Modelism - RHC Forum: Octavia 2 vs Toyota Corolla - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Octavia 2 vs Toyota Corolla

#1 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6864
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 21 February 2005 - 07:21 PM

as dori sa stiu ce parere aveti.avand in vedere ca preturile sunt apropiate si dotarile sunt apropiate.

care si de ce?
flying is my life...
0

#2 Useril este offline   Tache 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 271
  • Inregistrat: 03-March 03

Postat 21 February 2005 - 09:45 PM

Nu cred ca se pot compara cele 2 masini.............octavia este pe de parte mai buna......
preturi apropiate?????

Aceasta postare a fost editata de Tache: 21 February 2005 - 09:47 PM

Salvati camioanele!
0

#3 Useril este offline   bogdanut 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1663
  • Inregistrat: 05-June 02

Postat 21 February 2005 - 11:29 PM

Votez pt Octavia.de 1000 de ori mai buna si mai frumoasa.Motor mult mai bun(provine de la VW)
0

#4 Useril este offline   Silfax 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1450
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Gender:Male

Postat 21 February 2005 - 11:38 PM

Am avut ocazia sa conduc Octavia de 1.6 si Octavia Superb de 1.8, Toyota Corola, inca nu... Desi as fi partinitor sa-mi dau cu parerea, tot spre Skoda as opta... La o adica chiar daca si masinile japoneze s-au dovedit a fi fiabile si rezistente, tot cele nemtesti sunt in top la capitolul comfort, manevrabilitate si rezistenta.
Nu mai vorbim despre piesele de schimb, care la japi sunt destul de piparate...
...audaces fortuna iuvat...
0

#5 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6864
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 22 February 2005 - 07:02 AM

Tache, la 21 Feb 2005, 21:45, a spus:

preturi apropiate?????

chiar spre identice as putea spune

vezi www.aviamotors.ro
si www.toyota.ro
flying is my life...
0

#6 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 February 2005 - 08:54 AM

Eu tot pentru Octavia votez. E facuta de cehi (obsedati sa faca lucruri bune, nu "sa mearga si asa") cu tehnologie de la nemti (de astia nu mai are rost sa vorbesc).
Japonezii sint mai obsedati de costul de productie decit de calitate.

Ca aspect, mi-a placut de cum am vazut-o (si nu m-a influentat numele :) )

Cu stima, Octav.


0

#7 Useril este offline   Silfax 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1450
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Gender:Male

Postat 22 February 2005 - 09:51 AM

Sa inteleg d'aci ca tragi sa te innoiesti coane ... :) ?
Ca-mi adusei aminte de ce patzii aci la Ieshi; vezi si la service-ul de la fiecare reprezentanta(Skoda, Toyota), ce servicii ofera si cum sunt oamenii. Eu nu mai vreau sa aud in veci de service-ul local, reprezentantza Porsche pentru Iasi si anume "Open Service"; au incercat acum 2 ani sa-mi bage pe gat o clapeta de admisie la motor, cand de fapt a trebuit doar reinstalat softul pe compu' de bord la Octavia... si asta am aflat numai dupa ce m-am dus cu masina pana la Bacau. Deci conteaza f. mult si calitatea service-ului.

Aceasta postare a fost editata de Silfax: 22 February 2005 - 09:52 AM

...audaces fortuna iuvat...
0

#8 Useril este offline   LooSeR 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1108
  • Inregistrat: 14-May 04
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 22 February 2005 - 12:02 PM

Silciu .. Octavia sa iti zic dece !
1. Famile mare - 2 maturi si junior + bagaje .. daca stai si te gandesti cand plecati undeva tot timpul sotia are de 2 ori maimulte care barbatul :)
2. Ai avioane ...
3. lux mai mare .. aderenta mai buna
4. Plus ca am incredere mai buna in Octavia :D
A pilota e un vis frumos..... dar devine greu o realitate
Galeria mea
0

#9 Useril este offline   mizzone 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2180
  • Inregistrat: 07-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 February 2005 - 12:06 PM

ete ca ma bag si io:
in cazul de fata, adica skoda octavia "versus" toyota corolla, daca ne gindim la implicatiile ce intervin post-vinzare, meciul este cistigat de masina cu "brand" de origine extra-comunitara.de ce?...iata de ce: dat fiind faptul ca producatorii de masini ale caror marci isi au originea in afara europei, au fost obligati, de-a lungul timpului, sa intimpine dificultati serioase in a patrunde pe pietele europene, legate, in special, de regimul vamal; acest lucru i-a obligat sa "scoata" pe piata masini care sa se impuna printr-o excelenta fiabilitate, prin dotari superioare;
in general, la acelasi pret CIP, au "venit" cu masini care "aveau" din start mai multe "optiuni" in variantele de baza;
in plus, optiunea de culoare(metalizata, de ex.) este gratuita;
revenind la problemele legate de serviciile de asistenta tehnica, trebuie sa ne gindim ca la piese, skoda are nivel de cost "volkswagen", da' e, totusi, doar skoda...aceeasi situatie si la pretul manoperei... ;
referitor la ideea ca skoda e "facuta" de cehi, care sint "obsedati" sa faca lucruri bune, va asigur ca la fabia, de exemplu, au niste greseli flagrante chiar la ideile care au stat la baza proiectarii unor subansamble ale masinii(bunaoara, parasocul frontal, in caz de impact usor, deformeaza in mod inevitabil si aripa laterala, lucru de care ne putem da seama chiar si doar daca ne uitam la "linia" de demarcatie intre parasoc si aripa-este inclinata!);
in alta ordine de idei, toyota corolla este o masina deosebita ca design, pe cind octavia este un surogat cu pretentii de passat(ca sursa de inspiratie/copiere).
deocamdata atit, da' mai am!
"votez" pentru corolla!
bafta si minuni!

"...NU TREBUIE CONFUNDAT ADEVARUL CU PAREREA MAJORITATII..."-Jean Cocteau
"...DACA VEI AVEA SUFICIENTA INTELEPCIUNE SI RABDARE SI VEI STA ATENT PE MALUL RIULUI, VEI PUTEA OBSERVA, LA UN MOMENT DAT, PLUTIND LA VALE, CADAVRELE DUSMANILOR TAI" -citat : -Sun Tzu -ARTA RAZBOIULUI

"...cine nu are timp, nu invinge niciodata"-Antoine de Saint d'Exupery

"Cuvintele sincere nu sunt niciodata placute, cuvintele placute nu sunt niciodata sincere" -Lao Tze

"...esential in existenta unui om ca mine este ceea "ce" GINDESTE si "cum" GINDESTE, si NU ceea ce FACE si ce SIMTE."-Albert Einstein-BUCURIA GINDIRII

NOTA: daca, intimplator sau nu, unele cuvinte sau elemente de sintaxa din postarile mele comporta dificultati de compilare pentru unii cititori, sint disponibile scurte seminarii de dezvoltare a perceptiei si comunicarii interpersonale.
de asemenea, RECOMANDAM IMPERATIV celor care se cred indreptatiti sa corecteze modul de redactare al textelor un scurt curs de ISTORIE LINGVISTICA, precum si consultarea unui Indreptar ortografic, ortoepic si de punctuatie.
0

#10 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6864
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 22 February 2005 - 01:08 PM

mizzone, la 22 Feb 2005, 12:06, a spus:

revenind la problemele legate de serviciile de asistenta tehnica, trebuie sa ne gindim ca la piese, skoda are nivel de cost "volkswagen", da' e, totusi, doar skoda...aceeasi situatie si la pretul manoperei... ;

da de reteaua de service-uri la Toyota stii ceva?
ca e un punct important si asta dupa parerea mea.
flying is my life...
0

#11 Useril este offline   mizzone 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2180
  • Inregistrat: 07-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 February 2005 - 03:25 PM

in general, la "extracomunitare", drumurile la service, statistic vorbind (ma rog, scriind!), se fac in situatii de revizie, ca altfel, nu prea ai de ce. deci, e vorba de vizite PROGRAMATE, situatie in care locatia de amplasare a unitatii service, in cazul celor din bucuresti, e una simpla.in alte situatii, exista unitati service agreate de toyota in toate marile orase.
bafta si minuni!

"...NU TREBUIE CONFUNDAT ADEVARUL CU PAREREA MAJORITATII..."-Jean Cocteau
"...DACA VEI AVEA SUFICIENTA INTELEPCIUNE SI RABDARE SI VEI STA ATENT PE MALUL RIULUI, VEI PUTEA OBSERVA, LA UN MOMENT DAT, PLUTIND LA VALE, CADAVRELE DUSMANILOR TAI" -citat : -Sun Tzu -ARTA RAZBOIULUI

"...cine nu are timp, nu invinge niciodata"-Antoine de Saint d'Exupery

"Cuvintele sincere nu sunt niciodata placute, cuvintele placute nu sunt niciodata sincere" -Lao Tze

"...esential in existenta unui om ca mine este ceea "ce" GINDESTE si "cum" GINDESTE, si NU ceea ce FACE si ce SIMTE."-Albert Einstein-BUCURIA GINDIRII

NOTA: daca, intimplator sau nu, unele cuvinte sau elemente de sintaxa din postarile mele comporta dificultati de compilare pentru unii cititori, sint disponibile scurte seminarii de dezvoltare a perceptiei si comunicarii interpersonale.
de asemenea, RECOMANDAM IMPERATIV celor care se cred indreptatiti sa corecteze modul de redactare al textelor un scurt curs de ISTORIE LINGVISTICA, precum si consultarea unui Indreptar ortografic, ortoepic si de punctuatie.
0

#12 Useril este offline   Picatot 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 839
  • Inregistrat: 05-June 04

Postat 22 February 2005 - 06:05 PM

Am avut acazia sa vad un VW TDI la care fara motiv aparent s-a rupt axul de la compresor si a mai farmat cite ceva! :) Nu pre multe! DAR REPARATIA A COSTAT NUMAI 100 milioane! Iar baietii buni de la SERVICE au zis ca a fost vina proprietarului!
ACU SUNT DE VINZARE! AMINDOUA! Ca reparatia s-a platit pe cheltuiala proprietarului! desi masina era inca in garantie!

Aceasta postare a fost editata de Picatot: 22 February 2005 - 06:07 PM

Sa nu existe confuzii!
mesaj normal, off topic, inutil ; off topic dar util ; off topic, important .
0

#13 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6864
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 22 February 2005 - 06:23 PM

Picatot, la 22 Feb 2005, 18:05, a spus:

Ca reparatia s-a platit pe cheltuiala proprietarului! desi masina era inca in garantie!

asta eu nu pot sa cred.
cat e in garantie nu se intreaba nimeni din vina cui se strica ceva. ca daia e garantie.
altfel a fost fraier proprietarul ca a platit reparatia.eu dadeam in judecata dealerul.
pai ce facem ne jucam aici? si la sumele astea?!?
flying is my life...
0

#14 Useril este offline   bogdanut 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1663
  • Inregistrat: 05-June 02

Postat 22 February 2005 - 06:28 PM

Daca era in garantie proprietaru e fraier si gata.

Nu tre sa generalizati. Tre sa sti unde sa te duci cu masina.Chiar daca service-ul porsche se da mare si tare nu inseamna ca tre sa mergi acolo.Sunt n service-uri autoruizate si f bune.La mine sau schimbat in patru ani doar uleiul si filtrele de motorina,ulei si polen.Deci foarte fiabil un VW al fel si o Octavia.Deci votez again Octavia.
0

#15 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 February 2005 - 07:01 PM

Desi m-a pus pe ginduri ceea ce a spus @ mizzone caci pare logic, tin sa va spun ca la electronice se zice pe net ca nu e asa. Produsele destinate exportului sint deliberat mai putin fiabile (ca sa se alinieze celor concurente) decit cele destinate pietei japoneze unde consumatorii sint foarte pretentiosi.
Oricum vecinul de sub mine si-a cumparat de curind o Toyota Corolla si o sa-l intreb daca e multumit si daca stie ceva de service. Sper sa fie impartial deoarece mai are un Ford Focus si un Renault Megane nou nout. Deci nu e unica masina, sa zica ca e cea mai buna de pe pamint.


0

#16 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6864
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 22 February 2005 - 08:03 PM

problema sta cam in felul urmator:
am in familie o toyota corolla model 2003 luata nou -noutza - a ajuns la suta de mii de km fara sa calce prin service
am multi prieteni cu octavia 1 -diferite modele si motorizari.
in plus am umblat la dealeri ford si hyundai

mizzone are dreptate ca stie el ce spune.dar intre timp s-a ajuns si la skoda sa te duci la service doar cand esti programat ca altfel nu este cazul.
totusi in caz de forta majora (sper sa nu fie cazul ) cred ca cei de la skoda au retea mai buna de service.
intre timp si toyota corolla (sa nu mai zic de avensis ) e bestiala.

si mai zice mizzi bine si cu metelizata ca la skoda te cam rupe.e fo 400 de euro in plus.

grea problema! :D
flying is my life...
0

#17 Useril este offline   Tache 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 271
  • Inregistrat: 03-March 03

Postat 22 February 2005 - 08:58 PM

Picatot, la 22 Feb 2005, 18:05, a spus:

reparatia s-a platit pe cheltuiala proprietarului! desi masina era inca in garantie!

Asta se poate intampla in orice service........era sa patesc asa cu o bieleta, un brat, etc.... Am fost la garantie si s-a constat ca piesele respective sunt defecte, dar momentan nu sunt stoc. Cand au venit acele piese, am fost anuntat sa ma prezint la service, dar spre surprinderea mea domnul de la garantie mi-a spus ca acele defecte nu mai intra la garantie, (comunicat de la opel) si ca daca vreau sa mi se schimbe tre sa platesc. Dupa ce am facut scandal si amenintari, in final s-au schimbat!
Salvati camioanele!
0

#18 Useril este offline   MrSpace 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1079
  • Inregistrat: 16-May 02

Postat 22 February 2005 - 10:33 PM

Eu mi-as lua Toyota dintr-un motiv cat se poate de "balcanic": - pentru ca majoritatea vor Octavia :D - Vorbesc cat se poate de serios. Unde pui ca mitzone are gusturi comune cu mine iar la linea caroseriei, noile Toyote imi par super exotice in comparatie cu Skoda (oricat de mult ar semana ea cu Passat-ul)

Aceasta postare a fost editata de MrSpace: 22 February 2005 - 10:34 PM

0

#19 Useril este offline   Picatot 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 839
  • Inregistrat: 05-June 04

Postat 23 February 2005 - 07:27 AM

La chestia cu garantia: NU A AVUT SEMNALIZAT NICI UN DEFECT LA BORD! Si de AC nu avea nevoie ca era undeva anu asta prin octombrie!
Deci banuiesc ca mai mersese ceva!
Cei din service i-au zis ca trebuia sa se opreasca acolo si sa vina ei sa constate sa vada .... :D . Ce sa se oreasca daca NU A SEMNALIZAT NIMIC LA BORD!
Sa nu existe confuzii!
mesaj normal, off topic, inutil ; off topic dar util ; off topic, important .
0

#20 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6864
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 23 February 2005 - 08:59 AM

asta e chestie de rezolvat in tribunal nene,nu e de joaca.si la 100 mil costuri.

Citeaza

Cand au venit acele piese, am fost anuntat sa ma prezint la service, dar spre surprinderea mea domnul de la garantie mi-a spus ca acele defecte nu mai intra la garantie, (comunicat de la opel) si ca daca vreau sa mi se schimbe tre sa platesc. Dupa ce am facut scandal si amenintari, in final s-au schimbat!


la astea scrie garantie full - prin full eu inteleg si bieleta si bricheta
flying is my life...
0

#21 Useril este offline   Picatot 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 839
  • Inregistrat: 05-June 04

Postat 23 February 2005 - 09:20 AM

De asta iti ziceam sa FII FOARTE ATENT la CONTRACT!
Daca termenii contractuali sunt PRO-FURNIZOR si sunt specificatii PRIVITOARE la ce ai de facut daca se strica... atunci nu ai nici o sansa!
DOUA DIN PARAGRAFELE contractelor facute de mine suna cam asa:

"Art.13 Beneficiarul este obligat să manipuleze, să depoziteze, să folosească şi să întreţină
produsele conform prescripţiilor furnizorului.
Art.14 Beneficiarul este obligat să ia toate măsurile pentru a limita pagubele care ar putea
proveni din cauza deficienţelor produsului."

Deci.... Prinde orbu, scoate-i ochii!

Aceasta postare a fost editata de Picatot: 23 February 2005 - 09:22 AM

Sa nu existe confuzii!
mesaj normal, off topic, inutil ; off topic dar util ; off topic, important .
0

#22 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6864
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 23 February 2005 - 12:26 PM

si mai e treaba cu motoarele.
toyota vine cu motor VVT-i (care nu stiu ce inseamna) iar skoda cu motor FSI (fuel stratified injection) - motor mai puternic si mai economic decat mpi.

VVT ala ce inseamna?
flying is my life...
0

#23 Useril este offline   Picatot 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 839
  • Inregistrat: 05-June 04

Postat 23 February 2005 - 12:38 PM

UITE ICI EGZPLICATIUNEA detaliata:
http://www.everythingcelica.com/ubbthreads...apsed_5__1.html
Sa nu existe confuzii!
mesaj normal, off topic, inutil ; off topic dar util ; off topic, important .
0

#24 Useril este offline   LEXXRDM 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 473
  • Inregistrat: 03-December 03

Postat 23 February 2005 - 12:53 PM

SILVIU66, la 23 Feb 2005, 12:26, a spus:

si mai e treaba cu motoarele.
toyota vine cu motor VVT-i (care nu stiu ce inseamna) iar skoda cu motor FSI (fuel stratified injection) - motor mai puternic si mai economic decat mpi.

VVT ala ce inseamna?

...spaniolii se lupta sa echipeze Toyota Corolla cu un motor WT-i. Pentru mai multe detalii iata si adresa de internet(este in limba spaniola).
http://www.novaguard...er_negocios.htm
Daca dupa traducere te-ai lamurit spune-mi si mie despre tehnologia respectiva.
:D :o

Este de o mie de ori mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate. .
0

#25 Useril este offline   LooSeR 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1108
  • Inregistrat: 14-May 04
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 23 February 2005 - 01:49 PM

Silviu ...
Sincer ... gandeste-te mai intai pt ce ai nevoie ... Pt oras doar - toyota .. pt oras vacante .. Skoda .. .
Pt avioane .. tot skoda :)
Skoda are motorul mai puternic ...de cat toyota .. Ieri m-am plimbat ca pasager cu o skoda octavia 2 si e SUPER ... crede-ma ..
Dar nu stiu de ce ai ales aceste doua masini .. Cred ca ti se potriveste o masina break .. Pararerea mea ..
Skoda e cu importatorul Porche romania - care sunt perseaone nesimitite :) am cunostinta care avea o skoda fabia .. ca i sa intmaplat ceva electric .. si cand sa dus la service ,.. a zis ca el e de vina si sa plateasca :D

Sincer .. as opta pt Octaiva .. nu stiu daca te intereseaza pararerea mea .. dar ..
P.S. Cel mai bine IEI specificatiile tehnice si obtiunile fiecarei masini in fata si le compari :D
A pilota e un vis frumos..... dar devine greu o realitate
Galeria mea
0

#26 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6864
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 10 March 2005 - 08:03 AM

m-am hotarat la octavia 2 asa ca inchid subiectu
flying is my life...
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro