Modelism - RHC Forum: Impingator fluvial de 2400 CP - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 8 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »

Impingator fluvial de 2400 CP

#1 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 07 November 2011 - 08:18 PM

Buna seara la toata lumea ,acesta este inca un proiect de al meu dar de o data mai recenta l-am inceput prin 2005 si este fratele celui din avatar si se va numi Covasna .Bun ...dupa cum am colindat prin forumurile noastre nave fluviale moderne nu prea se gasesc si acum sa fac o mica istorie a acestui tip de nave .Au fost construite in anii optzeci si inceputul anilor nouazeci la santierul naval Oltenita in jur de 60 de bucati pentru flota fluviala a Romaniei si 6 sau 8 bucati pentru fosta Cehoslovcie iar 2 bucati construite la santierul naval Drobeta Turnu Severin.Caracteristicile lor sunt :lungime 34,4 m latime 11,08 ,pescaj 2,2m ,doua motoare principale 6LDSR28j/k de 1200 CP la 750 rot/min.In prezent citeva mai naviga cu aceasta motorizare ,o parte a fost remotorizata de Navrom Galati ,multe sunt trase la parcul rece de la Galati si Severin citeva au fost casate iar din flota ceha prin anii 90 la Viena Dumbier a avut un accident in care s-a scufundat.Si acum sa va prezint citeva poze.Lucrez de pe niste planuri de santier si multe poze la scara 1:50.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: covasna si tudor valdimirescu.jpg
  • Imagine atasata: isaceea 15.jpg
  • Imagine atasata: filiasi 7.jpg

Aceasta postare a fost editata de dj.bobo: 07 November 2011 - 08:22 PM

0

#2 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 07 November 2011 - 08:36 PM

Dupa cum am spus proiectul este inceput de mine si reaalizat in proportie de 85% si intentionez sa il fac ca model static cu toate ca are in prezent montate tuburi si axe functionale si cirmele deasemenea functioneaza in varianta RC ,dar asta ramine de vazut pe parcurs.Citeva poze cu planurile.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC06009.JPG
  • Imagine atasata: DSC06010.JPG
  • Imagine atasata: scan0001.jpg
  • Imagine atasata: scan0002.jpg

0

#3 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 07 November 2011 - 08:40 PM

Acum sa va prezint citeva poze cu stadiul lucrarii.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC01399.JPG
  • Imagine atasata: DSC01400.JPG
  • Imagine atasata: DSC01401.JPG
  • Imagine atasata: DSC01402.JPG
  • Imagine atasata: DSC01403.JPG

0

#4 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 07 November 2011 - 08:45 PM

...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC01404.JPG
  • Imagine atasata: DSC01413.JPG
  • Imagine atasata: DSC03611.JPG
  • Imagine atasata: DSC03612.JPG

0

#5 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 07 November 2011 - 08:55 PM

Dupa cum vedeti raman de executat accesorile de pe punte care nu sunt putine si cer mult timp si migala.Am sa fac o lista competa pe care am s-o pun aici ,deocamdata suficient pentru astazi .Toate cele bune si o seara placuta :)

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC03617.JPG
  • Imagine atasata: DSC03618.JPG
  • Imagine atasata: DSC03620.JPG
  • Imagine atasata: DSC03624.JPG
  • Imagine atasata: DSC06008.JPG

0

#6 Useril este offline   SRV78 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 66
  • Inregistrat: 12-February 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Navomodelism
    Tehnica
    Armurier

Postat 08 November 2011 - 10:28 AM

Mă bucură această lucrare a ta, ai mult de bibilit.
Cabina de comandă este cumva din tablă galvanizată ?? Oricum se văd multele ore de muncă,
spor şi aştept să văd paşii pe care îi vei urma.......multă sănătate :good:
0

#7 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 08 November 2011 - 02:13 PM

Vezi postareaSRV78, la 08 November 2011 - 10:28 AM, a spus:

Mă bucură această lucrare a ta, ai mult de bibilit.
Cabina de comandă este cumva din tablă galvanizată ?? Oricum se văd multele ore de muncă,
spor şi aştept să văd paşii pe care îi vei urma.......multă sănătate :drinks:

Da din tabla galvanizata este un experiment al meu am vrut sa vad cum se lucreaza si concluzii : se pot reda detalii mai in amanunt -se lucreaza mai greu interioarele geamurilor le-am taiat la traforaj cu pinze de metal .-se preteaza doar la machete statice din cauza greutatii mai mari.Ideal pentru lucru este tabla de alama ,dar aceasta este scumpa si rara.Si daca tot am inceput sa fac omica descriere alucrarii.Modelul este compus din coaste lucrate din placaj de fag la fel si chila si in zona prova intre primele coaste am pus bucatele din lemn de tei,iar oglinda am placato cu lemn de tei pentru ai da forma actuala .Dupa placarea cu baghete de tei 1/5mm pe interior am lipit pinza cu aracet iar dupa uscarea bine a acestuia am mai aplicat doua maini de nitrolac(se vede metoda folosita si pe la Bismarck) si cu toate aceste masuri de protectie lemnul lucreaza si dupa un timp apar mici fisuri.Puntea este facuta di n carton prespan de0,5 mm un material foarte bun care din pacate nu semai gaseste prin Romanica decit la un distribuitor din Suceava care vinde pachetul min de 12 kg.Suprastructura dupa cum vedeti este confectionata din prespan ranfosata cu baghete de tei de 5/5mm si dupa confectionare am alplicat cam doua maini de nitrolac, dupa fiecare aplicare anitrolacului a urmat slefuirea suprafetei.Aplicarea lacului mai are rolul de aproteja prespanul contra umiditatii din aer.Alt materia folosit este sirma de cupru de la trafuri arse pentru a imita tabla cutata folosita la nava reala si la confectionarea balustazilor.Alte materiale mai sunt hirtia de scris folosita la tevile de esapament ,tevi de plstic de la rezevele de pix si multe altele ,am sa descriu fiecare etapa din constructia acestui model.Toate cele bune si multa bafta :drinks:

Aceasta postare a fost editata de dj.bobo: 08 November 2011 - 02:14 PM

0

#8 Useril este offline   bizu 

  • ---
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 996
  • Inregistrat: 14-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodele

Postat 08 November 2011 - 06:30 PM

Am vazut din scara aleasa ca ar fi pe la 0,7m lungime. Ar fi pacat sa iasa statica; asta, bineinteles, daca greutatea finala va permite echiparea RC.
Mai ales ca, dotarea de baza RC exista deja...
Mult spor ca, parca, de data asta e mai mult de munca.

Bafta
0

#9 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 09 November 2011 - 08:40 AM

Vezi postareabizu, la 08 November 2011 - 06:30 PM, a spus:

Am vazut din scara aleasa ca ar fi pe la 0,7m lungime. Ar fi pacat sa iasa statica; asta, bineinteles, daca greutatea finala va permite echiparea RC.
Mai ales ca, dotarea de baza RC exista deja...
Mult spor ca, parca, de data asta e mai mult de munca.

Bafta

Da, dimensiunile sunt L-680mm B-222mm ,si ca mai facut curios si l-am cintarit chiar acum si are 2,3 kg in stadiul actual, ppiesele care se vor mai monta pe el nu cred ca vor depasi 200-300 grame,deci as avea o rezerva de flotabitabilitate suficienta.In privinta dotarii RC nu prea o am ,actualul model avind o propulsie cu doua lini de axe ,eliciile dupa cum le vezi sunt cu cinci pale la nava reala turatia lor este de 275 rot/min,iar ale mele au un diametru de 42mm, si mi-ar trebui motoare cu o turati mai mica cu reductor pe el.Deci o sa imi trbuiasca o noua statie cu mai mult de trei canale unde comanda motoarelor sa fie independenta pentru a realiza comanda de "deplasare latelara " pe care numai aceste nave o pot executa.Ar mai trebui inca un ESC pe linga cel pe care il am in prezent si un nou pak de acumulatori.Deci in concluzie ar mai trebui ceva finantare si in perioada apropiata nu o vad avind in vedere apropierea sarbatorilor.
Toate cele bune si multa bafta ;)

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC06014.JPG
  • Imagine atasata: DSC06015.JPG
  • Imagine atasata: DSC06013.JPG

Aceasta postare a fost editata de dj.bobo: 09 November 2011 - 08:42 AM

0

#10 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 11 November 2011 - 07:55 PM

Buna seara la toata lumea,intre timp am aflat noutati despre nava reala dupa care fac modelul meu ,intr-o intimplare nefericita prin anul 2005 fiind in reparatii in bazinul docuri Galati s-a scufundat a fost ranfulat si a intrat intrun program de reparati care din cauza costurilor a fost abandonat,si dupa o perioada de stationare in parcul rece la km 161 acum citeva luni a fost vindut si dus la taiat pentru fier vechi.Eu intre timp am mai lucrat cite ceva ,in eventualitate ca il voi face si RC am inceput un program de usurare si eliberare de materialsi cam asa arata dupa o cura de slabire :drinks: Toate cele bune si multa bafta.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC06016.JPG
  • Imagine atasata: DSC06017.JPG
  • Imagine atasata: DSC06018.JPG

0

#11 Useril este offline   bizu 

  • ---
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 996
  • Inregistrat: 14-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodele

Postat 11 November 2011 - 08:34 PM

Vezi postareadj.bobo, la 09 November 2011 - 08:40 AM, a spus:

Deci in concluzie ar mai trebui ceva finantare si in perioada apropiata nu o vad avind in vedere apropierea sarbatorilor.


Era doar o idee. Atunci sa speram ca lucrurile vor merge in directia cea buna.

Mult spor
0

#12 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 11 November 2011 - 09:12 PM

Vezi postareabizu, la 11 November 2011 - 08:34 PM, a spus:

Era doar o idee. Atunci sa speram ca lucrurile vor merge in directia cea buna.

Mult spor

Da poate ,poate cine stie poate un mos se va gindi si la motorizarea noului model sau cine stie ce aduce iepurasul .De aceia am inceput cura de slabire a modelului ca pina la finalizare , adica prin primavara lucrurile se pot schimba.Toate cele bune si multa bafta :drinks:
0

#13 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 11 November 2011 - 09:25 PM

Salutare , dupa repriza de slefuiala la care am eliminat chila si am mai facut un pic de loc prin cala una din cirme de pe exterior babord a inceput sa se miste independent de celelalte semn ca boltul de prindere a articulatiei s-a desprins si daca tot am in vedere o posibila macheta RC am sa refac total sistemul de actionare al celor patru cirme .In varianta de actuala am cuplat cirmele doua cite doua si cu o tija intre grupurile din borduri.Cam atit pentru astazi pe curind si o noapte buna va doresc :drinks:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC06019.JPG
  • Imagine atasata: DSC06020.JPG

0

#14 Useril este offline   tom cat 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 828
  • Inregistrat: 01-July 10
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:modelismul

Postat 13 November 2011 - 07:18 PM

Am incercat pana acum sa ma feresc de comentarii cu privire la lucrarile tale, dar se pare ca nu am nici o sansa.
Dom'ne ma uimesti ca de fiecare data cu minunatiile tale. Spune-mi si mie, ce alti asi mai ai ascunzi prin maneca, cu cate alte minunatii mai ai de gand sa ma torturezi (intr-un mod placut vorbind ) ??????? :drinks: :yahoo:
Totusi, daca aceasta minunatie nu am sa o vad functionala, sincer vorbind, am sa ma supar foc pe tine. Spor in continuare si ..... vreau si eu un bilet in loja spectatorilor pentru acest impingator. :drinks:
Imagine postata
......si poate totusi
0

#15 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 14 November 2011 - 10:58 AM

Vezi postareatom cat, la 13 November 2011 - 07:18 PM, a spus:

Am incercat pana acum sa ma feresc de comentarii cu privire la lucrarile tale, dar se pare ca nu am nici o sansa.
Dom'ne ma uimesti ca de fiecare data cu minunatiile tale. Spune-mi si mie, ce alti asi mai ai ascunzi prin maneca, cu cate alte minunatii mai ai de gand sa ma torturezi (intr-un mod placut vorbind ) ??????? :p :good:
Totusi, daca aceasta minunatie nu am sa o vad functionala, sincer vorbind, am sa ma supar foc pe tine. Spor in continuare si ..... vreau si eu un bilet in loja spectatorilor pentru acest impingator. :drinks:

Multumesc mult pentru aprecieri si am sa fac tot posibilul sa nu va dezamagesc,dupa cum va spuneam acesta nu este primul model din aceasta clasa si sper sa fie ultimul de aceia voi cauta sa fie cel mai elaborat.In ce ma priveste practic navomodelismul de prin clasa a sasea la fosta Casa a pionierilor din Braila si am fost pe la citeva concursuri ,si de atunci am ramas in anonimat construind cite un model la o vrecventa de circa 4 ani. Toate cele bune si multa ,multa bafta :good:

Aceasta postare a fost editata de dj.bobo: 14 November 2011 - 10:59 AM

0

#16 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 14 November 2011 - 11:11 AM

Salutare di nou si sa trec la treaba,dupa cum va spuneam pentru pregatirea RC voi face in camera cirmei modificari majore din ce vedeti acum a fost varianta pentru static in care miscarea cirmelor avea doar rol decorativ si nu se facea decit din exterior.Voi demonta tot sistemul si ilvoi modifica pentru ca spre deosebire de navele maritime la care banda cirmei este de 35 grade la navele fluviale este mai mare ajungind la impingatoare in cazul meu la 80 de grade.Am sa caut sa fac o schema cu sistemul de guvernare la nava reala si sa o prezint aici.Toate cele bune si multa sanatate va doresc :p

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC06021.JPG
  • Imagine atasata: DSC06022.JPG
  • Imagine atasata: DSC06023.JPG

0

#17 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 01 January 2012 - 04:23 PM

Buna ziua si LA MULTI ANI pe 2012 .Dupa o indelungata absenta din acest topic revin cu forte proaspete la inceput de an si sper sa fie un an mai bun pentru toata lumea modelistica si nu numai.Bun...., si sa incep ,dupa cum v-am spus in citeva posturi mai sus am hotarit ca v-a fi un model RC si pentru acesta a facut o documentare la fata locului la o nava de acest model unde am facut citeva poze cu sistemul de guverare original pe care il voi reproduce cu mici modificari privind actionarea care la mine v-a fi facuta cu un servo 3003 si acum poze.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC06171 (350x263).jpg
  • Imagine atasata: DSC06172 (350x263).jpg
  • Imagine atasata: DSC06173 (340x255).jpg
  • Imagine atasata: DSC06174 (340x255).jpg
  • Imagine atasata: DSC06175 (340x255).jpg

0

#18 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 01 January 2012 - 04:33 PM

Atasez si aceasta schema care va v-a lamuri cu modul de constructie si de functionare a instalatiei <_< Multe scuze dar nu a mai incaput in postul de mai sus.

Fisiere atasate


0

#19 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 01 January 2012 - 07:31 PM

Salutare,in continuare am sa va prezint pasii constructie:in primul rind am inceput cu realizarea unui sablon cu gaurile tuburilor etambreu dupa care voi construi o rama pe care se va prinde tot sistemul.Pentru aceasta rama am folosit o bucata de tabla de dural cu grosimea de 4,5mm dupa taiere ei cu traforajul am centrato in locul stabilit am constatat ca nu voi avea loc de manevra si am procedat la decuparea puntii pupa si eliminarea traveselor puntii cu aceasta ocazie am mai subtiat coastele din zona respectiva. Dupa montarea intregului sistem totul v-a fi acoperit din nou <_<

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC06152 (255x340).jpg
  • Imagine atasata: DSC06153 (340x255).jpg
  • Imagine atasata: DSC06167 (340x255).jpg
  • Imagine atasata: DSC06168 (255x340).jpg
  • Imagine atasata: DSC06169 (340x255).jpg

0

#20 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 01 January 2012 - 08:07 PM

In continuare va prezint evolutia lucrarii,dupa confectionarea ramei am constatat ca totusi datorita grosimii este un pic cam grea si find la pupa v-a modifica negativ asieta navei si am procedat la usurarea ei fapt care mi-a subtiat rezerva de pinze de metal.A urmat confectionarea pivotilor din electrozi de sudura din crom de 4mm diametru .Echele sunt confectionate din tabla de aluminiu de 2mm ,am mai folosit piulite de M4 cite doua bucati la fiecare ax de cirma iar la fixarea echelor piulite antirotitoare de M4, tot ce v-am prezentat astazi este lucrat in ultimele zile ale anului trecut astazi doar am editat poze.
Atit pentru astazi toate cele bune si inca oa data LA MULTI ANI SI UN AN NOU FERICIT :drinks:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC06190 (450x338).jpg
  • Imagine atasata: DSC06191 (338x450).jpg
  • Imagine atasata: DSC06192 (450x338).jpg

Aceasta postare a fost editata de dj.bobo: 01 January 2012 - 08:09 PM

0

#21 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 03 January 2012 - 08:27 PM

Buna seara la toata lumea,lucrul continua incet si foarte incet din cauza ca acest sistem de guvernare este un pic mai dificil cu multe piese mici la care tolerantele trebuiesc sa fiie minime si una peste alta am ramas cu doua pinze de metal pina pana i-mi vine coletul de la BT si mai am de taiat o gramada de piese.Bun ...,si sa incep ,am confectionat niste distantiere care le vedeti in prima poza montate pe fiecare pivot in parte ,pe aceste distantiere se monteaza bratele in forma de "S" care transmit miscarea de la pistoane la echele cirmelor,o sa va intrebati de ce atita complicare si am sa va raspund cu imaginea a patra unde veti observa ca unghiul cirmei din exterior are circa 80 grade cirma din interio are un unghi mai mic pentru a lasa curentul de apa de la elice sa treaca si sa relizeze o propusie laterala a navei.Legaturile dintre tijele "S" si echele cirmelor sunt provizorii si le-am montat pentru a proba sistemul,urmeaza acum confectionare legaturilor dintre tijele "S" care vor fi doua tipuri ,si apoi voi confectiona pivotul central care va face legatura cu servoul meu.Cam atit pentru astazi daca aveti nelamuriri spuneti.Toate cele bune si sa fiti iubiti :drinks:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC06194 (430x323).jpg
  • Imagine atasata: DSC06195 (440x330).jpg
  • Imagine atasata: DSC06196 (430x323) (425x319).jpg
  • Imagine atasata: DSC06197 (430x323).jpg

Aceasta postare a fost editata de dj.bobo: 03 January 2012 - 08:28 PM

0

#22 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 05 January 2012 - 12:09 AM

Buna seara si scuza-ti ora intirziata ,lucrul merge un pas inaite si doi inapoi si anume , dat fiind ca cu lucrul la ochi merge cite odata aici s-a dovedit ca nu este asa ,adica daca nu urmezi planul totul v-a iesi anapoda .Bun ...si la inceput a fost greseala mea ,am confectionat echele cirmelor la dimensiunea de 15 mm cum am considerat ca ar fi frumos si ar arata bine ,dar dupa multe balansari si masuratori la fata locului am redimensionat echele la 12 mm.De ce toata aceasta operatiune,dupa documentari mai amanuntite reglajul se face cu asa numitul "paralelogram " care regleaza unghiurile de la safranele exteriore si cele interioare care difera cel interior de cel exterior al cirmelor si de aceia am mai scurtat din eche .Rezultatul maine cind voi face legaturile dintre eche .O noapte buna va doresc :rofl:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC06212 (700x525).jpg

Aceasta postare a fost editata de dj.bobo: 05 January 2012 - 12:12 AM

0

#23 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 07 January 2012 - 10:22 PM

Salutare la toata lumea si un LA MULTI ANI celor ce isi serbeaza astazi ziua numelui.Eu intre sarbatorile ce au trecut am mai lucrat cite ceva.
Am confectionat tijele de legatura dintre tijele "s" respectiv tijele mici care fac legatura pe borduri si tija mare care face legatura intre borduri,am prelungit postamentul pentru amplasarea pivotului central cu echea lui care v-a face legatura dintre servo si instalatia de guvernare propriu zisa.Cam atit pentru astazi o seara placuta in continuare va doresc :good: poze.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC06213 (1024x768) (800x600) (640x480).jpg
  • Imagine atasata: DSC06214 (1024x768) (800x600) (640x480).jpg

Aceasta postare a fost editata de dj.bobo: 07 January 2012 - 10:23 PM

0

#24 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 08 January 2012 - 09:17 PM

Buna seara la toata lumea,lucrul la instalatia de guvernare merge in continuare,iata ce am mai facut am confectionata tija de legatura dintre servo si pivotul central si tija de legatura dintre pivotul central si instalatia propriuzisa.Am demontat total instalatia si am aplicat vaselina siliconica la toti pivotii si am montato definitiv cu piulite autoblocante si am asigurat toate bolturile ,in aceste imagini nu erau inca asigurate si cam atit pentru astazi.Toate cele bune si o seara frumoasa in continuare :D

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC06215 (500x375).jpg
  • Imagine atasata: DSC06216 (500x375).jpg
  • Imagine atasata: DSC06217 (500x375).jpg

0

#25 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 09 January 2012 - 09:52 PM

Buna seara la toata lumea,si iata ce am mai lucrat am efectuat decuparile pe interior la safranele cirmelor care au rolul cind cirma este banda safranele se pliaza unul peste altul si am confectionat cite un ochet de care se prinde un lant de asigurare care are rolul ca in caz de rupere a axului cirmei ce se poate intimpla la navele fluviale cind se naviga la cote mici si atunci se recupereaza si se inlocuiesste doar axul.In ultima perioada nu se mai foloseste lanturi pentru ca functionind in curentul elicei acesta se toceste si se rupe si acum se folosesc parime metalice confecionate special pentru acest scop.Dupa aceasta operatiune am montat cirmele definitiv pe pozitie si pentru centrarea lor le-am prins pe toate patru cu o bara de tabla prin cositorire,maine v-a urma finalizarea instalatiei prin confectionarii tijelor care fac legatura dintre eche si tijele "S".Cam atit pentru astazi o seara buna in continuare va doresc :rolleyes:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC06218 (500x375).jpg
  • Imagine atasata: DSC06219 (500x375).jpg
  • Imagine atasata: DSC06220 (375x500).jpg

Aceasta postare a fost editata de dj.bobo: 09 January 2012 - 09:53 PM

0

#26 Useril este offline   bizu 

  • ---
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 996
  • Inregistrat: 14-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodele

Postat 09 January 2012 - 10:15 PM

Nu ma pricep la navo, desi pe-aici am "patruns" in modelism dar imi place tare mult ceea ce vad.
Multumesc pentru poze, pentru explicatiile si terminologia "reala".

Mult spor
0

#27 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 11 January 2012 - 08:08 PM

Buna seara la toata lumea ,si ca sa iti raspund @Bizu ,voi incerca sa explic fiecare pas in aceasta constructie pentru o mai buna intelegere a fuctionarii unei nave reale cit si a termenilor de specialitate folositi in navigatie cit si a tehnicilor folosite de mine pentru ca si altii care vor vrea sa practice acest hoby sa nu redescopere "apa calda".Bun ...,si acum sa va spun ce am mai facut ,am reusit in sfirsit sa termin instalatia de guvernare dupa multe ore de lucru pinze de traforaj de metal rupte ,spirale stricate nervi si frustari am terminat,poze si un mic filmulet .Toate cele bune si o seara placuta va doresc si multa bafta :good:


Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC06227 (640x480).jpg
  • Imagine atasata: DSC06228 (640x480).jpg

0

#28 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 13 January 2012 - 01:20 PM

Salutare la toata lumea, odata terminarea instalatiei cirmei voi incepe sa reconstruesc ce am stricat pentru a avea loc in model,cum structura originala cu coaste si chila nu se mai potrivea fiind distruse am confectinat niste traverse din curenti de 4/4 mm din lemn de tei si le-am lipit de costele initiale pentru a sustine puntea pupa.Dupa lipirea puntii voi corecta santul ramas de la taiere cu un pic de chit preparat acasa.Deasemenea am confecionat sablonul puntii duneta.Cam atit pentru astazi ,toate cele bune :yahoo:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC06232 (500x375).jpg
  • Imagine atasata: DSC06233 (500x375).jpg
  • Imagine atasata: DSC06234 (500x375).jpg

Aceasta postare a fost editata de dj.bobo: 13 January 2012 - 01:21 PM

0

#29 Useril este offline   Radu_ 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1784
  • Inregistrat: 13-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 13 January 2012 - 02:13 PM

Din film se vede ca toate functioneaza tandem, fara unghiuri diferite. Cred ca trebuia sa faci lungimi diferite la parghii ca sa ai inghiuri diferite de rotatie.
Sau ma inseala iluzia optica din filmulet?
Invata repede si aplica...tot repede!
0

#30 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 13 January 2012 - 06:52 PM

Vezi postareaRadu_, la 13 January 2012 - 02:13 PM, a spus:

Din film se vede ca toate functioneaza tandem, fara unghiuri diferite. Cred ca trebuia sa faci lungimi diferite la parghii ca sa ai inghiuri diferite de rotatie.
Sau ma inseala iluzia optica din filmulet?

Salutare,intradevar in filmulet nu prea se observa diferenta de unghi in cirma banda dar aceasta diferenta te asigur ca exista .Totusi cu toata stradania mea nu mi-am atins decit partial obiectivul, adica la banda de 80 de grade cit are nava reala eu am scos cam 60 grade ,asta datorita actionari cu servo fata de nava reala in care tot ansamblul este actionat de patru pistoane hidraulice.Toate cele bune si o seara placuta in continuare :rofl:

Aceasta postare a fost editata de dj.bobo: 13 January 2012 - 06:54 PM

0

Arata acest topic


  • 8 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro