Modelism - RHC Forum: Etapa Constanta - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Etapa Constanta

#1 Useril este offline   szili165 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 158
  • Inregistrat: 06-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Targu Mures
  • Interests:Rc Sailing

Postat 12 September 2011 - 03:40 PM

Am incheiat inca un an cu veliere, in sfarsit intr-o locatie potrivita pentru aceasta ramura a modelismului, personal am avut impresia ca toti am lucrat mai mult pentru veliere anul acesta , parca mai din rasputeri si cu un strop mai multa transpiratie pentru fiecare etapa. :good: Este un lucru bun si de apreciat, dar parca la fiecare sfarsit de etape tot mai entuziasmati parasim pontonul si la anul parca se evapora ideile, planurile si entuziasmul fata de acest sport. De vina ar fi facturile la intretinere sau cadourile de sub brad prea costisitoare, nu stiu, stiu insa faptul ca printre noi a aparut niste tinerei cu pasiunea pentru vele, nu ei au fost primii in ultimele 5 ani, dar sincer ar trebui sa facem ceva pentru ei ca sa ramana in aceasta echipa pshicho-dificilo-modelista :good: .
Acum sa vorbim si despre concurs in sine: pentru locatie as da 10 puncte (loc superb, cu vant din belsug)
pentru asezarea poligonului, maxim 5 puncte (am ales locul cel mai protejat de vant, :drinks: , si am nimerit sa punem poarta startului exact pe babord, si culmea e cu nici nu lam schimbat,... asa...nici macar a doua zi....asa)
pentru arbitraj,....pai.....cateva puncte(cele din oficiu si cateva din respect plus-minus am ajuns la vreo 16 puncte din 10, nu, sincer mie mi sa parat nasol, imi pare rau dar este nevoie de un arbitraj mai sever si mai organizat ca si cei "mici" sa invete dupa carte si nu dupa obiceiuri proaste, formate si acceptate de catre noi. :pardon: )
Vad la foarte multe evenimente modelistice niste topicuri pe forum, unde toata lumea este multumit nu se plang ca mine de arbitraj sitoti sunt foarte happy etc.....ei nu stiu, eu nu sunt multumit si cred ca si ceilalti concurenti se simt la fel, macar cateodata, la ultimul start la F5-e am facut intentionat o manevra mai dura intrand in interiorul balizei fara sa am drept sau loc de trecere, pe langa faptul ca mau certat colegii, pe drept, arbitrul sa luat de ce spun concurentii si nu de ce a fost pe momentul acela....trist....imi cer scuze de la colegii pe care i-am suparat pe moment....
Dupa o scurta pauza vin si pozee...pana atunci cu bine!
0

#2 Useril este offline   szili165 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 158
  • Inregistrat: 06-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Targu Mures
  • Interests:Rc Sailing

Postat 12 September 2011 - 08:19 PM

Iata si niste poze...

Imagine atasata: DSCF8600.JPG Imagine atasata: DSCF8601.JPG Imagine atasata: DSCF8602.JPG
0

#3 Useril este offline   szili165 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 158
  • Inregistrat: 06-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Targu Mures
  • Interests:Rc Sailing

Postat 12 September 2011 - 08:21 PM

...still pictures...


Imagine atasata: DSCF8604.JPG Imagine atasata: DSCF8611.JPG Imagine atasata: DSCF8613.JPG
0

#4 Useril este offline   szili165 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 158
  • Inregistrat: 06-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Targu Mures
  • Interests:Rc Sailing

Postat 12 September 2011 - 08:22 PM

...si ultimele poze

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSCF8621.JPG
  • Imagine atasata: DSCF8622.JPG
  • Imagine atasata: DSCF8644.JPG

0

#5 Useril este offline   gobi71 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 211
  • Inregistrat: 28-July 10
  • Gender:Male
  • Location:galati
  • Interests:navomodele, caterinca, travel & living,haleala

Postat 13 September 2011 - 09:09 PM

Felicitari pentru initiativa, silly 165. Pozele sunt cu adevarat expresive si cu o puternica incarcatura emotionala, dar ceea ce este cu adevarat de remarcat in topicul tau este coerenta comentariului care le precede... La mai mare!
0

#6 Useril este offline   Gyula 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 391
  • Inregistrat: 04-June 02
  • Gender:Male
  • Location:Tg Mures

Postat 15 September 2011 - 03:34 PM

Poate ca mi se pare numai, dar simt un pic, doar un pic de ironie in rindurile tale gobi71... Daca ma insel, scuza ma.
Adevarul e ca si eu am fost nemultumit de anumite aspecte ale regatei din Constanta. Poate faptul ca am si mers mai slab decat speram a contribuit sa-mi exprim nemultumirea cu voce tare. Eu am fost nemultumit de alinierea foarte proasta a poligonului fata de vant in unele curse. Linia de start ar trebui sa fie perpendicular pe directia vantului si pana la prima baliza ar trebui sa mergem in volte. In cel putin jumatate din curse nu a fost asa, vantul sufland de multe ori aproape paralel cu linia de start. Asta a cauzat starturi ca vant de travers, dand peste cap regulile normale de prioritate. Pe poligon, navigand fara volte, nu se putea aplica nici un fel de tactica normala, ne-am ingramadit la balize ca nebunii, in situatii ce greu pot fi incadrate in regulament.
Pe viitor ar trebui cumva sa inbunatatim situatia. Pentru problema poligonului eu vad doua solutii aplicate in alte parti. Una e sa se mute balizele dupa schimbarea vantului. Ar fi solutia ideala, dar e greu de realizat. Cere o barca cu motor, si e posibil, ca pana se pune noul poligon iar se schimba vantul. Alta e folosirea a mai multor balize, si la schimbarea directiei vantului se deseneaza un nou poligon, mai corespunzator conditiilor schimbate. Mie personal mi-ar placea prima metoda, dar ma tem ca nu-l putem realiza in conditiile actuale. Varianta cu mai multe balize e mai usor de realizat, cu costul a 4 balize suplimentare s-ar putea acoperi aproape orice schimbare de directie a vantului. In situatii extreme ar mai trebui poate modificat pozitia unui singure balize, capatul dinspre mal a liniei de start.
Nu stiu care ar fi parerea colegilor, dar cred ca acest forum e bun ca sa ne sfatuim, va rog dati-va cu parerea (nu numai cititi).

Gyula

Aceasta postare a fost editata de Gyula: 15 September 2011 - 03:36 PM

Sailing is not a contact sport. Let's race with the rules

The pessimist complains about the wind, the optimist expects it to change, and the realist adjusts the sails
0

#7 Useril este offline   gobi71 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 211
  • Inregistrat: 28-July 10
  • Gender:Male
  • Location:galati
  • Interests:navomodele, caterinca, travel & living,haleala

Postat 15 September 2011 - 08:26 PM

Parerea mea, Gyula, este ca ai sesizat foarte bine ironia din randurile mele. Exista , e acolo, si se refera strict la incoerenta pe care a avut-o SZILLI in exprimare.Daca are probleme cu exprimarea in limba romana, sa-si faca frate, o ciorna.Cu privire la ceea ce ai spus tu, sunt perfect de acord. Problema este rezolvabila foarte simplu, numai ca trebuie indeplinita conditia sine qua non: sa va puneti TOTI cei care participati la regata cu pricina de acord si clubul organizator sa percuteze...Noi, pe aici pe la noi, ii spunem "sedinta tehnica".Succesuri.
0

#8 Useril este offline   Gyula 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 391
  • Inregistrat: 04-June 02
  • Gender:Male
  • Location:Tg Mures

Postat 16 September 2011 - 12:44 PM

Stii, asta e tipic pentru noi..... Daca cineva ridica o problema, in loc sa incercam sa cautam o rezolvare, sau macar sa discutam despre ea, ne legam de aspecte zic eu nerelevante, ca exprimare, gramatica, etc... La acest topic pana acum s-au uitat peste 100 de oameni dar nimeni nu a comentat nimic legat de subiect. Poate eu gresesc ca tot vreau sa schimb ceva, si totul e bine asa cum e.
Sailing is not a contact sport. Let's race with the rules

The pessimist complains about the wind, the optimist expects it to change, and the realist adjusts the sails
0

#9 Useril este offline   szili165 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 158
  • Inregistrat: 06-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Targu Mures
  • Interests:Rc Sailing

Postat 16 September 2011 - 12:44 PM

Ne ajuta foarte mult daca avem printre noi un profesor de gramatica, stiam ca de acesta e nevoie la regatte de veliere si nu de pareri concrete si stricte la subiect!!! Sa traiti!!! :)
0

#10 Useril este offline   rallyman 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 439
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male

Postat 17 September 2011 - 07:28 PM

n

Vezi postareaGyula, la 15 September 2011 - 03:34 PM, a spus:

Poate ca mi se pare numai, dar simt un pic, doar un pic de ironie in rindurile tale gobi71... Daca ma insel, scuza ma.
Adevarul e ca si eu am fost nemultumit de anumite aspecte ale regatei din Constanta. Poate faptul ca am si mers mai slab decat speram a contribuit sa-mi exprim nemultumirea cu voce tare. Eu am fost nemultumit de alinierea foarte proasta a poligonului fata de vant in unele curse. Linia de start ar trebui sa fie perpendicular pe directia vantului si pana la prima baliza ar trebui sa mergem in volte. In cel putin jumatate din curse nu a fost asa, vantul sufland de multe ori aproape paralel cu linia de start. Asta a cauzat starturi ca vant de travers, dand peste cap regulile normale de prioritate. Pe poligon, navigand fara volte, nu se putea aplica nici un fel de tactica normala, ne-am ingramadit la balize ca nebunii, in situatii ce greu pot fi incadrate in regulament.
Pe viitor ar trebui cumva sa inbunatatim situatia. Pentru problema poligonului eu vad doua solutii aplicate in alte parti. Una e sa se mute balizele dupa schimbarea vantului. Ar fi solutia ideala, dar e greu de realizat. Cere o barca cu motor, si e posibil, ca pana se pune noul poligon iar se schimba vantul. Alta e folosirea a mai multor balize, si la schimbarea directiei vantului se deseneaza un nou poligon, mai corespunzator conditiilor schimbate. Mie personal mi-ar placea prima metoda, dar ma tem ca nu-l putem realiza in conditiile actuale. Varianta cu mai multe balize e mai usor de realizat, cu costul a 4 balize suplimentare s-ar putea acoperi aproape orice schimbare de directie a vantului. In situatii extreme ar mai trebui poate modificat pozitia unui singure balize, capatul dinspre mal a liniei de start.
Nu stiu care ar fi parerea colegilor, dar cred ca acest forum e bun ca sa ne sfatuim, va rog dati-va cu parerea (nu numai cititi).

Gyula

varianta cea mai buna este sa mutam poligonul - nu ne cade rangul la nici unul sa dam la visle -problema se pune insa ca ar trebuii sa avem si sprijin din partea celorlanti concurenti - dar se pare ca asta e mai greu - e mai usor sa faci prima latura cu vint travers sau foarte strins decit sa urci in volte . Dar perseveram poate in final o sa-i convingem .

Aceasta postare a fost editata de rallyman: 17 September 2011 - 07:32 PM

L'ennui dans ce monde, c'est que les idiots sont sûrs d'eux et les gens censés pleins de doutes
Les bons bateaux ne donnent aucune intelligence à leur propriétaire, et seul le talent permet d'être devant.
0

#11 Useril este offline   rallyman 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 439
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male

Postat 17 September 2011 - 07:36 PM

Vezi postareaszili165, la 16 September 2011 - 12:44 PM, a spus:

Ne ajuta foarte mult daca avem printre noi un profesor de gramatica, stiam ca de acesta e nevoie la regatte de veliere si nu de pareri concrete si stricte la subiect!!! Sa traiti!!! :angry2:

Lasa gramatica - te pierzi in amanunte
inainte de toate felicitari pentru titlu , felicitari pentru regata , bravo pentru model si felicitari pentru echipa Vointa Tg- Mures

Aceasta postare a fost editata de rallyman: 17 September 2011 - 07:37 PM

L'ennui dans ce monde, c'est que les idiots sont sûrs d'eux et les gens censés pleins de doutes
Les bons bateaux ne donnent aucune intelligence à leur propriétaire, et seul le talent permet d'être devant.
0

#12 Useril este offline   rallyman 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 439
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male

Postat 17 September 2011 - 09:30 PM

la linkurile de mai jos gasiti poze de la Etapa Constanta 2011 CN veliere
http://dl.transfer.r...60684c9a6ca.zip
http://dl.transfer.r...5b5c0d81a5f.zip
http://dl.transfer.r...9ce7dd479cb.zip
http://dl.transfer.r...2b0da2a2bb1.zip
L'ennui dans ce monde, c'est que les idiots sont sûrs d'eux et les gens censés pleins de doutes
Les bons bateaux ne donnent aucune intelligence à leur propriétaire, et seul le talent permet d'être devant.
0

#13 Useril este offline   robert15 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1149
  • Inregistrat: 21-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:veliere rc, mountain bike,

Postat 18 September 2011 - 06:48 PM

szili si rallyman multumiri pentru poze.imi pare rau ca nu am putut participa la ultima etapa pe anul acesta dar anumiti "colegi"de echipa percep altfel termenul dintre ghilimele....ma rog.felicitari organizatorilor si participantilor.
Stamate Robert, CSU Galati

sunt perfect sanatos.....mi-au spus vocile
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro