Modelism - RHC Forum: convertor greutate in volum - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

convertor greutate in volum oare merge?

#1 Useril este offline   Marius 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 161
  • Inregistrat: 10-September 08

Postat 11 September 2011 - 04:30 PM

Cum stau rau acuma la capitolul cantar pentru gramaje mici am cautat pe net o rezolvare asa mai improvizata si am gasit convertor de unitati de greutate in volum in ideea de a masura ingredientele macinate cu o cupa mica in loc de cantar
Acuma nu stiu cum va merge dar am incercat pentru pulbere neagra conversia pentru reteta clasica 75-15-10 iar rezultatul a fost 62.44-72.11 -10.40 ml
Azotat de potasiu nu am gasit in tabel si am pus azotat de sodiu (ground) in ideea ca ar avea aproximativ aceasi masa,si in lipsa cantarului ar fi mai usor sa masor un volum de apa cu ajutorul caruia sa fac un marcaj pe un vas pe care apoi sa-l folosesc ca unitate de masura volumetrica
Ce zice-ti ar merge improvizatia mea macar asa ca o masura relativa , bine acuma la capitolul densitatea materialului ar problema dar cred ca ar bate cu ce-i acolo in tabel
0

#2 Useril este offline   MadMe 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 205
  • Inregistrat: 20-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Interests:Fac lucruri sa zboare (cand nu explodeaza)

Postat 12 September 2011 - 11:38 AM

Vezi postareaMarius, la 11 September 2011 - 04:30 PM, a spus:

Cum stau rau acuma la capitolul cantar pentru gramaje mici am cautat pe net o rezolvare asa mai improvizata si am gasit convertor de unitati de greutate in volum in ideea de a masura ingredientele macinate cu o cupa mica in loc de cantar
Acuma nu stiu cum va merge dar am incercat pentru pulbere neagra conversia pentru reteta clasica 75-15-10 iar rezultatul a fost 62.44-72.11 -10.40 ml
Azotat de potasiu nu am gasit in tabel si am pus azotat de sodiu (ground) in ideea ca ar avea aproximativ aceasi masa,si in lipsa cantarului ar fi mai usor sa masor un volum de apa cu ajutorul caruia sa fac un marcaj pe un vas pe care apoi sa-l folosesc ca unitate de masura volumetrica
Ce zice-ti ar merge improvizatia mea macar asa ca o masura relativa , bine acuma la capitolul densitatea materialului ar problema dar cred ca ar bate cu ce-i acolo in tabel


Eu zic sa-ti cauti macar un cantar de bucatarie electronic, are precizie de 1 g, merge in lipsa de altul mai performant, si nici prea scump nu e (30-40 RON).
Eu din ala am avut mult timp, si a functionat satisfacator. La "zaharel" oricum nu-i foarte foarte important o eroare de 1-2 g la fiecare substanta, daca faci
cate 100g odata.

Multa bafta.
Fac lucruri sa zboare uite-asa :) , cand nu explodeaza uite-asa :(

Cea mai buna lansare de pana acum !

Romanian Rocketry pe Facebook - Dati un LIKE, ca nu va faceti de ras :D
0

#3 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 12 September 2011 - 01:37 PM

Cam asta as fi vrut si eu sa-i recomand, sa cumpere un cantar electronic de bucatarie. Gaseste pe okazii sau in anumite magazine chiar sub 25 ron, produs nou. Si la fel, cu precizie de 1 gram, daca doreste sa cantareasca pana in 3-5 kg. Daca umbla cu cantitati mai mici, poate lua ceva mai precis in aceiasi bani.

Ca sa vin cu un pont si pentru alti modelisti, exista cantare de mana, electronice, din acelea cu carlig, pana in 40 kg, cu precizie de 10 sau 20 g, foarte utile in a masura (indirect) forta de tractiune a unor aeromodele. Deci se preteaza la constructia unor standuri de masurare sau chiar merg folosite direct la alegerea unei elici sau a motorizarii potrivite. Costa tot 25 ron si au dimensiuni rezonabile. Chinezarii pe fata dar acceptabile calitativ. Nu pun link, cautati singuri sau pun niste poze imediat cand fac. Ca sa nu mai spun ca un astfel de cantar este util oricarei gospodine curioase...Adica merge folosita ideea: "nevasta uite ce cantar ti-am luat de 50 de lei".
Spor la treaba!

PS. Marius, improvizatia ta ar merg efara probleme dar te complici mult. Dupa ce folosesti o vreme un cantar, daca esti cu gandul la ce faci, o sa poti aprecia din ochi, la mana, mult mai precis masele substantelor, decat cu folosirea acelui convertor. Ca o sa umbli tot la partea de volum. Dupa 10 lingurite pline si cantarite de sulf, poti intui sigur cat are urmatoarea. Si asta poti tine minte. Si o sa stii si cum este cand schimbi sulful cu altul cu alte caracteristici. La fel si la mangal, Mai greu cu azotatul ca e higroscopic, dar dupa o luna de cantarit substante sigur nu gresesti daca nu mai ai baterie la cantar.
Parol de onoare ca merge!
Nu mai tin minte daca tu ai avut problema cu plita aceea electrica, dar scriu aici. Se poate modifica temperatura unu vas si prin departearea lui de sursa de caldura. Chiar daca plita are doar 3 trepte reglabile, ce obtiii in "tigaie" depinde de imaginatie. De distanta de la sursa la recipientul de incalzit, de temperatura ambianta, de un eventual curent de aer, de un material intermediar introdus intre cele doua, de un eventual termostat introdus suplimentar in circuit. Nu te astepta sa gasesti si ieftin si devreme acasa. Scuze daca am fost offtopic.
Spor la treaba!

Aceasta postare a fost editata de bitex: 12 September 2011 - 01:39 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#4 Useril este offline   Marius 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 161
  • Inregistrat: 10-September 08

Postat 13 September 2011 - 12:55 PM

Multumesc de raspunsuri, am cautat pe okazii si am gasit intradevar cantare frumusele pana in 5 kg la 25 lei acuma nu stiu daca sa am incredere sa cumpar de acolo, ca m-am uitat in magazine si am vazut de la 37 lei in sus oricum achizitia asta o sa o fac dupa salariu si dupa ce o sa o corup si pe doamna :)
pana atuncea am construit ceva asemanator cu cel din link si folosesc in loc de greutate un vas in care adaug apa
As avea o rugaminte pt ce-i care aveti cantare performante si timp sa cantariti cate grame au monedele de 5, 10 si 50 de bani in ideea daca ar merge folosite ca si greutati la balanta
Am testat si eu varianta volumetrica si merge asa fara mari asteptari la capitolul precizie cel putin asa mi-a dat la balanta mea "homemade" iar cum zice Bitex ca-ti formezi ochiul dupa un timp este adevarat numai ca eu cantaresc ingrediente de motor asa odata la o luna doua
Ala varianta interesanta de balanta a fost dintr-un umeras de plastic cu carlig dar nu mi-sa parut precisa
Bitex nu-s eu ala cu tigaia si plita dar poate fi utila si aia in lipsa de altceva
0

#5 Useril este offline   Marius 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 161
  • Inregistrat: 10-September 08

Postat 13 September 2011 - 09:02 PM

Multumita lui RL10 am aflat care-i greutatea monedelor monede
Dintre aceste cele de 1 ban,10 bani si 50 bani le pot folosi ca si greutati la balanta mea improvizata
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro