Modelism - RHC Forum: Macheta 1:720 - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Macheta 1:720 are cineva niste sfaturi,planuri etc-uri

#1 Useril este offline   Mk_IX 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 74
  • Inregistrat: 04-March 05

  Postat 04 March 2005 - 09:53 PM

Nu am decat 16 ani asa ca experienta mea se rezuma doar la kituri . Am doua USS Kitty Hawk si Graf Spee , ambele de la Italeri 1:720 . Voiam sa imi fac o flota dar am vazut mai tarziu ca la scara asta nu se gasesc decat tot portavioane si doar doua cuirasate (graf spee-ul si hms hood care nu l-am mai gasit) .
Asa ca m-am gandit sa mi le fac eu . Chestia e ca habar nu am de unde si cu ce sa incep . Ma gandeam la niste fregate (Eustatiu Sebastiam de ex).Orice sfat este binevenit.
De obicei practic modelismul static ...dar daca imi cade un avion de pe biblioteca , asta inseamna ca practic si aeromodelismul ?
0

#2 Useril este offline   Dan 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1065
  • Inregistrat: 02-May 03
  • Gender:Male
  • Location:galati
  • Interests:navomodelism ,airsoft ,etc.

Postat 05 March 2005 - 12:40 PM

uite o macheta facuta la 1:200 .cu cit micsorezi dimensiunile cu atit se complica lucrurile.incearca intii cu modele usoare si apoi vezi tu.succes

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-4-1110019204.jpg

Lucrurile nu sunt greu de facut. Greu este sa te pui in pozitia de a le face."- C.Brancusi
user vechi:stamy
0

#3 Useril este offline   Mk_IX 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 74
  • Inregistrat: 04-March 05

Postat 05 March 2005 - 06:25 PM

Hai ca am intrat pe site la revell si am gasit o frumusete 1:720 Prinz Eugen - dificultate 3. As vrea sa intreb daca e cineva care sa il fi cumpatat , si daca da la ce sa ma astept . Daca nu, as dori sa intreb cam ce calitate au produsele revell , ce bube sunt mai frecvente etc (pana acum nu am luat decat de la ittaleri - se gasesc mai usor la mine in oras ).
De obicei practic modelismul static ...dar daca imi cade un avion de pe biblioteca , asta inseamna ca practic si aeromodelismul ?
0

#4 Useril este offline   Mk_IX 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 74
  • Inregistrat: 04-March 05

Postat 05 March 2005 - 10:06 PM

Acum ca m-am mai plimbat mai mult pe forum mi-am dat seama ca am facut o mica gresala . Eu vreau de fapt sa fac o macheta statica . La 1:720 mi-ar fi iesit un Eustatiu Sebastian de vreo 15 centimetri , si la atatia nici aia de la NASA nu o faceau teleghidata .

Oricum daca poate sa imi dea cineva un link cu niste planuti pt Eustatiu Sebastian as ramane recunoscator ( am cautat pe net da nu prea am gasit)

PS - poate ca subiectu asta ar trebui mutat la Statice , ca eu asta intentionez sa fac
De obicei practic modelismul static ...dar daca imi cade un avion de pe biblioteca , asta inseamna ca practic si aeromodelismul ?
0

#5 Useril este offline   Dan 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1065
  • Inregistrat: 02-May 03
  • Gender:Male
  • Location:galati
  • Interests:navomodelism ,airsoft ,etc.

Postat 16 March 2005 - 08:02 PM

ti-a placut macheta de mai sus,aia e fregata de care vorbesti si planurile le gasesti in modelism.bafta
Lucrurile nu sunt greu de facut. Greu este sa te pui in pozitia de a le face."- C.Brancusi
user vechi:stamy
0

#6 Useril este offline   Mk_IX 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 74
  • Inregistrat: 04-March 05

Postat 19 March 2005 - 03:35 PM

Planurile erau cumva in numarul 4/1998 (63) ?
In cazul acesta nu aveti un link sau ceva caci eu am numarul dar imi lipseste posterul :D (pe spatele caruia banuiesc ca erau planurile ) , ca in rest am rasfoit revista din scoarta in scoarta si nu am gasit nici un plan .
Am cautat prin restul revistelor si am gasit planuri pt clasa Tetal I , dar acolo lipseste planul de forme .
Banuiesc ca un plan de forme e mai usor de gasit ca un plan complet ... any help ???

PS - Machetele de la Revell stie cineva cum sunt ? Au trei vapoare interesante la 1:720 - Prinz Eugen , Graf Zeppelin si Blucher (sau asa ceva) si as vrea sa stiu cum sunt , daca le-a facut cineva ,sau macar daca le-a vazut .
De obicei practic modelismul static ...dar daca imi cade un avion de pe biblioteca , asta inseamna ca practic si aeromodelismul ?
0

#7 Useril este offline   Dan 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1065
  • Inregistrat: 02-May 03
  • Gender:Male
  • Location:galati
  • Interests:navomodelism ,airsoft ,etc.

Postat 19 March 2005 - 06:44 PM

da,planurile erau pe poster,foarte bune,eu nu am intimpinat nici un fel de probleme la constructie dar in schimb am abandonat proiectul pt. unul mai mare.bismark.roaga pe cineva cunoscut din bucuresti sau du-te tu pina la redactia modelism si cumpara-ti toate revistele ,sunt puse pe trei cd-uri si nu ai sa fii dezamagit.sunt multe planuri bune din care te poti inspira.bafta
Lucrurile nu sunt greu de facut. Greu este sa te pui in pozitia de a le face."- C.Brancusi
user vechi:stamy
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro