Modelism - RHC Forum: Revista Automodelism si Hobby - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

Revista Automodelism si Hobby

#1 Useril este offline   sandrei 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1510
  • Inregistrat: 16-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Cluj

Postat 08 November 2011 - 09:54 AM

Salutare,
De cateva luni avem in vedere creearea unei reviste lunare sau bilunare dedicate automodelismului in special si hobby. O revista moderna, un brand recunoscut international, cu franciza si in Romania. Pentru a nu face sa zicem pasi pripiti as dori sa efectuez un studiu rapid de piata si sa va intreb pe voi, utilizatorii forumurilor de automodelism ce parere aveti despre acest proiect.

Merita demarat? Revista lunara,bilunara? Cat ati fi dispusi sa achitati pe o revista? Ce ati dori sa cititi in ea? Credeti ca ar influenta miscarea de automodelism din Ro? Unde ati dori sa o gasiti (site-uri dedicate,magazine dedicate sau kiosk-uri de presa,etc)

Va multumesc si va rog sa va expuneti punctul de vedere doar daca este unul pertinent si constructiv.
TEAM DURANGO DESC210 2WD
TEAM DURANGO DNX408
TEAM DURANGO DEST210
TEAM C TR02 / Absima JEKYLL
Hpi Sprint 2 DRIFT
HPI E10 DRIFT
Hot Bodies TC-FD DRIFT PRO KIT
HPI BAJA 5T

Proud member of HPI RACING ROMANIA TEAM

0

#2 Useril este offline   geicsu 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 801
  • Inregistrat: 26-April 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Auto, Constructii

Postat 08 November 2011 - 11:46 AM

Eu cred ca ar fi binevenita avand in vedere prezenta slaba pe pe piata a altor publicatii de gen.
Lunar pentru inceput si apoi in functie de cerere se poate bilunar.
O varianta in format electronic ar ajuta, sa poata fi luata de pe internet, Android Market, Ovi, etc ( mai comod si poate mai ieftin )
RWD - R 31-FM / GOLD, Spektrum DX3R Pro

Imagine postata
0

#3 Useril este offline   Diesel 

  • Diesel
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 2848
  • Inregistrat: 29-December 05
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:www.mrtclub.ro

Postat 08 November 2011 - 11:52 AM

15- 20 lei Lunar... Magazine de modelism sau chiar online cu abonament.... Sa fie stiri world wide
0

#4 Useril este offline   lamav4 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1133
  • Inregistrat: 19-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, sector 2

Postat 08 November 2011 - 12:16 PM

- pret 10-15 lei
- lunara
- la chioscurile de ziare
- influentaza desigur, miscarea de automodelism din tara
- si varianta in format electronic dar cu cateva numere mai in urma decat cea reala
- sa fie asemanatoare cu TopGear sau Connect: sa contina noi aparitii in automodelism, stiri de la concursuri si poze, rewiev-uri, sfaturi pentru incepatori, etc

Aceasta postare a fost editata de lamav4: 08 November 2011 - 12:17 PM

Fan Nokia.
0

#5 Useril este offline   smk 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 05-May 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 November 2011 - 12:51 PM

Da 10-15 lei lunara
Stiri modelism , apariti noi, produse noi
Tutoriale gen - cum sa vopsesti, cum sa ...
Garajul:
Mugen MBX6 - Ninja JX
HB Cyclone TCX - Tekin RS Pro
HB Cyclone TC - LRP SXX Stock Spec
Associated B44 - LRP SXX Stock Spec
Serpent 1/12 - Tekin RS Pro
0

#6 Useril este offline   Drifter. 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 62
  • Inregistrat: 14-October 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Automodelism,mountain bike

Postat 08 November 2011 - 01:24 PM

-15-20 lei
-lunara
-la chioscurile de ziare
-sigur ca influenteaza piata.
-ar fi interesante si sfaturile pentru incepatori si anumite secrete.
Cu stima Dragos :drinks:
Pamantul este limita pentru ca mai jos dam de apa.
0

#7 Useril este offline   Rapperul 

  • ••• Respect Me , NOOB •••
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 962
  • Inregistrat: 08-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Tg-Jiu , Gorj
  • Interests:> Bodybuilding <

Postat 08 November 2011 - 06:33 PM

Salut , un astfel de proiect ar merita demarat , cred ca ar influenta cresterea pasionatilor de automodelism , ar fi perfect sa apara lunar , sa coste cam in jur de 10-15 lei , mi s`ar parea mai usor si mai comod sa te abonezi la ea si postasul sa ti`o aduca direct in cutia postala ... Ar trebui sa includa sfaturi , pareri , aparitii noi , etc ... Eu , unu , cumpar la 2 saptamani o revista de masini si costa 5 lei cam vreo 20 de pagini ... acuma sa speram ca va reusi un astfel de proiect :)

Stima , Manu ! :clapping:
> > > Pro Bodybuilder < < <
________________________________________________________________________________________________________________________

~ Topicul meu cu Feed-Back ~
0

#8 Useril este offline   Alex-T 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 556
  • Inregistrat: 28-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 November 2011 - 06:52 PM

pret 20lei
sa apara lunar la chioscuri, la magazinele de modelism sau chiar si varianta digitala pe internet platibila prin abonament pentru unii
sa contina noutatile legate de modelism ( aero, navo, auto, heli etc ), tutoriale despre diverse lucruri utile in modelism cum ar fi vopsirea ( asta ma intereseaza pe mine cel putin foarte mult )
sa contina chiar si unele interviuri eventual cu diversi piloti romani la diverse concrsuri sau cum au cei de la 4tuning interviu cu cineva dedicat complet si care face ce face din pasiune + poze etc
eu unul as cumpara revista daca ar aparea
Bafta!
0

#9 Useril este offline   MarinMircea 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 580
  • Inregistrat: 20-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Interests:Automodelism
    Ciclism (in portii moderate)

Postat 08 November 2011 - 06:54 PM

si eventual , daca exista fonduri , sa se faca reclama... altfel lumea nu stiu daca va afla de existenta ei , in afara de grupul restrans de pe RHC...

Mi-ar placea chiar si formatul celor de la LEVEL , eu colectionez acea revista de vreo 3 ani , pretul este de 15 lei , si are cam 100 de pagini , la care se adauga DVD , vrajeli ...

Dupa care la sfarsit vine cu un fel de preselectie , de diferite lucruri , Camere video/foto , volane , s.a.m.d , prin toate acestea vreau sa spun ca ar fi bine sa se faca un fel de evaluare a masinilor , si nu stiu daca ar fi bine sa se faca revista doar pentru automodelele HPI , una mai putin selectiva din punct de vedere al modelelor atrage mai mult.

Ar fi o sugestie buna sa fie un parteneriat intre mai multe magazine , HPI , AUTO-RC ,si altele , nu mai dau nume ca se considera reclama dupa :clapping:

Aceasta postare a fost editata de MarinMircea: 08 November 2011 - 06:57 PM

Firestorm 10t - la vanzare
Traxxas slash ultimate 4x4 VXL
0

#10 Useril este offline   Mad Max 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 504
  • Inregistrat: 11-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Rc Racing.ro, Automodelism

Postat 08 November 2011 - 07:38 PM

Nu vreau sa fiu gica contra dar o astfel de revista nu cred ca va fi cumparata in timp sau nu va avea succes. Dau un exemplu. Pentru ca mai activez si in alte hobbyuri , ciclismul de exemplu, care este o ramura infinit mai mare(cuprinde mult mai multi pasionati) decat automodelismul am sa dau exemplu de aici. In 2006-2007 tot asa un sondaj pe forumuri , v-ar interesa o astfel de revista cu informatii despre ciclism ? Cateva guri da da da da.... dar in timp sa dovedit ca nu sa cumparat revista. Revista a fost creata pt informare dar si pentru reclama(de aici se scoteau banii ci nu din pretul revistei). Atata timp cat exista atata informatie pe internet revistele sunt o sursa de informatie pe cale de disparitie. Se cumpara de un nr restrans cateva numere la inceput , apoi devine ceva plictisitor. Mai degraba s-ar face un site cu informatii despre modelism iar printr-o formula sau alta sa ai acces la informatii.

O revista frumoasa este Automodelism Sportiv care apare odata pe an.
0

#11 Useril este offline   nicolas 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 695
  • Inregistrat: 06-October 06
  • Gender:Male
  • Location:Popesti-Leordeni

Postat 08 November 2011 - 08:10 PM

De-a lungul timpului am cumparat reviste precum Tehnium ,Stiinta si Tehnica ,Modelism si acum cumpar Lumea Aviatiei.De ce cumpar? Pentru ca aceste reviste au continut si gasesc in ele lucruri care ma intereseaza.Degeaba o revista costa 10,20,50 lei daca ea are un continut de 2 lei.Deci.....faceti o revista cu continut atractiv si atunci ea se va vinde.

Aceasta postare a fost editata de nicolas: 08 November 2011 - 08:11 PM

Its nice to be important, but its more important to be nice ...
0

#12 Useril este offline   mizzone 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2180
  • Inregistrat: 07-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 November 2011 - 09:18 PM

cotatia de pret depinde foarte mult de formatul publicatiei; in plus, in conditiile in care citeva reviste de afara, care apar o data la doua luni, contin si minim un plan de model simplu sau o parte (jumatate sau treime) de model mai complex, costa cam 5,5-6 oiro, pe un spectru social cu un venit mediu net de 1500 oiro, nu e foarte greu sa ne dam seama cam pe unde ar trebui sa se "duca" pretul unei astfel de publicatii p-acilea...maxim 10-15 ron...
asta, daca se vrea ca ea sa ajunga la un moment dat sa-si indeplineasca macar partial menirea de formator de opinie de gen...
ar fi interesant mai degraba un studiu pe citeva publicatii modelistice de afara, acolo la ei...adica ar fi interesant de stiut ce procent/tiraj are o astfel de revista de specialitate la mia de practicanti de RC la ei acolo...apoi, prin extrapolare, am putea sa ne dam seama cam care ar fi raspunsul de piata de pe la noi pentru un astfel de exercitiu publicistic... adica la o mie de practicanti de RC de la noi(nu stiu cum o sa-i gasim p-astia o mie p-aci...), am putea sa ne imaginam cam ce tiraj ar putea atinge...nu cred ca ar trece de 30 de exemplare pe sase luni consecutiv...hai 50, sa fim si ceva mai indulgenti sau excesiv de optimisti...
ramine de vazut ce continut specific se va consacra in interiorul revistei respective, deasemenea cit marketing va sti sa-si faca...
pina acum, nu am remarcat in RC-ul romanesc nici un exercitiu de imagine "cu cap si coada",voi astepta si voi observa deosebit de interesat si atent un eventual astfel de demers publicistic, in fond va fi un nou exercitiu de imagine si comunicare in plus in piata autohtona de RC, nu prea cred in perenitatea lui dar e interesant cum va fi abordat ca si materializare...
bafta si minuni!

"...NU TREBUIE CONFUNDAT ADEVARUL CU PAREREA MAJORITATII..."-Jean Cocteau
"...DACA VEI AVEA SUFICIENTA INTELEPCIUNE SI RABDARE SI VEI STA ATENT PE MALUL RIULUI, VEI PUTEA OBSERVA, LA UN MOMENT DAT, PLUTIND LA VALE, CADAVRELE DUSMANILOR TAI" -citat : -Sun Tzu -ARTA RAZBOIULUI

"...cine nu are timp, nu invinge niciodata"-Antoine de Saint d'Exupery

"Cuvintele sincere nu sunt niciodata placute, cuvintele placute nu sunt niciodata sincere" -Lao Tze

"...esential in existenta unui om ca mine este ceea "ce" GINDESTE si "cum" GINDESTE, si NU ceea ce FACE si ce SIMTE."-Albert Einstein-BUCURIA GINDIRII

NOTA: daca, intimplator sau nu, unele cuvinte sau elemente de sintaxa din postarile mele comporta dificultati de compilare pentru unii cititori, sint disponibile scurte seminarii de dezvoltare a perceptiei si comunicarii interpersonale.
de asemenea, RECOMANDAM IMPERATIV celor care se cred indreptatiti sa corecteze modul de redactare al textelor un scurt curs de ISTORIE LINGVISTICA, precum si consultarea unui Indreptar ortografic, ortoepic si de punctuatie.
0

#13 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 November 2011 - 09:47 PM

MadMax are dreptate. Printul e mort (demult). Asta nu inseamna ca o revista e o idee rea, nu trebuie insa musai tiparita. Am mai jos un exemplu excelent, eu o citesc cu placere:

http://www.rcsoaringdigest.com/

cred ca este un bun format.

Vezi postareaMad Max, la 08 November 2011 - 07:38 PM, a spus:

Nu vreau sa fiu gica contra dar o astfel de revista nu cred ca va fi cumparata in timp sau nu va avea succes. Dau un exemplu. Pentru ca mai activez si in alte hobbyuri , ciclismul de exemplu, care este o ramura infinit mai mare(cuprinde mult mai multi pasionati) decat automodelismul am sa dau exemplu de aici. In 2006-2007 tot asa un sondaj pe forumuri , v-ar interesa o astfel de revista cu informatii despre ciclism ? Cateva guri da da da da.... dar in timp sa dovedit ca nu sa cumparat revista. Revista a fost creata pt informare dar si pentru reclama(de aici se scoteau banii ci nu din pretul revistei). Atata timp cat exista atata informatie pe internet revistele sunt o sursa de informatie pe cale de disparitie. Se cumpara de un nr restrans cateva numere la inceput , apoi devine ceva plictisitor. Mai degraba s-ar face un site cu informatii despre modelism iar printr-o formula sau alta sa ai acces la informatii.

O revista frumoasa este Automodelism Sportiv care apare odata pe an.

0

#14 Useril este offline   Kitty 

  • RC Addict
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4563
  • Inregistrat: 11-July 08
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:RC,Cars.....

Postat 08 November 2011 - 10:51 PM

eu zic ca merita incercat.ar fi ok sa fie revista lunara,pretul undeva la 20 lei,iar ca si articole cred ca ar fi cu gramada de pus,noutati,colt tehnic,coltul incepatorului(ghidul incepatorului),stiri.BAFTA!

Axial SCX10.3
Absima Sherpa
Axial Base Camp
0

#15 Useril este offline   NiZ 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 895
  • Inregistrat: 19-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 November 2011 - 10:39 AM

Nu cred ca exista in Ro reviste care sa se autosustina din vanzarea materialului tiparit (poate or fi cateva, dar exceptiile alea confirma regula), majoritatea "traieste" din vanzarea de publicitate.

Ca sa nu faceti munca patriotica sau, mai rau, sa veniti cu prea multi de bani de acasa (de venit oricum o sa veniti cel putin o perioada) eu as parcurge urmatoarele etape:
1. Stabilirea unui tiraj realist (pe baza unor statistici gen cele mentionate de mizzone)
2. Calcul costuri cat mai aproape de adevar(tipar, franciza, angajati, distributie, retururi, etc)
3. Stabilirea tarifelor de publicitate in functie de pozitionarea si dimensiunea add-ului (coperta 1, coperta 2, pagini interior, etc)a.i sa acopere costurile de la pct 2
4. Identificarea posibililor clienti care ar cumpara publicitate in revista voastra. Aici treaba e cam trista datorita nr restrans de magazine de modelism .

Trebuie sa luati in calcul si faptul ca, pt majoritatea publicatiilor, s-a venit cu bani de acasa pana s-au pus pe picioare. Genul asta de business se gandeste cel putin pe termen mediu si o perioada mai lunga sau mai scurta de timp trebuie sustinut cu venituri dintr-un alt business sau de portofelul din dotare.

Sper ca nu am descurajat, dar sondajul nu ar trebui luat prea mult in calcul de departamentul financiar, ci, eventual, de PR ;)

Spor!
0

#16 Useril este offline   NiZ 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 895
  • Inregistrat: 19-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 November 2011 - 10:52 AM

Revin cu o precizare - ca sa vinzi publicitate, trebuie sa ai tiraj si vanzari de reviste, altfel cumparatorul de publicitate nu va fi interesat sa dea bani pe poze colorate intr-o revista care zace pe rafturi, apoi in depozite de retururi. Revistele nu produc bani din vanzarea lor, nu datorita nr mic de exemplare vandute, ci pt ca pretul de vanzare este raportat la puterea de cumparare a clientilor, in cazul romanilor... Este un cerc vicios: daca nu vinzi un nr suficient de mare de reviste, nu reusesti sa vinzi publicitate. Ce faci pt a vinde reviste? Dai in pret cat mai mult ca sa vinzi cat mai multe a.i. clientul care cumpara publicitate sa fie happy cu cifrele pe care i le arati.

Aceasta postare a fost editata de NiZ: 09 November 2011 - 10:53 AM

0

#17 Useril este offline   mizzone 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2180
  • Inregistrat: 07-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 November 2011 - 11:01 AM

Vezi postareaNiZ, la 09 November 2011 - 10:52 AM, a spus:

Revin cu o precizare - ca sa vinzi publicitate, trebuie sa ai tiraj si vanzari de reviste, altfel cumparatorul de publicitate nu va fi interesat sa dea bani pe poze colorate intr-o revista care zace pe rafturi, apoi in depozite de retururi. Revistele nu produc bani din vanzarea lor, nu datorita nr mic de exemplare vandute, ci pt ca pretul de vanzare este raportat la puterea de cumparare a clientilor, in cazul romanilor... Este un cerc vicios: daca nu vinzi un nr suficient de mare de reviste, nu reusesti sa vinzi publicitate. Ce faci pt a vinde reviste? Dai in pret cat mai mult ca sa vinzi cat mai multe a.i. clientul care cumpara publicitate sa fie happy cu cifrele pe care i le arati.

foarte adevarat!
revenind la problema de fata, cam care credem ca ar putea fi tirajul prezumat pentru o astfel de revista?
sau la ce tiraj se asteapta onor editorii.
ca sa intelegem si noi la ce sa ne asteptam, daca tot ne-au intrebat "la cestiune"...
bafta si minuni!

"...NU TREBUIE CONFUNDAT ADEVARUL CU PAREREA MAJORITATII..."-Jean Cocteau
"...DACA VEI AVEA SUFICIENTA INTELEPCIUNE SI RABDARE SI VEI STA ATENT PE MALUL RIULUI, VEI PUTEA OBSERVA, LA UN MOMENT DAT, PLUTIND LA VALE, CADAVRELE DUSMANILOR TAI" -citat : -Sun Tzu -ARTA RAZBOIULUI

"...cine nu are timp, nu invinge niciodata"-Antoine de Saint d'Exupery

"Cuvintele sincere nu sunt niciodata placute, cuvintele placute nu sunt niciodata sincere" -Lao Tze

"...esential in existenta unui om ca mine este ceea "ce" GINDESTE si "cum" GINDESTE, si NU ceea ce FACE si ce SIMTE."-Albert Einstein-BUCURIA GINDIRII

NOTA: daca, intimplator sau nu, unele cuvinte sau elemente de sintaxa din postarile mele comporta dificultati de compilare pentru unii cititori, sint disponibile scurte seminarii de dezvoltare a perceptiei si comunicarii interpersonale.
de asemenea, RECOMANDAM IMPERATIV celor care se cred indreptatiti sa corecteze modul de redactare al textelor un scurt curs de ISTORIE LINGVISTICA, precum si consultarea unui Indreptar ortografic, ortoepic si de punctuatie.
0

#18 Useril este offline   NiZ 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 895
  • Inregistrat: 19-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 November 2011 - 11:24 AM

Si mai trebuie precizat ceva: pretul de tipar al unei reviste se reflecta in tiraj - tiraj mare -> pret mai mic, tiraj mic -> pret mai mare. De obicei, pretul de vanzare al unei reviste ar trebui sa acopere macar pretul de tipar, astfel banii proveniti din publicitate sa acopere celelalte costuri si sa ramana si ceva profit. Repet, sunt sanse mici ca asta sa se intample la primele numere.

Aceasta postare a fost editata de NiZ: 09 November 2011 - 11:25 AM

0

#19 Useril este offline   EZ* 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1695
  • Inregistrat: 10-November 04
  • Gender:Male
  • Interests:aero&auto r/c

Postat 09 November 2011 - 02:51 PM

10 RON...saptamanal...editia din 2 in 2 saptamani, sau de la sfarsit de luna sa vina si cu o macheta in 20-30 ron :blink: ...eu cred ca se poate :D
0

#20 Useril este offline   sectoristu 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 387
  • Inregistrat: 23-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 November 2011 - 03:00 PM

Parerea unui potential client:

Vreau sa citesc despre versus-uri, reglaje, competitii, cam ce citesc si intr-o revista auto 1/1. Din pacate, publicatiile auto nu sunt obiective.

Totodata, as avea un interes deosebit pentru o serie gen "Lambo reventon" de la deagostini, eventual cu un model offroad, ca ala mere pe orice suprafata de rulare.

Toate bune

LE> Inca ceva, nu cred ca trebuie va limitati la automodelism - eu sunt interesat si de aero spre exemplu dar si de machete statice (masini avioane nave);

Aceasta postare a fost editata de sectoristu: 09 November 2011 - 03:02 PM

0

#21 Useril este offline   EZ* 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1695
  • Inregistrat: 10-November 04
  • Gender:Male
  • Interests:aero&auto r/c

Postat 09 November 2011 - 03:05 PM

:D ...uite in Franta ce apare...la un pret bun ai si 2 machete... :blink:

http://www.hachette-...votre-numero-1/
0

#22 Useril este offline   mizzone 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2180
  • Inregistrat: 07-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 November 2011 - 06:54 PM

Vezi postareaEZ*, la 09 November 2011 - 02:51 PM, a spus:

10 RON...saptamanal...editia din 2 in 2 saptamani, sau de la sfarsit de luna sa vina si cu o macheta in 20-30 ron :good: ...eu cred ca se poate :(

ne-ai facut curiosi...te rugam respectuos sa ne exemplifici o schema de buget complet pentru o astfel de frecventa editorialistica, cu remuneratiile autorilor cu tot, APLICAT acest exercitiu bugetar la piata autohtona de profil...te rugam, ajuta-ne sa-ntelegem, poate ne dam si noi seama unde nu reusim sa sesizam marea putere de absorbtie a targetului potential pentru astfel de publicatie in prezumtiv dezvoltata piata de profil...zau...
bafta si minuni!

"...NU TREBUIE CONFUNDAT ADEVARUL CU PAREREA MAJORITATII..."-Jean Cocteau
"...DACA VEI AVEA SUFICIENTA INTELEPCIUNE SI RABDARE SI VEI STA ATENT PE MALUL RIULUI, VEI PUTEA OBSERVA, LA UN MOMENT DAT, PLUTIND LA VALE, CADAVRELE DUSMANILOR TAI" -citat : -Sun Tzu -ARTA RAZBOIULUI

"...cine nu are timp, nu invinge niciodata"-Antoine de Saint d'Exupery

"Cuvintele sincere nu sunt niciodata placute, cuvintele placute nu sunt niciodata sincere" -Lao Tze

"...esential in existenta unui om ca mine este ceea "ce" GINDESTE si "cum" GINDESTE, si NU ceea ce FACE si ce SIMTE."-Albert Einstein-BUCURIA GINDIRII

NOTA: daca, intimplator sau nu, unele cuvinte sau elemente de sintaxa din postarile mele comporta dificultati de compilare pentru unii cititori, sint disponibile scurte seminarii de dezvoltare a perceptiei si comunicarii interpersonale.
de asemenea, RECOMANDAM IMPERATIV celor care se cred indreptatiti sa corecteze modul de redactare al textelor un scurt curs de ISTORIE LINGVISTICA, precum si consultarea unui Indreptar ortografic, ortoepic si de punctuatie.
0

#23 Useril este offline   EZ* 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1695
  • Inregistrat: 10-November 04
  • Gender:Male
  • Interests:aero&auto r/c

Postat 09 November 2011 - 07:12 PM

:( intr-o aparitie saptamanala de 10-20 pagini care sa contina noutati din domeniu (vezi bigsquidrc.com unde posteaza cateva zeci pe saptamana), urmata de un review si/sau de un test comparativ...sincer cred ca o gramada dintre noi ar prefera sa rasfoiasca o astfel de aparitie decat Libertatea sau Can Can...da, chiar pe buda cand sta lumea :good: ...iar daca lunar revista ar veni insotita si de o macheta cred ca ar castiga un public destul de numeros...priviti la rusi...au scos o serie si cu masini de serviciu :yahoo: ...super tare... :drinks:
http://www.speccars.deagostini . ru/

Aceasta postare a fost editata de EZ*: 09 November 2011 - 07:13 PM

0

#24 Useril este offline   Drifter. 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 62
  • Inregistrat: 14-October 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Automodelism,mountain bike

Postat 09 November 2011 - 09:31 PM

Foarte tari masinile de servici. Speram sa apara si pe la noi asa ceva.
Pamantul este limita pentru ca mai jos dam de apa.
0

#25 Useril este offline   mizzone 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2180
  • Inregistrat: 07-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 10 November 2011 - 04:19 PM

Vezi postareaEZ*, la 09 November 2011 - 07:12 PM, a spus:

:wub: intr-o aparitie saptamanala de 10-20 pagini care sa contina noutati din domeniu (vezi bigsquidrc.com unde posteaza cateva zeci pe saptamana), urmata de un review si/sau de un test comparativ...sincer cred ca o gramada dintre noi ar prefera sa rasfoiasca o astfel de aparitie decat Libertatea sau Can Can...da, chiar pe buda cand sta lumea :wub: ...iar daca lunar revista ar veni insotita si de o macheta cred ca ar castiga un public destul de numeros...priviti la rusi...au scos o serie si cu masini de serviciu :yahoo: ...super tare... :wub:
http://www.speccars.deagostini . ru/

...repetam...!
un exemplu de exercitiu bugetar pe o astfel de publicatie, ne poti da?...ca la machete moca si la rasfoit reviste pe tron te credem pe cuvint ca te pricepi...
referitor la notiunea din postul de mai sus: "...o gramada dintre NOI...", nu putem sa nu facem precizarea/observatia ca insasi "noi", practicantii de RC, sintem intr-un procent de sub 1 la mia de traitori pe meleaguri autohtone...si atunci, gramada invocata de dumneavoastra devine miiica...mititicaaaa...
deci, "-...la cestiune, stimabile, la cestiune!..."...
bafta si minuni!

"...NU TREBUIE CONFUNDAT ADEVARUL CU PAREREA MAJORITATII..."-Jean Cocteau
"...DACA VEI AVEA SUFICIENTA INTELEPCIUNE SI RABDARE SI VEI STA ATENT PE MALUL RIULUI, VEI PUTEA OBSERVA, LA UN MOMENT DAT, PLUTIND LA VALE, CADAVRELE DUSMANILOR TAI" -citat : -Sun Tzu -ARTA RAZBOIULUI

"...cine nu are timp, nu invinge niciodata"-Antoine de Saint d'Exupery

"Cuvintele sincere nu sunt niciodata placute, cuvintele placute nu sunt niciodata sincere" -Lao Tze

"...esential in existenta unui om ca mine este ceea "ce" GINDESTE si "cum" GINDESTE, si NU ceea ce FACE si ce SIMTE."-Albert Einstein-BUCURIA GINDIRII

NOTA: daca, intimplator sau nu, unele cuvinte sau elemente de sintaxa din postarile mele comporta dificultati de compilare pentru unii cititori, sint disponibile scurte seminarii de dezvoltare a perceptiei si comunicarii interpersonale.
de asemenea, RECOMANDAM IMPERATIV celor care se cred indreptatiti sa corecteze modul de redactare al textelor un scurt curs de ISTORIE LINGVISTICA, precum si consultarea unui Indreptar ortografic, ortoepic si de punctuatie.
0

#26 Useril este offline   EZ* 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1695
  • Inregistrat: 10-November 04
  • Gender:Male
  • Interests:aero&auto r/c

Postat 10 November 2011 - 07:11 PM

:D NOI nu suntem doar practicantii de RC...suntem si machetisti...suntem si copii care nu-si permit achizitii scumpe...suntem si oameni care chiar daca inca nu sunt virusati sunt pe cale de a deveni :good: ...si nu vorbeam de machete MOCA...aaa :yahoo: ...suntem se scrie cu "u"...CLAR??? :good:

...cred ca mai simplu era sa-ti postezi parerea ta (mica, mica) intr-un raspuns la acest topic de genul: fraiere nu se renteaza o astfel de revista...dar NOI toti ceilalti care am postat credem ca se poate...vrei exercitii bugetare, sincer nu am aprofundat acest business, dar cred ca OP ne poate spune cat costa o licenta, un tiraj, plati conexe (cred ca pentru inceput pot fi evitati cei care solicita plata pentru vreoun articol... :drinks:
0

#27 Useril este offline   nicolas 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 695
  • Inregistrat: 06-October 06
  • Gender:Male
  • Location:Popesti-Leordeni

Postat 10 November 2011 - 08:47 PM

Orice afacere incepe cu o investitie care inital se numeste "pierdere",depinde de fiecare in parte cum reuseste sa-si recupereze investitia.Eu de 8 ani traiesc din propria afacere si daca ar fi fost sa ma iau dupa cei care imi faceau calcule ca nu o sa reusesc, ca mai sunt o mie de firme ca ale mele, ca nu exista piata pentru ceea ce vreau eu sa fac,etc... nu ar fi trebuit sa ma apuc niciodata.Hai sa-i intrebam pe cei de la Sierra cand s-au apucat ei de afacere pe cati modelisti se bazau sau pe fondatorii acestui forum pe cati utilizatori?Si exemplele pot continua.
Asadar,domnule Andrei(cred)daca vrei sa faci o revista fa-o dar fa-o bine!
Its nice to be important, but its more important to be nice ...
0

#28 Useril este offline   geicsu 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 801
  • Inregistrat: 26-April 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Auto, Constructii

Postat 10 November 2011 - 08:51 PM

bravo...stiu despre ce vobesti :nea:
RWD - R 31-FM / GOLD, Spektrum DX3R Pro

Imagine postata
0

#29 Useril este offline   mizzone 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2180
  • Inregistrat: 07-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 10 November 2011 - 09:51 PM

Vezi postareaEZ*, la 10 November 2011 - 07:11 PM, a spus:

:nea: NOI nu suntem doar practicantii de RC...suntem si machetisti...suntem si copii care nu-si permit achizitii scumpe...suntem si oameni care chiar daca inca nu sunt virusati sunt pe cale de a deveni :good: ...si nu vorbeam de machete MOCA...aaa :yahoo: ...suntem se scrie cu "u"...CLAR??? :good:

...cred ca mai simplu era sa-ti postezi parerea ta (mica, mica) intr-un raspuns la acest topic de genul: fraiere nu se renteaza o astfel de revista...dar NOI toti ceilalti care am postat credem ca se poate...vrei exercitii bugetare, sincer nu am aprofundat acest business, dar cred ca OP ne poate spune cat costa o licenta, un tiraj, plati conexe (cred ca pentru inceput pot fi evitati cei care solicita plata pentru vreoun articol... :drinks:


aha...
nu va suparati, tot nu reusim sa percepem/observam nici un argument PRAGMATIC si solid in pledoaria dumneavoastra, ca si prezumtiv viitor beneficiar, pentru punerea in opera a unui astfel de exercitiu publicistic de sorginte modelistica...
parol...!
si eu mi-as dori sa am acces la o revista tiparita autohtona de rc, avizata, plenipotentiara si cuprinzatoare, la 20 lei exemplarul, dar cu siguranta ca pe actuala configuratie calitativa si cantitativa a pietei-target nu vom putea cumpara mai mult de 5-6 aparitii consecutive la acest pret...ma rog, in cazul de fata, andrei e el brunetel, da' nu are fizionomie de seic arab cu put petrolifer in fundul curtii(si nici nu cred ca e...!), de aceea ne mentinem rezerva accentuata vis-a-vis de pragmatismul finaciar al unui astfel de proiect, indraznet, ce-i drept, insa ...
bafta si minuni!

"...NU TREBUIE CONFUNDAT ADEVARUL CU PAREREA MAJORITATII..."-Jean Cocteau
"...DACA VEI AVEA SUFICIENTA INTELEPCIUNE SI RABDARE SI VEI STA ATENT PE MALUL RIULUI, VEI PUTEA OBSERVA, LA UN MOMENT DAT, PLUTIND LA VALE, CADAVRELE DUSMANILOR TAI" -citat : -Sun Tzu -ARTA RAZBOIULUI

"...cine nu are timp, nu invinge niciodata"-Antoine de Saint d'Exupery

"Cuvintele sincere nu sunt niciodata placute, cuvintele placute nu sunt niciodata sincere" -Lao Tze

"...esential in existenta unui om ca mine este ceea "ce" GINDESTE si "cum" GINDESTE, si NU ceea ce FACE si ce SIMTE."-Albert Einstein-BUCURIA GINDIRII

NOTA: daca, intimplator sau nu, unele cuvinte sau elemente de sintaxa din postarile mele comporta dificultati de compilare pentru unii cititori, sint disponibile scurte seminarii de dezvoltare a perceptiei si comunicarii interpersonale.
de asemenea, RECOMANDAM IMPERATIV celor care se cred indreptatiti sa corecteze modul de redactare al textelor un scurt curs de ISTORIE LINGVISTICA, precum si consultarea unui Indreptar ortografic, ortoepic si de punctuatie.
0

#30 Useril este offline   EZ* 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1695
  • Inregistrat: 10-November 04
  • Gender:Male
  • Interests:aero&auto r/c

Postat 10 November 2011 - 10:23 PM

ufff :drinks: ...si io care credeam ca nu vrei o astfel de aparitie... :nea:
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro