Modelism - RHC Forum: CORESPONDENTA JANTE SHORTCOURSE - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

CORESPONDENTA JANTE SHORTCOURSE DURANGO, BUGGY 1/8 SI CEILALTI...

#1 Useril este offline   SHAKS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 1059
  • Inregistrat: 17-January 05

Postat 29 September 2011 - 01:03 PM

Cand am vazut prima data modelul Team Durango DESC410R m-am bucurat sa constat ca este un model Pro, un kit pentru competitii. Curand am constatat insa ca acest model punea o problema: In conditiile in care toti producatorii folosesc hex de 12mm la roti, Durango foloseste hex de 15mm. Evident ca se pot folosi doar jante Durango. Mi s-a parut un mod deloc ok de a obliga clientul sa cumpere jante originale, plus ca multi producatori vand roti complete, prohibite pentru modelul Durango, in aceste conditii. Mi-am achizitionat un kit, gandindu-ma ca imi voi face imediat hex-uri de 12 pentru el. Ei bine, nu voi face asta. Iata de ce:
Geometria articulatiilor modelului a fost proiectata avand latimea masurata pe exteriorul rulmentilor (vezi atasament) cu 28mm mai mare decat Traxxas Slash, pe care putem sa-l consideram un standard. Aceasta latime este compensata de pozitia mai adanca in jante a planului hexagonului de antrenare. Modelul Durango functioneaza in conditii optime ASA, punandu-i jante cu adancime standard, ecartamentul crestea cu 28mm iesind din standardul ShortCourse 1/10, plus ca articulatiile nu ar mai functiona corect (eforturile in fuzete diferite), unde mai pui ca la comprimarea suspensiei rotile nu mai intra sub caroserie, se lovesc de ea.
ASADAR SISTEMUL CU HEX DE 15MM DE LA DURANGO ESTE UN SISTEM ANTIPROST, TE IMPIEDICA SA MONTEZI ROTI CU JANTE NEPOTRIVITE.
Pentru a folosi roti de buggy 1/8, este alta poveste. Voi incerca sa fac adaptoare, pentru ca adancimea jantei este apropiata cu janta originala Team Durango.
Nu am folosit termenul de OFFSET cand am vorbit de adancimea jantelor, pentru ca Offset 0 este un standard diferit in functie de producator.
20cm of RC experience
0

#2 Useril este offline   SHAKS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 1059
  • Inregistrat: 17-January 05

Postat 03 October 2011 - 02:11 PM

Iata si conversia la hex 17mm.

Pentru ca nu reusesc momentan sa atasez poze, iata link catre FB:

http://www.facebook....100000860213435
20cm of RC experience
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1


Raspuns rapid

  

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro