Modelism - RHC Forum: MATRITE DIN FIBRA DE STICLA! - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

MATRITE DIN FIBRA DE STICLA! Pentru cei ce au nevoie!

#31 Useril este offline   Radu P 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 30-October 07

Postat 30 October 2007 - 05:09 PM

Cine ma poate ajuta si pe mine sa realizez un mega-telefon cu dimensiunea de 5m x 1.3m din fibra de sticla ? Trebuie sa arate ca unul natural. Se baga cineva ? Daca DA sa-mi scrie nr. de tel si voi suna sau suna-ma la 0744.555.099
Va saluta pe toti,
un MARE incepator !!!!!!!!
0

#32 Useril este offline   dorelcretu 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 30
  • Inregistrat: 31-August 06

Postat 10 December 2007 - 06:43 PM

am si eu o problema : am inceput sa construesc o matrita din fibra de sticla cu rasina si formele fiind mai complicate am vidat totul. am folosit o pompa model 2FC-4C (china ) care face 6.7 10(-7) Pa.
problemele ar fi :
1. am folosit tot felul de saci de polietilena dar se sparg
ce material as putea folosi?
2. daca e narmal sa (fumege) refularea pompei dupa 30 minute de functionare. pompa dupa 30 minute se incalzeste la 60-70 grade celsius
0

#33 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 10 December 2007 - 07:11 PM

Cam cat de mare e matrita? Ca sa nu astept raspuns, iti pot propune ca pentru volume mici sa folosesti materiale elastice cam cum sunt cele de la baloane. Sunt mai groase, mai subtiri, mai mici sau mai mari. Gasesti aproape orice...
Despre problema cu cu fumegatul nu stiu nimic sigur, normal n-ar trebui sa fie probleme daca nu depasesti perioada de functionare continua maxima, precizata in documentatie pentru fiecare model de pompa.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#34 Useril este offline   dorelcretu 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 30
  • Inregistrat: 31-August 06

Postat 11 December 2007 - 05:24 PM

multumesc de raspuns. matrita la care lucrez are aproximativ 900*300*250 mm. regret dar nu am vazut materialul la care te referi. polietilena este foarte sensibila si daca sunt cavitati pe care nu poate sa se muleze se sparge usor. in disperare am pus 3 saci unul in altul. colac peste pupaza se pare ca ultimul strat sub vacum nu prea a vrut sa polimerizeze - nustiu daca rasina are dificultati la polimerizare in depresiune - eu stiu ca nu. pompa trage si ea , am schimbat-o cu alta si tot asa. in concluzie nu am prea reusit - dar mai incerc.
0

#35 Useril este offline   MariusF 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 226
  • Inregistrat: 05-September 05

Postat 20 December 2007 - 10:45 PM

nu ai nevoie de vid atunci cand faci matrita. Folosesti vidul doar cand torni ceva in matrita. atunci fibra imbibata in rasina este acoperita cu o folie de plastic perforata pui un strat de material absorbant si totul este bagat la vid. in felul acesta te asiguri ca modelul pe care il vei scoate este usor, bine laminat si respecta forma matritei. Nu prea am inteles bine iese fum din matrita sau din pompa de vid? daca iese din matrita atunci ai pus mult prea mult accelerator....
Nu ai nevoie de o pompa de vid prea puternica ea trebuie doar sa absoarba excesul de rasina si sa-l transfere prin folia perforata in materialul absorbant (pe asta din urma il arunci)
0

#36 Useril este offline   MariusF 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 226
  • Inregistrat: 05-September 05

Postat 20 December 2007 - 10:51 PM

evident cand construiesti o matrita folosesti un gelcoat de matrite pe care il armezi cu fasii de fibra imbibate cu rasina. In felul asta faci orice forma indiferent de complexitate.poti chiar rigidiza matrita inclusiv cu bucati de lemn.
O varianta mai buna si mai scumpa este sa faci matrita din cauciuc siliconic si aceasta matrita sa fie in final armata cu fibra pentru a nu-si pierde forma la turnare....dupa care....vid....doar daca insisti:)
0

#37 Useril este offline   MariusF 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 226
  • Inregistrat: 05-September 05

Postat 20 December 2007 - 11:02 PM

am uitat...rasina epoxy polimerizeaza bine la peste 20 grade celsius si tot este recomandat sa stea putin intr-un cuptor daca vrei sa utilizezi modelul imediat. Din cate povestesti tu insa cred ca rasina ta este una poliesterica(asa se explica fumul) si aici ai nevoie de experienta si viteza sa intaresti materialul rapid si sa-ti faci si treaba
Rasina poate fi preaccelerata si tu pui doar intaritorul(m-am exprimat gresit mai devreme) in functie de cantitatea de intaritor pe care o amesteci in rasina obtii o polimerizare rapida dar atentie poti obtine foarte bine si fara efort si un incendiu pe care nu-l stingi cu apa sau nisip. De fapt in ultimul caz daca lucrezi cu cantitati mari.....poti doar sa fugi. Gazele in cazul asta sunt extrem de periculoase si asta ar fi cea mai mica grija a ta
0

#38 Useril este offline   dorelcretu 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 30
  • Inregistrat: 31-August 06

Postat 21 December 2007 - 09:27 AM

multumesc pentru remarcile facute. Fumul este din pompa. Cauza lipsei polimerizarii era 3.7g apa in loc de accelerator. "apa de foc" am luat dupa. Asistentul meu a gresit sticla.Matrita este pentru o coca de barca pentru madit . Acum am remediat totul si dupa ce voi slefui matrita voi incerca sa torn . Problema era ca polietilen cedeaza usor. Ori polietilema mai groasa, alt material, vacum mai putin inaintat sau toate la un loc
0

#39 Useril este offline   MariusF 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 226
  • Inregistrat: 05-September 05

Postat 22 December 2007 - 08:32 AM

Ma sperii...cum sa slefuiesti matritza? Pai trebuie sa fie oglinda imediat ce ai desprins-o de model. folosesti un demulant si-i dai bataie. Barcutza ta este destul de mica deci poti folosi pentru armat, panza de fibra de cel mult 100gr/mp. Teoretic e treaba de o zi, fa-ti un cadou de Craciun :) ai un week end in fata...
0

#40 Useril este offline   ccaiuss 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 26-August 08

Postat 26 August 2008 - 12:24 AM

Daca sunteti interesati de asociere ma gasiti la tel: 0749528424. Am cateva exemple din matritele pe care le-am realizat. Este o afacere foarte profitabila!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMAGE_537.jpg
  • Imagine atasata: IMAGE_533.jpg
  • Imagine atasata: IMAGE_532.jpg
  • Imagine atasata: IMAGE_531.jpg
  • Imagine atasata: IMAGE_530.jpg
  • Imagine atasata: IMAGE_529.jpg
  • Imagine atasata: IMAGE_528.jpg
  • Imagine atasata: IMAGE_527.jpg

0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro