Modelism - RHC Forum: HMS Penelopa - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

HMS Penelopa

#1 Useril este offline   tom cat 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 828
  • Inregistrat: 01-July 10
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:modelismul

Postat 11 November 2011 - 06:14 PM

Salutare si la mai mare. Cautand de curand prin cufarul cu amintiri am dat peste un model , destul de batranel, are la activ cam 12 ani.
Plin de entuziasmul zilelor de mult apuse ( eeee.....ce vremuri erau atunci.... :pardon: :pardon: ) am hotarat sa scot de la saramura si naftalina modelul, si.... sa incer in limita bunului meu simt sa vedem ce se poate scoate din el.
Sa nu o mai lungesc cu amintirile si cu vorbele fara noima, asa ca ...... pe scurt.
Modelul este realizat la scara 1:100 dupa celebrele deja consacrate planuri, Plany Modelarschie. Si acest model are o poveste interesanta la fel ca si predecesorul sau.... originalul. Ce mai....... pot spune ca a fost dragoste la prima vedere , dupa un experiment esuat cu constructia navei de salvare Halny (1:25)pe care am ....abandonat-o, dupa epopea nereusita cu ORP PIORUN ex HMS Nerisa , dupa cochetareli ample si luuungi cu USS IDAHO si USS HALYBURTON ambele finalizate, dar....... care au luat calea pribegiei, decizia mea simpla si definitiva a fost....... HMS PENELOPA. Nu ma intrebati de ce taman acest tip de crucisator usor. Poate.....povestea lui , poate.... forma lui, poate........ ;) ;) nici eu nu stiu, cert este ca...... am trecut la constructie, constructie care am realizat-o mai mult pe genunchi si in brate, fara prea multe scule profi , si fara materiale dedicate modelismului, mai exact....... cu am gasit si eu prin jurul casei.
Cu siguranta apar intrebari retorice : Unde-s pozele ? asa ca....... in umila mea prestanta, am reusit sa salvez de prin tonele de role de film foto cateva poze , nu sunt ele ce asteapta fiecare, dar....... astea le-am mai avut, asa ca.... astea am sa le ofer.
Sunt ferm convins ca nu nu sunt intru totul pe astaptarile domniilor voastre , dar...... la timpul ala erau un parlit de om simplu ( ca de fapt si acum la fel sunt) fra camera foto digitala profi , fara experienta in arta fotografica...... asa ca...... :blush: :pardon: :blush:
Eeeee, dar pana la a trece la cele cateva poze care ar reprezenta evolutia constructiva a crucisatorului, sa facem un mic salt in timp si sa urmarim inpreuna cateva file din istoria acestei nave.
HMS PENELOPA ( ce nume edificator, deja te duce cu gandul in antichitate) este o nava de tipul LIGHT CRUISER din perioada 1932-35 apartinad clasei ARETHUSA , clasa din care mai faceau parte si HMS AURORA , HMS ARETHUSA si HMS GALATEA. A fost o nava cu un deplasament de 5270 t raportata la o lungime de 166 m o latime de 16,8 m si un pescaj de 5,3 m . Ca armament, pentru perioada de timp din care provenea, era destul de...... nici prea-prea, dar nici foarte-foarte, asa ca avea in dotare 6 tunuri de 150mm (3x2) , 8 bucati tunuri de 100mm (4x2) , 8 KM-ploturi de 12 mm (2x4) , 8 ploturi de tip Pom-Pom de 40 mm (2x4) , 6 lans torpile de 525mm (2x3) , 2 lansatoare de grenade AS la pupa si un hidroavion de cercetare de tip Vikers-Supermarine Valrus II .
Pana aici.... nimic interesant, DAR..... adevarata parte cu adevarat interesanta incepe de acum. De ce incepe tocmai de acum ???? Ei bine, HMS Penelopa ocupa un loc aparte in istorie , un loc care a facut-o celebra. Cazul "HMS Penelopa" este un caz unic in istorie. Deja probabil v-a intrebati ce este atat de special la ea, ei bine...... totul a avut loc intr-o dimineata friguroasa a zilei de 18 Februarie 1944, cand....... la ora 06,58 o explozie puternica s-a auzit din zona salii masinilor, apoi ....la 16 secunde o alta explozie cutremuratoare din zona salii cazanelor a pecetluit soarta crucisatorului care a disparut in apele involburate ale Mediteranei in mai putin de 2 min antrenand odata cu ea si 415 membri ai echipajului din cei 623 membrii aflati la bord.
Ei bine, si cei cu asta ??? Si alte nave s-au scufundat si nu au facut atata valva, deci..... unde e treaba aia unica de care vorbeam ????? Pai..... evenimentele s-au petrecut cam asa : HMS Penelopa facea parte din excorta convoiuluin "SHINGLE" , mai exact din grupul de lupta TG-81 din care mai faceau parte si crucisatorul american Brooklyn (CL-40) si distrugatoarele USS Woolsey , USS Mayo, USS Trippe , USS Ludlow, USS Edison pe ruta Napoli-Anzio. Dupa bombardarea pozitiilor germane in cadrul operatiunii de debarcare "Sindrila" de la Anzio, Crucisatorul a luat cap compas Napoli cu viteza de 26 noduri, numai ca.. nesensa Capitanului George Devereux-Beuben a fost ca in zona se afla din intamplare si submarinul german U-410 al carui capitan a facut o lansare perfeca cu tuburile lans-torpile prova nr. 2 si 4 . Dupa cum spuneam la ora 06,58 cand crucisatorul avea viteza de 26 noduri prima torpila a lovit zona masinilor iar a doua zona cazanelor dupa numai 16 secunde, asa ca.... toate acestea fiind spuse a-si incerca sa expun si un scurt istoric al evenimentelor marcante ale acestui crucisator , asa ca :
9 Nov 1941 - Forta "K" alcatuita din crucisatoarele Aurora si Penelopa alaturi de distrugatoarele HMS Lance si HMS Lively , intercepteazaun convoi de nave italiene pe ruta Napoli-Tripoli la aproximativ 130 mile SV de Calobria in pozitia 37*08' N si 18*09' E. In lupta care a rezultat, distrugatorul italian Fulmine este scufundat iar navele de trensport germane Duisburg si San Marco, alaturi de cele italiene Maria, Sagitta, Corado Rina, Conte Di Misurata si Minatitlan au fost de asemenea scufundate iar distrugatoarele italiene Grecale si Euro au fost grav avariate.
24 Nov 1941- Aceasi Forta "K" intercepteaza un alt convoi al Axei la aproximativ 100 Km vest de Creta. Convoiul naviga din Marea Egee catre Bengasi. Doua nave germane de transport : Maritza si Procida sunt scufundate de catre HMS Penelopa si HMS Lively in ciuda eforturilor eroice de protectie a distrugatoarelor italiene Lupo si Cassiopea.
1 Dec 1941 - HMS Penelopa actiona in cadrul flotei de interceptare "Ultra" in seara zilei de 30 Nov alaturi de crucisatoarele HMS Neptun, HMS Aurora si HMS Ajax si distrugatoarele Royal Navy : Kimberly , Lively si Kingston. La ora 03 si 30' pe data de 01 Dec intercepteaza si scufunda nava de transport Adriatico iar la 60 mile N-NV de Tripoli intercepteaza si scufunda petrolierul italian Iridio Mantovani de 10540 tone si distrugatorul italian Alvise Da Mosto.
19 Dec 1941- In incercarea interceptarii convoaielor Axei spre Tripoli, Forta "K" formata din crucisatoarele Neptun, Aurora, Penelopa si distrugatoarele Kandahar , Lance, Lively si Havock nimeresc intr-o zona minata de italieni. Ca urmare a acestui fapt HMS Neptun sa scufundat , distrugatorul Kandahar si crucisatorul Aurora au fost grav avariate iar HMS Penelopa avariat usor. Aurora a fost remorcat de catre Penelopa pana in Malta . dupa reparatii minore, Aurora a revenit la santierele din Liverpool pentru reparatii care au durat in aprilie pana in iunie 1942 iar Penelopa a finalizat reparatiile in Malta care au durat pana in ianuarie 1942.
19 Martie 1942 - in batalia navala de la Syrte, Penelopa a remorcat cargobotul Breconshire de 9776 tone, grava avariat, pana in portul Malta, dar... acesta sa scufundat in ape putin adanci inainte de a ajunge in port in deplina siguranta.
20 Martie 1942 - Perioada 20-30 martie a fost o perioada extrem de dificila pentru Penelopa si echipajul acesteia datorat in primul rand atacurilor aeriene ale fortelor Axei asupra Maltei. In cele 10 zile de cosmar ecipajul Penelopei nu a facut economie de proiectile AA deloc. Au folosit peste 6500 runde proiectile AA de 100 mm si peste 75000 runde de calibru 40 mm . Un urma loviturilor de schije si srapnel provenite de la bombele cazute in apropiere , Penelopa a primit porecla de "Pepperpot".
Ca urmare a violentei cu care se desfasurau atacurile aeriene asupra Maltei , in 26 martie s-a luat decizia trimiterii navei in SUA pentru reparatii capitale. Penelopa a parasit Malta pe 8 aprilie cu destinatia New York unde a stat in santier la reparatii pana pe data de 1 sept. A revenit in Mediterana la inceputul lui 1943 unde a fost repartizata Fortei "Q".
Iunie 1943- In prima saptamana din iunie a participat la bombardarea insulelor Lampedusa si Pantelleria din canalul Siciliei iar in 11 iunie a sprijinit cu foc de artilerie debarcarea din insula Pantelleria.
August 1943 - HMS Penelopa este trimis in sprijinul operatiunii "Husky" (debarcarea din Sicilia)
9 Sept 1943 - Penelopa este trimis in sprijinirea trupelor care debarcau la Salerno iar dupa capitularea armatelor italiene este transferat la Taranto iar in octombrie este trimis in Marea Egee .
7 Oct 1943 - Penelopa alaturi de crucisatorul Siriussi distrugatoarele Faulknor si Fury, la nord de Astipalea(Stampalia de azi) au atacat un convoi german format din submarinul auxiliar UJ 2111 (fostul submarin italian Tamagio), nava de marfa Olympus si 7 MPF-uri scufundand toate navele mai putin un MPF care a scapat destul de sifonat numai datorita interventiei Luftwaffe. Pe traseul de retur al misiunii, navele britanice au fost atacate in mod repetat de Luftwaffe in timp ce tranzitau Stramtoarea Karpathos (Scarpanto).
Dec 1943 - HMS Penelopa este detasat din nou in Mediterana unde participa la blocada navala din Golful Biscaya.
Ianuarie 1944 - Crucisatorul este transferat in sprijinul cu artilerie la debarcarea de a Anzio.
18 Februarie 1944 - HMS Penelopa incheie activitatea definitiv fiind detasat tentru eternitate pe fundul Mediteranei in pozitia 40*55' N si 13*25' E cu ajutorul submarinului german U 410.
Imagine postata
......si poate totusi
0

#2 Useril este offline   tom cat 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 828
  • Inregistrat: 01-July 10
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:modelismul

Postat 11 November 2011 - 06:25 PM

Poze scanate din evolutia contructiei, asa ca..... scuzati calitatea mizera a acestora.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: penelopa_0001.jpg
  • Imagine atasata: penelopa_0002.jpg
  • Imagine atasata: penelopa_0003.jpg
  • Imagine atasata: penelopa_0004.jpg
  • Imagine atasata: penelopa_0005.jpg
  • Imagine atasata: penelopa_0006.jpg
  • Imagine atasata: penelopa_0007.jpg
  • Imagine atasata: penelopa_0008.jpg
  • Imagine atasata: penelopa_0009.jpg
  • Imagine atasata: penelopa_0010.jpg
  • Imagine atasata: penelopa_0011.jpg

Aceasta postare a fost editata de tom cat: 11 November 2011 - 06:26 PM

Imagine postata
......si poate totusi
0

#3 Useril este offline   tom cat 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 828
  • Inregistrat: 01-July 10
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:modelismul

Postat 11 November 2011 - 06:28 PM

Maine..... poze actuale cu.... relicva istorica veche de 12 ani care v-a intra in santierele SC TOMCAT pentru reparatii capitale si inbunatatiri, restul...... ramane la latitudinea domniilor voastre. :pardon:
Imagine postata
......si poate totusi
0

#4 Useril este offline   tom cat 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 828
  • Inregistrat: 01-July 10
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:modelismul

Postat 11 November 2011 - 07:12 PM

Si totusi, pana la poze de actualitate, doua poze mai recente cu starea actuala a relicvei acestui topik :pardon:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: SDC11644.jpg
  • Imagine atasata: SDC11645.jpg

Imagine postata
......si poate totusi
0

#5 Useril este offline   bizu 

  • ---
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 996
  • Inregistrat: 14-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodele

Postat 11 November 2011 - 08:43 PM

Credeam ca am eu probleme dar m-am linistit.
Super flota acolo, eterogena dar misto. Pare destul de mare pentru tot felul de "nebunii" daca ai acces facil la interior (ma gindesc la actionare RC turele si alte lucruri miscatoare).
Era pacat sa ramina in stadiul ala.

Mult spor
0

#6 Useril este offline   frigate 264 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 100
  • Inregistrat: 26-December 08
  • Gender:Male
  • Location:Eivissa, Illes Balears

Postat 14 November 2011 - 10:33 AM

Tavi, ai grija te rog si de cervicalele noastre si pune pozele intr-o pozitie mai ... "accesibila" vederii :p .
frigate 264
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro