Modelism - RHC Forum: Blade MSR X Flybarless !! - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Blade MSR X Flybarless !! ... mai are un pic !

#1 Useril este offline   Smartmedia 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 11
  • Inregistrat: 16-November 08
  • Gender:Male
  • Location:CRAIOVA
  • Interests:Electronica de putere

Postat 21 October 2011 - 01:11 PM

Salutari tuturor,

O veste frumoasa ... se pregateste Blade MSR X Flybarless ... este gata ! ... marile magazile l-au adaugat deja in oferte (unii chiar si cu pret) ... lansarea oficiala va fi cat de curand !

http://www.bladeheli...?ProdId=BLH3200

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Blade MSR X Flybarless.jpg

Aceasta postare a fost editata de Smartmedia: 21 October 2011 - 01:12 PM

0

#2 Useril este offline   DanB 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1551
  • Inregistrat: 22-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:computere, electronica, rc

Postat 27 November 2011 - 02:05 PM

"trailer"-ul

http://www.youtube.c...d&v=TJbwmym1frs
USER BANNED BY ADMIN
0

#3 Useril este offline   DanB 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1551
  • Inregistrat: 22-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:computere, electronica, rc

Postat 17 December 2011 - 09:57 AM

E disponibil in state de ieri, in Europa ar trebui sa fie disponibil incepind cu 21 decembrie. Cum prin posta face vreo saptamina inseamna ca o sa pun gherutza pe el un pic dupa craciun...
USER BANNED BY ADMIN
0

#4 Useril este offline   hardy@ 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 86
  • Inregistrat: 25-November 11
  • Gender:Male

Postat 17 December 2011 - 09:59 AM

oare cat o sa coste?
0

#5 Useril este offline   DanB 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1551
  • Inregistrat: 22-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:computere, electronica, rc

Postat 21 December 2011 - 07:01 PM

Se poate comanda si in EU. Exemplu de preturi:

- basic (doar heli fara acu/charger/telecomanda) 69.99gbp + 7.95gbp priority airmail
- rtf 114.99 gbp + 13.95 gbp

Si se comanda, am comandat un basic acu un ceas si un pic si intre timp s-au mai vindut doua basic

Prin paypal mi-a calculat la 5.364 ron/gbp

Aceasta postare a fost editata de DanB: 21 December 2011 - 07:03 PM

USER BANNED BY ADMIN
0

#6 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8276
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 December 2011 - 07:38 PM

Sa ni-l arati si noua cand il primesti. Sunt curios cum se comporta afara.
0

#7 Useril este offline   DanB 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1551
  • Inregistrat: 22-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:computere, electronica, rc

Postat 21 December 2011 - 09:47 PM

Numa un pic, ca dureaza vreo saptamina pina vine, si eu nu am zburat decit coax asa ca o sa fie fun-crash-boom-bang :)

Da's mort de curios sa vad cum e sa zbori un animal din asta, mai ales ca merge si outdoor. Ca e pacat sa sar direct la msrx care costa dublu.
USER BANNED BY ADMIN
0

#8 Useril este offline   DanB 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1551
  • Inregistrat: 22-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:computere, electronica, rc

Postat 04 January 2012 - 10:54 AM

Mi-a venit animalul. Oh mama. L-am dat de pereti de cel putin 10 ori pina am ajuns sa tin in hover pentru like 10 secunde. Basic, accu de 160, telecomanda cea mai jalnica (mlp4dsm). Da, am facut bind ca la carte.

Atentionare pentru incepatori ca mine. Eu am inceput pe 3ch si aproape am demolat unul. Dupa aia am trecut pe coax, pozitia incepator (atit pe swash cit si half rate pe telecomanda). Dupa aia am zburat (pe pozitia rapida de swash si normal rate pe telecomanda) pina am terminat doua baterii si am mincat ceva si din urmatoarele doua baterii, care-s de 150. Acuma zbor mcx2-ul fara nici un stres.

msrx e cu totul alta lume (da, stiu ca restul stiati deja). Poate restul lumii e mai talentata din nastere sau il cheama Tareq dar eu acuma iar am inceput pe pozitiile de incepator si e ca si cum n-as fi zburat niciodata. Nici nu vreau sa ma gindesc cum e sa incepi cu un mcpx. La inceput e frustrant si e pacat sa renuntati la idee doar pentru ca ati inceput cu clasa pro si surpriza nu e ca-n filme.

Repet, ca sa zburati ca-n filme (si ma refer la ture lejere gen incepator) ce nu scrie niciunde e cit iti ia pina inveti.

Trebuie un pic de spatiu (pleaca in drift usor si pina nu stii sa-l compensezi este infipt in perete - si asta intr-o sala de consiliu, nu intr-un dormitor de bloc).

Si acuma sa vedem ce se rupe prima data :mellow:
USER BANNED BY ADMIN
0

#9 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8276
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 January 2012 - 07:46 PM

De aceea e mult mai comod sa-l zbori afara. Nu intra in pereti. Pariez ca MCPx e la fel. Mai mult, e posibil sa fie mai stabil si mai usor de pilotat. Al meu sigur e (era ca a murit) mai stabil afara decat 450.

Dupa ce treci de primul soc o sa te minunezi cat de frumos/usor zboara.
0

#10 Useril este offline   DanB 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1551
  • Inregistrat: 22-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:computere, electronica, rc

Postat 19 January 2012 - 09:51 AM

Mai e cineva care a zburat un msr x sa ma lamureasca si pe mine cu niste aspecte? E primul fbl pentru mine, pot face hover dar cind incerc sa-l invirt incepe distractia. Va rog fara misto-uri, din pacate nu m-am nascut cu un fbl in brate.
USER BANNED BY ADMIN
0

#11 Useril este offline   DanB 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1551
  • Inregistrat: 22-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:computere, electronica, rc

Postat 18 February 2012 - 06:41 PM

Constatari dupa peste 50 de zboruri:

The good:

- indoor nu distruge decit florile cu care vine in contact, nu e asa de devastator cum citesc despre mcxp
- pentru non-3d indoor mi se pare super ok, fiind fbl nu are probleme in a o lua din loc, fiind fp nu are nevoie de un headspeed destructiv; outdoor am incercat odata, era se pare un pic de briza si n-a mers treaba

The bad:

- as3x decupleaza cit timp e rudder activ, trece intr-un soi de dampening mode. Asta face virajele sa fie un pic imprevizibile. Supportul de la HH e in ceata densa (reala sau simulata, nu se stie), pe de o parte "nu ar trebui sa mearga asa" pe de alta parte "toate fac la fel".
- motorul principal e consumabil rau de tot, aparent 30-60 de zboruri (de 5 minute) si next please
- mai pica cite un servo, cite un motor de coada... tot heli-ul e mult mai consumabil decit ma asteptam de la Blade si $119 heli chel

Piesele de sacrificiu sint blade holders (am rupt 3 bucati), nu stiu de ce in pachet vine cu link-uri si pala spate extra, nu le-am rupt inca. Mai cedeaza trenul de aterizare (la caderi in picioare se cracaneaza prea tare si se rupe) si main frame-ul (se rup suportii de sus de la canopie).

All in all daca nu ar fi primele doua puncte negative, ar fi o jucarie super. Dar se pare ca Blade/HH s-au grabit mult prea tare sa prinda vinzarile de craciun si au livrat un produs neterminat si nefiabil.

Poate o sa apara peste citeva luni un v2 care va mai corecta din probleme si mai incaseaza baiestii o tura de bani in timp ce se bat in piept ca l-au "imbunatatit".

Aceasta postare a fost editata de DanB: 18 February 2012 - 06:44 PM

USER BANNED BY ADMIN
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1


Raspuns rapid

  

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro