Modelism - RHC Forum: T-rex 600 nitro LE - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

T-rex 600 nitro LE compatibilitate cu statie 6 canale

#1 Useril este offline   marian.dumitru74 

  • ENID
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3965
  • Inregistrat: 13-December 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:RC-ul

Postat 16 October 2011 - 03:33 PM

Buna ziua , va rog sa nu aruncati cu ''pietre '' o intrebare de afon in ale zborului , am un decathlon balsa nitro si un motoplanor asw dar nu am reusit sa le zbor mi-a fost '' frica sa nu le termin '' , cel putin recunosc , dar sa trecem la itrebarile pentru care am deschis acest topic si anume , se poate zbura un heli Trex 600 nitro cu o statie spektrum dx6i este vorba de o statie cu 6 canale ? cineva tot de pe forum mi-a spus la un moment dat ca se poate dar nu o sa mai am Governor , dar ce face acest Governor nu stiu , vreau sa zbor simplu fara schite si alte treburi
Multumesc anticipat
0

#2 Useril este offline   NAVOMARIUS 

  • MARIUS
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4699
  • Inregistrat: 04-October 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:AEROMODELE

Postat 16 October 2011 - 04:21 PM

Vezi postareamarian.dumitru74, la 16 October 2011 - 03:33 PM, a spus:

Buna ziua , va rog sa nu aruncati cu ''pietre '' o intrebare de afon in ale zborului , am un decathlon balsa nitro si un motoplanor asw dar nu am reusit sa le zbor mi-a fost '' frica sa nu le termin '' , cel putin recunosc , dar sa trecem la itrebarile pentru care am deschis acest topic si anume , se poate zbura un heli Trex 600 nitro cu o statie spektrum dx6i este vorba de o statie cu 6 canale ? cineva tot de pe forum mi-a spus la un moment dat ca se poate dar nu o sa mai am Governor , dar ce face acest Governor nu stiu , vreau sa zbor simplu fara schite si alte treburi
Multumesc anticipat

Din cate inteleg eu va este frica sa zburati aeromodele dar vreti sa zburati un elicopter termic destul de mare ,de el nu va este frica?Este mult mai greu sa pilotezi un heli decat un avion.
Tel 0740850863








Grea 6--POZE CET VEST
0

#3 Useril este offline   marian.dumitru74 

  • ENID
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3965
  • Inregistrat: 13-December 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:RC-ul

Postat 16 October 2011 - 04:36 PM

Sincer am mai zburat cu ceva made in china , cel putin l-am ridicat in aer cateva minute de zbor si adus jos in siguranta , din acest motiv mi s-a parut mai usor de zburat un heli decat un avion , te ajuta si electronica de pe el pe cand la avion trebuie indemanare multa , chiar astazi am vazut in militari cum un motoplanor a zburat fff frumos iar cand l-a adus jos ,l-a dat o rafala peste cap , mare lucru nu a patit dar sperietura...
0

#4 Useril este offline   NAVOMARIUS 

  • MARIUS
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4699
  • Inregistrat: 04-October 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:AEROMODELE

Postat 16 October 2011 - 04:41 PM

Vezi postareamarian.dumitru74, la 16 October 2011 - 04:36 PM, a spus:

Sincer am mai zburat cu ceva made in china , cel putin l-am ridicat in aer cateva minute de zbor si adus jos in siguranta , din acest motiv mi s-a parut mai usor de zburat un heli decat un avion , te ajuta si electronica de pe el pe cand la avion trebuie indemanare multa , chiar astazi am vazut in militari cum un motoplanor a zburat fff frumos iar cand l-a adus jos ,l-a dat o rafala peste cap , mare lucru nu a patit dar sperietura...

Tin sa te contrazic foarte mult si te sfatuiesc sa te gandesti mai bine inainte sa ridici un asemenea heli de dimensiunea la al tau,o greseala este fatala chiar si mortala la acel heli.Una este sa il ridici un pic de jos si sa il lasi la loc si una este sa il pui in miscare si sa stii sa il controlezi.Mult mult mai greu decat cu avioanele.

Aceasta postare a fost editata de NAVOMARIUS: 16 October 2011 - 04:41 PM

Tel 0740850863








Grea 6--POZE CET VEST
0

#5 Useril este offline   morph 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 951
  • Inregistrat: 18-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 October 2011 - 06:31 PM

Governerul este folosit pentru a tine turatia costanta la motor si iti cam trebuie al 7-lea canal pentru el.
Daca iti este frica sa zbori un planor sau un avion, uita de heli. Sunt mai greu de controlat si necesita ceva timp pe simulator.
0

#6 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 17 October 2011 - 09:18 AM

Da se poate zbura foarte bine si fara governor.
Pilotajul heli RC se poate invata in siguranta in 10 lectii. Chiar inveti mai usor daca nu ai reflexe de pilotaj la avion.
0

#7 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 October 2011 - 03:13 PM

Se poate zbura cu un heli termic cu statie cu 6 canale fara governor.

Se poate zbura cu un heli termic cu statie cu 6 canale si governor Futaba GV1(care se poate seta fara canalul 7)
http://manuals.hobbi...gv-1-manual.pdf

Se poate invata sa zbori heli in 3 lectii. Sanse sa faci heli praf 99%. In 10 lectii 95%.

Sanse sa faci heli praf dupa 5 ani de zburat heli - destul de mari.

Vrei sa inveti sa zbori heli intr-o lectie fara frica/fara riscuri si fara sa strici nimic - cumperi un Blade MCPx - bani bine cheltuiti.
0

#8 Useril este offline   Ice9 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1361
  • Inregistrat: 06-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:RC Helicopters

Postat 17 October 2011 - 04:18 PM

Vezi postareamarian.dumitru74, la 16 October 2011 - 04:36 PM, a spus:

din acest motiv mi s-a parut mai usor de zburat un heli decat un avion , te ajuta si electronica de pe el pe cand la avion trebuie indemanare multa


Nu inteleg la ce te referi ca "te ajuta si electronica"...si mai mult decat electronica de pe avion?
Ai de gand sa-l zbori singur?
0

#9 Useril este offline   radulp 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 832
  • Inregistrat: 09-August 08
  • Gender:Male
  • Location:oradea/0751975329
  • Interests:elicoptere

Postat 17 October 2011 - 05:55 PM

Vezi postareaIce9, la 17 October 2011 - 04:18 PM, a spus:

Nu inteleg la ce te referi ca "te ajuta si electronica"...si mai mult decat electronica de pe avion?
Ai de gand sa-l zbori singur?


Cred ca se refera la Helicomand sau ceva de genul.Este o componenta electronica care mentine elicopterul in plan orizontal fara sa atingi statia.
Defapt poate zbura de unul singur.Asta nu se mai numeste pilotaj de elicoptere.
0

#10 Useril este offline   Ice9 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1361
  • Inregistrat: 06-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:RC Helicopters

Postat 17 October 2011 - 06:27 PM

Vezi postarearadulp, la 17 October 2011 - 05:55 PM, a spus:

Cred ca se refera la Helicomand sau ceva de genul.Este o componenta electronica care mentine elicopterul in plan orizontal fara sa atingi statia.
Defapt poate zbura de unul singur.Asta nu se mai numeste pilotaj de elicoptere.


Right...poti sa ti-l dai in cap si cu helicomand cu tot...:rolleyes:
0

#11 Useril este offline   marian.dumitru74 

  • ENID
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3965
  • Inregistrat: 13-December 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:RC-ul

Postat 17 October 2011 - 08:26 PM

Vezi postareaIce9, la 17 October 2011 - 04:18 PM, a spus:

Nu inteleg la ce te referi ca "te ajuta si electronica"...si mai mult decat electronica de pe avion?
Ai de gand sa-l zbori singur?


La electronica ma refeream la gyro in mod special , cel cu care m-am jucat trebuia sa ii reglez tot timpul pozitia in aer manual , adica cu cat il inaltam mai mult trebuia sa ii reglez turatia motorului de pe spate si invers cand il aduceam jos
0

#12 Useril este offline   luci25gold 

  • T-REX Helii
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2124
  • Inregistrat: 05-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Tecuci-Galati
  • Interests:DOAR Elicoptere

Postat 26 December 2011 - 10:38 PM

Vezi postareamarian.dumitru74, la 17 October 2011 - 08:26 PM, a spus:

La electronica ma refeream la gyro in mod special , cel cu care m-am jucat trebuia sa ii reglez tot timpul pozitia in aer manual , adica cu cat il inaltam mai mult trebuia sa ii reglez turatia motorului de pe spate si invers cand il aduceam jos

sa stii ca nici cel mai "destept giro" nu il va tine .giro are alt scop .cum ti s-a mai spus mai sus ia-ti un mcpx si cind vei putea sa-l pilotezi gindeste-te la un 600.
in principiu sa raspund intrebarii tale: se poate !

Aceasta postare a fost editata de luci25gold: 26 December 2011 - 10:40 PM

Ne traim viata in mare viteza, incercam sa rascumparam timpul,
insa de cele mai multe ori deciziile pe care le luam in pripa nu sunt cele mai bune!
07470130360
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1


Raspuns rapid

  

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro