Modelism - RHC Forum: Impingator fluvial de 2400 CP - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 8 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »

Impingator fluvial de 2400 CP

#61 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 27 April 2012 - 09:43 PM

Salutare la toata lumea ,dupa multe sarbatori obligatii de serviciu si casnice a sosit si vremea mea,cu aceasta ocazie am sa continui cu asezarea tehnicei in cala .Cum va fi si un model navigant va trebui un pic de ungere la axele port elica ,pentru acesta am confectionat din teava de alama de 4mm doua stuturi pe care le-am cositorit in apropierea bucsii din interior a tubului.
La nava reala ungerea se face cu ulei hidraulic tuburile sunt conectate la un tank de ulei aflat in sahtul din babord pentru a se realiza o presiune constanta ,etansarea se face in interior cit si la exterior cu niste siclamuri sprijinul axului se face prin doua bucse la interior si exterior .Bucsele se toarna dintr-un material antifrictiune ,turnarea se face centrifugal,materialul antifrictiune este un aliaj de plumb stanium si zinc ,formula nu o stiu exact .La navele de ultima generatie acest sistem de etansare nu se mai foloseste fiind considerat scump poluant (cind siclamul din exterior cedeaza uleiul din tuburi se scurge afara si de aici poluare) si greu de intretinut si se foloseste in loc de busele antifrictiune niste bucse din cauciuc in forma de spirala cu denumire populara de "cojoace" ungerea axului se face cu antigel care este circulat continuu de o pompa care il circula si raceste in acelasi timp.Avantajele acestui sistem este ca in caz de uzura etansarii antigelul nu poluiaza ,cojoacele cind se uzeaza se ilocuiesc si nu uzeaza axul port elica .
Cam atat pentru astazi toate cele bune si o seara placuta va doresc :drinks:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: tuburi ungere.JPG
  • Imagine atasata: tuburi ungere 2.JPG

Aceasta postare a fost editata de dj.bobo: 27 April 2012 - 09:46 PM

0

#62 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 03 May 2012 - 10:22 PM

Salutare la toata lumea ,in asteptarea rasinei pentru iaht am continuat lucrul la acest proiect la care sunt ramas mult in urma .
Lista cu lurarile fiid lunga am ales la intimplare ce sa mai fac ,ceva mai simplu si am facut spiraiele .Acestea sunt amplasate pe puntea de comanda la capatul ficarui saht din fiecare bord si au rolul de evacuare a aerului cald din compartimentul masini ,sunt prevazute pe interior cu niste distantiere reglabile pentru afi asezate intr-o pozitie oblica atunci cind ploua afara.Cam atat pentru astazi si poze cu ce am facut si locul de amplasare la bord,
Toate cele bune si o seara linistita va doresc :rolleyes:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: spiraie 1.jpg
  • Imagine atasata: spiraie 2.jpg
  • Imagine atasata: spiraie la bord.JPG

0

#63 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 04 May 2012 - 08:40 PM

Salutare din nou,pentru ca vreau sa termin motorizarea pentru a continua cu restul pieselor de pe punte de executat am inceput cu am plasarea definitiva a motoarelor pe pozitie,pentru fixarea lor am folosit adeziv poliurietanic bicomponent.Dupa aceasta voi monta postamentii pentru ESC-uri ,pentru acu ,si postamentul receptorului care v-a fi inextremitate prova a compartimentului masini.Cam atat pentru astazi va urma,toate cele bune si multa,multa bafta :D

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: montarea motoarelor definitiv pe pozitie..JPG
  • Imagine atasata: montarea motoarelor pe pozitie definitiv 1.JPG

0

#64 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 05 May 2012 - 08:41 PM

Buna seara si bun gasit ,lucrul continua iata si cazaniera din babord care se demonteaza odata cu spiraiul si se scoate motorul iar pentru a se scoate numai DG-urile se demonteaza doar aceasta.
Iata si o asezare in compartimentul masini a tehnicii, in extemitatea prova voi aseza receptorul,urmeaza sa confectionez postamente cu cleme de prindere pentru fiecare dintre ele.
Cam atat pentru astazi toate cele bune si o seara placuta in continuare :)

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: spiraie si cazaniera 1.JPG
  • Imagine atasata: spiraie si cazaniera 2.JPG
  • Imagine atasata: asezare in cala.JPG

Aceasta postare a fost editata de dj.bobo: 05 May 2012 - 08:44 PM

0

#65 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 08 May 2012 - 10:47 PM

Buna seara la toata lumea ,lucrul continua in ciuda caldurii de afara si caldurii de la ciocanul de lipit. Deci ce am mai facut ; scari in numar de trei cu balustrazi ,doua scari de acces pe duneta si un acces de pe puntea pupa pe puntea barcilor , tambuchiri patru bucati si dupa cum urmeaza ,unul la magazia prova ceva mai inalt din cauza ca in aceasta zona apa urca mai des pe punte ,doua tambuchiuri de dimensiuni mai mici pe duneta pentru accesul la masina cirmei pe fiecare bord si ultimul pe duneta pe axul diametral al navei pentru accesul in compartimentul de sub masina cirmei.
Cam atat pentru astazi toate cele bune si multa,multa bafta :)

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: balustrada scara pupa.JPG
  • Imagine atasata: scara si balustrada duneta .JPG
  • Imagine atasata: scari ,balustrazi, tambuchiuri.JPG
  • Imagine atasata: tambuchi compartiment pupa.JPG
  • Imagine atasata: tambuchi magazie pupa si scara acces puntea barcilor.JPG

0

#66 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 10 May 2012 - 09:04 PM

Buna seara la toata lumea ,lucrul continua si iata ce am mai facut ; catarge si anume catargul navei care are doua vergi pe care se aseaza lumini de semnalizare si anume prima verga de sus sunt si pe un bord si pe celalalt felinare rosii pe a doua verga pe un bord este un felinar rosu si pe bordul opus unul albastru care aprins in mars arata ca nava are in compunerea convoiului nave care transporta materiale petroliere ,felinarul rosu aprins arata ca nava are in compunerea convoiului nave care transporta materiale explozive ,cind se aprinde un felinar rosu se informeaza ca nava imbarca sau debarca combustibili, cind sunt aprinse doua felinare rosii suprapuse se arata ca nava este esuata ,un felinar rosu aprins deasupra unuia alb arata bordul de libera trecere.
Bun si pe acest catarg mai am un felinar cu lumina alba pe centru care este lumina de drum cu nava navigind separat ,o lumina de ancora pe un brat pivotant cel mai de jos ,iar in partea de sus este felinarul de eclipsa de culoare galbena.Catargul de convoi are in compunere trei lumini albe dispuse intr-un triunghi echilatera cu latura de 1m ,pe acelasi catarg se mai aseaza si a patra lumina care poate fi rosie sau albastra asezata in partea opusa a virfului triunghiului ,iar in partea de sus se afla o lumina alba de ancora .
Am mai confectionat si suporturile luminilor de pupa ,care se aprind trei cind se naviga cu convoi impins si cind se naviga separat se aprinde o singura lumina pe centru.
Ca materiale folosite sunt sirma de cupru, tabla zincata si pentru felinare niste teava de plastic se 4mm de la pixuri,am incercat sa lucrez cu bagheta de plexiglas dar nu mea placut cum se lucreaza.Urmeaza aceste felinare sa le vopsesc cu vopsea transparenta daca voi reusi reteta vopselei.
Cam atat pentru astazi toate cele bune si mult,multa bafta :p

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: catarg convoi si catarg impingator.jpg
  • Imagine atasata: suporturi lampi de navigatie pupa.JPG
  • Imagine atasata: lampa in strung.JPG
  • Imagine atasata: lampi navigatie.jpg

0

#67 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 12 May 2012 - 04:08 PM

Salutare din nou, cum am spus in postul de mai sus v-a trebui dupa confectionarea sticlelor felinarelor sa le vopsesc cu o vopsea transparenta ,pentru ca asa ceva nu am gasit momentan si nu am mai avut rabdare sa caut am incercat sa o prepar acasa cu misloace destul de modeste .Pentru proiectul meu am nevoie de patru culori ,rosu,verde, galben si albastru,pentru confectionarea vopselei am folosit nitrolac ,si rezerve de pix ,am scos cerneala din rezerve si am amestecato cu nitrolac cam cite 5 ml de fiecare rezultatul il puteti vedea in pozele de mai jos.
Prima incercare am folosit lac alchidic dar amestecind cu cerneala din pix s-a coagulat si culoarea nu s-a dispersat bine in lac si am renuntat la acesta varianta.
La felinarele cu lumina alba din cauza prelucrarii in strung au un aspect mat,iar pentru a da un aspect mai real am aplicat un strat de nitrolac incolor si pe acestea.Dupa cum vedeti rosul,albastrul si galbenul au iesit destul de natural in schimb verdele este ceva ca un verde de prusia.Total investitie pentru acestea a fost cam 3,5 lei.
Cam atat pentru astazi toate cele bune si multa,multa bafta :nea:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: felinare vopsite.JPG
  • Imagine atasata: vopsea transparenta.JPG

0

#68 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 12 May 2012 - 10:06 PM

Salutare din nou si pentru ca ma simteam dator sa va arat ce am mai facut nu prea multe ,asadar am construit usa timoneriei care este singura usa de pe nava facuta din lemn natur de stejar ,nu stiu de ce poate pentru a pastra traditia dar in ultima perioda la navele modernizate si aceasta singura usa traditioanala a disparut fiind inlocuita cu un PVC care o data la aproape un an trebuiesc inlocuite balamalele lucru ce la vechile usi nu se intimpala niciodata.
La usa facuta de mine am folosit placaj in trei straturi de 0,8 mm si de 1,2 mm dupa finisaj o voi lacui , deasemenea am mai facut ceva detalii in timonerie parte care se va vedea .
Cam atat pentru astazi o noapte buna va doresc in continuare ;)

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: detalii timonerie.JPG
  • Imagine atasata: usa timonerie.JPG

0

#69 Useril este offline   kno3 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Motoare cu aburi, vapoare etc

Postat 13 May 2012 - 02:51 PM

Au iesit frumos felinarele. Sper ca le pui si becuri sau leduri.
0

#70 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 13 May 2012 - 06:29 PM

Vezi postareakno3, la 13 May 2012 - 02:51 PM, a spus:

Au iesit frumos felinarele. Sper ca le pui si becuri sau leduri.

Salutare ,din pacate nu am sa le iluminez cu toate ca interiorul felinarelor este de 2mm ,la scara la care lucrez nu as avea pe unde sa trag cabluri mai ales pe catarg care are 1,5 mm grosime .
Toate cele bune si multa bafta :acute:
0

#71 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 13 May 2012 - 07:10 PM

Salutare la toata lumea,lucrul merge cu pasi mici si sovaitori ,pentru ca am lucrat prin timonerie am mai fcut cite ceva pe aici . In spatele timoneriei este o copertina care protejeaza intrarea de ploaie si de soare ,initial aceasta copertina era confectionata dintr-un cadru metalic de teava pe care se prindea o tenda special croita pentru acest loc insa cu timpul deteriorinduse aceste tende au fost inlocuite de o bucata de tabla croita pe acel cadru.Odata cu aceasta am amlasat si catargul pe acoperisul timoneriei,acest catarg este rabatabil la baza el este prevazut cu o balama si cu un fluture de asigurare ,dar am renuntat de a face aceasta balama la scara la care lucrez nu am misloacele tehnice de a o realiza.
Cam atat pentru astazi toate cele bune si multa,multa bafta :acute:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: catarg si copertina timonerie 1.JPG
  • Imagine atasata: catarg si copertina timonerie 2.JPG
  • Imagine atasata: vedere timonerie 1.JPG
  • Imagine atasata: vedere timonerie 2.JPG

0

#72 Useril este offline   Radu_ 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1784
  • Inregistrat: 13-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 13 May 2012 - 08:06 PM

Pacat sa nu instalezi lumini. Led-uri asa mici sunt peste tot. Cat privesc cablajele, nu ai nevoie decat de lita CuEm de la orice transformator. Izolatia de email de pe sarma este suficienta pentru a putea folosi si sirma de 0,08mm. Aceste fire le lipesti pe langa catarg cu orice adeziv invizibil.
Hai ca poti.... :pardon:

Aceasta postare a fost editata de Radu_: 13 May 2012 - 08:06 PM

Invata repede si aplica...tot repede!
0

#73 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 13 May 2012 - 08:27 PM

Vezi postareaRadu_, la 13 May 2012 - 08:06 PM, a spus:

Pacat sa nu instalezi lumini. Led-uri asa mici sunt peste tot. Cat privesc cablajele, nu ai nevoie decat de lita CuEm de la orice transformator. Izolatia de email de pe sarma este suficienta pentru a putea folosi si sirma de 0,08mm. Aceste fire le lipesti pe langa catarg cu orice adeziv invizibil.
Hai ca poti.... :pardon:

Da,. idei am o gramada asta nu este o problema asta ar fi refacerea totala a catargului pentru a lega ledurile pe mai multe instalatii pentru a arata starea de navigatie a navei adica,naviga separat ,este esuata ,are incompunere nave petroliere ,s,a,m,d, nu as vrea sa arate catargul aprins cu toate felinarele ca un pom de iarna .
Ramane de vazut de analizat daca se merita ,pe timonerie mai se amplaseaza si lampile de la austech care sun de fapt niste lapi cu flash ,toate cele bune si multa bafta :pardon:

Aceasta postare a fost editata de dj.bobo: 13 May 2012 - 08:31 PM

0

#74 Useril este offline   dor33 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 92
  • Inregistrat: 28-December 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 May 2012 - 10:27 PM

Salutare cu respect. Imi place ce faceti tu si Raoul_bvand. Va urmaresc cu mare interes. A fost interesant cum ai rezolvat problema balustradelor. Eu am facut l-a Lilka din agrafe de birou dar adezivul nu a fost cel mai bun si sunt cam sensibile l-a o presiune destul de scazuta. Sanatate si spor
0

#75 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 14 May 2012 - 06:17 PM

Salutare din nou lucrul continua cu ultimele balustrazi de pe aceasta nava care sunt asezate pe pinteni pentru accesul pe barjele goale.
Cu acesta ocazie am confectionat si bastonul prova pe care se arboreaza deobicei pavilionul tarii gazda si mai nou cind nava naviga in apele teritoriale pavilionul U.E.si cu acesta ocazie am mai bifat doua puncte din lista cu lucrari de efectuat,mai raman destule.
Cam atat pentru astazi toate cele bune si multa bafta va doresc :D

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: balustrazi pinteni.JPG
  • Imagine atasata: balustrazi pinten tb si baston prova.JPG

Aceasta postare a fost editata de dj.bobo: 14 May 2012 - 06:18 PM

0

#76 Useril este offline   Olandezul 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 32
  • Inregistrat: 04-January 12

Postat 24 May 2012 - 07:34 PM

Buna.Ai spus ca lucrzi pe planuri de santier.Spunemi si mie,te rog,, unde le-ai gasit ca sa le iau i eu pentru ideea mea trasnita.

Multumesc.
Cat de greu o fi sa faci ceva?Stiu eu:Foarte greu Dar totul este posibil.
0

#77 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 24 May 2012 - 09:55 PM

Vezi postareaOlandezul, la 24 May 2012 - 07:34 PM, a spus:

Buna.Ai spus ca lucrzi pe planuri de santier.Spunemi si mie,te rog,, unde le-ai gasit ca sa le iau i eu pentru ideea mea trasnita.

Multumesc.

Salutare,planurire repective le am de pe acelasi tip de nava pe care am lucrat acum cativa ani.Nu inteleg ce ideie trasnita ai ,spunenio si noua.
Toate cele bune si mult spor .
0

#78 Useril este offline   Olandezul 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 32
  • Inregistrat: 04-January 12

Postat 25 May 2012 - 07:30 AM

As vrea sa t-o dezvalui si tie si tuturor de pa acest forum,dar asteapta putin pana termin de cautat planurile pentru coca si restul si de planificat si atunci o s-o spun.Si DA NAVA ESTE SUPER.

Aceasta postare a fost editata de Olandezul: 25 May 2012 - 07:33 AM

Cat de greu o fi sa faci ceva?Stiu eu:Foarte greu Dar totul este posibil.
0

#79 Useril este offline   kno3 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Motoare cu aburi, vapoare etc

Postat 01 June 2012 - 11:36 AM

Frumos facuta balustrada. Ai mai facut ceva progrese de atunci?
0

#80 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 21 June 2012 - 08:18 PM

Salutare la toata lumea,multe scuze @kno3 de intizierea raspunsului de citeva zile am aterizat acasa si m-am apucat de lucru la servici am urmarit forumul de pe mobil atat cit mia permis reteaua romaneasca in roming nu am intrat pentru ca tarifele sunt pohibite .Deci ce am facut,gruiele de la barcile de serviciu si salvare sunt gruie pivotante cu actionare manuala sarcina maxima de 350 kg si suficiente de a ridica barca de salvare care este mai grea .
Dupa cum vedeti di imaginile de mai jos si eu am ales sa le fac pivotante asa mai mult de amorul artei si mai mult demonstrativ.Materiale folosite ,tabla cositorita recuperata de la un bidon de diluant ,plexiglas prelucrat in strung carton de 0,5 sirma de cupru de 0,5 si 1,5 fludor tabla de alama si citeva degete fripte.
Rezultatul mai jos ,cam atat pentru astazi toate cele bune si o seara frumoasa va doresc 8)

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: gruie barci 1.jpg
  • Imagine atasata: gruie barci 2.jpg
  • Imagine atasata: gruie barci 3.jpg

0

#81 Useril este offline   tom cat 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 828
  • Inregistrat: 01-July 10
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:modelismul

Postat 21 June 2012 - 10:23 PM

Excelent..... da... nu se vad degetele fripte 8) :rofl: :)
Imagine postata
......si poate totusi
0

#82 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 26 June 2012 - 06:19 PM

Salutare la toata lumea,de doua zile lucrez la cea mai complicata piesa realizata de mine la acest model si anume vinciul de ancora.In mare masura sunt multumit ,se putea si mai bine am sa va las pe voi sa va dati o parere .Ca numar de piese puse laolalta am incercat sa le numar o data dar am renuntat.Primele imagini sunt cu vinciul real pentru ca nu incap le voi pun in postul urmator.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 1 (360x450).jpg
  • Imagine atasata: 2 (360x450).jpg
  • Imagine atasata: 3 (360x450).jpg

0

#83 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 26 June 2012 - 06:23 PM

Poze cu ce am facut eu.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: vinci de ancora 1.JPG
  • Imagine atasata: vinci de ancora 2.JPG
  • Imagine atasata: vinci de ancora 3.JPG

0

#84 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 26 June 2012 - 06:25 PM

...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: vinci de ancora 4.JPG
  • Imagine atasata: vinci de ancora 5.JPG
  • Imagine atasata: vinci de ancora 6.JPG

0

#85 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 26 June 2012 - 06:29 PM

Cam asta a fost pentru astazi toate cele bune si o seara placuta va doresc in continuare :rolleyes:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: vinci de ancora 7.JPG
  • Imagine atasata: vinci de ancora 8.JPG
  • Imagine atasata: vinci de ancora 9.JPG

0

#86 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 June 2012 - 07:21 PM

Ai grija de degetele alea sa nu le mai arzi, ca uite ce minunatii ies din ele. :rolleyes:


0

#87 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 26 June 2012 - 09:48 PM

Vezi postareanavigator, la 26 June 2012 - 07:21 PM, a spus:

Ai grija de degetele alea sa nu le mai arzi, ca uite ce minunatii ies din ele. :rolleyes:

Mai am o lucrare mare in care o sa folosesc letcomul sper sa scap mai usor de data aceasta ca o data cu lipiturile mai si curenta un pic, dar am remediat imediat problema.
Toate cele bune si multa bafta :D

Aceasta postare a fost editata de dj.bobo: 26 June 2012 - 09:52 PM

0

#88 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 June 2012 - 01:14 PM

Vezi postareadj.bobo, la 26 June 2012 - 09:48 PM, a spus:

Mai am o lucrare mare in care o sa folosesc letcomul sper sa scap mai usor de data aceasta ca o data cu lipiturile mai si curenta un pic, dar am remediat imediat problema.
Toate cele bune si multa bafta :)



Aveti grija cu letconele care au faza la carcasa (din cauza unor izolari proaste in interior) si curenteaza caci pe langa ca sunt periculoase sanatatii, ard foarte usor montajele electronice, in special cu piese mos si cmos. Folositi-le doar la cositorirea pieselor metalice din constructia unui navomodel, dar aveti totusi grija la electrocutari. Nu atingeti "pamantul". E bine sa le aruncati si sa va luati o statie de lipit cu transformator.


0

#89 Useril este offline   dor33 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 92
  • Inregistrat: 28-December 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 June 2012 - 08:09 PM

Multumesc de incurajare. Cred ca aveam nevoie. Oricum din partea mea pentru tine :o ^_^ asta dupa ce m-am dezmeticit
0

#90 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 27 June 2012 - 09:21 PM

Vezi postareanavigator, la 27 June 2012 - 01:14 PM, a spus:

Aveti grija cu letconele care au faza la carcasa (din cauza unor izolari proaste in interior) si curenteaza caci pe langa ca sunt periculoase sanatatii, ard foarte usor montajele electronice, in special cu piese mos si cmos. Folositi-le doar la cositorirea pieselor metalice din constructia unui navomodel, dar aveti totusi grija la electrocutari. Nu atingeti "pamantul". E bine sa le aruncati si sa va luati o statie de lipit cu transformator.

Salutare,pe linga faptul ca pentru fript degete eram oarecum pregatit cind corenta dadeam drumul piesei si asta ma enerva cel mai mult ca trebuia sa o reiau toata operatiunea de la capat ,cred ca am scapat un pic de reumatism ca voltaj nu cred ca era prea mare pentru ca nu il simteam decit in virful degetelor ,sau am eu rezistenta de izolatie mai mare.De lipit cu letcomul nu folsesc decit la constructii .
Si acum sa trecem la ale noastre ,dupa vinciul de ancora care m-a tinut ocupat doua zile astazi am facut ceva mai usor ca un sprit de vara si anume butoaiele de ulei si cavaletii acestora.Cum la nava exista tancuri de ulei pentru motoarele principale si motoare auxiliare de capacitate 1800 kg respectiv de 450 kg si sunt situate pe bordul Bb sub careul echipaj alte uleiuri pentru hidraulice ,inversoare sunt depozitate in butoie asezate pe cavaleti pe duneta ,in ultima perioada din cauza piratilor aceste butoie sint asezate pe puntea barcilor.
Materiale folosite,nelipsita sirma de cupru de 0,4 lemn de tei prelucrat in strung placaj de tei de 1mm si lipici si cam asta a esit.
Asta a fost pe ziua de astazi,o seara placuta va doresc ^_^

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: cavaleti si butoaie 1.JPG
  • Imagine atasata: cavaleti si butoaie 3.JPG
  • Imagine atasata: cavaleti si butoaie 4.JPG

0

Arata acest topic


  • 8 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro