Modelism - RHC Forum: Robotel de sumo - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

Robotel de sumo constructia unui robotel de sumo

#1 Useril este offline   Bughy 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 188
  • Inregistrat: 09-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Cluj
  • Interests:Robotica, Electronica, Mecanica

Postat 01 February 2011 - 07:50 PM

A trecut ceva timp de cand nu am mai postat nimic. Dupa cum am intentionat am inceput constructia unui robotel de sumo pentru o competitie. Nu e chiar prima competitie la care particip, dar robotelul promite multe.

Sasiul a fost realizat din placa de aluminiu de 10mm , pe o freza clasica manuala, precizia lasa destul de mult de dorit, dar sa speram ca o sa isi faca treaba.
Electronica, si partea din fata urmeaza. Am intarziat un pic deoarece a fost destul de greu sa gasim ceva sponsori. Si asa doar o parte din cheltuieli au fost acoperite.

O sa postez cateva poze, si astept pareri.




..

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC00671.JPG
  • Imagine atasata: DSC00672.JPG
  • Imagine atasata: DSC00677.JPG
  • Imagine atasata: DSC00678.JPG

Aceasta postare a fost editata de Bughy: 01 February 2011 - 07:51 PM

"I reject the reality and substitute my own"
Bogdan
0742 796 172
0

#2 Useril este offline   Dragut 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2453
  • Inregistrat: 28-February 05

Postat 01 February 2011 - 08:42 PM

Orice "lucrare" indiferent de stadiul ei trebuie inceputa cam cu ce s-ar dori sa iasa la final...
Atitea kile...
atita forta....
actionare ...

Evaluare la ce?
Da frumos 3 placi frezate .... 4 motoare fara nume ...
Ok ... stiu ca sa muncit da hai sa vedem si la ce.

PS: daca ati prezenta un proiect cam cum ti-am zis poate ati avea sanse mai mari la sponsori! :rolleyes:

Aceasta postare a fost editata de Dragut: 01 February 2011 - 08:45 PM

0

#3 Useril este offline   Bughy 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 188
  • Inregistrat: 09-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Cluj
  • Interests:Robotica, Electronica, Mecanica

Postat 01 February 2011 - 09:07 PM

@ Dragut Intentia mea cand am postat pe forum nu a fost cea de a obtine sponsorizari sau orice altceva in aceasta directie. Crede-ma cunosc tehnicile, iar proiectul a fost foarte bine documentat cand l-am prezentat potentialilor sponsori. Doar ca prioritatile firmelor sunt altele si binecunoscutul " e criza" il imbratiseaza toti. Oricum multumesc pentru remarci.

Da ai dreptate ar fi trebuit sa detaliez putin proiectul si o sa fac asta in cele ce urmeaza:

Intentia este de a participa la concursul organizat de UTCN (Universitatea Tehnica din Cluj-Napoca) (exista un topic separat), si de ce nu si la altele.
Se doreste a fi un robot in categoria de 3Kg, 200/200 mm dimensiuni fara limita de inaltime.

Motoarele le-am comandat de pe internet (sursa o comunic pe MP nu stiu exact daca am voie sa postez link-ul) dar specificatiile ar fi: 12V, 350 rpm, 8kg-cm forta.
Rotile au fost turnate din silicon cu duritate Shore22, cu jante din poliamida. Diametrul exterior al rotii 54mm, si estimam o viteza de aprox 1m/s.
Bateria o sa fie un Li-Po 4s 5000mAh 15C.
Senzorii principali de tip sharp, infrarosu de 120cm detectie maxima.
Electronica (drivere motoare precum si partea de control) va fi home-made.

Cam astea ar fi in principal de spus. Alte noutati pe masura ce apar.
"I reject the reality and substitute my own"
Bogdan
0742 796 172
0

#4 Useril este offline   Dragut 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2453
  • Inregistrat: 28-February 05

Postat 02 February 2011 - 12:28 AM

Parca suna altfel ...
In prima faza am fost tentat sa zic ca-s no-nameuri seria 600 (nu aveam nici o posibilitate de estimare vizuala) dar am obsrvat apoi reductorul si m-am chinuit sa vaz ce scrie pe punga nedesfacuta. :blush:
Oricum imi place sa vaz ca pe forumul asta mai zic omenii si ce construiesc si nu e doar un forum gen mica publicitate in modelism.
0

#5 Useril este offline   simii 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 66
  • Inregistrat: 25-September 07

Postat 15 February 2011 - 09:20 PM

Salut. eram curios daca imi poti spune unde ai gasit siliconul ca si eu caut un silicon de tipul ala, sau daca ai de vanzare. multumesc
0

#6 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 20 February 2011 - 02:13 AM

Buna. E prima oara cand sunt interesat de robotei pentru sumo. Nu-s tare pasionat de aplicatiile in care castiga cel care impinge mai tare, dar nici nu pot sta prea departe. Anul asta s-au gandit vreo 3 echipe de pe la noi din catedra sa faca robotei si sa participe. Doua dintre ele investesc serios in materiale dar nu stiu pana unde vor ajunge, ca "forta" nu-i totul. A treia echipa doar spera... Acum cateva zile am fost solicitat de ultimii sa-i ajut si o sa incerc sa fac ce pot.
Asa ca de voie sau de nevoie voi colabora cu cativa studenti care putin probabil ca va vor fi adversari, din cauza timpului ramas. Era o chestie care murea ultima, nici nu mai stiu cum se numeste.

Am cateva probleme, poate primesc ceva ajutor.
Sunt optimist, dar cred ca anul asta e cam gata desi nici nu am inceput... La anul se pastreaza neschimbate cele doua probe (laser tag si sumo)? Sau ce sanse ar fi ca ele sa ramana asa, poate cu mici modificari? Presupun ca cine a avut ideea sa o bage pe aia cu laserul in concurs a gandit si evolutia probei in timp.
Ca sa nu deschid subiect separat la debara, stie cineva de un laser ieftin, care sa traseze linie? N-as vrea sa cumpoar o scula sa o dezmembrez, poate exista pe undeva doar unitatea laser, cu lentila cilindrica, ceva mai ieftina. Pana acum cel mai ieftin am gasit la o foarfeca cu un indicator laser, cam 29 lei. Are cineva o sursa mai buna? O sa umblu si prin magazine la plesneala, dar se pierde mult timp. Si asa e d emodificat serios la ce se cumpara din comert, ar fi aiurea sa o iei de la zero.
Cred ca se poate modifica un pointer chinezesc ieftin, dar nu stiu daca mai e timp de probe.

Pentru motoare cred ca o sa ma limitez la ceva gen Speed 400 cu reductor, ca nu cred ca motorizarea o sa fie problema noastra cea mai grava. Am doar un arduino si nu am timp deloc. Asa ca o sa-l cedez studentilor in speranta ca vor scoate ceva din el, ei fiind mecanici ca si mine. Controlere pentru motoare am si sper sa le pot folosi... Pentru restul trebuie munca si timp, exact ce nu am.

Bafta tuturor!
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#7 Useril este offline   Zen 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1185
  • Inregistrat: 14-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 20 February 2011 - 10:10 AM

http://www.doar5lei....a-cu-laser.html :ph34r:
It's difficult to make things simple!
0

#8 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 20 February 2011 - 11:38 AM

Multumesc pentru link. Foarfeca aia era la 29 lei pe alt site, nu am sapat mai adanc. Trebuie vazut cu transportul cum este, dar cam astea ar fi cele mai ieftine pana acum. O sa vad si de o nivela pe unde umblu, ca o pot proba.
Daca asta cu laserul e minora si aproape rezolvata, sa vad cum ramane cu motoarele. N-as merge pe 12V ca n-am electronica pentru ele. Prefer ceva alimentat la celule 2s, pe care bineinteles ca urmeaza sa le cumpar. Legat de motorizare mai am eu o intentie, dar o incerc "offtopic", desi teoretic m-ar multumi. Am sentimentul ca pot controla mai bine motoarele pas cu pas. Caut prin cutii doua bune, identice si vad daca pot face niste teste. Alea au cam tot ce trebuie, doar la dimensiune stau mai rau. E musai sa merg spre 12V, dar am noroc cu consumul redus. Aici mi-as face timp de teste.
Multumesc din nou pentru informatie.
Spor la treaba!

Aceasta postare a fost editata de bitex: 20 February 2011 - 11:38 AM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#9 Useril este offline   Bughy 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 188
  • Inregistrat: 09-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Cluj
  • Interests:Robotica, Electronica, Mecanica

Postat 20 February 2011 - 11:45 AM

Salut,

Din cate stiu probabil doar sumo o sa ramana, laser-tagul fiind doar anul acesta. Din ce stiu eu vor sa schimbe tematica in fiecare an. Cat despre steppere m-am gandit si eu initial, dar nu stiu cat de lente/rapide pot fi. Cat despre arduino e mai mult decat suficient.

Ca un update ieri am terminat placa cu drivere penru robot, si placa de logica.Urmeaza asamblarea finala si apoi teste. O sa pun niste poze ceva mai tarziu.
"I reject the reality and substitute my own"
Bogdan
0742 796 172
0

#10 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 20 February 2011 - 03:13 PM

Toamai am scris jumate de ora fara folos, o sa fac un rezumat.
Asta e si motivul pentru care eurobot nu are nici o sansa de reusita la noi, si presimt ca nici partea cu sumo. Daca in fiecare an apare o proba inventata de cei care au problemele rezolvate, nu se face nimic. Se cunoaste situatia din mediul universitar. Toti studentii sunt liberi si disponibili abia dupa sesiunea de iarna. Adica e aiurea sa-mi spui ca concursul e in 15 martie cand studentii isi vad de problemele lor pana pe 15 februarie. Am 1 luna .la dispozitie sa fac un robot, dupa reguli noi. N-ar fi nici o problema, se poate si mai rau. Dar nu este OK sa aflu de schimbari in regulament tocmai in perioada finala. Nu se moare din asta, dar nici treaba buna nu este.

Parerea mea sincera este daca anul asta se impune laser TAG, pai el sa ramana ca proba obligatorie si pe viitor. Ca e OK ca logica si-i felicit pe initiatori. Parerea mea e ca daca nu treci de asta, nu ai ce cauta in concurs.
Dar anul viitor, sa ramana laser tag-ul si sa se mai adauge orice, daca nu implica modificari majore in structura mecanica sau electronica. Adica etapa viitoare s-o faci pe baza celei actuale, nu aruncandu-i pe astia la cos si sperand ca apar altii. Ca altii nu prea au de unde sa apara.
Studentii sunt mereu altii, dar sunt indrumati de noi, astia vechi.
Si degeaba dai cu parfum de femeie proaspata pe site, ca daca eu le povestesc cum a fost cu vechile "cuceriri", prefera toti sa emigreze. Pricepi aluzia...

Spor la treaba
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#11 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 27 February 2011 - 01:36 PM

Trece saptamana si lucrurile se misca pe ascuns. E bine si asa, dar nu e bine cand o sa tragem linie. Nu am gasit nicaieri un termen limita pentru ce nu este permis prin regulament, macar in spiritul regulamentului.
O sa incerc sa aflu raspuns de la oficiali, desi am un oarece "feeling" ca ei fac regulamentul in functie de intrebarile noastre, pana in ultima zi. Daca eu maine intreb daca pe placuta care contine cei doi senzori TSOP1138 si cele doua diode in vizibil am voie sa montez si componentele aferente functionarii lor, conform schemei recomandate de producator, sigur raspunsul va fi negativ, din simplul motiv ca ei fac altfel. Au precizat in regulament ca nu se permite rotatia laserului cu mai mult de 270 grade. E OK, dar pot roti receptorul optic cat vreau eu? Nu se precizeaza nicaieri. Daca intreb pe pagina oficiala, sigur voi obtine un raspuns legat de ce au cei care organizeaza. Adica e un fel de DA sau NU, ca si noi avem sau nu, ca nici noi nu putem.
Sa-mi fie scuzata interventia, dar eu am facut armata la tancuri si cam stiu problemele legate de pozitionare si ochire. Conform regulamentului am doi senzori pentru receptie cand sunt ochit (2xTSOP1138) si cunosc configuratia terenului. Nu ma impiedica nimeni sa nu intorc robotul cu 45 grade (adica nici un laser nu mai poate atinge senzorii mei considerati drept tinta) si sa ma joc cu optica mea de tragere. Conform softului pot detecta pozitia inamicului si pot orienta laserul modulat spre tinta. Asta inseamna ca imi sunt suficiente 3-5 grade de baleiere, nu 270 cat e acum in regulament. Daca o sa intreb ceva legat de asta sigur raspunsul o sa fie ca nu se poate... Am ceva experienta in astfel de concursuri, nu am gasit pana acum UNUL SINGUR in care regulamentul sa fie valabil de la un an la altul, din simplul motiv ca organizatorul schimba regulamentul dupa cum doreste si dupa cum cere echipa pe care o pastoreste. Si ca sa revin la regulamentul de anul asta, daca 3 roboti trag simultan spre unul singur, cum se detecteaza si se puncteaza pentru clasificare cel care a lovit tinta? E ca la alba-neagra, depinde de care zambeste mai frumos presupun, ca alta metoda nu exista...
Parerea mea e ca proba cu laser TAG-ul a propus-o un fel de viitor inginer handicapat care nu stie in ce se baga. Accept orice fel de provocare, in care am termen de 2 zile sa construiesc un robot. Indiferent ce o sa fac la SUMO, ne vedem la proba cu laserul. Si ca sa nu raman cu o datorie, am construit si platforma cu senzorii pentru proba cu TAG-ul, fara componente pe ei. Multe sunt usor de inghitit, dar nu e posibil sa apara reguli noi, stabilite de echipele care concureaza. Doar ca in regulament nu este inca specificat ce varianta sa am pe robot. Si nu mai spun ca au recomandat un LED ca tinta pe care il poit lua doar de la ei... Am impresia ca cineva prea se crede inginer pentru 2 LED-uri vandute. Pacat... Si ca sa revin cu un detaliu, indiferent de rezultat, numai din catedra noastra participa 4 echipe. Ar trebui sa fie logic ca cei care pierd sa ajute echipe invingatoare in continuare.

Astept cu nerabdare data in care vom afla regulamentul final, postat pe site. Sper sa nu fie cu 30 minute inainte de concurs.

Spor la treaba tuturor.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 27 February 2011 - 02:17 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#12 Useril este offline   simii 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 66
  • Inregistrat: 25-September 07

Postat 28 February 2011 - 04:57 PM

Ai dreptate legat de regulile "incerte" sau de scaparile gen intors la 45 de grade, dar legat de miscatul senzorilior este mentionat ca unul este indreptat catre fata robotului si altul spre spatele lui : "senzorii TSOP trebuie sa ramana fixi pe toata perioada concursului unul indreptat spre fata robotului, celalalt spre spatele robotului." Iar despre tactica de 45 de grade, am impresia ca senzorii sunt destul de vulnerabili si din laterala. Spor la constructie si ne vedem la concusrul de sumo unde treaba e mai clara .
0

#13 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 28 February 2011 - 06:09 PM

Ma refeream la miscatul razei laser si la faptul ca regulamentul nu-mi interzice (inca :) ) sa rotesc cat doresc receptorul optic dupa care voi orienta laserul. Scrie despre laser ca-l pot roti maxim 270 grade. Este mai mult decat suficient. Dar pot roti si receptorul pentru detectarea pozitiei LED-urilor de pe robotul adversar. Adica acum regulamentul nu interzice asta. N-as vrea sa ma trezesc cu 2 zile inainte de concurs ca se afiseaza ca nu se poate. Acum nu este interzis. Aia cu pozitia fixa a celor 4 elemente (2 TSOP si 2 LEDuri albe, e clara). Nu mai discut de unghiuri, dar raman la ideea ca din cauza problemelor de arbitraj, adica nu pot afla cui au de acordat puncte daca mai multi roboti trag asupra unuia singur si tinta este lovita, sunt sigur ca vor pune in ring doar 2 roboti. Asa ca e suficient sa te intorci cu lateralul spre el si sa tragi cu laserul tau pana te plictisesti. Nu te poate lovi niciodata. Adica din start e un regulament de cacao. Si mai au o regula aiurea pe acolo. Cea cu prezenta led-urilor albe pe robot. Din cauza probei laser tag si a acelei reguli, esti obligat ca nici sub robot sa nu pui leduri albe, adica si la sumo mergi cu altceva. Daca doreai sa detectezi banda alba cu led alb, o faci data viitoare, la alt concurs. Ca anul asta pica...
Si mai am o nedumerire, senzorul in IR, asta pe care suntem noi obligati sa-l folosim (TSOP1138) nu este sensibil la lungimea de unda a laser-ului chinezesc pe care suntem obligati sa-l folosim, care o are pe undeva pe la 650nm. Adica suntem obligati sa folosim elemente incompatibile. Marele nostru noroc ar fi sa gasim din intamplate pointere chinezesti atat de proaste incat sa emita pe orice alta lungime de unda, mai mare de 650. Dar orice ai face, nu poti ajunge la 800 cat este minim necesar pentru a fi detectat de TSOP. Exemplul ala dat de ei cu osciloscopul e o pocnitoare. Nu se intelege nimic si rezultatul e altul daca nu ai semnalul modulat ca in documentatie (trenuri de impulsuri) Sa nu mai vorbesc de ochire, e o aberatie sa gandesti ca poti ochi cu o raza de vreo 3 mm diametru un punct la fel de mic de pe senzor, orbeste, la distanta de vreo 2m. Daca nu mergi cu bara verticala nu ai nici o sansa, indiferent daca faci baleiere pe X si Y.
Prefer sa nu mai zic nimic, ca iar ma iau de cei care au conceput proba asta stupida.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 28 February 2011 - 06:14 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#14 Useril este offline   simii 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 66
  • Inregistrat: 25-September 07

Postat 28 February 2011 - 06:19 PM

Inteleg acuma le ca te refereai si e adevarat. Si mai hilara e ideea sugerata undeva in reglui cu laserul montat pe un brat mobil. Atunci distracie la tras in robotul inamic daca nu ai macar o bara verticala.

Legat de tras automat in locul unde stii ca e inamicul, nu ofera chiar 100% sanse de castig ca dupa ce ai fost impuscat si trec cele 5 secunde, ai parca 2 in care esti invulnerabil, dar poti sa tragi. Oricum o sa fie foarte amuzant sa tii scorul daca nu e doar 1 vs 1 dupa cum ai spus.

Alta problema ar fi ca robotii pot confunda usor o sursa de lumina de la o camera de filmat cu ledurile alea albe, si anul trecut cel putin, au fost oameni care au filmat.
0

#15 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 28 February 2011 - 06:30 PM

Da, pot sa apara surse de lumina alba perturbatoare. Ar trebui modulata si lumina alba dar pe o alta frecventa sau ar trebui sa nu existe surse de lumina puternice orizontale, la nivelul acelor led-uri. Sper totusi sa nu-i apuce pasiunea modularii, ca incep sa inteleg de ce la noi toate trebuiesc facute complicat.
Tu pui piesele pentru TSOP pe cablajul de sus? Adica banuiesti ca ar fi sanse sa fie interzisa asta? Intre cele 4 piese de pe platforma aia fixa e putin loc, tocmai bun pentru piesele aferente celor 4. Adica doua condensatoare si 4 rezistente in total. E vreo problema daca le montam pe acelasi cablaj daca nu incalcam nici una din regulile existente?
Te bagi la o barfa pe YM?

Aceasta postare a fost editata de bitex: 28 February 2011 - 06:31 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#16 Useril este offline   simii 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 66
  • Inregistrat: 25-September 07

Postat 28 February 2011 - 06:32 PM

Vezi postareabitex, la 28 February 2011 - 06:30 PM, a spus:

Da, pot sa apara surse de lumina alba perturbatoare. Ar trebui modulata si lumina alba dar pe o alta frecventa sau ar trebui sa nu existe surse de lumina puternice orizontale, la nivelul acelor led-uri. Sper totusi sa nu-i apuce pasiunea modularii, ca incep sa inteleg de ce la noi toate trebuiesc facute complicat.
Tu pui piesele pentru TSOP pe cablajul de sus? Adica banuiesti ca ar fi sanse sa fie interzisa asta? Intre cele 4 piese de pe platforma aia fixa e putin loc, tocmai bun pentru piesele aferente celor 4. Adica doua condensatoare si 4 rezistente in total. E vreo problema daca le montam pe acelasi cablaj daca nu incalcam nici una din regulile existente?
Te bagi la o barfa pe YM?

da. ti-am dat PM
0

#17 Useril este offline   MADIAN 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 06-November 05

Postat 28 February 2011 - 11:21 PM

Vezi postareabitex, la 20 February 2011 - 02:13 AM, a spus:

Buna. E prima oara cand sunt interesat de robotei pentru sumo. Nu-s tare pasionat de aplicatiile in care castiga cel care impinge mai tare, dar nici nu pot sta prea departe. Anul asta s-au gandit vreo 3 echipe de pe la noi din catedra sa faca robotei si sa participe. Doua dintre ele investesc serios in materiale dar nu stiu pana unde vor ajunge, ca "forta" nu-i totul. A treia echipa doar spera... Acum cateva zile am fost solicitat de ultimii sa-i ajut si o sa incerc sa fac ce pot.
Asa ca de voie sau de nevoie voi colabora cu cativa studenti care putin probabil ca va vor fi adversari, din cauza timpului ramas. Era o chestie care murea ultima, nici nu mai stiu cum se numeste.

Am cateva probleme, poate primesc ceva ajutor.
Sunt optimist, dar cred ca anul asta e cam gata desi nici nu am inceput... La anul se pastreaza neschimbate cele doua probe (laser tag si sumo)? Sau ce sanse ar fi ca ele sa ramana asa, poate cu mici modificari? Presupun ca cine a avut ideea sa o bage pe aia cu laserul in concurs a gandit si evolutia probei in timp.
Ca sa nu deschid subiect separat la debara, stie cineva de un laser ieftin, care sa traseze linie? N-as vrea sa cumpoar o scula sa o dezmembrez, poate exista pe undeva doar unitatea laser, cu lentila cilindrica, ceva mai ieftina. Pana acum cel mai ieftin am gasit la o foarfeca cu un indicator laser, cam 29 lei. Are cineva o sursa mai buna? O sa umblu si prin magazine la plesneala, dar se pierde mult timp. Si asa e d emodificat serios la ce se cumpara din comert, ar fi aiurea sa o iei de la zero.
Cred ca se poate modifica un pointer chinezesc ieftin, dar nu stiu daca mai e timp de probe.

Pentru motoare cred ca o sa ma limitez la ceva gen Speed 400 cu reductor, ca nu cred ca motorizarea o sa fie problema noastra cea mai grava. Am doar un arduino si nu am timp deloc. Asa ca o sa-l cedez studentilor in speranta ca vor scoate ceva din el, ei fiind mecanici ca si mine. Controlere pentru motoare am si sper sa le pot folosi... Pentru restul trebuie munca si timp, exact ce nu am.

Bafta tuturor!


bitex, haide sa nu amestecam lucrurile :)

Sunt doua concursuri in momentul acesta: Robochallenge la Bucuresti si BattleLab Robotica la Cluj. la Bucuresti s-a facut Sumo anul trecut, noi la Cluj facem SUMO anul acesta si i-am rugat pe cei de la Robochallenge sa mentina proba de SUMO ca sa putem face un fel de cupa nationala (noi la ei, ei la noi si in timp sa cooptam si alte centre universitare din tara). De acord cu tine ca daca se schimba specificul competitiei in fiecare an lumea isi pierde interesul, de aceea am propus si propun ca proba de SUMO sa ramana in fiecare an. Nu pot sa ma supar pe cei de la Robochallenge ca vor si LASER TAG, e normal sa doreasca sa iasa in fata in fiecare an cu ceva nou, dar mi-ar placea sa ramana ceva constant in fiecare an ca sa fie o continuitate. Oricum, de anul viitor mi-ar placea sa vad un campionat national de SUMO sau daca gasim ceva mai apetisant (desi SUMO nu este si nu va fi niciodata proba de forta bruta, tocmai de aceasta e spectaculos si ca sport umanoid).
0

#18 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 01 March 2011 - 01:45 AM

Nu amestec lucrurile, incerc sa le descalcesc. Fain concursul vostru la Cluj, daca acolo e activitate sper sa ramana o etapa locala asa cum este si aici in martie si apoi anual cate o finala prin rotatie sau cum stabiliti voi, la Cluj, Bucuresti si poate si in alte centre mari. Suna tare frumos.

Si important este sa ramana macar partea de sumo dar sa nu fie conditionata de altceva. Anul asta am inteles ca vor sa cumuleze punctajul de la laser cu cel de la sumo. De ce? Si de ce nu se face proba de aici compatibila cu a voastra, sa se poata uni intr-o faza viitoare?
Nu stiu de ce e musai sa iasa cineva in fata cu ceva nou doar de dragul de a iesi in fata.

Spune-mi daca gresesc la faza cu laserul.
Iti pare logic sa trebuiasca sa nimeresti cu un laser cu lumina in vizibil un senzor in IR? Ca sa nu mai revin la lucrurile neprecizate in regulament si care nu stii daca si cum vor fi reglementate. Nici macar nu stii daca ce nu-i interzis ramane permis.
Probabil ca o sa spui ca daca nu-mi convine proba sa nu particip.
Da' probabil ca m-am enervat si tocmai pentru proba asta ma pregatesc, mai mult decat pentru sumo.
Ca sa revin la ale noastre, nivela cu linie nu este chiar atat de buna pe cat ar trebui. Linia nu este uniforma ca intensitate plus ca trebuie obturata cam jumatate din ea ca e prea lunga. Adica dupa ce ca laserul e destul de chior mai reduci si din ce emite. E mult mai bine de facut lentila cilindrica.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#19 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 02 March 2011 - 01:03 AM

Nu avea nici un rost sa admir nivela aia cu laser fara sa o demontez. Desi era plina de suruburi, in final a trebuit sa rup o piesa lipita aiurea pe acolo. Nu conteaza, important e ca dioda laser si lentila sunt de mici dimensiuni, mai mici ca cele din pointerele chinezesti clasice, cu baterii AG13. Existau prin magazinele de electronica in trecut diode laser cu gabaritul asta (diametrul monturii cam 6,5 mm), dar nu mai stiu daca se mai gasesc. Posibil ca da. Cele doua pe care le aveam cumparate cu multa vreme in urma s-au dovedit a fi arse de pe cand habar nu aveam ca o sa am nevoie de ele si nu stiam sa le folosesc. Se mai intampla.

Spre mirarea mea, lentila la nivela asta laser nu este ce asteptam sa fie. Plus ca nu prea este usor de folosit scoasa din montajul de acolo. In schimb tare bine iese linia daca se foloseste drept lentila un cilindru transparent fie plin (bara sau bagheta) fie gol (tub) de sticla. Azi am gasit o sursa faina de astfel de tub, de mici dimensiuni: tubul de la sigurantele electrice. Este ieftin, usor de gasit si gros in carne la modelele mai vechi... Ideal ar fi o felie dintr-o bagheta de sticla, daca are careva pe acasa. Conform traditiei de cate ori gaseam o bagheta din aia o aruncam. Am primit cadou de 1 martie o lentila cilindrica adevarata pe care sper sa o si folosesc. Sper sa renunt la ideea de a o taia in doua din motive de gabarit... Incerc sa pun o poza cu lentila din plastic, din nivela laser. Am colorat o suprafata pentru a se observa sectiunea...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: desters.JPG

Aceasta postare a fost editata de bitex: 02 March 2011 - 01:06 AM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#20 Useril este offline   MADIAN 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 06-November 05

Postat 02 March 2011 - 10:35 PM

Vezi postareabitex, la 02 March 2011 - 01:03 AM, a spus:

Nu avea nici un rost sa admir nivela aia cu laser fara sa o demontez. Desi era plina de suruburi, in final a trebuit sa rup o piesa lipita aiurea pe acolo. Nu conteaza, important e ca dioda laser si lentila sunt de mici dimensiuni, mai mici ca cele din pointerele chinezesti clasice, cu baterii AG13. Existau prin magazinele de electronica in trecut diode laser cu gabaritul asta (diametrul monturii cam 6,5 mm), dar nu mai stiu daca se mai gasesc. Posibil ca da. Cele doua pe care le aveam cumparate cu multa vreme in urma s-au dovedit a fi arse de pe cand habar nu aveam ca o sa am nevoie de ele si nu stiam sa le folosesc. Se mai intampla.

Spre mirarea mea, lentila la nivela asta laser nu este ce asteptam sa fie. Plus ca nu prea este usor de folosit scoasa din montajul de acolo. In schimb tare bine iese linia daca se foloseste drept lentila un cilindru transparent fie plin (bara sau bagheta) fie gol (tub) de sticla. Azi am gasit o sursa faina de astfel de tub, de mici dimensiuni: tubul de la sigurantele electrice. Este ieftin, usor de gasit si gros in carne la modelele mai vechi... Ideal ar fi o felie dintr-o bagheta de sticla, daca are careva pe acasa. Conform traditiei de cate ori gaseam o bagheta din aia o aruncam. Am primit cadou de 1 martie o lentila cilindrica adevarata pe care sper sa o si folosesc. Sper sa renunt la ideea de a o taia in doua din motive de gabarit... Incerc sa pun o poza cu lentila din plastic, din nivela laser. Am colorat o suprafata pentru a se observa sectiunea...


Fara sa vreau sa te supar cu ceva...de ce nu ati optat pentru lentile generatoare de linie "oficiale"? sunt N variante de la 30, 60, 90 pana la 120 grade. Pe ebay se gasesc sub 2 dolari bucata cu tot cu transport inclus. Dureaza aproximativ 3-4 saptamani sa ajunga dar era timp destul sa le luati cand ati inceput contructia. Nu sunt impotriva "picioarelor de pahar" dar daca exista ceva consacrat, construit pentru un lucru, de ce sa ne incurcam in lentile artizanale?
0

#21 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 02 March 2011 - 11:39 PM

Vezi postareaMADIAN, la 02 March 2011 - 10:35 PM, a spus:

Dureaza aproximativ 3-4 saptamani sa ajunga dar era timp destul sa le luati cand ati inceput contructia. Nu sunt impotriva "picioarelor de pahar" dar daca exista ceva consacrat, construit pentru un lucru, de ce sa ne incurcam in lentile artizanale?

Nu se supara nimeni, dar termenul de 4 saptamani nu ma ajuta cu nimic. Daca le comandam inca din prima zi, cred ca le primeam dupa concurs. Asta ar fi fost o problema. A doua ar fi ca lentile de genul asta se gasesc si la noi, chiar daca sunt la pret dublu. Nu avea rost sa le comand de afara.
Mai comentez pe forum ca poate intereseaza si pe altcineva. Poti fi sigur ca nu ajung la picioare de pahar. Din nefericire picioare de pahar recomanda cei care au facut regulamentul. Am lentile mai bune ca alea speciale de pe ebay. Diferenta e ca imi place sa experimentez. Pana la urma am plecat de la ideea ca nici una din lentilele gata facute din comert nu pot fi folosite fara "modificari", ca sa corespunda regulamentului de laser tag. Ca asa suntem noi cand avem idei. Limitezi lungimea liniei dar o ridici pana la 30 grade in sus, in loc sa o lasi asa cum o scoate lentila fara modificari si sa fii obligat sa o tii sub orizontala (sau cel mult cateva grade deasupra). Inteleg ca e vorba de principii, de protectie, dar exact asta nu se obtine cu regulile existente.
Posibil ca unii stiau cum pot obtine o linie cu un pointer laser, poate altii nu. Unii stiu unde sa caute materiale, altii nu, poate unii stiu sa taie un tub de sticla si cum sa-i slefuiasca capetele, altii nu. Cumparand o lentila nu vor afla niciodata.
Si nu in ultimul rand o lentila artizanala poate fi mai buna ca una din comert realizata in serie, daca e facuta bine.
Acea foarfeca ieftina de care tot vorbim, are lentila speciala pentru linie, direct in montura si se poate folosi fara probleme. Nivela ieftina desi e mai scumpa decat foarfeca, nu o are asa... Toate incurcaturile astea provin de la regulament. TSOP prinde in IR, laserul este slab si emite in vizibil, esti obligat sa limitezi lungimea liniei deci sa obturezi lentila si prin urmare mai pierzi inca jumate din ce emite laserul. Dupa mine, cea mai buna solutie ar fi sa faci lentila potrivita astfel incat sa nu fii nevoit sa obturezi nimic si sa beneficiezi de toata puterea disponibila. De asta nu vreau sa merg cu lentila din comert si prefer sa ma incurc cu una artizanala. Acum sper sa nu te superi tu!
Spor la treaba!
Noua ne trebuiesc lentile pentru aproximativ 14 grade si n-am vazut nicaieri. Daca iei de 30 obturezi jumatate din raza sa fii regulamentar. Si o sa cer respectarea acestei reguli, ca alta data sa nu se mai lege nimeni la cap fara sa-l doara.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 03 March 2011 - 08:59 AM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#22 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 03 March 2011 - 08:14 PM

Vazand ca tot discutam de lasere (desi aduce a monolog) si respectivul avand inclinatii demne de invidiat spre partea practica a roboticii, am primit o sponsorizare sau donatie (luati-o cum doriti) de la domnul Spânu Viorel (adica www.robofun.ro), legata de laseri..Sper sa nu gresesc in continuare. Concret, am pimit lasere, 2 bucati, oarecum profesionale, cu electronica pe ele cat nu face toata aplicatia noastra. Pentru astea as avea curajul sa bag mana in foc (cam 0,1 secunde ca mai mult n-o fac nici pentru lucruri vitale) ca ele scot ce scrie pe eticheta, de la un capat la altul. Asa ca am ajuns la o mare dilema, daca sa folosesc un laser din asta bun si o lentila buna pentru un fel de ou Kinder, adica pentru ceva la care cunosti exteriorul dar afli ce e in interior dupa ce incepi sa-l consumi. Inca raman la ideea ca laser TAG e o proba gen ou Kinder. In virtutea inertiei, am mai cumparat doua pointere laser, sa fac niste probe. Culmea ciidateniei este ca ele au dimensiuni foarte mici si permit folosirea oricarui tip de lentila. Tot astept comentarii.Am inteles ca s-a dat liber al discutiile cu cei de la robochallemge, care organizeaza concursul. Sa fie intr-un ceas bun!

Aceasta postare a fost editata de bitex: 03 March 2011 - 08:44 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#23 Useril este offline   simii 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 66
  • Inregistrat: 25-September 07

Postat 03 March 2011 - 08:53 PM

Sunt curios dc folosim senzori care nu sunt sensibili la unda pe care o emitem.... la fel de bine am putea folosi senzorul asta si un ultra sonic in loc de laser...
0

#24 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 05 March 2011 - 07:53 PM

Am pus cateva piese pe un cablaj pentru platforma fixa. Inca nu e varianta finala, la al doilea montaj am redus marginile placutei sa nu ma trezesc cu reclamatii ca e prea mare, cel putin pe directia senzorilor.
Sper sa termin repede si partea de baleiere a laserului. Din nefericire las la urma desi stiu ca cu asta ar fi trebuit sa incep, senzorul pentru detectie a LED-ului de pe adversar. Nici nu l-am comandat, trebuie sa folosesc ceva de prin cutiute...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Picture 20112 512.jpg
  • Imagine atasata: Picture 20112 514.jpg
  • Imagine atasata: Picture 20112 513.jpg
  • Imagine atasata: Picture 20112 511.jpg

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#25 Useril este offline   Bughy 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 188
  • Inregistrat: 09-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Cluj
  • Interests:Robotica, Electronica, Mecanica

Postat 05 March 2011 - 10:33 PM

Arata foarte bine! Intre timp am terminat si eu constructia robotelului in proportie de 90% sa zicem. Mai am doar de pus capacul ;). Am intarziat mult datorita unor probleme cu driverele pentru motoare. Deocamdata arata binisor. Poze o sa fac si o sa le uploadez maine. Deocamdata doar partea de sumo am terminat-o. Dupa etapa de la Cluj o sa ma ocup incet si de laser-tag. Nu ar trebui sa dureze foarte mult, asta daca nu apar evenimente neplacute pe parcurs. Multumesc Bitex ca impartasesti experientele tale in constructia "laser-tagului" si astfel mai invatam una alta.
"I reject the reality and substitute my own"
Bogdan
0742 796 172
0

#26 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 06 March 2011 - 02:36 AM

Am terminat partea cu senzorii TSOP si LED, am rezolvat cu laserul, ramane in continuare sa vad de senzorul optic, dar regulamentul permite si fara. Prefer cu, daca o fi sa fie. Am primit motoarele, suportii, cuplajele pentru roti. Inca mai am niste silicon A+B, 22 Shore, si cred ca o rezolv si cu rotile cat de curand. Placa pentru sasiu sper sa gasesc (o sa merg pe ceva gen 4 mm grosime, nu are rost mai mult, mai degraba cobor grosimea si o rigidizez). Senzori pentru proximitate optici am de mai demult, cu LM567 la baza. Am cateva placute si pentru modulare cu 555 dar nu prea am incredere ca pastreaza frecventa, asa ca o sa folosesc montajul lui Charlie, cu microcontroler. Macar are cuart pe el si mi-a spus cum sa-l programez. Cred ca nu o sa fie greu sa am de la ce pleca. Cu alte cuvinte eu cam plec de la senzori, electronica si soft spre mecanica si o sa o iau cu mecanica din directia cealalta. Poate avem sanse sa ne intalnim pe traseu. In caz contrar, scapati de un concurent. Fiind un concurs si nu altceva, garantez ca daca nu ma descurc la etapa asta o sa sprijin invingatorul (daca accepta gestul), sa mearga bine in continuare.

Sigur nu o sa fie timp de joaca, dar am o nedumerire. Nu am gasit nicaieri daca diametrul de 154 cm este pentru portiunea neagra a placii la care se adauga latimea benzii albe de 2x6cm sau 154 cm este cota totala in care sunt inclusi cei 12 cm de banda alba. Intr-un singur loc am gasit specificat ca 154 cm este diametrul suprafetei negre, dar nu era pagina oficiala. Are cineva un raspuns? Poate gasesc timp si bani sa tai cercuri din PAL, desi pe la altii vad otel cu silicon deasupra. Presupun ca noi suntem la nivel de PAL.
Desi e tarziu, inca ma uit dupa o varianta de senzor optic pentru detectat banda alba. Tot apare pe net termenul de senzor de lumina, dar e neclar, pe nicaieri nu se precizeaza sursa si receptorul. LED-uri albe nu pot fi folosite, deci ramane ce mai ramane... Ca receptor, fotodioda sau fototranzistor (parca sunt mai rapide ca fotorezistentele).

Am avut incurcaturi cu comanda componentelor electronice. Eu doream sa folosim motoare pas cu pas puternice dar posibil ca voi fi nevoit sa folosesc varianta preferata de studenti (servo DC cu reductor). Din cauza incurcaturilor, nici ei nu au electronica pentru servo (ESC-urile mele nu duc 12V sau mai mult, cum ar fi bine sa fie alimentate motoarele) si nici eu nu am toate piesele pentru steppere. Am ajuns din nou la problema banilor si a timpului.

Legat de laser, am ales o varianta mica, chinezeasca, de pointer laser+2 LED-uri. E maxim 5 lei in orice magazin. Am taiata partea de LED-uri si am pastrat doar partea de laser, adica vreo 20 mm lungime si 4 diametru. Atasez o lentila potrivita pentru facut linie si sper sa pot roti tot sistemul cu un servo standard, cu miscarea culesa de pe penultimul arbore. Nu mai intervin in mecanica servomecanismulu, doar prelungesc arborele, mai pun ceva pe langa, si ma ocup de restul. Incerc sa reduc masa si toate dimensiunile radiale sa pot roti sistemul cu viteza cat mai mare, daca tot este vorba de baleiere. Nu voi folosi cea mai buna lentila pe care o am (cilindrica cu 10 mm diametru) ca pare prea grea pentru sistem. Depinde de probe.

Si mai am o neclaritate, in regulement este precizat ca accesoriile gen senzori sau laser pot fi pozitionate in zonele verzi din desenul de pe pagina oficiala, adica deasupra sau dedesubtul senzorilor TSOP si LED... Adica regulementul scrie ca "Robotul practic terbuie sa aiba 2 conuri imaginare varf in varf, iar la intersectia lor se afla senzorii TSOP."
Dar nicaieri nu exista o zona verde intre cele doua conuri, pentru structura sau legatura mecanica. Conform regulentului nu ai cum sa construiesti legatura mecanica intre conul inferior si cel superior. Teoretic, orice pui deasupra nu poate fi sprijinit mecanic sau alimentat din partea de jos. Nu ma mir, e regulement facut de studenti electronisti, noua generatie...

PS. Citat: "In zona verde si zona albastra este permisa montarea de piese" si desenul arata ca in atasament.
Intrebarea mea ar fi cum le poti monta pe alea de sus fara sa poti avea si structura mecanica in jos? Ar merge cu un balon cu heliu, dar nu cred ca la asta s-au gandit...
Cred ca zona dintre senzori trebuia colorata cu verde, ca sa ai partea de sus trebuie sa o ai si pe aia de jos si legatura intre ele o faci printre senzorii TSOP.
Revin cand o fi cazul.

Spor la treaba

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: zona%20libera.jpg

Aceasta postare a fost editata de bitex: 06 March 2011 - 02:58 AM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#27 Useril este offline   Bughy 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 188
  • Inregistrat: 09-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Cluj
  • Interests:Robotica, Electronica, Mecanica

Postat 06 March 2011 - 10:18 AM

Legat de ring 164cm este diametrul total al ringului, si este "inconjurat" de o banda alba lata de 4cm.

Cu privire la desenul lor, nici acum nu il inteleg. Nu doream eu desen 3D panoramic dar totusi.O schema lizibila nu e foarte mult.

Aceasta postare a fost editata de Bughy: 06 March 2011 - 10:21 AM

"I reject the reality and substitute my own"
Bogdan
0742 796 172
0

#28 Useril este offline   radu94 

  • GNS Racing
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2650
  • Inregistrat: 02-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Cluj
  • Interests:Automodelism
    Ciclism

Postat 27 March 2011 - 12:07 AM

Si acesta a fost castigatorul la Battlelab robotica 2011 Cluj-Napoca.

Custom CNC parts GNS Racing
0

#29 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 27 March 2011 - 01:45 AM

Felicitari tuturor celor din Cluj, pasionati de robotei. V-am vazut intr-o scurta secventa la TV si in poze pe net.
Din nefericire noi am avut ghinion. Am ars un controler de motor cu 2 ore inainte de inceperea concursului si nu aveam rezerva. Am preferat sa renuntam, eram destul de obositi.
Am lasat prea multe pe ultima suta de metri si cand au aparut problemele nu le-am facut fata. O alta problema era ca depaseam greutatea regulamentara (cu cateva zeci de grame) daca montam echipamentul pentru laser TAG. Ne incadram la limita pentru sumo. Nu aveam timp de frezat pentru usurare, nu aveam alt acumulator mai usor.
Acum robotelul nostru este gata, dar se lucreaza inca la soft. Nu am putut face probe cu un alt robot in ring, asa ca simulam cu cutie de carton cu dimensiuni potrivite. Pare totul OK dar este destul loc de mai bine. Eu sunt multumit de evolutia studentilor mei, au invatat multe in ultima luna. Stiu de la ce au plecat si vad la ce au ajuns. Maine e un concurs undeva in oras, s-au inscris si cred ca vor participa.
Nu vreau sa comentez nimic despre etapa de aici, ca s-ar interpreta gresit. O sa revin mai tarziu cu cateva poze legate de constructia noastra.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#30 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 28 March 2011 - 01:06 AM

Am participat, concursul a fost organizat de robofun.ro cu ocazia Targului de carte SF & Fantasy, "Final Frontier".
Au fost putini robotei, 8 la numar. Concursul a fost fiecare cu fiecare, doua din trei. Am iesit primii, am pierdut un singur punct din cauza programului nostru imperfect, am iesit singuri de pe ring. Mai concret, nu am avut algoritm pentru situatia in care doi senzori de pe o parte, fata si spate, ating "simultan" linia alba. Cum ziceam, mai e mult de lucru la program dar exista un punct de plecare...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Picture 20112 014.jpg

Aceasta postare a fost editata de bitex: 28 March 2011 - 01:15 AM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro