Modelism - RHC Forum: Magin One - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Magin One REBORN

#1 Useril este offline   DDaniel 

  • EX Avionu
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 392
  • Inregistrat: 04-May 07
  • Gender:Male
  • Location:Falticeni

Postat 12 August 2011 - 11:17 AM

Dupa ce m-am resemnat in urma unei achizitii eronate de pe forum, adica mi-am luat teapa pe romaneste, am decis sa purced la refacerea barcii cu pricina si pentru ca nu am mai avut barci din plastic sau ce o fi am decis sa apelez la ajutorul vostru au nemailucrand la barci de pe vremea lemnului, motoarelor cu perii si a acumulatorilor NiMh. Pasinea mea principala este aviatia si zborul RC unde nu ma fac de rusine, dar la barci sunt in urma tare asa ca va rog sa-mi spuneti si mie in primul rand cu ce se lipesc astfel de coci ca vreau sa astup zecile de gauri pe care lea facut fostul proprietar si nu-mi sugerati siliconul ca are un tub intreg si incerc sa-l dau jos. Banuiesc ca buza de unde sau lipit cele doua parti nu-si are locul asa ca o sa o dau jos, la fel si piulitele de 6 ca banuiesc ca si la barci ca si la avioane greutatea conteaza intr-o oarecare masura, oooo ca nu mai spun de capac, nu este cel original, este refacut si are cam un Kg lucru care nu e prea bun pentru CG si stabilitate, asa ca o sa incerc sa-l refac iar pe aceasta cale daca are cineva MO va rog sa-mi trimite-ti niste poze cu sistemul de prindere si de etansare al capacului.
Ca echipare am comandat la HK un motor outruner, astastiu, dar nu sariti in sus ca am vazut in niste filmulete filmul acest motor si mi sa parut bun la acest pret, plus ca pot sa-l pun si pe Funjet, un ESC de 200A cu racire pe apa si suportul din film pentru motor. De acumulatori nu am mai avut bani dar deocamdata o sa merg cu niste celule LiPo de pe o masina hibrid.
Va rog sa-mi mai indicati si un ax, elice ca cele primite cu barca sunt de tot rasul si in afara de furtune de perfuzie unde sa-r mai gasi ceva mai de calitate ca astea se cam sugruma. Am vazut, tot la tipul din film elici metalice pe care le mai decupeaza el si le slefuieste, de unde se pot cumpara astfel de elici?

Imagine atasata: DSC07095.jpgImagine atasata: DSC07097.jpgImagine atasata: DSC07096.jpg

Imagine atasata: DSC07104.jpgImagine atasata: DSC07100.jpgImagine atasata: DSC07098.jpg

PS: daca poate cineva sa modifice titlul

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC07093.jpg
  • Imagine atasata: DSC07092.jpg
  • Imagine atasata: DSC07091.jpg

Aceasta postare a fost editata de DDaniel: 12 August 2011 - 11:19 AM

0

#2 Useril este offline   iony 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2345
  • Inregistrat: 06-April 07

Postat 24 August 2011 - 11:10 AM

cu motorul ala poti incerca o elice de 45 cu 4celule in serie
ax si carma si dastea poti lua de la hopf tenschock.de sau de aici din tara de la galati de la catalin sau de la magazinele on line din tara
0

#3 Useril este offline   CornelP 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 538
  • Inregistrat: 13-June 09
  • Location:Bucuresti

Postat 24 August 2011 - 08:19 PM

Gaurile se astupa foarte simplu: banda adeziva pe interior, aplici pe afara cianoacrilat (CA) peste care presari microbaloane (gasesti la magazinele de hobby). CA este cel mai bun adeziv pentru ABS, rasina epoxy nu prea prinde.
Motorul outrunner este o alegere buna dpdv al cuplului, dar ar fi buna o placa frontala de racire, tot la HK la piese de barci. Pe 4S vei avea o turatie mai mica decat normalul (target-ul este de circa 30.000rpm), dar poti pune o elice mult mai mare, asa cum sugera Iony, de 45mm.
Daca vrei sa mai intaresti coca pe alocuri, cel mai simplu este fu tesatura de sticla sau carbon, fixata tot cu CA (iti va trebui cam mult... cei de la WURTH au ambalaje de 150ml).

Cornel
0

#4 Useril este offline   dily 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1383
  • Inregistrat: 03-September 06
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI - BERCENI

Postat 24 August 2011 - 10:50 PM

Magin one este o barca bunicica dar si destul de greu de reglat...Cele mai bune sfaturi in reglaje si "matze" cred ca ti le poate da Zue, el a avut acest model si chiar a incercat foarte multe setari...in ceea ce priveste elicile eu as folosi CNC-uri.....nu le mai tragi la pila, si se pare ca si fac treaba destul de bine (o alternativa pt. octura). Ce i drept sunt cam scumpicele. Daca vorbim de aku eu zic sa o "inveti" doar cu lipo....recomand 2x2s zipy 5800 30C. Am vazut ca e destul de "macelarita" covata, probabil ai luat o "la oferta" dar e f. bine ce ti a zis Cornel in ceea ce priveste plombarea, asa am procedat si eu la o "fosta"(Piranha), cianoacrilatul de la wurth face minuni....tot Cornel m a invatat la el. Spor. :D
nr. de telefon......
0744.35.25.89
0727.88.75.46
0

#5 Useril este offline   usulica 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 417
  • Inregistrat: 13-April 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti - Colentina
  • Interests:modelism ( navo , auto ) , arte martiale , calatorii , colectii , carti , filme

Postat 25 November 2011 - 04:29 AM

Mai ai nevoie de poze de detaliu pt Magin One sau ai rezolvat-o din august si pina acum?
Only performance matters!!!
0722733067 / 0744977799 / 0768740960 / 0771661458
YM: cbanica1 , MSN: cbanica
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro