Modelism - RHC Forum: Scule pentru Bismark (si nu numai) - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Scule pentru Bismark (si nu numai) Scule "home made" sau cumparate, utilizate in modelism

#1 Useril este offline   FullMetalJacket 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 364
  • Inregistrat: 02-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 18 September 2011 - 09:35 AM

Scule si dispozitive pentru Bismark si modelism in general, facute de noi sau cumparate.

Salut!

Lansez acest topic, pentru aceia dintre noi care vor sa afle mai multe despre sculele si dispozitivele folosite de fiecare in constructia Bismark-ului. O mare parte din acestea se gasesc de cumparat in diverse magazine de specialitate, dar altele sunt pur si simplu "inventii" personale, pe care fiecare dintre noi le-am creat pentru a ne usura munca. Ideea de baza este ca aici sa scriem despre sculele folosite, modul de utilizare, calitate si performante, de unde si cum au fost achizitionate, sau cum si din ce au fost facute.

Chiar daca unii dintre noi nu vor agrea in totalitate modul de conceptie al unor scule si dispozitive, sper ca macar sa gaseasca un sambure de idee din care sa conceapa solutii mai bune.

Un exemplu de unealta pe care l-am gasit util a fost prezentat in numarul 22 la punctul 13. Este vorba de acele pile de smirghel pe resturi placaj. Eu am gasit de cuviinta sa imi fac aceste scule din materiale de calitate mai buna. Am folosit plinta de fag de la Hornbach de diverse latimi si cam de 3 - 5mm grosime. Am taiat bucati de 30cm lungime pe care am lipit smirghel de diverse granulatii (80 - 200). Lipirea am facut-o cu adeziv de tip prenadez, pentru rapiditate cat si pentru posibilitatea de a dezlipi smirghelul uzat atunci cand voi dori sa il inlocuiesc, utilizand diluant organic tip thinner. Am ales smirghel pe hartie de culori deferite in functie de granulatie pentru a le deosebi mai usor. Iata ce a iesit:

Fisier atasat  DSC_0383.JPG (151.18K)
Number of downloads: 253Fisier atasat  DSC_0384.JPG (165.3K)
Number of downloads: 207Fisier atasat  DSC_0386.JPG (137.3K)
Number of downloads: 202

Sper sa va fie de folos!


Emil

Va urma!

Aceasta postare a fost editata de FullMetalJacket: 18 September 2011 - 09:37 AM

0

#2 Useril este offline   FullMetalJacket 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 364
  • Inregistrat: 02-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 18 September 2011 - 06:20 PM

O alta unealta utila pe care o am si am folosit-o la nava este o mini rindea. Foarte utila la degrosarea lemnului.

Fisier atasat  DSC_0389.JPG (137.19K)
Number of downloads: 191 Fisier atasat  DSC_0390.JPG (124.69K)
Number of downloads: 184

Aceasta este o vechitura pe care am recuperat-o acum 15 ani (si era antichitate inca de pe atunci). Acutita si reglata face toata treaba. Ceva asemanator am vazut si aici: http://www.micromark...Plane,9778.htmlSpor!


Emil
0

#3 Useril este offline   leonard71 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 128
  • Inregistrat: 09-April 11
  • Gender:Male
  • Location:Medgidia, Romania

Postat 19 September 2011 - 08:07 AM

Vin si eu cu o "inventie" de-a mea....

Am facut o lupa dupa modelul lampilor de birou reglabile care cred ca va fi foarte utila atunci cand vom avea de lipit piese de cativa milimetri.
Nu e cine stie ce dar poate va ajuta cu ceva.

Fisier atasat  Lupa1.JPG (72.32K)
Number of downloads: 550 Fisier atasat  Lupa2.JPG (126.47K)
Number of downloads: 535 Fisier atasat  Lupa3.JPG (125.99K)
Number of downloads: 547
0

#4 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 September 2011 - 09:38 AM

Sa nu uitati de cutitele de precizie cu lame interschimbabile. Am gasit in Hornbach unul facut de Wolfcraft la pretul de 18 lei, neavand decat o lama mare (este un cutit pentru lame mai late) si o aparatoare pentru lama. Este cel din poza si are penseta si corpul din duraluminiu, inelul de strangere fiind din alama acoperita cu cauciuc. In Praktiker am gasit o trusa cu un portcutit similar ca materiale dar pentru lamele mai mici (cele mai uzuale) si avand incluse intr-o frumoasa cutiuta de plastic sase lame de diferite forme si dimensiuni. A costat 23 lei. Ambele scule sunt executate si finisate profesional.

Sigur, sunt chinezarii mai ieftine, cele care au pensetele din plastic si cutii care dupa un timp se descompun (plasticul acela prost care se strica de la oxigen). Din acelea am vreo trei si care m-am saturat sa le mai cumpar deoarece ori nu tin bine lama, ori se duce filetul cand le strangi mai mult ca sa imobilizezi lama. De la alea mai folosesc lamele, cat m-or tine caci nici astea nu-s de calitate.

Fisiere atasate




0

#5 Useril este offline   gabibaghera 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 113
  • Inregistrat: 11-June 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti(Berceni)

Postat 05 October 2011 - 10:21 PM

Vezi postareaFullMetalJacket, la 18 September 2011 - 09:35 AM, a spus:

Scule si dispozitive pentru Bismark si modelism in general, facute de noi sau cumparate.

Salut!

Lansez acest topic, pentru aceia dintre noi care vor sa afle mai multe despre sculele si dispozitivele folosite de fiecare in constructia Bismark-ului. O mare parte din acestea se gasesc de cumparat in diverse magazine de specialitate, dar altele sunt pur si simplu "inventii" personale, pe care fiecare dintre noi le-am creat pentru a ne usura munca. Ideea de baza este ca aici sa scriem despre sculele folosite, modul de utilizare, calitate si performante, de unde si cum au fost achizitionate, sau cum si din ce au fost facute.

Chiar daca unii dintre noi nu vor agrea in totalitate modul de conceptie al unor scule si dispozitive, sper ca macar sa gaseasca un sambure de idee din care sa conceapa solutii mai bune.

Un exemplu de unealta pe care l-am gasit util a fost prezentat in numarul 22 la punctul 13. Este vorba de acele pile de smirghel pe resturi placaj. Eu am gasit de cuviinta sa imi fac aceste scule din materiale de calitate mai buna. Am folosit plinta de fag de la Hornbach de diverse latimi si cam de 3 - 5mm grosime. Am taiat bucati de 30cm lungime pe care am lipit smirghel de diverse granulatii (80 - 200). Lipirea am facut-o cu adeziv de tip prenadez, pentru rapiditate cat si pentru posibilitatea de a dezlipi smirghelul uzat atunci cand voi dori sa il inlocuiesc, utilizand diluant organic tip thinner. Am ales smirghel pe hartie de culori deferite in functie de granulatie pentru a le deosebi mai usor. Iata ce a iesit:

Atasament DSC_0383.JPGAtasament DSC_0384.JPGAtasament DSC_0386.JPG

Sper sa va fie de folos!


Emil

Va urma!

In primul rand ar trebui sa o iei cu inceputul,acel cutting mat verde si destul de util din cate am citit pe ici pe colo(eu intentionez sa imi achizitionez).De unde il iei cat costa cat de bun e etc...In al doilea rand exista suporti pentru smirghel cu diverse sisteme de prindere in toate megamagazinele de constructii cu diverse sisteme de prindere deci din punctul meu de vedere ce au recomandat ei in revista e egal cu 0.Mai ales ca te chinui sa dai jos bucatile uzate cu thiner.
Cu niste pile fine si inguste rezolvati problema spatiilor stramte
Gabitu
0

#6 Useril este offline   FullMetalJacket 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 364
  • Inregistrat: 02-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 October 2011 - 09:53 AM

Vezi postareagabibaghera, la 05 October 2011 - 10:21 PM, a spus:

In primul rand ar trebui sa o iei cu inceputul,acel cutting mat verde si destul de util din cate am citit pe ici pe colo(eu intentionez sa imi achizitionez).De unde il iei cat costa cat de bun e etc...In al doilea rand exista suporti pentru smirghel cu diverse sisteme de prindere in toate megamagazinele de constructii cu diverse sisteme de prindere deci din punctul meu de vedere ce au recomandat ei in revista e egal cu 0.Mai ales ca te chinui sa dai jos bucatile uzate cu thiner.
Cu niste pile fine si inguste rezolvati problema spatiilor stramte

Salut!
Daca tot ma critici pentru subiectul ales macar sa o faci in mod constructiv (fara suparare). Se pare ca nu ai inteles spiritul acestui forum; aceste idei expuse de fiecare dintre noi sunt pentru inspiratia fiecaruia. Nu trebuie sa fi de acord cu tot ce spun eu (sau altcineva).
Deci ca sa iti raspund punctual:

- suporti de smirghel care se gasesc in magazine lasa de dorit in tot ce priveste: sistemul de prindere, ergonomicitatea, etc. (Parere strict personala!). Sunt buni la smirgheluit peretii si cam atat. Consider ca putem realiza chiar noi variante mult mai bune. De exemplu imi place la nebunie acest sistem: http://www.micromark...-Inch,7057.html si cred ca o sa imi fac vreo 2 bucati.

Fisier atasat  60382_R.jpg (18.23K)
Number of downloads: 220

- pilele acelea de smirghel le poti dezlipi cu thinner sau le poti arunca pur si simplu cand s-au uzat. Dupa gust si buget.
- pilele fine de metal isi au si ele utilitatea lor. Ce am postat eu nu este o varianta inlocuitoare.
- cutting mat-ul acela gasesti la Hanul Cu tei in Bucuresti, Hornbach sau la unele magazine de hobby online. Este minunat ca suprafata de lucru. Iti protejeaza de asemenea si biroul sau masa pe care lucrezi. Unele dintre ele cica ar fi "self healing" dar daca tai adanc cu cutterul lasi semne pe el. Sunt variante cu desene ajutatoare sau doar cu un simplu caroiaj pentru a te ajuta sa tai, de exemplu, mastile pentru vopsire. Se vand in formate incapand de la A5 la A0. Ce ai vazut tu la mine este A3.
Fisier atasat  Cutting Mat 22x30.jpg (140.65K)
Number of downloads: 212 Fisier atasat  hcar0454b.jpg (61.34K)
Number of downloads: 167 Fisier atasat  tam74076.jpg (15.92K)
Number of downloads: 221

Cu stima!
Emil

PS. Poate ce am postat eu ti se pare trivial sau la mintea cocosului dar poate alti colegi gasesc aceste lucruri utile. Nici o idee pe care ai pus-o in practica nu o consider trasnita. Poate eu nu o aprob dar pentru altcineva poate fi samburele din care sa incolteasca ceva mai bun.
0

#7 Useril este offline   gabibaghera 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 113
  • Inregistrat: 11-June 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti(Berceni)

Postat 06 October 2011 - 07:43 PM

Vezi postareaFullMetalJacket, la 06 October 2011 - 09:53 AM, a spus:

Salut!
Daca tot ma critici pentru subiectul ales macar sa o faci in mod constructiv (fara suparare). Se pare ca nu ai inteles spiritul acestui forum; aceste idei expuse de fiecare dintre noi sunt pentru inspiratia fiecaruia. Nu trebuie sa fi de acord cu tot ce spun eu (sau altcineva).
Deci ca sa iti raspund punctual:

- suporti de smirghel care se gasesc in magazine lasa de dorit in tot ce priveste: sistemul de prindere, ergonomicitatea, etc. (Parere strict personala!). Sunt buni la smirgheluit peretii si cam atat. Consider ca putem realiza chiar noi variante mult mai bune. De exemplu imi place la nebunie acest sistem: http://www.micromark...-Inch,7057.html si cred ca o sa imi fac vreo 2 bucati.

Atasament 60382_R.jpg

- pilele acelea de smirghel le poti dezlipi cu thinner sau le poti arunca pur si simplu cand s-au uzat. Dupa gust si buget.
- pilele fine de metal isi au si ele utilitatea lor. Ce am postat eu nu este o varianta inlocuitoare.
- cutting mat-ul acela gasesti la Hanul Cu tei in Bucuresti, Hornbach sau la unele magazine de hobby online. Este minunat ca suprafata de lucru. Iti protejeaza de asemenea si biroul sau masa pe care lucrezi. Unele dintre ele cica ar fi "self healing" dar daca tai adanc cu cutterul lasi semne pe el. Sunt variante cu desene ajutatoare sau doar cu un simplu caroiaj pentru a te ajuta sa tai, de exemplu, mastile pentru vopsire. Se vand in formate incapand de la A5 la A0. Ce ai vazut tu la mine este A3.
Atasament Cutting Mat 22x30.jpg Atasament hcar0454b.jpg Atasament tam74076.jpg

Cu stima!
Emil

PS. Poate ce am postat eu ti se pare trivial sau la mintea cocosului dar poate alti colegi gasesc aceste lucruri utile. Nici o idee pe care ai pus-o in practica nu o consider trasnita. Poate eu nu o aprob dar pentru altcineva poate fi samburele din care sa incolteasca ceva mai bun.

Salut.Nu ma intelege gresit nu te-am criticat pt subiectul ales ba din contra e foarte laudabila initiativa.Am criticat doar pilele acele din lemn cu smirghel lipit propus de cei de la revista.Uite chiar tu ai gasit o varianta ok de prindere care nu necesita lipire.Eu personal am lucrat cu un suport de la Baumaxx destul de mare care cred ca era chiar pt pereti,are sistem de prindere metalic iar smirghelul se poate schimba foarte usor.A costat cam 10 ron daca nu ma insel iar smirghel am luat la sul si am dat cam 15 ron.Am slefuit barca toata fara probleme(nu e chiar fund de bebelus dar avand in vedere ca mai vine un strat de bordaj si peste unul de chit samd e ok).Toata treaba e sa ai putina indemanare acolo.Ca set de pile azi am vazut in Hornbach un set de 5 pile fine de diverse forme la pretul de 13 ron.Eu am un set chinezesc ramas de la tata achizitionat pe vremea lui Ceausescu care mi-a fost folositor in spatiile stramte.Si apropo luati-o mai usor cand va mai contrazice cate unul sau altul ca poate sant si pareri mai bune fata de cele ale voastre.
Gabitu
0

#8 Useril este offline   FullMetalJacket 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 364
  • Inregistrat: 02-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 October 2011 - 09:28 PM

Vezi postareagabibaghera, la 06 October 2011 - 07:43 PM, a spus:

Salut.Nu ma intelege gresit nu te-am criticat pt subiectul ales ba din contra e foarte laudabila initiativa.Am criticat doar pilele acele din lemn cu smirghel lipit propus de cei de la revista.Uite chiar tu ai gasit o varianta ok de prindere care nu necesita lipire.Eu personal am lucrat cu un suport de la Baumaxx destul de mare care cred ca era chiar pt pereti,are sistem de prindere metalic iar smirghelul se poate schimba foarte usor.A costat cam 10 ron daca nu ma insel iar smirghel am luat la sul si am dat cam 15 ron.Am slefuit barca toata fara probleme(nu e chiar fund de bebelus dar avand in vedere ca mai vine un strat de bordaj si peste unul de chit samd e ok).Toata treaba e sa ai putina indemanare acolo.Ca set de pile azi am vazut in Hornbach un set de 5 pile fine de diverse forme la pretul de 13 ron.Eu am un set chinezesc ramas de la tata achizitionat pe vremea lui Ceausescu care mi-a fost folositor in spatiile stramte.Si apropo luati-o mai usor cand va mai contrazice cate unul sau altul ca poate sant si pareri mai bune fata de cele ale voastre.

Salut!
Pai ce ar fi daca ai pune niste poze si un mic review cu acele pile chinezesti cat si cu cele de la Hornbach. Pun pariu ca sunt unii colegi mai noi care s-ar bucura sa vada asa ceva. :rofl:
Cu stima!
Emil
0

#9 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 07 October 2011 - 07:30 AM

Emil, caut de mai multa vreme cutting mat. Cam pe unde e in Hanul Cu Tei cand intri de pe Lipscani (stanga, dreapta, cum intri, mijloc, in capat) ? Sau in care Hornbach si la ce raion (as prefera cel din Militari ca pe acolo stau) ?

Pilele fine si inguste de care zice Gabi sunt "fara de care nu se poate face modelism". Am si eu vreo doua seturi fine si doua mai grosiere, de pe vremea ceausescului dar am vazut ca se gasesc si acum in magazinele de bricolaj. Le folosesc des la lemn, plastic, metal, atat la finisaj, corectare, cat si la confectionat piese mici de la 0.


0

#10 Useril este offline   FullMetalJacket 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 364
  • Inregistrat: 02-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 07 October 2011 - 11:14 AM

Vezi postareanavigator, la 07 October 2011 - 07:30 AM, a spus:

Emil, caut de mai multa vreme cutting mat. Cam pe unde e in Hanul Cu Tei cand intri de pe Lipscani (stanga, dreapta, cum intri, mijloc, in capat) ? Sau in care Hornbach si la ce raion (as prefera cel din Militari ca pe acolo stau) ?
Pilele fine si inguste de care zice Gabi sunt "fara de care nu se poate face modelism". Am si eu vreo doua seturi fine si doua mai grosiere, de pe vremea ceausescului dar am vazut ca se gasesc si acum in magazinele de bricolaj. Le folosesc des la lemn, plastic, metal, atat la finisaj, corectare, cat si la confectionat piese mici de la 0.

Salut!
Hanul cu Tei cum intri dinspre Lipscani al doilea magazin pe partea stanga. Magazinul se cheama "Rembrand" si tocmai a fost renovat. De acolo l-am luat pe al meu (cel din poze) (A3). Este facut de Standardgraph. Tot acolo am vazut si formate mai mari (A1) dar nu au mai adus de ceva vreme. In Hornbach am vazut la raionul de scule de mana, dar si acolo apar pe stoc si dispar. Mai gasesti Tamiya la http://www.hobbyx.ro...243&perpage=100. Cu stima!


Emil
0

#11 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 07 October 2011 - 01:54 PM

Multumesc. Il stiam doar pe cel de la ho bby x dar nu stiam ca-i Tamiya. In general aici sunt preturi mai mari la orice decat la altii si de asta nu prea casc ochii bine pe la ei.

Imi place al tau si o sa fac o vizita pe la Han.


0

#12 Useril este offline   RamsesII 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 92
  • Inregistrat: 15-January 04

Postat 11 October 2011 - 09:11 PM

Eu unul am cumparat un cutting mat din Daiso, Auchan Titan. Format A5 = 3 lei. Au si un format mai lunguiet, iar din cand in cand am vazut si A4, dar nu mai tin minte pretul, banuiesc ca e pana in 10 lei. Cu asta A5 m-am descurcat f. bine pana acum.
0

#13 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 12 October 2011 - 10:52 AM

Multumesc. Duminica asta am dat si eu intamplator de asta de la "japonezii" din Auchan Militari dar din pacate aici nu au decat A5 (200 x 130 x 3 mm) la 3 lei (chiar daca pe el era lipita o eticheta cu 6 lei). E foarte bun.


0

#14 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 12 October 2011 - 01:06 PM

As vrea sa va aduc aminte si de barele din aluminiu extrudate:
http://www.greatplan...ys/sanders.html
Pentru lipit smirghelul pe lemn sau metal, va recomand cu toata caldura, acele Glue Stick. Adezivul este suficient de rezistent pentru a lucra, dar smirghelul uzat se poate schimba usor, eventual, cu putina apa. Acest sistem este mai bun decat benzile de smirghel autocolante.
Multa, multa bafta.
0

#15 Useril este offline   gabibaghera 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 113
  • Inregistrat: 11-June 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti(Berceni)

Postat 13 January 2012 - 09:30 PM

:)

Vezi postarealeonard71, la 19 September 2011 - 08:07 AM, a spus:

Vin si eu cu o "inventie" de-a mea....

Am facut o lupa dupa modelul lampilor de birou reglabile care cred ca va fi foarte utila atunci cand vom avea de lipit piese de cativa milimetri.
Nu e cine stie ce dar poate va ajuta cu ceva.

Atasament Lupa1.JPG Atasament Lupa2.JPG Atasament Lupa3.JPG

Mie personal cel mai tare mi-a placut suportul acela de creioane:Kaiserdom. :yahoo:

Aceasta postare a fost editata de gabibaghera: 13 January 2012 - 09:31 PM

Gabitu
0

#16 Useril este offline   leonard71 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 128
  • Inregistrat: 09-April 11
  • Gender:Male
  • Location:Medgidia, Romania

Postat 14 January 2012 - 11:49 PM

Vezi postareagabibaghera, la 13 January 2012 - 09:30 PM, a spus:

:drinks:
Mie personal cel mai tare mi-a placut suportul acela de creioane:Kaiserdom. :drinks:


Nu e suport de creioane!!! E pentru pile, pensule și alte instrumente mai lungi! http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/wink.gif http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/biggrin.gif
0

#17 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 15 January 2012 - 02:29 AM

Apropos de bare de slefuit, exista si varianta medie ca pret:
http://www3.towerhob...p?&I=LXLDP5&P=7
O am si este buna. Am fixat, cu o bucatica de placaj, si celalalt capat al foii de smirghel si a devenit excelenta.
Varianta low cost:
http://www3.towerhob...p?&I=LXDP34&P=7
Pare acceptabila.
Multa, multa bafta.
0

#18 Useril este offline   banderas23 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 63
  • Inregistrat: 29-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti
  • Interests:fotografia

Postat 16 January 2012 - 08:53 PM

In nr 25 din "Marile Corabii" a fost un astfel de dispozitiv, iar in nr 26 era acel dispozitiv de introdus cuisoarele in baghetele de lemn.
0

#19 Useril este offline   spike 2 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 96
  • Inregistrat: 07-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti(Militari)

Postat 31 January 2012 - 03:18 PM

Un Aerograf ieftin si bun ,model si de unde??
0

#20 Useril este offline   ZĆ¢nu' 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 46
  • Inregistrat: 09-January 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Motoare, Airsoft, Fotografie, Grafica

Postat 31 January 2012 - 05:35 PM

Vezi postareaspike 2, la 31 January 2012 - 03:18 PM, a spus:

Un Aerograf ieftin si bun ,model si de unde??


Stiu ca prin alte parti, lumea recomanda aerografele din seria 180, pe care le gasesti la magazine de pictura, cu un search pe google.
De preferat este sa fie cu dubla actiune si trebuie sa tii cont ca trebuie si un compresor.
Atata timp cat ma voi putea misca, atata timp cat va mai fii un dac care va vrea sa traieasca liber, ne vom bate pentru acest pamant. Bun si frumos. Daca nu mai avem cetati, ne vom bate in ruinele lor. Si cand va mai fi o singura palma de pamant, pe care sa putem sta in picioare.. ne vom bate pentru palma acea. Aceasta e legea! Singura, alta nu cunosc.
0

#21 Useril este offline   ZĆ¢nu' 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 46
  • Inregistrat: 09-January 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Motoare, Airsoft, Fotografie, Grafica

Postat 31 January 2012 - 05:59 PM

Scuze pentru postarea dubla dar nu mai e activ butonul de edit.
Am mai sapat un pic pe net si se pare ca modelul BD 180 este un pic mai pretentios la capitolul reglaj, dar nu ma intreba ce inseamna asta concret.
In unele cazuri duzele si acele au trebuit schimbate mai des decat considera unii ca trebuie, la un aerograf bun, dar asta nu e o problema, se gasesc de cumparat. Concluzia generala pe care am tras-o a fost ca e un aerograf care nu extraordinar de performant, dar cu putina rabdare isi face treaba si e ok pentru incepatori.

Sper ca iti este utila informatia.
Spor.
Atata timp cat ma voi putea misca, atata timp cat va mai fii un dac care va vrea sa traieasca liber, ne vom bate pentru acest pamant. Bun si frumos. Daca nu mai avem cetati, ne vom bate in ruinele lor. Si cand va mai fi o singura palma de pamant, pe care sa putem sta in picioare.. ne vom bate pentru palma acea. Aceasta e legea! Singura, alta nu cunosc.
0

#22 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 31 January 2012 - 07:17 PM

Vezi postareaZĆ¢nu, la 31 January 2012 - 05:35 PM, a spus:

De preferat este sa fie cu dubla actiune si trebuie sa tii cont ca trebuie si un compresor.

...de preferat cu diafragma pentru a nu arunca ulei.
Multa, multa bafta.
0

#23 Useril este offline   spike 2 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 96
  • Inregistrat: 07-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti(Militari)

Postat 31 January 2012 - 07:36 PM

Vezi postareaZĆ¢nu, la 31 January 2012 - 05:59 PM, a spus:

Scuze pentru postarea dubla dar nu mai e activ butonul de edit.
Am mai sapat un pic pe net si se pare ca modelul BD 180 este un pic mai pretentios la capitolul reglaj, dar nu ma intreba ce inseamna asta concret.
In unele cazuri duzele si acele au trebuit schimbate mai des decat considera unii ca trebuie, la un aerograf bun, dar asta nu e o problema, se gasesc de cumparat. Concluzia generala pe care am tras-o a fost ca e un aerograf care nu extraordinar de performant, dar cu putina rabdare isi face treaba si e ok pentru incepatori.

Sper ca iti este utila informatia.
Spor.


Multumesc.
Cine mai stie si cunoaste este rugat sa posteze.
0

#24 Useril este offline   ZĆ¢nu' 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 46
  • Inregistrat: 09-January 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Motoare, Airsoft, Fotografie, Grafica

Postat 31 January 2012 - 08:08 PM

Vezi postareadan_mitea, la 31 January 2012 - 07:17 PM, a spus:

...de preferat cu diafragma pentru a nu arunca ulei.
Multa, multa bafta.


Poti sa ne dai mai multe detalii? Tot caut de aproape un an de zile, dar sincer, 500 Ron mi se pare cam mult pentru un compresor, in conditiile in care il voi folosi de doua ori pe an... Se gasesc si mai ieftine si sa fie ok? Nu vreau sa ma complic nici cu fabricatul unuia dintr-un motor de frigider.
Atata timp cat ma voi putea misca, atata timp cat va mai fii un dac care va vrea sa traieasca liber, ne vom bate pentru acest pamant. Bun si frumos. Daca nu mai avem cetati, ne vom bate in ruinele lor. Si cand va mai fi o singura palma de pamant, pe care sa putem sta in picioare.. ne vom bate pentru palma acea. Aceasta e legea! Singura, alta nu cunosc.
0

#25 Useril este offline   spike 2 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 96
  • Inregistrat: 07-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti(Militari)

Postat 31 January 2012 - 09:37 PM

Oare nu se poate imprviza un compresor?
Ma gindesc la un minicompresor auto(alimentat la 12Vcc)si un recipient pe post de rezervor de stocare al aerului.
0

#26 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 01 February 2012 - 05:39 AM

De exemplu asa ceva:
http://www3.towerhob...?&P=SM&I=LXZH37
http://www3.towerhob...?&I=LXGUZ8&P=SM
Sunt ca o mare pompa pentru acvarii, doar ca, in loc de electromagnet, motorul misca membrana. Sunt cele mai curate compresoare.
Cele din compresor de frigider lucreaza in ulei, deci, fara filtre adecvate sunt sanse ca uleiul sa ajunga in vopsea.
Multa, multa bafta.

Aceasta postare a fost editata de dan_mitea: 01 February 2012 - 05:42 AM

0

#27 Useril este offline   FullMetalJacket 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 364
  • Inregistrat: 02-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 01 February 2012 - 02:27 PM

Despre Aerografe siCompresoare (1)

Se pare ca subiectul cu ce si cum vopsim macheta incepe sadea batai de cap. Este o intrebare serioasa care merita consideratie. Machetistii, adica acei colegi modelisti care se ocupa in special de machetele statice, ne pot spune ca un aerograf bun face toata "muzica" atunci cand vine vorba de vopsirea si detalierea machetei. Normal, un aerograf bun inseamna cheltuiala caci trebuie pus la socoteala nu numai el ci si sursa de aercomprimat: compresorul. Sa incepem deci cu compresoarele.

COMPRESOARE:

Exista cateva variante de a produce si folosi aerul comprimat.

- Butelia de tip spray. Este cea mai curata metoda de a avea aer comprimat pentru aerograf, dar nu si cea mai eficienta financiar. O astfel de butelie poate costa in jur de 30-40 RON recipientul de 600 ml. La operationi indelungate de vopsire vom avea nevoie de ceva butelii. De banii astfel consumati se poate achizitiona un compresor decent.

Fisier atasat  648811942040002005151445-5637633-700_700.jpg (27.47K)
Number of downloads: 31

- Compresorul de frigider. Este metoda "home made" de a avea un compresor pentru aerograf. Avantajul este ca poate fi folosit un compresor uzat (second hand) care nu mai este bun la un frigider dar este suficient de bun ca sa alimenteze un aerograf. Sa zicem ca salveaza din costul de achizitie al unui compresor dedicat. Marele dezavantaj este ca acesta utilizeaza ulei pentru ungere. Fara butelie suplimentara de linistire (dar chiar si cu aceasta) debitul de aer este insuficient pentru "a setine" dupa aerograf, acest lucru ducand la funtionarea continuua a acestuia. Daca mai adaugam si faptul ca acesta nu mai lucreaza intr-un flux de freon (acesta asigurand la un frigider racirea motorului de la compresor) motorul ajunge sa se incinga la temperaturi ridicate mai ales la o folosire indelungata. Caldura face ca uleiul sa degaje vapori care impreuna cu condensul ne pot strica vopsirea. Filtrele anticondens instalate nu pot diminua de tot acest lucru. Ca sa lucrezi bine cu un astfel de compresor trebuie sa ii lasi pauze lungi de racire, lucru destul de neproductiv. Nu zic ca folosirea a mai multor compresoare simultan sau a unuia mai mare (aer conditionat industrial), precum si a unui sistem eficient de racire, nu pot rezolva aceste probleme.

Fisier atasat  Compresor-frigider-second-hand-300-350-W_570738_1_1321276822.jpg (12.15K)
Number of downloads: 24 Fisier atasat  4388-181.jpg (41.76K)
Number of downloads: 28

- Compresoarele auto de umflat roti (12V). Avand in vedere debitul si presiunea necesara functionarii unui aerograf bun, sunt cel mult o gluma buna. Deci...

Fisier atasat  2058.png (40.01K)
Number of downloads: 36



- Compresoarele pentru aerografie. Sunt compresoare cu membrana; din aceasta cauza nu au nevoie de ungere precum cele cu piston. Acest lucru constituie marele lor avantaj. Fara ulei nu mai ai nevoie decat de un filtru de condens (cu care acestea vin in general echipate). De preferat sunt modelele de compresoare care au butelie de linistire. Nivelul de zgomot al unor astfel deaparate este destul de redus: caa. 45dB ;acest lucru facandu-le practice la utilizarea lor la bloc (fara acordul vecinilor :) ). Dezavantajul lor principal este costul mare de achizitie, pretul lor pornind de la 300 Ron pentru cele fara butelie si ajungand la peste 1300 pentru cele de firma cu butelie.

Fisier atasat  2011110315002298.jpg (86.68K)
Number of downloads: 31 Fisier atasat  5745.jpg (15.34K)
Number of downloads: 29 Fisier atasat  5736.jpg (11.42K)
Number of downloads: 32 Fisier atasat  2019.jpg (9.37K)
Number of downloads: 65 Fisier atasat  hcar4051.jpg (19.68K)
Number of downloads: 31 Fisier atasat  pasr3505.jpg (11.39K)
Number of downloads: 29
- Compresoarele industriale. Se gasesc la orice magazine detip Hornbach sau Bricostore. Problema lor este atat costul cat si dimensiunile. Daca ai o casa cu curte si alte anexe in propietate personala, atunci dimensiunile nu sunt o problema. Desi se gasesc si in versiuni mai mici cu butelie de 6 litri (pretabile pentru functionarea la bloc pe balcon) nivelul lor de zgomot de caa. 90 dB le face total nepotrivite cu urechia fina a vecinilor. Calitatea aerului debitat (chiar pentru cele mici) este foarte buna iar debitul este suficient pentru a duce 2-3 aerografe in acelasi timp.

Fisier atasat  122_d210_8_24.jpg (47.63K)
Number of downloads: 30 Fisier atasat  nuair compressorK.JPG (66.46K)
Number of downloads: 27
In concluzie: compresoarele de aerografie sunt o investitie buna dar trebuie gasit un compromis intre calitate si pret. Si mai bune sunt compresoarele industriale mai ales pentru aceia dintre noi care dispun de spatiul necesar.
Va urma!


Cu stima!
EmilĀ 
0

#28 Useril este offline   Bugatti 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 613
  • Inregistrat: 06-June 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 01 February 2012 - 03:29 PM

Vezi postareaFullMetalJacket, la 01 February 2012 - 02:27 PM, a spus:

- Compresorul de frigider. Este metoda "home made" de a avea un compresor pentru aerograf. Avantajul este ca poate fi folosit un compresor uzat (second hand) care nu mai este bun la un frigider dar este suficient de bun ca sa alimenteze un aerograf. Sa zicem ca salveaza din costul de achizitie al unui compresor dedicat. Marele dezavantaj este ca acesta utilizeaza ulei pentru ungere. Fara butelie suplimentara de linistire (dar chiar si cu aceasta) debitul de aer este insuficient pentru "a setine" dupa aerograf, acest lucru ducand la funtionarea continuua a acestuia. Daca mai adaugam si faptul ca acesta nu mai lucreaza intr-un flux de freon (acesta asigurand la un frigider racirea motorului de la compresor) motorul ajunge sa se incinga la temperaturi ridicate mai ales la o folosire indelungata. Caldura face ca uleiul sa degaje vapori care impreuna cu condensul ne pot strica vopsirea. Filtrele anticondens instalate nu pot diminua de tot acest lucru. Ca sa lucrezi bine cu un astfel de compresor trebuie sa ii lasi pauze lungi de racire, lucru destul de neproductiv. Nu zic ca folosirea a mai multor compresoare simultan sau a unuia mai mare (aer conditionat industrial), precum si a unui sistem eficient de racire, nu pot rezolva aceste probleme.



Salut,

Nu este chiar asa, face fata fara probleme, doar nu il folosesti la umflat roti auto, eu am un astfel de compresor, important este ca vasul sa aibe capacitate, de altfel la orice compresor acest lucru este important, alfel motorul lucreaza foarte des. Eu folosesc ca vas un stingator de 9 litri care a fost testat la 24 bari, in 4 min ajunge la 6.5 bari unde a fost setat presostatul sa opreasca munca motorului si sa o reporneasca la 4 bari.
Pentru apa provenita din condens se utilizeaza supapa de purjare, iar pentru ulei, daca asta este impedimentul se poate folosi diverse inovatii cum ar fi, serpentina care sa urce fata de nivelul conductei de iesire din motor, serpentina are si rol de racirea aerului pompat si asa se mai diminueaza din condens sau se poate folosi foarte bine regulator cu capcana. Sunt multe modalitati pe care le poti pune in practica ca acel motor de frigider sa fie util si cu randament bun.
Eu ma declar multumit de el.

Fisier atasat  IMG02130-20120113-1719.jpg (218.4K)
Number of downloads: 79
...
0

#29 Useril este offline   FullMetalJacket 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 364
  • Inregistrat: 02-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 01 February 2012 - 07:44 PM

Vezi postareaBugatti, la 01 February 2012 - 03:29 PM, a spus:

Salut,

Nu este chiar asa, face fata fara probleme, doar nu il folosesti la umflat roti auto, eu am un astfel de compresor, important este ca vasul sa aibe capacitate, de altfel la orice compresor acest lucru este important, alfel motorul lucreaza foarte des. Eu folosesc ca vas un stingator de 9 litri care a fost testat la 24 bari, in 4 min ajunge la 6.5 bari unde a fost setat presostatul sa opreasca munca motorului si sa o reporneasca la 4 bari.
Pentru apa provenita din condens se utilizeaza supapa de purjare, iar pentru ulei, daca asta este impedimentul se poate folosi diverse inovatii cum ar fi, serpentina care sa urce fata de nivelul conductei de iesire din motor, serpentina are si rol de racirea aerului pompat si asa se mai diminueaza din condens sau se poate folosi foarte bine regulator cu capcana. Sunt multe modalitati pe care le poti pune in practica ca acel motor de frigider sa fie util si cu randament bun.
Eu ma declar multumit de el.

Atasament IMG02130-20120113-1719.jpg

Mare adevar graiesti: aerul trebuie racit iar vaporii de ulei condensati inapoi. Ma refeream strict la motorul de frigider asa cum il iei de la un Frigero raposat si mai ales daca nu ai butelie de linistire la el. Sa nu uitam ca solutia este propusa de cei care nu isi permit un compresor dedicat si cauta o solutie ieftina si rapida. La aceste compresoare admisia de aer se face direct din interiorul carcasei, acest lucru ducand la absortia eventualilor vapori de ulei. Daca poti taia motorul si instala o conducta de cupru la admisie astfel incat aerul sa fie luat de afara si nu din interior, problema este rezolvata. Cunosc pe cineva care (mester mare fiind), a construit un astfel de compresor cu butelie de 30L si patru motoare mari de frigider (desigur modificate) pe care l-a folosit cu mare succes la vopsitul masini personale (Dacia 1300 reala si nu vre-o macheta!!!).
Modelul de compresor prezentat de tine in imagine banuiesc este construit special ca sa evite astfel de probleme.
In alta ordine de idei: nu numai capacitatea rezervorului de linistire este importanta ci si debitul de aer generat de compresor. Daca acesta este mai mic cel mult egal cu debitul de aer folosit de aerograf atunci nu este bine. Compresorul va merge mult si bine fara sa se opreasca decat atunci cand te opresti si tu. Este bine ca debitul sa fie mai mare decat ce consumi astfel compresorul umple butelia in, sa zicem, 3 minute de functionare dupa care va sta 10 minute sa se raceasca, timp in care tu iti vezi linistit de treaba.

Cu stima!
EmilĀ 
0

#30 Useril este offline   razvan.niculae 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 31
  • Inregistrat: 20-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 02 February 2012 - 03:05 PM

Salut Emil !

Ce parere ai despre acest compresor auto 12 V, T-Max ?
Este un compresor profesional destul de puternic, are un debit de 72 L/min, umfla o anvelopa de off road pe 35 in cca 1 min si costa 290 lei. Ma gandesc ca adaptat la o butelie vopsim si nava, umflam si rotile la masina. Ce zici, se preteaza la ce ne trebuie noua ?
Fisier atasat  Compresor T Max 72 litri pe minut.jpg (134.02K)
Number of downloads: 107

Aceasta postare a fost editata de razvan.niculae: 02 February 2012 - 03:08 PM

0

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro