Modelism - RHC Forum: Submarinul 212A engel Kit - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3

Submarinul 212A engel Kit

#31 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 15 September 2011 - 01:06 PM

Iti spun ce am patit eu. Am pus NiMh, in aeromodele, in locurile cele mai imposibile, pentru echilibrare. Acumulatori adevarati, sudati din fabrica, cu celule Sanyo si Panasonic, originale, nu facaturi. Dupa un an, un an jumatate, toate au murit. Trebuie sa le ciclezi, macar, la doua luni, oricum sunt o gluma proasta fata de NiCd care rezista ani si ani. Au aparut din cauza ecologistilor. Acum trebuie sa-i arunc pe toti si sa trec pe LiPo sau LiFe. Te rog sa ma crezi ca nu exista termen de comparatie. In cazul tau mai ai un avantaj. Fiind mult mai usoare, le poti pune in loc accesibil, iar balastul il pui unde trebuie...zic si eu.
Multa, multa bafta.
0

#32 Useril este offline   profesorul 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 399
  • Inregistrat: 19-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 September 2011 - 03:58 PM

Am inteles si MULTUMESC Mult.
0

#33 Useril este offline   profesorul 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 399
  • Inregistrat: 19-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 September 2011 - 08:14 PM

Sa stiti ca azi am umblat de zurliu pe la magazinul "HobbyRC" si "AutoRC".
1)"AutoRC" Magazin F inghesuit si baietii ocupati cu diverse comenzi...NU am gasit ce ma interesa si nici NU am aflat ceva care sa ma poata ajuta!.
2)"HobbyRC" Magazin mic,insa persoana care era la vanzare ar trebui premiata ca "Angajatul Anului" pt Profesionalismul de care a dat dovada in a ma lamuri timp de mai bine de 1ora si 1/2 cat am innebunit-o cu intrebarile si dupa ce a pus 2-3 rafturi! pe masa pt a ma lamuri.
Din nefericire pt mine TOT NU am gasit cele 2 servouri mai bunicele si NICI un Speed Controler de 35-40A fara BEC,dar am aflat F multe lucruri pe care Nu le stiam.
Concluzia:sunt cu 2 pasi mai aproape dar Tot Departe de tinta finala.
Va tin la curent si daca mai aveti sugestii si propuneri va ascult.
O Seara Buna.
0

#34 Useril este offline   profesorul 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 399
  • Inregistrat: 19-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 September 2011 - 08:11 PM

Am ceva noutati:
-am inceput asamblarea acestui proiect si incet incet mai adaug ceva componente.Trebuie sa iau saptamana viitoare(marti sau miercuri)Regulatorul "Rookie20-12V/20A",NU sariti!,constructorul kitului spune ca este suficient si oricum pt probe si antrenamante este OK pt inceput.
-am ales varianta de acumulatori NiCd 2500mA tip:Sub-C(marca Sanyo),
-am gasit servo bunicele:"Hitec" HS-82MG cu mecanism metalic,
-mai sunt de completat ceva mufe,cateva cabluri,cablurile de alimentare pt motor cu mufa aferenta si inca cateva lucruri dar treaba a avansat binisor zic eu.
Incerc sa ajung pe I.O.R maine(duminica) pt ceva ajutor in setarea statiei.
Si ceva poze:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 15%_0003.jpg
  • Imagine atasata: 15%_0009.jpg
  • Imagine atasata: 15%_0010.jpg
  • Imagine atasata: 15%_0012.jpg

0

#35 Useril este offline   profesorul 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 399
  • Inregistrat: 19-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 September 2011 - 08:12 PM

...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 15%_0030.jpg
  • Imagine atasata: 15%_0034.jpg
  • Imagine atasata: 15%_0039.jpg
  • Imagine atasata: 15%_0040.jpg
  • Imagine atasata: 15%_0041.jpg

0

#36 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 24 September 2011 - 08:19 PM

,,,la marimea elicei tale pe care o estimez undeva la 50mm, regulatorul pe care il vizezi este cam rahitic, de obicei ce sare de 40mm pe direct cu 540 scoate fum !!!
...tabula crasa, mortua est!
0

#37 Useril este offline   profesorul 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 399
  • Inregistrat: 19-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 September 2011 - 08:57 PM

Te cred pe cuvant,dar daca te uiti pe site-ul in care sunt prezentate componentele electronice cu care este echipat sub-ul,chiar ei pun in vanzare acest regulator.
My link,
De ce ar pune la vanzare un produs,cu riscul de a se dovedii ca este gresit ce spun ei?!.

Aceasta postare a fost editata de profesorul: 24 September 2011 - 09:01 PM

0

#38 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 24 September 2011 - 09:07 PM

Vezi postareaprofesorul, la 24 September 2011 - 08:57 PM, a spus:

Te cred pe cuvant,dar daca te uiti pe site-ul in care sunt prezentate componentele electronice cu care este echipat sub-ul,chiar ei pun in vanzare acest regulator.
My link,
De ce ar pune la vanzare un produs,cu riscul de a se dovedii ca este gresit ce spun ei?!.
...linkul tau nu functioneaza dar nu ma indoiesc de ceea ce scrie acolo, eu te-am atentionat privitor la marimea elicei alese de tine, 540 se incalzeste excesiv la o asemenea sarcina si de obicei scoate fum, asta va duce inevitabil si la parjolirea regulatorului !!!
...tabula crasa, mortua est!
0

#39 Useril este offline   profesorul 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 399
  • Inregistrat: 19-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 September 2011 - 09:20 PM

...My link,
cred ca acum se vede!.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 15%_0098.jpg

0

#40 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 24 September 2011 - 09:29 PM

...se vede dar nu-mi schimba cu nimic opinia, tu nu esti obligat sa percutezi la ceea ce scriu eu, a fost doar o parere si sper sa ma fi inselat !!!
...tabula crasa, mortua est!
0

#41 Useril este offline   profesorul 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 399
  • Inregistrat: 19-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 September 2011 - 09:39 PM

Asa cum scriam intr-un post anterior am deschis acest topic tocmai in ideea de a afla pareri si opinii ale unor colegi de forum care au mai multa experienta in acest domeniu.
Eu vroiam ca maine sa folosesc acel regulator doar pt a face niste setari la statia mea,FUTABA-6EXP,40MHz,care a fost folosita de catre cineva pt Aeromodele si despre care NU stiu nimic,si care are facute niste setari pe care as vrea sa le anulez si NU stiu CUM!.
0

#42 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 24 September 2011 - 09:52 PM

...simplu, intri in meniu si dai reset (rst) daca nu ma insel, cat despre motor care din poze pare a fi perfect etans ceea ce impiedica racirea , mai ales intr-un spatiu ermetic inchis, eu as lua in calcul varianta unui 755/40, asta bineinteles daca spatiul o permite !!!

Aceasta postare a fost editata de ipsihi: 24 September 2011 - 09:53 PM

...tabula crasa, mortua est!
0

#43 Useril este offline   profesorul 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 399
  • Inregistrat: 19-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 September 2011 - 09:57 PM

Multumesc pt sfaturi si poate mai discutam pe tema asta.
Cat despre setare daca ai putea venii maine ar fii super.Eu NU am reusit sa RESETEZ statia!.
Fiind tarziu ma retrag si ne mai auzim.
Noapte Buna si Spor la Modelit
0

#44 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 24 September 2011 - 10:09 PM

...din manual:
To reset data:
1. Access the Model Select function in the programming mode (by pressing the MODE and
SELECT keys simultaneously and holding them down for one second). To select the model
memory you wish to reset press the DATA INPUT lever and hold it down for 0.5 seconds
until the desired model number appears.
2. Once the desired model number is displayed on the screen, press the SELECT key. A
“REST” will appear on the screen.
3. Push DATA INPUT upward or downward for about 2 seconds to clear and reset the memory.
“CLR” blinks first, and then it stops blinking with a sound. Now the model data is reset to the
initial setting that is the default value set at the factory.

...si linkul: http://manuals.hobbi...6exp-manual.pdf
...tabula crasa, mortua est!
0

#45 Useril este offline   profesorul 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 399
  • Inregistrat: 19-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 September 2011 - 08:32 PM

Se pare ca seria de probleme deabea a inceput!,iar eu care credeam ca pe masura ce innaintez cu lucrul se mai reduc.
Concret:
-modelul de submarin 212A are carmele si profundoarele pupa in "X" si trebuie sa functioneze cocomitent pe aceiasi directie.Pt acest lucrul ambele servouri trebuie sa se miste simultan in aceiasi directie iar acest lucrul il realizeaza montajul "Dual Pitch Control DLx".
De asta l-am si achizitionat de la acelasi furnizor ca si submarinul sa NU am probleme!.
Dupa ce "CornelP" m-a ajutat Duminica pe IOR sa resetez statia am incercat sa facem sa mearga dispozitivul si NIMIC!.
Indiferent ce schema de legaturi am facut rezultatul a fost acelasi:mergea doar un singur servo.
La fel si eu am incercat acasa tot felul de scheme,am pus alte servouri crezand ca au ele ceva dar NIMIC!.
Sincer NU mai stiu ce fac.
Am scris un mail producatorului care a fost f receptiv si a spus:"sa trimit produsul sa faca verificari si sa-mi spuna ce poate fii sau cum se rezolva".
Atasez cateva poze cu repectivul montaj si cu mufele de la servouri,receptor si alimentare conectate,poate cineva stie cum sa remediez asta!.
Am continuat cu lipitul catorva din partile componente ale "cocii"(suna cam anapoda dar nu am ce face).
Imagine atasata: 15%_0012.jpg;Imagine atasata: 20%_0047.jpg;Imagine atasata: 20%_0048.jpg;Imagine atasata: 20%_0049.jpg

Poate cineva s-a confruntat cu aceasta problema la un alt Navomodel si are rezolvarea.
SPOR la MODELIT
0

#46 Useril este offline   ERASER 

  • Vintage
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2217
  • Inregistrat: 23-March 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti - Drumul Taberei
  • Interests:F3A , veliere

Postat 28 September 2011 - 08:44 PM

Fara montajul "Dual Pitch Control DLx", functionarea corecta a servomecanismelor este ceva banal. Montajul asta nu trebuie sa citeasca si niste senzori ?

Mult succes !
Future is electric, but I belong to the past...
TEL. 0726.191.725
0

#47 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 28 September 2011 - 08:49 PM

...cu futaba 6exa nu ar trebui sa ai probleme in a mixa cele 2 servo de pe profundor, restul de 4 ch disponibile ar trebui sa faca fata cu succes pt restul comenzilor !!!
...tabula crasa, mortua est!
0

#48 Useril este offline   profesorul 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 399
  • Inregistrat: 19-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 September 2011 - 04:47 PM

@ERASER
-montajul mai are doar o mufa de intrare cu 2 pini pt intrare motoras care goleste tancul de balast in caz de pierdere semnal radio.Mai spune in foaia care o are pe post de instructiuni de mintaj ca:"si daca scade tensiunea acumulatorilor sub o anumita valoare,goleste imediat tancul de balast daca acesta e plin".

@ipsihi
-asta stiu si eu si dupa cum spuneam cele 2 servo merg OK in varianta clasica: 1servo=1canal cuplate DIRECT la Rx,dar cand incerc sa le fac sa mearga asa cum ar trebui cu acest montaj NU vrea!.ASTA vreau eu sa rezolv!.
-eu am modelul Futaba 6EXP 40MHz.
0

#49 Useril este offline   romulus_1st 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 131
  • Inregistrat: 02-April 09
  • Gender:Male

Postat 29 September 2011 - 10:04 PM

Salut,
Nu cred ca are vreo legatura cu tipul statiei folosite. Din ce scrie in documentatie, sandramaua a fost conceputa pentru a fi utilizata cu statii banale. Mixerul si senzorii integrati fac totul. Procedura de punere in functiune nu e foarte complicata, deci mai incearca... in speranta ca nu e defect.
Bafta multa !
0

#50 Useril este offline   profesorul 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 399
  • Inregistrat: 19-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 07 October 2011 - 10:42 PM

Salutare,
Azi am trimis inapoi la Engel DLx-ul sa vedem ce spun.
Pana atunci am montat la rece "racul" care contine toate componentele si am constatat ca spatiul unde sta Speed Controller-ul este mai MIC dacat ar fii trebuit!(vedeti pozele) si cu greu o sa pot lipii firele la motor,iar pozitia lor nu o sa fie una prea corecta!.Se pare ca'Nemtii'NU sunt mereu'GERMANI'!.(vezi poza:52 si 53) din postarea urmatoare;
Ar mai fii o problema care ma framanta:
-as vrea sa opresc tensiunea ce alimenteaza Rx-ul si Speed Controller-ul cand NU folosesc Jucaria.
Ce tipuri de intrerupatoare folositi de regula?.
NU vreau sa scot mufe MEREU ci sa am ceva sigur si de durata.
_In locasul din poza as vrea sa montez o mufa asemanatoare cu cele din poza prin care sa pot realiza incarcarea accm fara sa ii dau jos,totodata legaturile sa ramana active pt fuctionarea submarinului oprindu-se DOAR de la Microswitch.
-Spatiu ar fii pt un microintrerupator( vezi poza:B_59_002)aici;
Cum se numeste spirala din poza:C_60_003 care tine firele frumos unite? si unde gasesc diverse diametre de cumparat?;
-

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: A_001 locas pt Mufa de Alimentare.jpg
  • Imagine atasata: B_59_002 microswitch.jpg
  • Imagine atasata: C_60_003 Cum se numeste.jpg

Aceasta postare a fost editata de profesorul: 07 October 2011 - 10:45 PM

0

#51 Useril este offline   profesorul 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 399
  • Inregistrat: 19-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 07 October 2011 - 10:44 PM

...si:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 20%_0052 too small space.jpg
  • Imagine atasata: 20%_0053 too small space.jpg

0

#52 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 October 2011 - 08:27 AM

Ai grija ce comutatoare pui caci sunt pe piata unele foarte proaste. Am luat de la 2 magazine stradale de cartier niste porcarii care aveau cand 0,3 cand 0,6 ohmi rezistenta de contact (masurata cu aparat foarte bun), de fiecare data alta valoare cand le mai basculam. Probabil ca inauntru aveau contacte de alama oxidata, nici gand argintata sau aurita. Nici rasina ce ingloba piciorusele nu rezista la 240 grade celsius pe cat era setat Wellerul, se inmuia si picioarele se strambau. In schimb am luat unele de la Capodimonte care aveau 0,0 ohmi si nu se topea rasina. Deci verifica-le cu instrumentul. Chiar daca nu ai unul foarte bun, cat iti indica cu testerele in scurt, atat sa-ti indice si pe comutator, cel mult cu 0,1 ohmi in plus.


0

#53 Useril este offline   profesorul 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 399
  • Inregistrat: 19-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 October 2011 - 02:06 PM

@navigator
MULTAM de sfat.Asa am sa fac.
0

#54 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 October 2011 - 02:46 PM

Am mai uitat ceva: dat fiind ca il pui si pe alimentarea ESC-ului, deci prin el va trece curentul consumat in total de motorul principal si ce mai ai tu pe acolo sa-ti consume mai semnificativ in acelasi timp cu motorul de propulsie ( ca de exemplu motorul de la pompa) trebuie sa alegi comutatorul si in functie de asta. Ele in general tin 5A la 12V DC, asta in cazul unuia de calitate de care ti-am spus mai sus. Daca iti ajunge e bine, daca nu, leaga in paralel cele doua sectiuni ale unui comutator dublu. Atentie ca astea duble sunt mai groase, sper sa iti intre. Am vazut ca in poze aveai si tu unul dublu, daca iti incape, foloseste-l si astfel vei putea intrerupe aproape 10 A. Nu iti consuma atata submarinul dar e bine sa ai rezerva.

Aceasta postare a fost editata de navigator: 08 October 2011 - 02:52 PM



0

#55 Useril este offline   profesorul 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 399
  • Inregistrat: 19-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 October 2011 - 09:05 PM

Si eu tot pe cel dublu ma gandeam sa-l folosesc!.
0

#56 Useril este offline   profesorul 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 399
  • Inregistrat: 19-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 October 2011 - 07:51 PM

Cand ziceam si eu ca am mai redus din probleme,hop ca apare alta:
1)dupa ce am mai lipit lesturile de plumb inautrul corpului principal si placa care contine Motorul in interiorul carpului detasabil din spate("AFT") si am incercat sa introduc inelul(loock ring)care urmeaza a fi lipit pe partea din spate,peste "rakul" ce contine piesele am vazut ca NU intra pt 1mm!.
am incercat diverse variante dar rezultatul este acelasi!.
Nu am altceva de facut dacat sa gasesc un strungar care sa aiba timp pt o asemenea "prelucrare".Dar asta Tocmai saptamana viitoare.
2)tijele care misca carmele sunt cam lungi in opinia mea-am respectat INTOCMAI desenul(vezi poza 24);

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 20%_0071.jpg
  • Imagine atasata: 212A pg 24.jpg
  • Imagine atasata: 20%_0070.jpg

0

#57 Useril este offline   profesorul 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 399
  • Inregistrat: 19-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 October 2011 - 07:54 PM

...si pt ca NU au incaput:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 20%_0072.jpg
  • Imagine atasata: 20%_0074.jpg
  • Imagine atasata: 20%_0069.jpg
  • Imagine atasata: 20%_0073.jpg

Aceasta postare a fost editata de profesorul: 14 October 2011 - 07:59 PM

0

#58 Useril este offline   profesorul 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 399
  • Inregistrat: 19-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 October 2011 - 06:47 PM

Ce mica diferenta de diametru si ce de batai de cap am vaut din cauza asta!.Dar cu rabdare si cu smirghel am reusit sa fac sa intre "racul" in corpul "aft" dupa care am procedat la lipirea ultimei parti,"lock Ring" de corpul "aft".
Am trimis un eMail la Engel si am primit raspuns ca se ocupa de verificarea motajului DLx pe care l-am trimis.
Acum sa vad CE/De care/De Unde cumpar niste vosea pt a-l faca sa arata in final ca acesta din poza,si aici poate ma ajutati sa rezolv aceasta problema.
Dar ce ma ingrijoreaza cel mai mult este CU CE o sa vopsesc coca pt ca NU am nici un fel de scula pt asta.Daca este cineva care face asta si ma poate ajuta-contra cost desigur-ar fi grozav!.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Vopsire CORECTA.jpg
  • Imagine atasata: 20%_0079 Rack Diameter.jpg
  • Imagine atasata: 20%_0076 Diameter Lock Ring.jpg

0

#59 Useril este offline   Zue 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1495
  • Inregistrat: 05-January 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 October 2011 - 08:28 PM

In Horbach(acolo unde sunt scule de mana) gasesti pistol de vopsit tip hobby, dar iti mai trebuie si compresor...Ai grija ce fel de vopsea cumperi, sub-ul tau are coca din plastic si trebuie sa prelucrezi foarte bine suprafata inainte de vopsire(matuiata foarte bine si apoi aplicat un primer pentru plastic). Compresorul, poti sa faci unul cu mai putin de 100 ron care sa functioneze la 12V:
- butelie de max 1 litru, pe care o poti lua de la unul din centrele care repara figidere si/sau vitrine frigorifice
- compresor auto de unflat rotile
- ventil de bicicleta tipul vechi(se poate si fara)
- o placa de lemn 200x300mm
- furtun de presiune (sau il poti folosii pe cel de la compresor)
tel.0745026562
0

#60 Useril este offline   profesorul 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 399
  • Inregistrat: 19-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 November 2011 - 09:53 PM

Buna Seara,
Pe ultimii pasii cu submarinul am facut mai multe probe pe masa de lucru.Totul parea sa mearga bine-exceptie facand lipsa DLx-ului,care nici acum dupa o luna NU a a sosit din Germania!.
Dupa asamblare am trecut si la probele in apa(in cada).Linia de plutire este f buna fara sa fie nevoie de ajustari.
Dar,evident,exista un DAR:NU stiu ce se intampla cu tancul de balast,ca NU VREA sa ia apa!.Pur si simplu merge 2secunde pauza 1secunda si TOT asa chiar daca eu tin mansa nemiscata in pozitia de umplere!.Se aude ca si cand cineva/ceva il tine si-i da drumul dupa bunul plac.Si dupa ce se misca de 2-3 ori se opreste si NU mai face nimic.Si nici Nu se mai retrage atunci cand incerc sa-l golesc.NU se aude nici un zgomot,nimic.L-am desfacut de 2-3 ori sa vad daca motorul se blocheaza de la ceva dar Nu era asa.NU mai stiu ce sa-i fac.Scos din apa si pus pe masa functioneaza!!!.
NU cred ca-i vorba de baterii din moment ce merge pe masa impecabil,motorul care este alimentat tot de acolo merge ireprosabil si regulatorul la fel.
CE PARARE AVETI CE AR PUTEA FII?.
0

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro