Modelism - RHC Forum: Mai e loc pe piata pentru kiturile Multiplex ? - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 7 Pagini +
  • « Prima
  • 5
  • 6
  • 7
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Mai e loc pe piata pentru kiturile Multiplex ?

#181 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 January 2012 - 01:12 PM

OK. Te cred. Eu citesc doar informatie de limba engleza, rareori mai umblu pe forumuri germane cu google translate. Din ce spui Grupner este extrem de deschis, nu stiam.

Mai gandestete, cand ai timp si chef poate ne mai spui din istoria modelismului.

Cele bune, Stefan

Vezi postareawabo1, la 08 January 2012 - 12:34 PM, a spus:

Parca nu ma crezi. Daca ai ocazia de o vizita la Germania iti propun sa faci o vizita la ei. Vei fi surprins ca te va conduce sa vezi firma si eventual te vei convinge ca sistemul asta 100% este facut de ei, iar productia in Korea de sud :D

In relatie cu istorie de modelism sint alti care stiu mai bine, mai ales limba romana. Am dorit sa intervin aici doar din cauza ca simteam nevoie sa indrepot imagina MPX si nevoia de existenta de respect fata celor care au inaintat hobbyul aceasta care ne mananca paraca toata energie si iarna cind rar scotem nasul in vint cu aeromodele.

0

#182 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 January 2012 - 05:17 PM

Starnit de discutie m-am uitat sa vad ce se mai intampla in domeniul HOTT. Pe topicul principal de pe rcgroups (deh limba engleza):
Graupner's new HOTT 2.4GHz system. http://www.rcgroups....d.php?t=1330285

am dat peste urmatorul post:

JimDrew Xtreme Power Systems
Graupner has absolutely no electronics engineering staff. Uwe Stellar is the only software engineer (and he works at home more than 2 hours away from Kirchiem). Graupner does not actually design or manufacturer ANY electronics in house. They do produce their own boat hulls, some plastics, foamie type aircraft, their own manuals (with an incredible printing setup), and of course balsawood. That is all they have the ability to produce.at their facility (which of course I have toured on numerous occassions). Graupner does have products made for them from all over the world to their specifications.
http://www.rcgroups....4&postcount=158

dupa acest post Jurgen Heilig - bun cunoscator (si sustinator) Graupner si Multiplex confirma indirect cele afirmate. JimDrew este creatorul/patronul IFS/IPS si in general ce scrie nu trebuie crezut daca nu e confirmat (in cazul acesta de Jurgen).
Asta nu inseamna ca sistemul HOTT nu e bun (din contra azi ce vine din Korea este top) doar ca nu e facut/dezvoltat de Graupner. Mai mult ca sigur Graupner are un cuvant major de zis in privinta specificatiilor.
0

#183 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1548
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 08 January 2012 - 07:13 PM

success, daca te ei dupa Drew care a pagubit cu minciuni pe Graupner si clienti lor timp de citiva ani. Iar repet poti suna la Graupner daca sti engleza si sa vorbesti cu creatorul prin telefon sa iti confirma si sa- l testezi chiar daca te pricepi la tematica mai adinc de cit prin citire de zvonuri pe forumuri.

Aceasta postare a fost editata de wabo1: 08 January 2012 - 07:16 PM

Walter Born
rhc@born.ro
0

#184 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 08 January 2012 - 07:32 PM

Noi avem un coleg (Jean Claude), care a lucrat ani buni in si pentru Graupner (stiu ca Wabo si Bogdan Stancu l-au intilnit). Am inteles ca l-a cunoscut bine pe Johan si apoi pe Stephan Graupner, a fost detasat la JR acasa in Japonia, si a contribuit la softurile precedente din statiile Graupner. Nu mai lucreaza acolo de multi ani, dar daca aveti rabdare, va poate raspunde cu amabilitate la curiozitati legate de Graupner, JR sau T2M. Nu noutati, doar ca unul care a lucrat o viata in bransa.
0

#185 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 January 2012 - 08:23 PM

E un amanunt prea mic care nu are legatura cu subiectul - nu vreau sa imping controversa mai departe cu atat mai mult cu cat Jim Drew e controversat cat cuprinde (nu si Jurgen).

Ar fi excelent ca wabo, vlad si ceilalti care stiu ce a fost mai departe de acum 5 ani sa scrie pe forum. 99% nu stiu cand a aparut primul Trex si cum arata cat despre Raptor cu atat mai putin.

La fel e si cu evolutia planoarelor, avioanelor, statiilor, etc.
0

#186 Useril este offline   Flying Kettle 

  • Adevaratul ceaun zburator!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2498
  • Inregistrat: 17-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 25 January 2012 - 01:12 PM

In trendul topicului, cam tot ca nuca in perete, te intreb cat estimezi pana cand chinezoii "tai" o sa fure si asta:


Nu mancati de pe jos! Dauneaza grav sanatatii !

Dragi bikeri, ingrijiti-va sanatatea! Cineva are nevoie de organele voastre.
0

#187 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 December 2012 - 04:23 PM

Ca tot a nins afara sa mai dezgrop un topic vechi.

Kiturile Multplex au viitor. Unul dintre motive (de care m-am prins in ultimul timp) e pentru ca sunt ieftine. Mai ieftine decat cele chinezesti in unele situatii. Sa explic.

Cascavalul se face din modele BNF/ARF (adica modele complet echipate cu electronica). Producatorii se feresc din ce in ce mai tare sa vanda kituri simple (precum GWS sau Multiplex).

HorizonHobby vinde numai modele echipate. Robbe nu mai vinde Arcus si ASW15 decat in varianta RTF (scumpa). Artech vinde modelele numai echipate, chiar si la hobbyking cele mai multe modele se vand echipate, greu gasesti un model neechipat. Toti se feresc de kituri.

Si Multipex impinge in fata la greu modelele echipate sau RTF (la preturi daramatoare) dar vinde in continuare fara restrictii kiturile simple. Si asta le face ieftine in comparatie cu kiturile echipate.

Un mic exemplu: EzStar II vs Bixler de la hobbyking (fara baterie si receptor).

Bixler - 70 USD + 34 USD transport = 375 RON + ceva taxe (TVA)
EzStar II - 295 RON de la hobbyrc.ro - pentru al zbura mai trebuie 2 servo (5 USD) + motor (10 USD) + ESC (7 USD) = app 100 RON cu tot cu transport de la hobbyking
total = 395 RON

Daca socotim ca la Bixler platim ceva taxe (e cutia mare greu de trecut moca) rezulta ca EzStar e mai ieftin.

Nu numai ca e mai ieftin dar kitul e superior bixlerului si electronica (tot de la hobbyking dar aleasa cu grija) e mai buna.

EzStar II e in directia buna, si-au regasit mojo-ul. Sa vedem ce mai apare, eu pariez pe un EzGlider II. Daca o sa fie la fel de reusit ca EzStar II o sa il cumpar fara ezitare (kit bineinteles) si il fac planor pur.

Edit : am gresit putin la calcule - Bixler vine cu 4 servo dar fara ESC. asadar mai trebuie cumparat un ESC (7 USD) si la EzStar mai trebuie luate 2 servo (si 2 prelungitoare) ca sa fie la fel - oricum proportiile se pastreaza.

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 13 December 2012 - 04:35 PM

0

#188 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 December 2012 - 10:11 AM

Vezi postareastiganas, la 13 December 2012 - 04:23 PM, a spus:

Ca tot a nins afara sa mai dezgrop un topic vechi.

Kiturile Multplex au viitor. Unul dintre motive (de care m-am prins in ultimul timp) e pentru ca sunt ieftine. Mai ieftine decat cele chinezesti in unele situatii. Sa explic.

..............................



Atunci modifica titlul stergand "eu cred ca nu". Lasa doar intrebarea.


0

#189 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 December 2012 - 10:31 AM

O sugestie buna.

Vezi postareanavigator, la 14 December 2012 - 10:11 AM, a spus:

Atunci modifica titlul stergand "eu cred ca nu". Lasa doar intrebarea.

0

#190 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 March 2014 - 04:08 PM

Sunt abonat la newsletterul Multiplex. Azi am citit despre ultima noutate:

SHARK - the FUN flyer!
http://www.multiplex...8355b5cfa5d310e

Au trecut 3 ani de cand am deschis topicul asta , spiritele (s-au mai) calmat. Din pacate in astia 3 ani Multiplex nu a facut mai nimic sa devina din nou relevant pe piata RC.

Singura actiune de succes a fost EzStar II, cu adevarat reusit, inteligent, practic, etc... in spiritul Multiplex.

In rest modele anonime care nu au inflacarat pe nimeni. Se poate vedea pe forumul nostru si pe rcgroups cat de subtiri sunt discutiile in jurul modelelor Multiplex. In timp ce modelele clasice EasyStar, EasyGlider, Funjet, etc. au mii de postari, cele noi abia au cateva sute daca le au si pe alea.

http://www.rcgroups....d.php?t=1821068

Eu unul speram ca dupa succesul evident al EasyStarII sa vine si un EasyGliderII cu toate lucrurile bune preluate, un planor care sa concureze de pilda Radian-ul.

Si ce apare ? SHARK - WTF ? - pare ca se straduiesc sa intre pe rafturile de la Carrefour
0

#191 Useril este offline   marian.dumitru74 

  • ENID
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3965
  • Inregistrat: 13-December 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:RC-ul

Postat 05 April 2014 - 06:41 AM

Mi se pare totusi o evolutie in gama lor de produse , nu stiu sa fi avut pana acum un hidroavion , cu acest model acopera si piata aceasta chiar daca este destul de mica si nu prea cred ca se va dezvolta curand dar sa ne gandim ca poate merge la fel de bine si pe zapada
0

Arata acest topic


  • 7 Pagini +
  • « Prima
  • 5
  • 6
  • 7
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro