Modelism - RHC Forum: E cineva expert in revopsire ? - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

E cineva expert in revopsire ? model dacia 1300

#1 Useril este offline   moneylord13 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 30-September 11

Postat 03 October 2011 - 10:34 AM

salut

am cumparat si eu acea dacie 1300 rosie de la de agostini, dar sincer as dori si alta culoare :)

insa eu am ZERO experienta in modelism.
pe sleau --- cum fac sa re-vopsesc acea macheta rosie in alta culoare ?


as dori sa imi raspunda cineva cu experienta in revopsirea machetelor, la urmatoarele:
- ce ,,ingrediente'' imi trebuiesc? ( enumerare clara, cu numele substantelor / exemple, ca pt fraieri incepatori ca mine :) )
sigur, ar fi util si sa imi ziceti un loc de unde sa cumpar, daca e posibil - tot ce imi trebuie dintr un singur loc
- cum procedez exact? ...etapele exacte ?
am inteles ca intai trebuie sa inlatur vopseaua actuala, nu ?

- pot folosi o pensula subtire, finuta, pt aplicarea noii vopsele?
motivul e ca as dori sa NU acopar partile metalice argintii (manere de usi, cadrul ferestrelor etc)


si inca ceva ....am vazut la TV, mai demult, ca unii aplica un fel de abtipild pe partile modelului care nu le vor atinse de vopsea

cum fac rost de acel tip de abtipild ? sau cum se creeaza ?

ideea e ca, folosind un astfel de abtipild (special ?) as putea recrea chiar si modelul de politie sau salvare, fiindca as putea colora diferit si cu precizie anumite parti ale modelului
putem vorbi aici, sau pe email la aztec11us pe mailul yahoo.com normal, obisnuit

va multumesc anticipat!

Aceasta postare a fost editata de moneylord13: 03 October 2011 - 10:37 AM

0

#2 Useril este offline   sectoristu 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 387
  • Inregistrat: 23-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 October 2011 - 08:32 PM

Vezi postareamoneylord13, la 03 October 2011 - 10:34 AM, a spus:

salut

am cumparat si eu acea dacie 1300 rosie de la de agostini, dar sincer as dori si alta culoare :D

insa eu am ZERO experienta in modelism.
pe sleau --- cum fac sa re-vopsesc acea macheta rosie in alta culoare ?


as dori sa imi raspunda cineva cu experienta in revopsirea machetelor, la urmatoarele:
- ce ,,ingrediente'' imi trebuiesc? ( enumerare clara, cu numele substantelor / exemple, ca pt fraieri incepatori ca mine :good: )
sigur, ar fi util si sa imi ziceti un loc de unde sa cumpar, daca e posibil - tot ce imi trebuie dintr un singur loc
- cum procedez exact? ...etapele exacte ?
am inteles ca intai trebuie sa inlatur vopseaua actuala, nu ?

- pot folosi o pensula subtire, finuta, pt aplicarea noii vopsele?
motivul e ca as dori sa NU acopar partile metalice argintii (manere de usi, cadrul ferestrelor etc)


si inca ceva ....am vazut la TV, mai demult, ca unii aplica un fel de abtipild pe partile modelului care nu le vor atinse de vopsea

cum fac rost de acel tip de abtipild ? sau cum se creeaza ?

ideea e ca, folosind un astfel de abtipild (special ?) as putea recrea chiar si modelul de politie sau salvare, fiindca as putea colora diferit si cu precizie anumite parti ale modelului
putem vorbi aici, sau pe email la aztec11us pe mailul yahoo.com normal, obisnuit

va multumesc anticipat!


Salut,

Nu sunt un mare expert in vopseluri, insa am strans putin experienta in construirea maketelor de avioane.
Din punctul meu de vedere, cu pensula o strici. Singura posibilitate, ar fi sa o desfaci efectiv pe toata si sa inlaturi vopseaua rosie.
Ulterior vei folosi un aerograf (circa 550 de lei cu tot cu compresor - sau bere + alune la un pasionat care detine deja unul), in care vei pune vopsea auto diluata.

Dupa uscare, vei reasambla masina si gata.

Repet, la pensula o vei strica, pentru ca oricat de buna ar fi pensula, vopseaua si manopera, iti vor ramane urme.

Toate bune.
0

#3 Useril este offline   moneylord13 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 30-September 11

Postat 03 October 2011 - 10:39 PM

Vezi postareasectoristu, la 03 October 2011 - 08:32 PM, a spus:

Salut,

Nu sunt un mare expert in vopseluri, insa am strans putin experienta in construirea maketelor de avioane.
Din punctul meu de vedere, cu pensula o strici. Singura posibilitate, ar fi sa o desfaci efectiv pe toata si sa inlaturi vopseaua rosie.
Ulterior vei folosi un aerograf (circa 550 de lei cu tot cu compresor - sau bere + alune la un pasionat care detine deja unul), in care vei pune vopsea auto diluata.

Dupa uscare, vei reasambla masina si gata.

Repet, la pensula o vei strica, pentru ca oricat de buna ar fi pensula, vopseaua si manopera, iti vor ramane urme.

Toate bune.



o mica (mare de fapt) dilema --- macheta de dacia 1300 de la de-agostini de pilda, nu poate fi desfacuta!
e dintr o singura bucata !

multumesc
0

#4 Useril este offline   sectoristu 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 387
  • Inregistrat: 23-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 October 2011 - 09:56 AM

Ei, nu este dintr-o singura bucata - a fost asamblata cumva... Acum eu nu stiu daca se mai pot dezlipi componentele fara sa le strici.
Pe de alta parte, am vazut ca ornamentele si manerele portierelor sunt vopsite peste acel rosu. Acolo vei putea folosi o pensula fina si o mana de lunetist.

Mai este si varianta izolarii cu banda adeziva a elementelor de alta culoare + geamuri etc. insa in mod cert vei avea mici scapari care, la scara asta vor fi dezastroase.

Mult succes
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro