Modelism - RHC Forum: HMS Endeavour - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

HMS Endeavour

#1 Useril este offline   Pui 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 11
  • Inregistrat: 14-November 11

Postat 15 November 2011 - 05:27 PM

Salutari,

Sunt nou in aceasta arta a modelismului si am intampinat niscaiva dificultati.
Eu lucrez la corabia HMS Endeavour. Am primit kit-ul cadou de la cineva care ar fi vrut sa-l inceapa dar nu a mai facut-o.
Problema este ca nu am planurile si nu prea gasesc ceea ce ma intereseaza pe internet. Cel putin nu modelul pe care il am eu: HMS Endeavour James Cook’s bark

Ieri am dat primul strat de lac pe punti si astazi urmeaza al doilea. De maine as vrea sa incep sa bordajul. Mi-am facut un dispozitiv de indoit filele(deja am indoit 4 bucati) dar marea mea problema este de unde sa incep bordajul si cum sa-l pun/fixez in zona pupei si a chilei.

Imi pare rau ca nu am poze pentru exemplificare, dar promit ca maine seara voi pune cateva.

Multumesc mult de ajutor
0

#2 Useril este offline   jeli 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 26-March 08
  • Gender:Male

Postat 15 November 2011 - 06:06 PM

este bine sa dai cu lac pe lemn inainte sa il lipesti,pentru ca nu o sa mai faca priza adezivul :pardon: .daca tot vrei sa dai cu lac pe o nava de epoca este recomandat sa dai dupa ce lipesti piesele.
nu ii spune unui om ca este idiot,pt ca va face tot posibilul sa iti dovedeasca ca ai avut dreptate.
0

#3 Useril este offline   Pui 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 11
  • Inregistrat: 14-November 11

Postat 15 November 2011 - 07:38 PM

Am lacuit numai puntea. Intr-adevar, asa este.M-am gandit si eu la aspectul asta inainte de a lacui. Motivul a fost ca sunt destul de multe piese mici ce vor veni fixate si am considerat ca la o vopsire ulterioara as putea "murdari" componente pe care nu as dori. Daca o sa intampin probleme la lipit, am o pila fina si voi curata putin numai cat e nevoie/suprafata de contact a piesei de lipit.
Imagine atasata: S1034641.JPG
0

#4 Useril este offline   Pui 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 11
  • Inregistrat: 14-November 11

Postat 15 November 2011 - 07:49 PM

Nu cunosc termenii specifici nici pasii realizarii unei astfel de machete iar daca gresesc accept criticile si imi cer scuze inca de pe acum. Cu timpul sper sa mi le insusesc iar la viitoarea macheta sa fac mai putine greseli. Mentionez ca e prima macheta pe care o fac(si se pare ca inceputul este unul stangaci), dar vreau sa o termin. Daca in poza de mai sus puntile nu sunt aliniate, este pentru ca inca nu le-am fixat. O sa le fixez in momentul in care o sa am o idee asupra tehnicii de bordaj. Cand voi sti exact de unde sa incep si cum sa continui. Singura poza pe care o am este cea de pe cutie. Asa cum am spus si mai sus nu am niciun plan, nicio schita iar tot ce am asamblat pana acuma a fost facut urmarind numerele de pe coaste(asta a fost indiciul cum sa le prind de chila) si forumuri de profil.
Multumesc celor care pot sa ma ajute cu planuri sau idei
Imagine atasata: S1034643.JPG
0

#5 Useril este offline   adrico 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 49
  • Inregistrat: 08-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 17 November 2011 - 03:38 PM

Salut, si eu lucrez Endeavour dar dupa planuri de la Mantua,nu am experienta prea mare ,sunt la prima barcuta asa ca sfaturi nu prea sunt in masura sa dau ,poate doar despre niste etape de constructie pe care le-am respectat si eu .Daca te ajuta cumva niste poze din procesul de executie urmareste topicul "Endeavour by Adrico"
Adrico
0

#6 Useril este offline   Pui 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 11
  • Inregistrat: 14-November 11

Postat 17 November 2011 - 04:24 PM

Asta am si facut. Ieri am lipit puntile si am lucrat la pupa-la partea concava(nu stiu cum se numeste) si in seara asta o sa slefuiesc si ma apuc de primele file de bordaj. Am sa pun si poze imediat ce fixez cateva file.
0

#7 Useril este offline   Pui 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 11
  • Inregistrat: 14-November 11

Postat 17 November 2011 - 07:01 PM

Salut Adrico,

Eram la servici si nu am putut scrie mai mult. Vreau sa-ti multumesc ca incerci sa ma ajuti si mai vreau sa-ti spun ca nu se cunoaste ca esti incepator. Ai o mana si o rabdare de milioane, sigur. Mi-a placut mult cum ti-a iesit si mi-a placut ca ai fost atent la detalii inca de la inceput. Sper sa-mi iasa si mie macar a suta parte din cat ai facut tu. Oricum, sa stii ca la corabia ta o sa ma uitori de cate ori ma impotmolesc sau nu stiu cum sa fac. Am o groaza de idei si imi inchipui multe(din procesul constructiei) dar nu stiu cat de corecte sunt.
Las palavrageala si revin cu poze cand pun vreo 2 randuri din filele de bordaj.
0

#8 Useril este offline   tom cat 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 828
  • Inregistrat: 01-July 10
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:modelismul

Postat 17 November 2011 - 07:46 PM

@ PUI, daca consideri ca , cartea "ANATOMY OF THE SHIP - Endeavour" te ajuta cu ceva, atunci ti-o trimit cu cea mai mare placere, din pacate.... cu altceva inafara de ceva planuri ale navei in format electronic...... nu am.
Imagine postata
......si poate totusi
0

#9 Useril este offline   Pui 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 11
  • Inregistrat: 14-November 11

Postat 18 November 2011 - 09:16 AM

Multumesc tom cat,

Am inceput bordajul si sper sa nu o dau in bara. Problemele cele mai mari vor fi la catarge si toata "impletitura" aia. Daca poti posta cateva imagini cu catargele, mi-ar fi de un real folos. Nu mai vorbesc daca au si cotele(raportul la scara il fac eu, nu-i nicio problema.

Cateva imagini din stadiul actual. Imi pare rau ca nu am niste poze mai clare dar sunt facute noaptea, cu un aparat de pe timpul lui....Mihai Viteazul.Imagine atasata: S1034645.JPG

Imagine atasata: S1034650.JPG

Imagine atasata: S1034682.JPG

Imagine atasata: S1034692.JPG

Imagine atasata: S1034697.JPG

Imagine atasata: S1034710.JPG

Imagine atasata: S1034712.JPG
0

#10 Useril este offline   adrico 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 49
  • Inregistrat: 08-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 18 November 2011 - 07:10 PM

Salut,parerea mea este ca ar trebui sa fixezi chila navei intr-un suport mai fix ,cel putin acum la inceput ca sa nu ai o surpriza cand termini bordajul .La ce scara lucrezi nava,pare putin mai mica decat a mea?.
Adrico
0

#11 Useril este offline   wind 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 13
  • Inregistrat: 27-August 11
  • Gender:Male
  • Interests:ezoterism

Postat 19 November 2011 - 02:13 PM

Dupa pozele prezentate de tine,vad ca te-ai apucat mai intai sa filezi babordul,sa nu uiti insa ,ca filarea se face simultan in ambele borduri(adica pui o fila la babord ,apoi una la tribord).Astfel nu vei avea neplacerea ,ca la final,sa vezi ca barcuta ta a iesit stramba.Sa ai spor...
0

#12 Useril este offline   Pui 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 11
  • Inregistrat: 14-November 11

Postat 20 November 2011 - 03:50 AM

Scara este 1:100Imagine atasata: S1034752.JPG
0

#13 Useril este offline   Pui 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 11
  • Inregistrat: 14-November 11

Postat 20 November 2011 - 03:52 AM

Abia acum incep adevaratele probleme. Ma chinui de cateva ore si nu am nicio idee cum sa continui bordajul
Imagine atasata: S1034756.JPG
0

#14 Useril este offline   wind 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 13
  • Inregistrat: 27-August 11
  • Gender:Male
  • Interests:ezoterism

Postat 20 November 2011 - 11:07 AM

Daca cauti un pic pe youtube,ai sa gasesti cateva filmulete mai mult decat edificatoare...
0

#15 Useril este offline   Pui 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 11
  • Inregistrat: 14-November 11

Postat 25 November 2011 - 10:27 AM

Multumesc wind pentru link-uri. Eu initial as fi vrut sa fac exact dupa modelul de pe cutie, insa am ales varianta mai.....usoaraImagine atasata: S1034744.JPG

Imagine atasata: S1034745.JPG

Imagine atasata: S1034804.JPG

Imagine atasata: S1034840.JPG

Imagine atasata: S1034881.JPG

Imagine atasata: S1034882.JPG

Imagine atasata: S1034889.JPG

Imagine atasata: S1034901.JPG

Imagine atasata: S1034902.JPG
0

#16 Useril este offline   jeli 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 26-March 08
  • Gender:Male

Postat 25 November 2011 - 08:51 PM

am reusit sa fac rost de planurile acestei nave,dar sint pentru carton.daca esti interesat,te rog sa ma anunti si ti le trimit.
nu ii spune unui om ca este idiot,pt ca va face tot posibilul sa iti dovedeasca ca ai avut dreptate.
0

#17 Useril este offline   Pui 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 11
  • Inregistrat: 14-November 11

Postat 27 November 2011 - 12:06 AM

Salut jeli,

Multumesc frumos, numai ca mie daca mi se intinde un deget, eu iau toata mana. Mai am de slefuit putin si sa apuc de captuseala. Problema mea cea mare acuma este ca in kit am niste baghete care sincer nu stiu cum si de unde sunt, ca sa nu mai spun, nicio poza de pe cutie nu prezinta in intregime corabia.....de fapt este una dar mult prea mica ca sa inteleg ceva. Urmatorul pas va fi sa construiesc barcuta de salvare. In chit am una dar este metalica si mie mi se pare cam exagerat de mare. Sper ca intre timp sa reusesc sa identific rolul fiecarei piese/element/bagheta din kit. Ca si ordine m-am gandit sa intind prima data catargele si toata impletitura si la final sa fixez celelalte elemente. Ma gandesc ca asa mi-ar fi mai usor si nu m-ar incurca celelalte elemente. Crezi ca e bine?

Iti sunt recunoscator daca poti sa ma ajuti cu niste planuri.
0

#18 Useril este offline   tom cat 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 828
  • Inregistrat: 01-July 10
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:modelismul

Postat 27 November 2011 - 09:41 AM

@ PUI -ai PM
Imagine postata
......si poate totusi
0

#19 Useril este offline   tom cat 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 828
  • Inregistrat: 01-July 10
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:modelismul

Postat 27 November 2011 - 09:25 PM

Maistre, vezi ca ti-am trimis cate ceva prin transfer.ro. Ai timp sa le salvezi de acolo timp de 30 zile . :) :good:
Imagine postata
......si poate totusi
0

#20 Useril este offline   Pui 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 11
  • Inregistrat: 14-November 11

Postat 29 November 2011 - 12:33 PM

Multumesc tom cat

Am recuperat ieri cartile. Sa ma apuce plansul si alta nu cand am vazut ce e acolo. Nici nu-mi inchipuiam sa e atat de complex. Iti raman dator vandut. Pentru ce urmeaza....nervi de otel.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro