Modelism - RHC Forum: Router CNC Home Made - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Router CNC Home Made

#1 Useril este offline   sorinics 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 27-August 11

Postat 11 September 2011 - 03:09 PM

Salutare pasionati de CNC.
Ma numesc Sorin, sunt din Craiova si sunt nou pe acest forum.
Cred ca am citit toate topicurile voastre si vreau sa va felicit pe toti pentru ce ati realizat.
Dar sa incep cu ce vreau sa fac: un router pentru taiat stiplex si forex de maxim 4 mm grosime.
Momentan dispun de 2 MPP: Sanyo Denki(103G714-1741)-DC 2,56V 3,2A si 1,8gr/step(aprox.1,2Nm) si un MPP Minebea(23LM-K307-18)-2,85V/phase, 1,5A/phase si 1,8 gr/step(aprox.0,5Nm).
Sfatuiti-ma ce controller sa folosesc pentru aceste motoare- preferabil low-cost. Din experienta voastra, poate puteti sa-mi ziceti cam cat de mare as putea sa fac un router cu aceste motoare(vreau sa-l fac pe curele si fulli T5-am posibilitatea sa la iau ieftin de la cineva).
P.S.: Structura router-ului vreau sa o fac din profile rectangulare si corniere de aluminiu(am destul de multe), iar freza am una de vreo 150W cu maxim 30000rot/min. Mentionez ca routerul il voi folosi circa 5-6 ore/saptaman-in weekend.
Numai bine, Sorin.
0

#2 Useril este offline   sorinics 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 27-August 11

Postat 13 September 2011 - 07:38 AM

Deci, ce parere aveti de transmisiile pe curele cu fulii? Sunt eficiente? Ca sa stiu daca pun mana pe ele cat mai repede de la cineva...poate se dau. Si a doua imtrebare: cam la ce dimensiuni as putea sa fac acest router, tinand cond de ce am specificat in primul post.
0

#3 Useril este offline   sabinescu2006 

  • Sabinescu
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 521
  • Inregistrat: 06-June 09
  • Gender:Male
  • Location:lupeni ,HD
  • Interests:cnc

Postat 13 September 2011 - 08:00 AM

Bine ai venit printre noi in primul rand!!!! Eu zic asa...! Nu mi se pare o idee buna sa dimensionezi un router dupa motoarele ce le ai avand in vedere ca poti achizitiona altele la un pret destul de mic sa zic 1.7-2Nm la aprox 100-150 lei bucata.Ideea ca dimensioarea unu router se face dupa cum vrei tu.Tu sti cel mai bine la ce vrei sa il folosesti ce materiale vei prelucra si ce dimensiuni de prelucrare vei avea nevoie !
2 x Sanyo Denki1,2Nm si un Minebea 0,5Nm...cele de 1,2 sant suficiente (parerea mea)pt un mic router dar cu cel de 0.5Nm nu prea vad ce poti face ! eventual va avea puterea necesara sa misti doar axa (daca e bine facuta ,aliniata !)Eu zic asa! gandestete mai intai ce vrei sa faci si incearca sa achizitionezi dupa aceia componentele de care ai nevoie .
Curelele cu fulii sand ok de ce nu ! Trebuie sa iei in considereare costurile! Cum e mai rentabil din punct de vedere financiar sa iti iei un alt motor sau sa iti iei un set de roti si curea sau daca te referi sa folosesti curea la miscarea axei in loc de surub trapezoidal sau cu bile la fel ! Din punct de vedere "mecanic "este ok pt ce ai tu nevoie (parerea mea).Spor la construit !Asteptam realizari! :yahoo:
0

#4 Useril este offline   sorinics 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 27-August 11

Postat 02 October 2011 - 11:02 AM

Salutare lume!
In ultimul timp am lucrat la un foam cutter la care am folosit motoarele amintite mai sus. Partea mecanica e finalizata in proportie de 90%. Urmeaza sa pun si poze sa va dati cu parerea. Acum sunt in cautarea unor scheme de driver ieftin pentru 3 axe. Va cer ajutor cu aceste sheme deoarece partea financiara este cam problematica si in plus am un prieten care mi-l poate face.
P.S.: multumesc sabinescu2006 si in viitor te voi contacta pentru acel driver si altele, la anul urmand sa ma apuc de un router pentru taiat plexiglas.
Toate cele bune!
0

#5 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 02 October 2011 - 04:30 PM

Vezi postareasorinics, la 02 October 2011 - 11:02 AM, a spus:

Salutare lume!
In ultimul timp am lucrat la un foam cutter la care am folosit motoarele amintite mai sus. Partea mecanica e finalizata in proportie de 90%. Urmeaza sa pun si poze sa va dati cu parerea. Acum sunt in cautarea unor scheme de driver ieftin pentru 3 axe. Va cer ajutor cu aceste sheme deoarece partea financiara este cam problematica si in plus am un prieten care mi-l poate face.
P.S.: multumesc sabinescu2006 si in viitor te voi contacta pentru acel driver si altele, la anul urmand sa ma apuc de un router pentru taiat plexiglas.
Toate cele bune!



Eu sunt de parere ca mai bine cumperi controllere si drivere. Daca erai electronist si le faceai tu intelegeam ca iti place, dar daca ti le face un prieten tot pe acolo o sa ajungi.
Deci un controller cu 4 axe bun este 25E. Driverele la fel bipolare sau unipolare tot 25-30E/ buc.
Daca le faci tu o sa iesi cu 20-30% mai ieftin, deci o diferenta mica, dar nu vei scoate calitatea la cele din poza in veci.
0

#6 Useril este offline   sorinics 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 27-August 11

Postat 23 October 2011 - 01:38 PM

In ultimul timp am fost cam ocupat cu ceea ce o sa vedeti in pozele atasate. Am terminat foam cutter-ul in proportie de 90% si in acelasi timp am lucrat la un mic router-mai am de terminat axa Z si transmisiile motoarelor. Routerul l-am facut impreuna cu un prieten electronist care a facut driverul unipolar(cel de pe chromationsystems.com) si care va fi proprietarul router-ului. Astept pareri pro sau contra.
Numai bine!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Graphic1.jpg
  • Imagine atasata: Graphic3.jpg

0

#7 Useril este offline   sorinics 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 27-August 11

Postat 27 May 2012 - 02:23 PM

Salutare CNC-isti!
Revin dupa mult timp de inactivitate pe forum cu o problema...am niste drivere unipolare cu SLA7026M. Intrebare(poate stupida, dar nu ma prea pricep la electronica): ce breackout board sa folosesc? Pun aceasta intrebare deoarece driverul are intrarile IN A si IN B, iar la bipolare am vazut ca intrarile sunt STEP si DIR. Asadar ma poate ajuta cineva? Vreo schema ceva...
Numai bine!
Sorin
0

#8 Useril este offline   sabinescu2006 

  • Sabinescu
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 521
  • Inregistrat: 06-June 09
  • Gender:Male
  • Location:lupeni ,HD
  • Interests:cnc

Postat 01 June 2012 - 07:53 AM

Vezi postareasorinics, la 27 May 2012 - 02:23 PM, a spus:

Salutare CNC-isti!
Revin dupa mult timp de inactivitate pe forum cu o problema...am niste drivere unipolare cu SLA7026M. Intrebare(poate stupida, dar nu ma prea pricep la electronica): ce breackout board sa folosesc? Pun aceasta intrebare deoarece driverul are intrarile IN A si IN B, iar la bipolare am vazut ca intrarile sunt STEP si DIR. Asadar ma poate ajuta cineva? Vreo schema ceva...
Numai bine!
Sorin

Cred ca driverele cu SLA7026 au nevoie de un "L297" sau un "PIC" care sa comande driverul "SLA" la fel cum are nevoie circuitul "L298"!Nu este un breackout care sa stie sa il comande !(parerea mea)
Recomandarea mea daca vrei drivere mai low cost cauta ceva cu TB6560AHQ ,accepta step dir si ena are max 3,5 A merg binisor!!!O zi buna
0

#9 Useril este offline   florin2008 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 01-November 07

Postat 21 June 2012 - 03:34 PM

Vezi postareasorinics, la 27 May 2012 - 02:23 PM, a spus:

Salutare CNC-isti!
Revin dupa mult timp de inactivitate pe forum cu o problema...am niste drivere unipolare cu SLA7026M. Intrebare(poate stupida, dar nu ma prea pricep la electronica): ce breackout board sa folosesc? Pun aceasta intrebare deoarece driverul are intrarile IN A si IN B, iar la bipolare am vazut ca intrarile sunt STEP si DIR. Asadar ma poate ajuta cineva? Vreo schema ceva...
Numai bine!
Sorin


Aici gasesti :
http://www.dakeng.com/u2.html
Cu TURBOCNC(cred ca si Linuxcnc merge) poti comanda in loc de STEP si DIR cu faze (Phase);configurezi soft-ul.
Poti lega direct la portul paralel cele 4 intrari A A B B si poti comanda motorul

wave(cate o faza pe rand)
halfstep(1-2-1-2)
full-step( 2 faze simultan cuplu maxim, curent mare)
N.B. Daca vrei doar full-step poti economisi 2 pini pe driver folosind 2 inversoare ca sa generezi cele 4 semnale
0

#10 Useril este offline   OldMann 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1762
  • Inregistrat: 01-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucovina

Postat 22 June 2012 - 07:46 PM

Vezi postareasorinics, la 27 May 2012 - 02:23 PM, a spus:

Salutare CNC-isti!
Revin dupa mult timp de inactivitate pe forum cu o problema...am niste drivere unipolare cu SLA7026M. Intrebare(poate stupida, dar nu ma prea pricep la electronica): ce breackout board sa folosesc? Pun aceasta intrebare deoarece driverul are intrarile IN A si IN B, iar la bipolare am vazut ca intrarile sunt STEP si DIR. Asadar ma poate ajuta cineva? Vreo schema ceva...
Numai bine!
Sorin





poti incerca si cu asta " http://www.pickit.ro...&products_id=31 " e gata facut si e la pret bun.
If the boat doesnt fly, dont buy!!!

0

#11 Useril este offline   Teleflyer 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 202
  • Inregistrat: 24-April 08
  • Gender:Male
  • Location:iasi

Postat 23 June 2012 - 02:07 PM

Vezi postareaOldMann, la 22 June 2012 - 07:46 PM, a spus:

poti incerca si cu asta " http://www.pickit.ro...&products_id=31 " e gata facut si e la pret bun.

e bun driverul de la pickit, nu am reusit sa il 'prajesc' desi nu aveam habar de cnc cand l-am luat. la banii astia un driver in 4 axe care sa lucreze corect cu 3motoare de 3nm e chiar ok
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro