Modelism - RHC Forum: Aurora 9 Probleme Software Rx -v2.01 - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Aurora 9 Probleme Software Rx -v2.01 Atentionarea pentru cei care au facut upgrade la aceasta versiune.

#1 Useril este offline   MUGUREL. 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 744
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male

Postat 08 October 2011 - 07:57 PM

Salut,

dupa upgrade la versiunea 2.01 a Rx, au aparut problemele la 3 receptoare diferite, trei weeken-uri la rand (dupa doua veri - cu aceleasi Rx-uri si aceleasi configuratii a modelelor-fara nici o problema si cu inca un uprade in iunie). Ca rezultat am pierdut 2 modele si un motor. Se pare ca cei de la Hitec au remediat problema, ieri a aparut imbunatatirea softului la versiunea 2.02. Recomandarea lor este ca toti posesorii sa faca upgrade la aceasta noua versiune.
Azi am testat un Rx intr-un singur zbor de 25min, nu am avut probleme.

Cu stima
Mugurel

PS. Se pot face multe comenatarii la ce am facut sau nu am facut la statie sau Rx dar eu am confirmarea celor de la Hitec Corea ca au avut probleme si alti utilizatori.
0

#2 Useril este offline   Alexandru E-ZG 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 285
  • Inregistrat: 12-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti Piata1 Mai
  • Interests:Aviation , Aeromodelism , Electronics

Postat 08 October 2011 - 09:37 PM

Vezi postareaMUGUREL., la 08 October 2011 - 07:57 PM, a spus:

Salut,

dupa upgrade la versiunea 2.01 a Rx, au aparut problemele la 3 receptoare diferite, trei weeken-uri la rand (dupa doua veri - cu aceleasi Rx-uri si aceleasi configuratii a modelelor-fara nici o problema si cu inca un uprade in iunie). Ca rezultat am pierdut 2 modele si un motor. Se pare ca cei de la Hitec au remediat problema, ieri a aparut imbunatatirea softului la versiunea 2.02. Recomandarea lor este ca toti posesorii sa faca upgrade la aceasta noua versiune.
Azi am testat un Rx intr-un singur zbor de 25min, nu am avut probleme.

Cu stima
Mugurel

PS. Se pot face multe comenatarii la ce am facut sau nu am facut la statie sau Rx dar eu am confirmarea celor de la Hitec Corea ca au avut probleme si alti utilizatori.


Dupa trecerea la 2.02 au mai aparut probleme ? Cu 2.01 am zburat de 3x si nu am avut probleme dar este foarte putin si poate am avut noroc . Cu 2.00 nu am avut deloc probleme si am zburat foarte mult . Voi face oricum update la 2.02



PS : Modulul Spectra 2.4 are update la zi >????

Aceasta postare a fost editata de Alexandru E-ZG: 08 October 2011 - 09:38 PM

Ez1,2&Fc1,xl&Cl&Trex450Sport,ZOHD Drift,ExplorerLR4,B.Mcps - H.A9xTaranis/RM/Zorro-CRSF
0

#3 Useril este offline   MUGUREL. 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 744
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male

Postat 08 October 2011 - 09:46 PM

Tot softul a fost la zi. Si acum e. Am zburat azi 25min. Ieri a aparut 2.02 mai mult nu aveam cand. Merg si maine.
0

#4 Useril este offline   adrian82 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 143
  • Inregistrat: 07-August 09
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti
  • Interests:eletronica-aeromodelism-masini

Postat 09 October 2011 - 06:22 PM

nu am avut probleme ma mir ... si eu voi trece la 2.02 .
0

#5 Useril este offline   MUGUREL. 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 744
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male

Postat 09 October 2011 - 07:58 PM

Vezi postareaadrian82, la 09 October 2011 - 06:22 PM, a spus:

nu am avut probleme ma mir ... si eu voi trece la 2.02 .


toate probelemele au fost cu benzinare. Unul cu aprindre china cu care zbor de vreo 3 ani si cu doua mvvs. Cu mvvs am zburat si inainte de upgrade. Azi am mai zburat 25min cu motor cu metanol. Saptamana viitoare o sa fac teste cu un benzinar.
0

#6 Useril este offline   adrian82 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 143
  • Inregistrat: 07-August 09
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti
  • Interests:eletronica-aeromodelism-masini

Postat 12 October 2011 - 08:08 PM

Sa ne ti la curent ! Eu am folosit doar pe nitro la aeromodele.
0

#7 Useril este offline   zigotu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 231
  • Inregistrat: 29-June 09

Postat 22 December 2011 - 11:52 PM

Nu prea imi dau seama de ce conteaza daca e nitro sau benzinar.Din cate inteleg e o problema din soft deci nu are nici o legatura cu modelul.
Multumesc
Adrian

Vezi postareaMUGUREL., la 09 October 2011 - 07:58 PM, a spus:

toate probelemele au fost cu benzinare. Unul cu aprindre china cu care zbor de vreo 3 ani si cu doua mvvs. Cu mvvs am zburat si inainte de upgrade. Azi am mai zburat 25min cu motor cu metanol. Saptamana viitoare o sa fac teste cu un benzinar.

0

#8 Useril este offline   MUGUREL. 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 744
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male

Postat 29 December 2011 - 06:21 PM

Vezi postareazigotu, la 22 December 2011 - 11:52 PM, a spus:

Nu prea imi dau seama de ce conteaza daca e nitro sau benzinar.Din cate inteleg e o problema din soft deci nu are nici o legatura cu modelul.
Multumesc
Adrian


Salutare,

problema nu a fost totusi soft, cu toate ca am adus softul la versiunile initiale am avut probleme in continuare. Cu ajutorul lui Renatoa care mi-a trimis un modul OK statia si-a revenit si problemele au incetat. Si pe alte forumuri dupa inlocuirea modulelor problemele s-au rezolvat. O posibila problema ar fi ca resoftarea sa afecteze partea de hard de la modul( e numai o ideie). Deci parea mea e daca statia merge nu umbla la soft.
Pentru quote- aprinderile CDI de la benzinare pot produce interferente radio cu partea de RX, asta ar fi diferenta fata de nitro.

La Multi Ani!
Mugurel
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro