Modelism - RHC Forum: Ford 5AT - trimotor - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Ford 5AT - trimotor polistiren - balsa - placaj

#1 Useril este offline   pccdtk 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1747
  • Inregistrat: 09-June 02
  • Gender:Male
  • Location:Chitila
  • Interests:Aeromodelism ; Simulatoare RC ; Modelare 3D

Postat 04 October 2011 - 06:21 AM

Inspirat de succesul unui model similar incep constructia unui "clasic" la care visez de mult. Am de gand sa construiesc Ford-ul trimotor la 180 cm anvergura ( 46 dm 2 ) la o greutate estimata de ~ 1800 gr.Deocamdata modelul 3D :

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: left.jpg
  • Imagine atasata: front.jpg
  • Imagine atasata: top.jpg
  • Imagine atasata: persp1.jpg

Aceasta postare a fost editata de pccdtk: 04 October 2011 - 06:22 AM

0

#2 Useril este offline   pccdtk 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1747
  • Inregistrat: 09-June 02
  • Gender:Male
  • Location:Chitila
  • Interests:Aeromodelism ; Simulatoare RC ; Modelare 3D

Postat 04 October 2011 - 06:22 AM

...si

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: persp2.jpg

0

#3 Useril este offline   bizu 

  • ---
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 996
  • Inregistrat: 14-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodele

Postat 04 October 2011 - 09:32 AM

Frumos model; la cit va fi de munca la el, cred ca ar merita macar un "fun scale".
Pe de alta parte as lua o greutate estimativa de 2500+g macar pentru realism in zbor si calitati pe vinticel.
IARul 823 la 2000g si anvergura 1500 cu incarcare undeva la 60g/dmp zboara ca un planor si "simte" vintul.
Oricum, frumos model, spor la mesterit.

Bafta
0

#4 Useril este offline   pccdtk 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1747
  • Inregistrat: 09-June 02
  • Gender:Male
  • Location:Chitila
  • Interests:Aeromodelism ; Simulatoare RC ; Modelare 3D

Postat 05 October 2011 - 01:13 AM

Multumesc pt.sugestie. Atunci il voi ranforsa suplimentar pentru a suporta ca motoare 3 TURNIGY EasyMatch 480 ( va rezulta o tractiune vs.greutate de 1 la 1 ) alimentate de 5000 MAh 3S1P. Ma astept sa mentin zbor orizontal cu 50% turatie asa incat ma intreb daca servouri de 16 gr.( 2- 2.5 kg ) sunt suficiente sau trebuie sa pun servo-uri standard.
0

#5 Useril este offline   bizu 

  • ---
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 996
  • Inregistrat: 14-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodele

Postat 05 October 2011 - 07:36 AM

Vezi postareapccdtk, la 05 October 2011 - 01:13 AM, a spus:

Multumesc pt.sugestie. Atunci il voi ranforsa suplimentar pentru a suporta ca motoare 3 TURNIGY EasyMatch 480 ( va rezulta o tractiune vs.greutate de 1 la 1 ) alimentate de 5000 MAh 3S1P. Ma astept sa mentin zbor orizontal cu 50% turatie asa incat ma intreb daca servouri de 16 gr.( 2- 2.5 kg ) sunt suficiente sau trebuie sa pun servo-uri standard.


Pai banuiesc ca nu va face acrobatie si va zbura incetisor. In cazul asta ar trebui sa ajunga mini. In filmuletul de pe rcgroups se plingea constructorul de trenul de aterizare.
Nu am vazut daca are prevazut un amortizor; daca nu-i pui amortizor, macar roti cu "cauciucuri moi" tot i-ar prinde bine. In principiu, un tren in trei puncte ar trebui sa fie "beton", doar sa fie un pic "amortizat". Cit despre motorizare, tine si de preferinte personale; la scale nu mi-as pastra asa mare rezerva de putere. Bateria aia va avea juma' de kil. Cu motoare si servouri vei ajunge la 1000g numai echiparea. E chiar posibil sa depasesti pentru ca vor fi niste cabluri grosute p'acolo.
In topic ul din link, nenea ala folosea ceva ca o folie pentru acoperire (nu am citit exact ce este ca mi-a fost lene) tu ce vei folosi?

Spor
0

#6 Useril este offline   pccdtk 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1747
  • Inregistrat: 09-June 02
  • Gender:Male
  • Location:Chitila
  • Interests:Aeromodelism ; Simulatoare RC ; Modelare 3D

Postat 06 October 2011 - 07:28 AM

Vezi postareabizu, la 05 October 2011 - 07:36 AM, a spus:

1.Pai banuiesc ca nu va face acrobatie si va zbura incetisor. In cazul asta ar trebui sa ajunga mini.
2.In filmuletul de pe rcgroups se plingea constructorul de trenul de aterizare.
Nu am vazut daca are prevazut un amortizor; daca nu-i pui amortizor, macar roti cu "cauciucuri moi" tot i-ar prinde bine. In principiu, un tren in trei puncte ar trebui sa fie "beton", doar sa fie un pic "amortizat".
3.Cit despre motorizare, tine si de preferinte personale; la scale nu mi-as pastra asa mare rezerva de putere. Bateria aia va avea juma' de kil. Cu motoare si servouri vei ajunge la 1000g numai echiparea. E chiar posibil sa depasesti pentru ca vor fi niste cabluri grosute p'acolo.
4.In topic ul din link, nenea ala folosea ceva ca o folie pentru acoperire (nu am citit exact ce este ca mi-a fost lene) tu ce vei folosi?

Spor


1.Eu as vrea sa fac si ceva acrobatie ( cam ca si Harold Johnson cu avionul real ) . Deci standard ?
2.Am de gand sa fac amortizoare in jambele trenului principal - pe care vreau sa il fac din teava de duraluminiu. Cat despre roti as folosi unele de 85 mm diametru din cauciuc microporos.
3. Vreau sa zboare cat mai scale insa as lasa rezerva de putere pentru acrobatie . Echiparea :

3 motoare + 3 regulatoare ~ 510 gr.
Lipo 5000 MAh ~ 440 gr.
4 servo ~ 130 gr.
Receptor ~ 28 gr.
Fire ~ 100 gr.

Aripa ~ 500gr.
Fuselaj + ampenaje ~ 500 gr.

Tren pr. + roti ~ 300 gr.

Deci ~ 2500 gr. la 92 dm2.

4.Vreau sa incerc "tehnologia Man " deci hartie ( tiparita cu inmatricularea ) lipitta pe depron/ polistiren si lacuita la final . Nu voi fi in stare ( cel putin pana acum ) sa reproduc tabla ondulata plasata pe avionul real.

Multumesc pt.sugestii.
0

#7 Useril este offline   bizu 

  • ---
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 996
  • Inregistrat: 14-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodele

Postat 06 October 2011 - 07:39 AM

Pentru tren, merita sa te uiti la minerele pentru cutere, cele vindute in set la 15ron sau p'acolo. Le-am folosit cu mult succes pentru un tren asemanator. Au 2mm grosime la un diametru exterior de 11, respectiv 7mm (cam atipice) dar este un dural foarte rezistent. In plus, lamele iti ramin spre folosire asa ca nu e chiar mare paguba...
Cele de hipermarket (tevi sau bare la 1m) au 1mm grosime si mie cel putin, nu mi-au inspirat incredere pentru mai mult de 2Kg.
Mult spor in demersul tau; multa munca dar cu rezultat frumos.
Cu servouri mini va fi spre limita, cu standard cam mult; pina la urma un standard decent la pret mic e "bun la toate" (3003).
Era un tutorial aici pe forum legat de calculul fortei necesare la servo in functie de geometria suprafetei comandata si viteza de zbor. E foarte util. Daca-l gasesc, il pun aici ca sa nu mai pierzi timpul.

Mult spor

PS. Am in lucru un tren asemanator la care sustinerea principala este pe bratele aflate oblic de-a lungul aripii. Practic, acolo e un tren "clasic" sustinut si centrat de triunghiul de pe aripa. Parca in filmulet am vazut tot asa ceva.

Aceasta postare a fost editata de bizu: 06 October 2011 - 07:41 AM

0

#8 Useril este offline   pccdtk 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1747
  • Inregistrat: 09-June 02
  • Gender:Male
  • Location:Chitila
  • Interests:Aeromodelism ; Simulatoare RC ; Modelare 3D

Postat 06 October 2011 - 07:19 PM

Buna sugestia pt.tevi de dural. As "demola" totusi trenul de dural folosit initial pt. modelul bimotor al biciclistu'-lui . Modelul avea cu trenul amintit cam 4 kg ( chiar daca uterior a slabit la 2.5 kg. ) deci va rezista cu succes .Imi aduc acum aminte de programelul de care vb. era postat de Valteras si era destul de clar chiar daca era in lb.germana. Il caut in comp.si ma inspir. La futaba 3003 ma gandeam si eu mai ales ca e si oarecum accesibil la pret. Daca si tu ai in lucru un tren asemanator vrei sa caut ceva teava de dural ( cred ca-mi ajunge doar o jamba de la trenul de aterizare amintit ) ?
0

#9 Useril este offline   bizu 

  • ---
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 996
  • Inregistrat: 14-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodele

Postat 06 October 2011 - 07:28 PM

Ce bine ar fi sa gasesti tu tutorialul ala ca am ametit cautindu-l. Cred ca-l am pe hirtie... nu renunt inca.
La mine e mai avansata treaba; am deja amortizorul facut, cu canal frezat, arc si pin de ghidaj (stilul clasic).
Daca crezi ca-ti pot folosi, iti trimit citeva poze.
Multumesc pentru dural, am rezolvat; invers insa, daca ai nevoie de ceva, spune ca mi-a ramas destul; teava 10, 8, 6. Bara 8 si 6. Ceva cornier si profil U din dural.
Fa-ti o socoteala si vorbim.

Poate revin totusi cu tutorialul ala...

Bafta
0

#10 Useril este offline   pccdtk 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1747
  • Inregistrat: 09-June 02
  • Gender:Male
  • Location:Chitila
  • Interests:Aeromodelism ; Simulatoare RC ; Modelare 3D

Postat 06 October 2011 - 07:35 PM

ruder moment :

Fisiere atasate


0

#11 Useril este offline   bizu 

  • ---
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 996
  • Inregistrat: 14-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodele

Postat 06 October 2011 - 07:38 PM

Uraaa.
Era pe hirtie asa ca l-am scanat.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: tutorial.jpg

0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro