportul pentru el. In privinta mecanicii, as dori sa reproduc exact varianta fabricii:
http://www.rcpilot.hu/users/1500/6746/s_201111221721505756.jpg http://www.rcpilot.hu/users/1500/6746/s_201111221725385850.jpg http://www.rcpilot.hu/users/1500/6746/s_201111221725363002.jpg
Ceea ce stiu ca sunt motoare de 6A de 3 N/m si ax de 9,5. As dori sa montez si un Spindle de mare turatie, freza vine cu un cap de frezare de viteza mica. Am inceput sa studiez oferta la noi in tara, ebay china yuntat, keling, sorotec germania, zapp anglia. Nu stiu unde sa ma orientez, sunt f multe posibilitati : As dori sa fie de 4 axe, sa aibe homing, sa mearga cu mach 3, eventual drivere digitale, pendant, DRO (am vazut e-bay din malaysia). Sunt cam pierdut. As plati mai mult pentru fiabilitate si performanta .. Nu stiu daca se pot prezenta ofertele pe forum dar rog pe cei in tema sa ma indrume care sunt solutiile bune. Multumesc
Am uitat sa zic, doresc sa prelucrez otel la precizie de sutime..



Salut,

Sunt si eu pasionat de prelucrari prin aschiere si dupa vreo 5 ani de visat la un strung am reusit sa-mi iau un wabeco D6000 nou. Pe viitor am in plan sa-mi cumpar si freza tot de la ei. Acuma sunt in proces de convertire a strungului la CNC, asadar mi-ar prinde bine un sfat din partea unuita care deja are un strung wabeco. De asemenea mi-ar trebui niste piese pentru adaptare, poate ne intelegem si in loc sa bani la ceva firme, poate iti dau tie :p
0

#12 Useril este offline   Bughy 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 188
  • Inregistrat: 09-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Cluj
  • Interests:Robotica, Electronica, Mecanica

Postat 09 February 2015 - 10:16 AM

Salutari,

Intru si eu putin in discutie deoarece m-am batut putin de toate cele expuse mai sus. Am la scoala un wabeco, cu retrofit CNC inclusiv ATC direct de la ei. Eu personal nu as da banii pe conversia loc CNC. Softul e neprietenos, si controllerul pe care il am eu e ceva pe rs232, si seamana 90% cu chinezariile de pe ebay. Nu stiu sa va dau nici un cod sau ceva asemanator, dar cand ajung la scoala o sa fac poze. Poate ajuta.
Motoarele pe care le am, sigur nu au 6Nm. Sunt destul de slabute, dar nu am simtit nevoia de ceva mai puternic. ATC-ul insa e o gluma, are o gramada de jocuri si nu se aliniaza corect aproape niciodata. Cateodata se mai si blocheaza conul in portscula si nu cade liber, e imposibil de folosit.

Despre controllerul USB-cnc, eu folosesc cu succes de la Eding CNC un CPU5A4. Este excelent, nu m-a dezamagit niciodata. Are tot ce ii trebuie. Nu am experienta insa cu MACH3-ul deci nu pot face o comparatie obiectiva. Ce imi place, si nu stiu daca exista la MACH3, este faptul ca primesti niste API-uri in QT si poti sa-ti proiectezi interfata grafica. Semi open source. Astfel daca ai un mesterica care opereaza o masina, ii faci o interfata doar cu ce are el nevoie si eviti riscul de a umbla unde nu trebuie. Nu-mi dau seama ce alte detalii ar fi utile, insa daca ai intrebari, fell free!

Spor!

Aceasta postare a fost editata de Bughy: 09 February 2015 - 10:20 AM

"I reject the reality and substitute my own"
Bogdan
0742 796 172
0

#13 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 09 February 2015 - 06:07 PM

Vezi postareaTurb0, la 22 November 2011 - 06:59 PM, a spus:

Am uitat sa zic, doresc sa prelucrez otel la precizie de sutime..



Hmm ... la sutime ? Pai ce suruburi cu bile ai acolo ? Precizia de lucru a masinii nu poate fi mai buna decat clasa de precizie a
suruburilor cu bile in tandem cu motoarele de actionare . Un surub cu bile serios ( G-Ten ) , nu depaseste clasa de precizie C5 ( nu cred
ca ai acolo suruburi precision ground , ci roluite ) , iar motoarele stepper pierd pasi daca nu sunt ajutate de un encoder pe coada ... Ca sa
nu mai vorbesc de " slack-ul " din curelele de transmisie ( presupun ca n-ai motoarele legate direct pe suruburile cu bile ... )

Parerea mea este ca daca reusesti sa obtii o precizie " toolroom " , adica in jur de 0.001 inch / 0.025mm , e super O.K .

Dupa aia ... la precizie te ajuta enorm un motor de frezare de foarte buna calitate , nu o chinezarie ... ai nevoie de un TIR de maxim 0.01mm masurat
pe coada frezei , la 6-8000 de turatii , ca sa ai pretentii la precizie de lucru ... iar motoarele astea nu sunt ieftine . Nemernicul ala de chinez care
zice va vinde spindle-motor facut special pentru metal , vorbeste prostii ... am avut un motor din ala in mana si l-am testat de l-au gasit toti dracii ... nu merita banii !!!
I-ti sugerez un Colombo sau un HSD ...


Ce standard sunt motoarele ? Nema23 sau 34 ? Neaparat sa cumperi driver digitale ( DSP ) , minim 8Amp , ca altfel ai probleme ... iar sursa de alimentare sa fie si aia
de buna calitate ( ai nevoie de minim 18Amp ) . De ce vrei neaparat sa mergi pe varianta USB ? Sa stii ca un controller pe port parallel e mult mai stabil si mai fiabil ... USB-ul
te ajuta doar daca vrei neaparat sa controlezi masina de pe un laptop ... mai bine folosesti un desktop bun ( de preferinta unul facut la mama lui , chiar daca e mai vechi ) ... eu
asta folosesc de vreo 5 ani , si nu m-am atins de el ...ever !!!


S-ar putea sa ai nevoie de o compensare a greutatii pe axa Z ... e posibil ca stepper-ul sa nu fie in stare sa traga de capul de frezare in mod correct ... o contragreutate
sau piston pneumatic de compensare ar fi foarte indicat .


Succes.
0

#14 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 09 February 2015 - 10:20 PM

Vezi postareaTurb0, la 22 November 2011 - 06:59 PM, a spus:

Se pot lua si ca CNC din fabrica dar cotrollerul livrat este inmpreuna cu un soft nccad facut de germani, dar dupa ce l-am downlodat demo m-a apucat durerea de cap.. Fara tutoriale si suport, m-am interesat si pe forumuri dar n-a fost laudat nicaieri..

Nu stiu sigur daca este vorba despre acelasi "NC" insa eu am avut de-a face cu un CNC chinezesc 100% care a venit pe partea de comanda/gcode cu un software NC Studio v4.4... dar nu era propriu zis un CAD, erau un Mach3 mai prost. :)
Am un manual in engleza, daca ajuta la ceva.
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#15 Useril este offline   Bughy 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 188
  • Inregistrat: 09-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Cluj
  • Interests:Robotica, Electronica, Mecanica

Postat 12 February 2015 - 01:51 PM

@ Katran, de ce zici ca e mai stabil un controller pe paralel decat cel de pe USB?. Nu vreau sa fac pe GicaContra, eu n-am experienta deloc cu paralel. Am avut doar serial si usb. Sunt doar curios de motive.

Aceasta postare a fost editata de Bughy: 12 February 2015 - 01:52 PM

"I reject the reality and substitute my own"
Bogdan
0742 796 172
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro