Modelism - RHC Forum: Cum sa incarc 5 baterii deodata - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Cum sa incarc 5 baterii deodata

#61 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 August 2011 - 09:29 PM

MLGore - incepem sa ne apropiem de ceva. Eu nu sunt de meserie. Cateva observatii:

- unde intra in calculul tau faptul ca la o baterie in sarcina ii cobora voltajul (si la una pusa la incarcat ii creste). In experimentul meu cu incarcarea la 6A (adica chargerul a bagat direct 4.2V intr-un pak descarcat - nu a bagat mai mult de 2A - acolo nu aparea nici un ampermetru care sa deformeze citirea si nici nu aparea caderea de tensiune de pe celula mai incarcata.

- ai presupus celula descarcata la 2,7V - asta nu se prea intampla in practica - la fel de bine putem lua un caz extrem cu celula aflata la 0.2V - descarcata total accidental. O celula descarcata are in general 3,5-3,8V. ESC-ul taia la 3V in sarcina. Cand iese din sarcina celula sta pe la 3.5V

- am presupus a rezistenta interna constanta - nu cunosc chimia celulelor Lipo dar sigur rezistenta interna variaza serios cu gradul de incarcare.

- singura "perturbare" pe care am bagat-o in sistem a fost ampermetrul. Cablurile si mufele fac parte integranta din celula/pak.

- nu am facut masuratori pe celule de 2200 mah - nu am apermetru destul de mare si afirmatia lui renato era legata de celule mici.

Pentru ZEN: - nu numai ca scoti chestii din palarie, citezi aiurea dar deformezi grosolan texte aflate pe situl producatorului (http://www.fmadirect...htm?category=53):

Nu este vorba de rezistente ci de sigurante. Mai mult chiar FMA enumara cazurile in care curentul poate depasii 1A (nu 3A, 5A) - sigurantele se activeaza - culmea nu este citat cazul in care celulele sunt la tensiuni diferite.

5) Some events that can cause the polyfuses to go to a state of high resistance:

a ) customer connects two different cell count batteries together in parallel
b ) customer has a pack with a shorted or near-shorted cell or shorted wiring.
c ) customer finds a way to connect cells together in a manner that is incorrect, reverse polarity for example.

aceste situatii le-am enumerat si eu ca sunt sunt destept.

Apropo de afirmatia "nici un producator nu recomanda incarcarea inparalel" - uite ca FMA (de pe acelasi site) - care produc din cele mai tari incarcatoare o recomanda. Mai mult chiar, uite ce zice FMA ca se intampla daca legi 2 celule cu diferenta mare de voltaj (0.3V):

When two packs are connected in parallel using balance adapters (preferably REVOLECTRIX Safe Parallel Adapters), all of the individual cells are connected together. The PL8 does not see the individual cells any more. But it does not matter. Imagine one cell at 3.8v and another cell at 3.5v. After you connect them together, there is only one voltage, say 3.6v. Current flows between the individual cells to equalize the voltage per ohm's law. The cell with a lower voltage prior to connecting the cells together will receive current from the higher voltage cell (charging the lower cell). Self-equalizing MEANS the cells are self-balancing. Now the PL8 only has to look at each of the the paralleled cell voltages of the pack. By end of charge, the exact same thing is accomplished as what would happen if the packs were charged and balanced separately. There is no dis-advantage to parallel charging from a balancing standpoint. -seamana cu ce zic eu (si ceilalti) de mai mult de un an.

FMA nu da calcule dar sigur se pricep caci toata ziua numai asta fac si daca pui pe site asa ceva iti asumi o raspundere legala.

Din partea mea in toata dezbaterea asta zen e total descalificat - nu mai comentez chestiile pe care (eventual) pe care le mai scoate. Pe mine ma intereseaza renato cu a lui afirmatie:

"Ca idee de ce se poate intampla, daca diferenta dintre doua celule este de 0.1V, la conectarea in paralel intre ele va apare un curent de aproximativ 5A, timp de cateva secunde bune ! Va fi ca si cum pe cel mai slab l-ai incarca la... 30C !!!" - este vorba de lipo, o celula de 140-160 mah.

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 23 August 2011 - 09:36 PM

0

#62 Useril este offline   vld 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 244
  • Inregistrat: 20-January 08
  • Gender:Not Telling

Postat 23 August 2011 - 11:22 PM

Nu uitati urmatoarele lucruri:
-Dati sfaturile astea unui copil de 14 ani care inca nu e suficient de copt. Poate da foc la casa datorita sfaturilor voastre. Sigur, nu veti suporta voi consecintele, o sa va doara undeva daca o sa se intample. Iar parintii lui vor fi nenorociti.
-Un curent mare de incarcare reduce exponential durata de viata a unui acumulator, indiferent de chimia interna. Un curent de 10C sau 20C la incarcare nu poate face bine unui acumulator indiferent de cat dureaza (stie cineva daca echilibrarea are loc intr-o secunda, 10 secunde, 10 minute?)
-Nu poate garanta nimeni ca un copil sau chiar un adult ametit nu va incurca acc goi cu cei plini si-i va lega in paralel pentru ca asa a citit pe net. Mai rau, poate nu are Deans-uri la ei si-i pune in antiparalel. Cati nu au ars incarcatoarele ca au conectat acumulatorii invers.
-Dezechilibrul poate sa fie si intre celule si atunci tot curentul de echilibrare il va prelua mufa de egalizare care nu suporta nici un amper. Dupa ce se incinge conectorul, nici daca le incarci individual nu se vor mai echilibra corect datorita rezistentei de contact suplimentare ce va aparea.
-Cine vrea sa incarce acumulatori in paralel cand majoritatea are incarcatoare de 50W care nici macar la 2C nu poate incarca un acc de 2200mA?
Dar pana la urma fiecare face ce vrea.
Si pentru ca nu ma doare gura o sa spun si eu: INCARCATI DOMNE ACUMULATORII IN PARALEL, VA GARANTEZ EU CA NU SE INTAMPLA NIMIC.

Si altceva, Stiganas, de unde atata preocupare pentru Renato? Ii urmaresti postarile si pe rcgroups, ii monitorizezi intrarile pe rhc, contorizezi toate prostiile pe care le spune. De ce? La ce-ti foloseste sa-i dovedesti ca greseste? Renato e un om obisnuit, nu e vreun Einstein care sa detina adevarurile absolute, fireste ca si el, ca noi toti, vorbeste prostii de multe ori. O sa-l rog sa nu mai posteze in topicul asta. Tu esti moderator, nu e frumos sa te bagi in toate albiile de porci.
0

#63 Useril este offline   MLGore 

  • Dream Team Forever
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2332
  • Inregistrat: 08-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 August 2011 - 06:32 AM

Vezi postareastiganas, la 23 August 2011 - 09:29 PM, a spus:

MLGore - incepem sa ne apropiem de ceva. Eu nu sunt de meserie. Cateva observatii:

- unde intra in calculul tau faptul ca la o baterie in sarcina ii cobora voltajul (si la una pusa la incarcat ii creste). In experimentul meu cu incarcarea la 6A (adica chargerul a bagat direct 4.2V intr-un pak descarcat - nu a bagat mai mult de 2A - acolo nu aparea nici un ampermetru care sa deformeze citirea si nici nu aparea caderea de tensiune de pe celula mai incarcata.

- ai presupus celula descarcata la 2,7V - asta nu se prea intampla in practica - la fel de bine putem lua un caz extrem cu celula aflata la 0.2V - descarcata total accidental. O celula descarcata are in general 3,5-3,8V. ESC-ul taia la 3V in sarcina. Cand iese din sarcina celula sta pe la 3.5V

- am presupus a rezistenta interna constanta - nu cunosc chimia celulelor Lipo dar sigur rezistenta interna variaza serios cu gradul de incarcare.

- singura "perturbare" pe care am bagat-o in sistem a fost ampermetrul. Cablurile si mufele fac parte integranta din celula/pak.

- nu am facut masuratori pe celule de 2200 mah - nu am apermetru destul de mare si afirmatia lui renato era legata de celule mici.



Uite d-asta m-am ferit sa raspund. O luam punctual.
Caderea de tensiune in sarcina apare in ecuatie ca produsul intre curent si rezistenta interna . Teorema II a lui K. spune asa: Intr-o bucla de circuit, suma tensiunilor electromotoare este egala cu suma caderilor de tensiune.
Nu am presupus nici o celula descarcata la 2,7V ci la 3V(in gol). Stiu ca in realitate n-ai cum sa descarci pana la 3V dar am vrut sa presupun cei mai rau. Pt. alte valori, jucati-va voi si vedeti ce obtineti, formula e aceeasi.
Rezistenta interna ramane aceeasi indiferent de gradul de incarcare; in schimb creste cu numarul de cicluri incarcare -descarcare.
Modelism = 10% zbor + 90% lipici
Cand o zbura A.R.C.A.! © 2010 All rights reserved.
0

#64 Useril este offline   CiprianGL 

  • ex PILO
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 769
  • Inregistrat: 12-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Galati,zona ultimul leu(casa rosie)
  • Interests:Aeromodelism,IT,PC games

Postat 24 August 2011 - 07:55 AM

Vezi postarealiviu_vladut, la 23 August 2011 - 11:22 PM, a spus:

Nu uitati urmatoarele lucruri:
-Dati sfaturile astea unui copil de 14 ani care inca nu e suficient de copt. Poate da foc la casa datorita sfaturilor voastre. Sigur, nu veti suporta voi consecintele, o sa va doara undeva daca o sa se intample. Iar parintii lui vor fi nenorociti.
-Un curent mare de incarcare reduce exponential durata de viata a unui acumulator, indiferent de chimia interna. Un curent de 10C sau 20C la incarcare nu poate face bine unui acumulator indiferent de cat dureaza (stie cineva daca echilibrarea are loc intr-o secunda, 10 secunde, 10 minute?)
-Nu poate garanta nimeni ca un copil sau chiar un adult ametit nu va incurca acc goi cu cei plini si-i va lega in paralel pentru ca asa a citit pe net. Mai rau, poate nu are Deans-uri la ei si-i pune in antiparalel. Cati nu au ars incarcatoarele ca au conectat acumulatorii invers.
-Dezechilibrul poate sa fie si intre celule si atunci tot curentul de echilibrare il va prelua mufa de egalizare care nu suporta nici un amper. Dupa ce se incinge conectorul, nici daca le incarci individual nu se vor mai echilibra corect datorita rezistentei de contact suplimentare ce va aparea.
-Cine vrea sa incarce acumulatori in paralel cand majoritatea are incarcatoare de 50W care nici macar la 2C nu poate incarca un acc de 2200mA?
Dar pana la urma fiecare face ce vrea.
Si pentru ca nu ma doare gura o sa spun si eu: INCARCATI DOMNE ACUMULATORII IN PARALEL, VA GARANTEZ EU CA NU SE INTAMPLA NIMIC.

Si altceva, Stiganas, de unde atata preocupare pentru Renato? Ii urmaresti postarile si pe rcgroups, ii monitorizezi intrarile pe rhc, contorizezi toate prostiile pe care le spune. De ce? La ce-ti foloseste sa-i dovedesti ca greseste? Renato e un om obisnuit, nu e vreun Einstein care sa detina adevarurile absolute, fireste ca si el, ca noi toti, vorbeste prostii de multe ori. O sa-l rog sa nu mai posteze in topicul asta. Tu esti moderator, nu e frumos sa te bagi in toate albiile de porci.



Stai linistit ca sunt atent cand conectez bateriile,si ca sa ma asigur ca nu le fac bucati cand le conectez in paralel,incarc individual in program storage,toate nan0tech-urile apoi le pun la comun,stiind sigur ca mai mult de 0.01 V nu e intre celule :good:


Nu am de ce(si nici de gand)sa incerc sa conectez una goala cu una plina-ce stiu sigur e ca le distrug pe ambele,si asta imi e de ajuns. :)

Aceasta postare a fost editata de pilo: 24 August 2011 - 07:56 AM

Bafta,Cipi.
tot ce zic este doar o parere...
Modele:
1) Easy star
2)P-51D Mustang Art-tech
0

#65 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 24 August 2011 - 10:08 AM

lipo,

Si eu sunt atent. Si colegii mei sunt atenti.
Totusi, eu am vazut pe viu 2 pack-uri LiPo arzind. Unul IN MODEL, fara incarcare, fara nimic dupa zbor (descarcat). A facut fis, si a luat foc in sala, pe masa, cu totii inauntru, nici macar nu ne-am uitat urit la el, dapoi sa-l atinga cineva. Altui coleg i-au disparut instantaneu (s-au evaporat) mufele fi 6.
0

#66 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 August 2011 - 01:44 PM

Multam MLgore, asa e ai presupus 3v celula descarcata (nu am fost eu atent). Din ce zici tu rezulta ca singura variabila (necunoscuta) in toata povestea este rezistenta interna a celulelor (putem presupune linistiti ca restul rezistentelor sunt zero). O sa masor rezistenta interna a celulelor pe care am facut experimentul odata ce am acces la un charger bun.

Intre timp am mai gasit un calcul interesant pentru calcularea rezistentei interne (de pe vremea cand chargerele nu o determinau):

Internal resistance for LiPo cells can be approximated by 0.3 / capacity / max c-rate
http://www.rcgroups....465&postcount=6

Putem folosi formula pentru a determina capacitatea C a pakurilor din rezistenta interna (pe care acum o putem masura relativ usor) - dupa cum se stie producatorii (cel putin cei din China) pun din burta capacitatea de descarcare a pakurilor.

Unul din motivele pentru care incarc pakurile in paralel este pentru siguranta. Sa explic. Vin de la camp cu 8-16 pakuri descarcate. 6 celule de 230mah de la MCPx, 8 pakuri 3s 2200 de la 450 si 8 pakuri de 2200-2600 6s de la Trex 500- Trex 600.

Pentru ca nu vreau sa le fortez le incarc cu 1C - asta inseman ca fiecare pak are nevoie cam de 1 ora sa se incarce. Asta inseamna ca imi trebuie peste 20 ore de incarcare pe care trebuie sa o supraveghez.

Sa luam incarcarea in paralel. Incarc pakurile mici de mcpx in sub o ora la 1,5A. Incarc pakurile de 2200 in o ora juma caci le pun la 8A (si din ele am consumat 1500mah). Pakurile de 6s le incarc la 5A (ca numai atata pot) si se incarca in 2 ore si ceva. Avantaje:

- se incarca mult mai repede si le supraveghez in acest timp caci nu e greu, sunt sub biroul meu. Practic pot sa le am de pe o zi pe alta gata
- le incarc la curenti mici (de 0,5 - 0.8C) - pakurile nu sunt stresate la incarcare
- pakurile ies perfect egalizate din incarcator (le incarc cu fast charge care nu face egalizare) si etapa finala de incarcare la tensiune constanta (care consuma mult timp) e scurtata.
- ma simt mult mai in siguranta pentru ca nu cuplez de 20 ori pakuri la charger (o fac doar de 3 ori si sunt atent), cat timp se incarca sunt cu ochii pe ele - pot sa fiu pentru ca timpul de incarcare e rezonabil. Pe vremea cand incarcam pakurile unul cate unul uitam de ele, le mai bagam aiurea in charger, si era un mare chin sa le incarc pe toate - asta era de fapt cel mai mare impediment in zborul electric - imposibil sa incarc 20 pakuri de pe o zi pe alta.

Intotdeauna m-am intrebat daca exista riscul ca un pak care sta cuninte in repaos fara sa ii faci nimic (incarcat/descarcat sau in storage) sa ia foc in mod spontan. Am cautat pe net dar nu am gasit inca nici o astfel de situatie. Nu vorbesc de pakuri care tocmai ce au fost chinuite in model sau sunt in charger.

Cine are planoare si avioane termice nu isi bate capul cu incarcarea in paralel. Cei care zboara heli incarca toti, de mult timp, pakurile in paralel. Nu mai e o tema de discutie cum nu mai e o tema 35Mhz vs 2,4Ghz.

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 24 August 2011 - 01:47 PM

0

#67 Useril este offline   Zen 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1185
  • Inregistrat: 14-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 24 August 2011 - 02:03 PM

Vezi postareastiganas, la 23 August 2011 - 09:29 PM, a spus:

Nu este vorba de rezistente ci de sigurante.


Cu ce contrazice ce am spus eu? Ca sunt rezistoare simple sau variabile(sigurante) este mai putin important, sunt REZISTENTE... dar daca sunt descalificat nah, ce mai conteaza :yahoo:
It's difficult to make things simple!
0

#68 Useril este offline   CiprianGL 

  • ex PILO
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 769
  • Inregistrat: 12-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Galati,zona ultimul leu(casa rosie)
  • Interests:Aeromodelism,IT,PC games

Postat 24 August 2011 - 02:13 PM

Oricum topicul a ajuns un pamflet...asa ca va fac un mic rezumat:
Stiganas+io+MLGoreVS Einstein de Craiova+Zen+vlad1

Arbitrii torelu,RD..etc...

Ficare arunca ce are.Pana la urma eu tot o sa incarc in paralel pana mi-o zbura bateriile pe geam. :yahoo:

Aceasta postare a fost editata de pilo: 24 August 2011 - 02:14 PM

Bafta,Cipi.
tot ce zic este doar o parere...
Modele:
1) Easy star
2)P-51D Mustang Art-tech
0

#69 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 24 August 2011 - 02:37 PM

Vezi postareapilo, la 24 August 2011 - 02:13 PM, a spus:

Oricum topicul a ajuns un pamflet...asa ca va fac un mic rezumat:
Stiganas+io+MLGoreVS Einstein de Craiova+Zen+vlad1

Arbitrii torelu,RD..etc...

Ficare arunca ce are.Pana la urma eu tot o sa incarc in paralel pana mi-o zbura bateriile pe geam. :yahoo:



Fara suparare ... intreb si eu ( in calitate de .. "arbitru" ) ... cate pack-uri detii de e nevoie sa le incarci musai in paralel ?
Intreb pentru ca vazand modelele din semnatura ta nu imi imaginez cat timp ti-ar lua ca sa le incarci ... nu pare a avea nevoie nici de pack-uri 6S - 10S sau 12S care sa dureze prea mult sau de capacitati prea mari 3000 mAh - 5000 mAh .

P.S.

Pentru ca s-au ieftinit suficient de mult, eu unul am 4 chargere .. imi place sa butonez mai mult si chiar sa pot face operatii diferite in acelasi timp - Charge- Discharge - Storage - Frecat Menta !

Sunt si chargere speciale mult mai scumpe si mai destepte care isi merita toti banii mai ales cand ai pack-uri de competitie si mult prea scumpe ca sa iti bati joc de ele .

Aceasta postare a fost editata de REAL DESIGN: 24 August 2011 - 02:39 PM

Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#70 Useril este offline   CiprianGL 

  • ex PILO
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 769
  • Inregistrat: 12-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Galati,zona ultimul leu(casa rosie)
  • Interests:Aeromodelism,IT,PC games

Postat 24 August 2011 - 02:49 PM

Incarc bateriile de la solo pro v2,daca nu ar fi in paralel mi-ar lua 6 ore lungi si plicitisitoare.Inca nu am cablu de incarcat in paralel pt packurile 3s.

Aceasta postare a fost editata de pilo: 24 August 2011 - 02:53 PM

Bafta,Cipi.
tot ce zic este doar o parere...
Modele:
1) Easy star
2)P-51D Mustang Art-tech
0

#71 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 24 August 2011 - 06:32 PM

Vezi postareapilo, la 24 August 2011 - 02:13 PM, a spus:

...Einstein de Craiova...

Ar trebui putina decenta. Este o mare diferenta de varsta, cunostinte si experienta. Toti suntem colegi, deci, politetea si respectul reciproc trebuie sa primeze.
Multa, multa bafta.

Aceasta postare a fost editata de dan_mitea: 24 August 2011 - 06:34 PM

0

#72 Useril este offline   rad_gaby 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 19-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Botosani

Postat 24 August 2011 - 06:41 PM

Vezi postareapilo, la 24 August 2011 - 02:13 PM, a spus:

Oricum topicul a ajuns un pamflet...asa ca va fac un mic rezumat:
Stiganas+io+MLGoreVS Einstein de Craiova+Zen+vlad1

Arbitrii torelu,RD..etc...

Ficare arunca ce are.Pana la urma eu tot o sa incarc in paralel pana mi-o zbura bateriile pe geam. :)


Mai Ciprian, topicul nu este in nici un caz un "pamflet", este cel mult o colectie de pareri pro si contra incarcarii in paralel in care cei mai pe langa sunteti tu (care habar n-ai, ai intrebat) si zen (care are o parere teoretica despre orice).

Un minim de politete si de bun simt (nativ sau dobandit) ar trebui sa te impiedice sa folosesti expresii gen "Einstein de Craiova" referindu-te la un user pe care nu-l cunosti.


P.S. Acum am vazut ca, in timp ce buchiseam, a postat si Dan_Mitea o chestie asemanatoare...

Aceasta postare a fost editata de rad_gaby: 24 August 2011 - 06:44 PM

0

#73 Useril este offline   MLGore 

  • Dream Team Forever
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2332
  • Inregistrat: 08-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 August 2011 - 07:49 PM

Acum, ca tot e subiectul cald, sa vedem si cat conteaza cablurile de incarcare in ecuatie.
Pt. inceput voi da rezistentele cablurilor pt sectiunile uzuale, considerand cabluri de 1m lungime:
0.25mmp- 0.068 Ohm/m 0.5mmp- 0.034 Ohm/m 0.75mm2- 0.227 Ohm/m 1mmp- 0.017/m 1.5mmp- 0.0113Ohm/m 2.5mmp- 0.0068Ohm/m 4mmp- 0.00425Ohm/m si 6mmp 0.00283Ohm/m.

Presupunand ca punerea in paralel a celor doua pack-uri de 150 mAh se realizeaza cu 4 fire de 0.25mmp lungi de 15cm fiecare (cate un cablu pt. fiecare borna a pack-ului) avem in circuit o rezistenta de 0.068Ohm/m*0.6m= 40.8mOhm . Acum, presupunand o diferenta de tensiune mai umana intre cele doua pack-uri , sa zicem un 0.2 volti, si mergand pe aceleasi ri de 100 mOhm, avem: I= 0.2V/0.2408=0.83 A, adica un curent initial de 5.5C, o valoare decenta, suportata de pack.
Modelism = 10% zbor + 90% lipici
Cand o zbura A.R.C.A.! © 2010 All rights reserved.
0

#74 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 24 August 2011 - 08:04 PM

Merg la camp si ce injuraturi aud ..... deja pentru unele scot carnetelul sa le consemnez - unicat , custom !

Acu' vad ca lumea se crede la Opera din Viena sau la Balul De Cristal ... usurel ca dam p'afara de politeturi !
Apucativa oameni buni de pian , violoncel, flaut ceva ..... e rafinament curat !

P.S.

E si tinuta obligatorie ca sa stiu ?!

P.S. la P.S.

Cu Einstein de Craiova NU ..... sunt de acord .... dar cu Benjamin Franklin de Caiovita Noua ... DA .... ca la primul e multa abstract si teorie da cu Zmeul legat cu Sarma prin Craiova e plauzibil si la indemana omului !


Ba da ce greu se incarca o pastila d'aia de pack pt Solo ??! - schimba tata halicopteu'

Aceasta postare a fost editata de REAL DESIGN: 24 August 2011 - 08:07 PM

Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#75 Useril este offline   CiprianGL 

  • ex PILO
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 769
  • Inregistrat: 12-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Galati,zona ultimul leu(casa rosie)
  • Interests:Aeromodelism,IT,PC games

Postat 24 August 2011 - 08:07 PM

MLGore ne-a lamurit cu calcule.Atata timp cat tensiunea dintre 2 acumulatori nu e mai mare de 0.2 V se pot conecta,fara a ramane cu sechele,bateriile pt incarcarea in paralel.

Stop joc,ca am pus paie pe foc. :) :blink:


PS:renatoa,imi cer scuze daca te simti ofensat de ''apelativul''gasit de mine.
Bafta,Cipi.
tot ce zic este doar o parere...
Modele:
1) Easy star
2)P-51D Mustang Art-tech
0

#76 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 24 August 2011 - 08:11 PM

Vezi postareapilo, la 24 August 2011 - 08:07 PM, a spus:


..............................................................................
PS:renatoa,imi cer scuze daca te simti ofensat de ''apelativul''gasit de mine.



Ai grija ca ai incalcat drepturile de Autor - ia vezi putintel mai sus :

" Daca prindeai in cadru toata lungime cablurilor si priza bineinteles ... te credeam .... asa ii dau ... dreptate lui ... Einstein "
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#77 Useril este offline   rad_gaby 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 19-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Botosani

Postat 24 August 2011 - 08:11 PM

Vezi postareaREAL DESIGN, la 24 August 2011 - 08:04 PM, a spus:

Merg la camp si ce injuraturi aud ..... deja pentru unele scot carnetelul sa le consemnez - unicat , custom !

Acu' vad ca lumea se crede la Opera din Viena sau la Balul De Cristal ... usurel ca dam p'afara de politeturi !

P.S.

E si tinuta obligatorie ca sa stiu ?!

P.S. la P.S.

Cu Einstein de Craiova NU ..... sunt de acord .... dar cu Benjamin Franklin de Caiovita Noua ... DA .... ca la primul e multa abstract si teorie da cu Zmeul legat cu Sarma prin Craiova e plauzibil si la indemana omului !


Ba da ce greu se incarca o pastila d'aia de pack pt Solo ??! - schimba tata halicopteu'




Probabil ca te consideri foarte spiritual, Tociu si Palade all-in-one.

Uneori misto-ul este excesiv si nu mai are nici un haz.
0

#78 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 August 2011 - 08:25 PM

Amicul meu cu FMA CellPro nu e acum in Bucuresti. Saptamana viitoare ma intalnesc cu el si cu o mana de pakuri sa masuram rezistenta interna. O sa pun rezultatele aici - din asta o sa putem deduce si niste C-uri reale pentru pakuri.

Eu am avut un iCharger dar a venit defect, l-am trimis inapoi si altul nu am luat, asa ca lumea minunata a masuratorilor rezistentei interne la pakuri nu mie acesibila. Aparent am fost singurul pamantean cu un iCharger defect.

M-am uitat putin pe net (superficial) dar nu am gasit nimic. Eram curios daca rezistenta interna a pakurilor este aceeasi si la descarcare si la incarcare. Din punctul nostru de vedere conteza numai rezistenta interna la descarcate dar pentru discutia prezenta e importanta si rezistenta interna la incarcare.
Incarcarea lipo este endoterma -adica pakurile se racesc in timpul incarcarii. Am gasit ceva informatii despre faptul ca rezistenta interna variaza destul de mult cu gradul de incarcare a pakului dar nu am gasit cifre concrete.

Ma asteptam ca la o tehnologie atat de raspandita sa fie mai multa informatie publica disponobila, mai mult decat ce discuta forumistii pe rcgroups sau rhc.

Real Design - Gigi are licenta permanent deschisa la mistouri - la fel si rad_gaby; noi celilati nu am dovedit inca ca meritam asa ceva.

Vezi postareaMLGore, la 24 August 2011 - 07:49 PM, a spus:

Acum, ca tot e subiectul cald, sa vedem si cat conteaza cablurile de incarcare in ecuatie.
Pt. inceput voi da rezistentele cablurilor pt sectiunile uzuale, considerand cabluri de 1m lungime:
0.25mmp- 0.068 Ohm/m 0.5mmp- 0.034 Ohm/m 0.75mm2- 0.227 Ohm/m 1mmp- 0.017/m 1.5mmp- 0.0113Ohm/m 2.5mmp- 0.0068Ohm/m 4mmp- 0.00425Ohm/m si 6mmp 0.00283Ohm/m.

Presupunand ca punerea in paralel a celor doua pack-uri de 150 mAh se realizeaza cu 4 fire de 0.25mmp lungi de 15cm fiecare (cate un cablu pt. fiecare borna a pack-ului) avem in circuit o rezistenta de 0.068Ohm/m*0.6m= 40.8mOhm . Acum, presupunand o diferenta de tensiune mai umana intre cele doua pack-uri , sa zicem un 0.2 volti, si mergand pe aceleasi ri de 100 mOhm, avem: I= 0.2V/0.2408=0.83 A, adica un curent initial de 5.5C, o valoare decenta, suportata de pack.

0

#79 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 24 August 2011 - 08:36 PM

Vezi postarearad_gaby, la 24 August 2011 - 08:11 PM, a spus:

Probabil ca te consideri foarte spiritual, Tociu si Palade all-in-one.

Uneori misto-ul este excesiv si nu mai are nici un haz.



Nu ! Chestia cu injuraturile e foarte reala !

Prefer decat pozitia de Diriginte Constipat Sufleteste sa fiu unu in trei Tociu-Palade-Jean Paler .

P.S.

Uite un "plan " de avion poate se apuca careva de construit si isi gaseste linistea sufletesca :

http://neatza.a1.ro/...ioane_1814.html
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#80 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 25 August 2011 - 12:38 AM

RD, ai coborat atat de jos, incat, nu mai meriti sa ti se raspunda.
0

#81 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 25 August 2011 - 07:40 AM

Vezi postareadan_mitea, la 25 August 2011 - 12:38 AM, a spus:

RD, ai coborat atat de jos, incat, nu mai meriti sa ti se raspunda.


E mai safe sa cazi mai de jos putin , adica de acolo unde "m-am coborat" eu, decat de acolo de sus unde "v-ati cocotat" dumneavoastra - elitele !

P.S.

Eu imi pun singur vinul in pahar la masa si il prefer pe cel de tara .... nu am in dreapta un Somelier - sorry !

P.S.la P.S.

Oi fi batut eu campii dar nici dumneavoastra nu ne ati lamurit cum e cu incarcatul in paralel ... doar lectii de conduita si morala .... dom'n diriginte - as propune sa fiti numit moderator ca asa sigur vom dispare noi astia fara bun simt !! - dar -
o sa ma gasiti la rubrica PUBLICITATE PERSONALA .... o sa prestez servicii de croitorie facand la comanda Smokinguri cu Brau si Papion pentru membrii care vor ramane activi - deh .. noblesse oblige !

P.S. la P.S. la P.S.

... in scoala primara elevii buni desfasurau actiuni de reintegrare a elevilor problema .... una din actiuni era de ai responsabiliza - sef de tabla, sef de rand, sef cu creta si buretele etc .... dumneavoastra vad ca sunteti mai intolerant putin .

O fi bine ??!


Semnat ...... cu destu' ( amprenta - mai explicit ):

Gigi Stoica
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#82 Useril este offline   CiprianGL 

  • ex PILO
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 769
  • Inregistrat: 12-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Galati,zona ultimul leu(casa rosie)
  • Interests:Aeromodelism,IT,PC games

Postat 25 August 2011 - 08:08 AM

Cred ca RD merita o scurta vacanta de postat dupa atata off.Pana se mai linistesc apele,TC.
Bafta,Cipi.
tot ce zic este doar o parere...
Modele:
1) Easy star
2)P-51D Mustang Art-tech
0

#83 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 25 August 2011 - 11:44 AM

Avem nevoie de moderare (nu de cenzura, care de altfel este interzisa prin lege).

Avem colegi, cu nick-name-uri edificatoare, cu pretentii de oameni seriosi, care scriu si ei ce pot si cum pot. Asta e o problema pentru ca li se da importanta si raspunde la aberatii (nivelul si stilul nu e de comentat).
Avem altii colegi care o tin p'alor. N'asculta nici de argument, nici de exemplu, nici de experienta, nimic. Nu citesc ce s-a scris, cauta in continuare dupa principiul 'daca e scris in engleza e musai adevarat.
S-a mai afirmat ca toti elicopteristii incarca in paralel. Ei asi, noi NU.

Uite cum ramase lipo-ul cu problema de la jucarie nerezolvata.
0

#84 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 August 2011 - 06:01 PM

OK, am facut rost imprumut de un FMA Celpro 10s - charger de top. Asta e un charger straniu (pentru mine) - abia dupa ce am terminat m-am prins cum se poate incarca o celula.

Le-am incarcat cuplate pe cele 2 celule de 135 mah, sa formeze un 2s. Chargerul a masurat rezistenta interna: 237 si 208 mΩ.

La o diferenta de tensiune de 0.1V vom avea un curent de 0,1/0.445 = 0.23A. Asta inseamna 1.5C (in parametrii celulei). Pana la cei 6A calculati de renato e drum lung.

Nu sunt de acord nici cu calculele lui MLGore. Mai precis, calculele sunt bune, nu sunt de acord cu premisele.

Tensiunea pe un lipo nu e liniara cu incarcarea/descarcarea. Mai clar un lipo dupa 3,8V cade foarte repede si viceversa o celula de la 3V pusa in incarcator ajunge aproape imediat la 3,8V. O celula incarcata ajunge imediat (in sarcina sau chiar in repaos) la 4,1V. Asta inseamna ca difernta de tensiune reala intre o celula incarcata si una descarcata e de 0.3V -0,4V. Intre 3.8 - 4,1V graficul e liniar. Cei care folosesc lipo in statie stiu ca sub 11V mai au foarte putin curent in baterie, la nivel de minute.

Atasez un grafic de descarcare tipic luat de pe net, sunt sute. Din pacate nu cunosc destul despre celule lipo ca sa pot argumenta chestiile astea.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_3399.jpg
  • Imagine atasata: 放.jpeg

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 29 August 2011 - 08:09 PM

0

#85 Useril este offline   torelu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 145
  • Inregistrat: 19-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 30 August 2011 - 10:06 AM

Pfff, eu am fost plecat in vacanta putin si topicul asta a luat foc mai ceva ca bateriile lui Pilo.
Asa cum am spus si eu la inceput, efectele s-au exagerat. Probleme cu bateriile lipo mai apar si daca respecti cu sfintenie regulile.

Oricum, bateriile alea mici care au declansat tot scandalul nu scot din ele 5A nici dca le pui in scurt cu surubelnita. Daca le mai pui si o rezistenta cat de mica si daca mai iei la socoteala faptul ca le pui la incarcat descarcate, adica atunci cand deja diferentele intre ele sunt destul de mici, cred ca efectul este neglijabil.
Mai cinstit pentru bateriile alea e sa faci niste cabluri si sa le incarci in serie, balansat. Eu am un cablu si incarc 2 baterii 3S ca una 6S si e perfect. Bine, la baterii cu mai multe celule nu prea mai poti...

PS: Stig, ai chargerul de la aerofan?
0

#86 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 30 August 2011 - 09:56 PM

Ase e, am luat imprumut chargerul FMA CellPro 10S de la aerofan. Fac un studiu interesant despre rezistenta interna a diverselor bateri.

Revenind la astea mici si eu am crezut ca nu scot 6A nici in scurt. Asa ca am pus direct pe una ampermetrul de 10A. La bateriile AA o fac frecvent si obtin 1.5-3A.

Ei bine la chestiile astea mici de 135mah am vazut pentru o fractiune de secunda 19A (pe un ampermetru de 10A) si am desfacut rapid contactul. Sunt mai potente/periculoase decat par.
0

#87 Useril este offline   torelu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 145
  • Inregistrat: 19-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 30 August 2011 - 10:09 PM

Asta inseamna 140C. Ampermetrul tau a luat-o razna (pentru o fractiune de secunda :rofl: ).
0

#88 Useril este offline   CiprianGL 

  • ex PILO
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 769
  • Inregistrat: 12-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Galati,zona ultimul leu(casa rosie)
  • Interests:Aeromodelism,IT,PC games

Postat 30 August 2011 - 10:30 PM

Dar totusi de ce se intampla asta?Daca pun ampermetrul pe un 3s lipo imi scoate scantei!Chiar daca e la 20 A?

Ps:torelu,nu uita de pachet
Bafta,Cipi.
tot ce zic este doar o parere...
Modele:
1) Easy star
2)P-51D Mustang Art-tech
0

#89 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 30 August 2011 - 11:23 PM

Posibil, nu am repetat experimentul. Pakul nu se simte bine dupa un astfel de tratament. Judecand dupa rezistenta interna nu e imposibil, sigur da peste 10A in scurt.

Vezi postareatorelu, la 30 August 2011 - 10:09 PM, a spus:

Asta inseamna 140C. Ampermetrul tau a luat-o razna (pentru o fractiune de secunda :rofl: ).

0

#90 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 31 August 2011 - 03:05 AM

Vezi postareatorelu, la 30 August 2011 - 10:09 PM, a spus:

Asta inseamna 140C. Ampermetrul tau a luat-o razna (pentru o fractiune de secunda :rofl: ).


Este foarte posibil, zic eu. Cei...sa zicem 20C...de pe eticheta ne spun cat curent poate debita bateria fara sa se strice. In scurt va debita curentul dat de legea lui Ohm, unde rezistenta este rezistenta interna + rezistenta firelor + cea a ampermetrului. Da acel curent dar se va degrada. Nu-i nici o contradictie.
Multa, multa bafta.
0

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro