Modelism - RHC Forum: Cum sa incarc 5 baterii deodata - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Cum sa incarc 5 baterii deodata

#31 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 18 August 2011 - 10:18 PM

Vezi postarearad_gaby, la 18 August 2011 - 08:43 PM, a spus:

@RD :

Parca tu ti-ai dat duhul, (pardon, cantecul de lebada) ne-ai promis ca ne lasi si-ti vom putea aprecia intelepciunea numai pe forumurile de airsoft...


M-am gandit ca ti-o fi dor de mine ... nebunuleeee ce esti si prea v-ati prafuit rau ... am zis sa va mai scutur putin !

P.S.

Prafuit neprafuit nu stiu - dar lipsit de vigilenta DA - sa stii ca de acum o sa iti dau p.m. ca sa te atentionez cand mai postez caci am mai postat
pana acum dar vad ca nu ai reactionat .
Iar Duhul si l-a dat bunica la Ploiesti ... sa traiesti !
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#32 Useril este offline   Zen 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1185
  • Inregistrat: 14-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 19 August 2011 - 04:59 PM

Vezi postareaMLGore, la 18 August 2011 - 07:18 PM, a spus:

E OK incarcarea in paralel. Curentul de egalizare intre celule nu va ajunge niciodata la 5 Amperi decat daca rezistentele interne ale celor doua pack-uri au valori absurde. Pt. rezolvarea misterului apelati cu incredere la teorema a doua a lui nenea Kirchhoff.


Si care-i diferenta dintre legea lui Kirchhoff si legea lui Ohm ca la circuitul asta e aceeasi chestie... :D

Nu a calculat destul Renato, 3mΩ rezistenta interna, ce nu e clar ?!

Aceasta postare a fost editata de Zen: 19 August 2011 - 05:00 PM

It's difficult to make things simple!
0

#33 Useril este offline   CiprianGL 

  • ex PILO
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 769
  • Inregistrat: 12-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Galati,zona ultimul leu(casa rosie)
  • Interests:Aeromodelism,IT,PC games

Postat 19 August 2011 - 08:20 PM

Hai sa lasam treaba asta,acum am alta problema.

Pica bateriile una dupa alta.Prima a fost turnigy-ul de 138 mah,incarcat o singura data in paralel cu nanotecurile,acum cand in pun in sarcina in 10-20 secunde turatia scade sub limita minima(pe scurt nu da destul curent),indiferent cat de incarcata e.

Apoi un nanotech de 160 face cam la fel.Se termina foarte rapid,sub un minut tine,dar de 10 ori mai mult ca turnigi-ul simplu.

Apoi bateria originala,asta e cam normal..de la 6 minute timpul normal de zbor a scazut la 2 minute.Statia incarca cu mai mult de 2 c,asta e sigur.


Cel mai mult mi-e ciuda de nanotech,celelalte doua pot sa si bubuie,nu prea ma doare.Stiti undeva unde sa gasesc baterii de genu?
Bafta,Cipi.
tot ce zic este doar o parere...
Modele:
1) Easy star
2)P-51D Mustang Art-tech
0

#34 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 August 2011 - 08:59 PM

Fara suparare dar nu am vazut nicaieri cei 3mΩ de care vorbesti - eu nu am inteles ce ai vrut sa spui in acest post.

Subiectul e simplu. Renato a facut un calcul stiintific, e in domeniu, si a venit cu un curent de 5A la o diferenta de 0.1V intre celule pentru o baterie de 140-160mah (cand acestea sunt legate in paralel)

Pana acum eu am fost singurul care a facut niste masuratori (bune sau rele) care contrazic total afirmatiile lui renato. Daca cineva vine cu niste calcule si eventual cu alte masuratori ar fi excelent. Altfel agitam aerul degeaba. De pilda eu nu am incarcator care masoare rezistenta interna, altii au. Poate vine cineva cu niste cifre de rezistenta interna pentru diferite pakuri de diferite capacitati.

Subiectul a tot fost frecat in stilul "telegrafic", in care s-au facut diverse afirmatii fara prea multe explicatii.

Subiectul merita lamurit pana la urma caci tine de siguranta. E sigura sau nu incarcarea in paralel ?

Cum trebuie facuta ? Care sunt tolerantele, care sunt riscurile ?

In secundar daca rezulta ca renato a batut campii cu atat mai bine. Daca eu am batut campii o sa imi cer scuze public.


Vezi postareaZen, la 19 August 2011 - 04:59 PM, a spus:

Si care-i diferenta dintre legea lui Kirchhoff si legea lui Ohm ca la circuitul asta e aceeasi chestie... :)

Nu a calculat destul Renato, 3mΩ rezistenta interna, ce nu e clar ?!

0

#35 Useril este offline   Zen 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1185
  • Inregistrat: 14-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 19 August 2011 - 10:09 PM

Vezi postareastiganas, la 19 August 2011 - 08:59 PM, a spus:

Fara suparare dar nu am vazut nicaieri cei 3mΩ de care vorbesti

Ba i-ai vazut, exact in postul citat :pardon:

Asta e rezistenta interna a unei celule tipice LiPo. Daca e mai obosita poate avea pana la 20mΩ.
Pack cu x celule va avea x*3mΩ rezistenta interna.

5A la 0.1V inseamna 20mΩ.

In caz ca tot nu e clar, mentionez si legea lui Ohm: I=U/r ce alte calcule ar mai trebui facute?


Singurul mod in care se pot incarca in paralel pack-uri diferite este sa existe cate un rezistor limitator de curent intre celule.
Nu am stat sa fac calculele, le-a facut altcineva intr-un post semnalat de renatoa: http://www.rcgroups....688&postcount=3
It's difficult to make things simple!
0

#36 Useril este offline   MLGore 

  • Dream Team Forever
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2332
  • Inregistrat: 08-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 August 2011 - 07:51 AM

Vezi postareaZen, la 19 August 2011 - 10:09 PM, a spus:

Ba i-ai vazut, exact in postul citat :pardon:

Asta e rezistenta interna a unei celule tipice LiPo. Daca e mai obosita poate avea pana la 20mΩ.
Pack cu x celule va avea x*3mΩ rezistenta interna.

5A la 0.1V inseamna 20mΩ.

In caz ca tot nu e clar, mentionez si legea lui Ohm: I=U/r ce alte calcule ar mai trebui facute?


Singurul mod in care se pot incarca in paralel pack-uri diferite este sa existe cate un rezistor limitator de curent intre celule.
Nu am stat sa fac calculele, le-a facut altcineva intr-un post semnalat de renatoa: http://www.rcgroups....688&postcount=3



Ete pix! Sa o crezi matale ca un pack de 5000 mAh are aceeasi rezistenta interna cu unul de 100 mAh. Poti face o analogie astfel: daca un pack de 5000 mAh e compus din 50 pack-uri de 100mAh legate in paralel atunci rezistenta lui interna e de 50x mai mica decat a pack-ului de 100mAh.
Modelism = 10% zbor + 90% lipici
Cand o zbura A.R.C.A.! © 2010 All rights reserved.
0

#37 Useril este offline   Zen 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1185
  • Inregistrat: 14-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 20 August 2011 - 09:16 AM

Vezi postareaMLGore, la 20 August 2011 - 07:51 AM, a spus:

daca un pack de 5000 mAh e compus din 50 pack-uri de 100mAh legate in paralel atunci rezistenta lui interna e de 50x mai mica decat a pack-ului de 100mAh.

Dar cel de 100mAh va fi si de 50x mai afectat de un curent aplicat si celui de 5000. Se simplifica in calcule si scurtcircuitul le va afecta in mod similar.
It's difficult to make things simple!
0

#38 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 August 2011 - 10:43 AM

Zen, am o singura intrebare pentru tine:

Afirmatiile lui renato sunt corecte sau nu ? Mai citez odata ca sa fie clar despre ce vorbesc:

"Ca idee de ce se poate intampla, daca diferenta dintre doua celule este de 0.1V, la conectarea in paralel intre ele va apare un curent de aproximativ 5A, timp de cateva secunde bune ! Va fi ca si cum pe cel mai slab l-ai incarca la... 30C !!!" - este vorba de lipo, o celula de 140-160 mah.

Multam, Stefan



Vezi postareaZen, la 20 August 2011 - 09:16 AM, a spus:

Dar cel de 100mAh va fi si de 50x mai afectat de un curent aplicat si celui de 5000. Se simplifica in calcule si scurtcircuitul le va afecta in mod similar.

0

#39 Useril este offline   Zen 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1185
  • Inregistrat: 14-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 20 August 2011 - 11:00 AM

Vezi postareastiganas, la 20 August 2011 - 10:43 AM, a spus:

Afirmatiile lui renato sunt corecte sau nu ?



DA
It's difficult to make things simple!
0

#40 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 August 2011 - 11:09 AM

OK, am acum doi carora le voi cere scuze in caz ca am batut campii. Se mai inscrie careva ?
0

#41 Useril este offline   CiprianGL 

  • ex PILO
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 769
  • Inregistrat: 12-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Galati,zona ultimul leu(casa rosie)
  • Interests:Aeromodelism,IT,PC games

Postat 20 August 2011 - 11:10 AM

Daca va mai certati mult facem TC,asa ca va rog sa reveniti la un ton mai calm.

Pe scurt:la 1,5$ cat e o baterie cat degetu nu se merita sa stau sa egalizez...pana la milivolt.Ma tine 50 cicluri,foarte bine.

La 5 lei cine se zgarceste?Le bag mereu 1c in paralel,incarcata descarcata cum o fi.


Nu ma luati cu nustiuce formule si reguli ale lu peste prajit.

Poate pt baterii mai scumpe se merita,da ale mele cu siguranta nu.

Aceasta postare a fost editata de pilo: 20 August 2011 - 11:11 AM

Bafta,Cipi.
tot ce zic este doar o parere...
Modele:
1) Easy star
2)P-51D Mustang Art-tech
0

#42 Useril este offline   Zen 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1185
  • Inregistrat: 14-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 20 August 2011 - 11:46 AM

Nu intelegi ca exista risc de incendiu, nu numai stricarea prematura a bateriei (50 cicluri cred ca sunt prea optimistice).
5 lei pentru 100 si ceva de mAh ti se pare putin? Daca vrei sa arunci banii pe fereastra n-ai decat... Chiar tu ai spus ca iti pica bateriile una dupa alta - uite de ce.
It's difficult to make things simple!
0

#43 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 20 August 2011 - 01:28 PM

Daca nici pana acum nu s-a inteles uite aici o explicatie mai mult decat stiintifica - mai mult de atat nu am ce sa va mai spun :

Deci : 3mΩ - inteles ??!!



Aceasta postare a fost editata de REAL DESIGN: 20 August 2011 - 01:31 PM

Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#44 Useril este offline   CiprianGL 

  • ex PILO
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 769
  • Inregistrat: 12-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Galati,zona ultimul leu(casa rosie)
  • Interests:Aeromodelism,IT,PC games

Postat 20 August 2011 - 01:29 PM

Am reincarcat nanotech-ul problema separat,problema a disparut 90%,tine doar cu 1 minut mai putin.Cea de 138mah ma gandesc sa o pun in paralel cu cea originala,din 2 varza trebuie sa iasa ceva mai bun.

@RD chiar nu inteleg ce legatura au mucosii aia cu bateriile noastre si incarcatul in paralel.. :nea: :nea:

Aceasta postare a fost editata de pilo: 20 August 2011 - 01:31 PM

Bafta,Cipi.
tot ce zic este doar o parere...
Modele:
1) Easy star
2)P-51D Mustang Art-tech
0

#45 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 20 August 2011 - 01:34 PM

Vezi postareapilo, la 20 August 2011 - 01:29 PM, a spus:

Am reincarcat nanotech-ul problema separat,problema a disparut 90%,tine doar cu 1 minut mai putin.Cea de 138mah ma gandesc sa o pun in paralel cu cea originala,din 2 varza trebuie sa iasa ceva mai bun.

@RD chiar nu inteleg ce legatura au mucosii aia cu bateriile noastre si incarcatul in paralel.. :nea: :nea:


Ma gandeam ca ce ai inteles de la Renato ai inteles si de la cei doi micuti - banuiesc ca si tu ai trecut prin etapa mucosilor si de aia am folosit termenul de micuti !
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#46 Useril este offline   Dot 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 244
  • Inregistrat: 14-January 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 August 2011 - 10:48 PM

Pana la urma, a masurat cineva care este rezistenta interna a unei celule de 160 mAh de exemplu?
Daca da, sa ne zica ce si cum.

Aceasta postare a fost editata de Dot: 20 August 2011 - 10:49 PM

0

#47 Useril este offline   Dot 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 244
  • Inregistrat: 14-January 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 August 2011 - 11:10 PM

Vezi postareaDot, la 20 August 2011 - 10:48 PM, a spus:

Pana la urma, a masurat cineva care este rezistenta interna a unei celule de 160 mAh de exemplu?
Daca da, sa ne zica ce si cum.


Revin: un simplu search cu nea' gogu' ne arata o valoare tipica in gama 200-250mOhm pentru o celula noua - in nici un caz 3 sau 5 mOhm...

"I measured the internal resistance of both cells. Under a 1ohm load, using Paul Daniel’s IR meter, the 138’s typically have an IR of 220-230mOhm when new. This one was better at 205mOhm. The 160mAh was 157mOhm. These figures are much higher than you get in bigger batteries where single digits are common. I’ll be interested to see how the G3’s shape up as high discharges need low IR".
0

#48 Useril este offline   Zen 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1185
  • Inregistrat: 14-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 21 August 2011 - 11:12 AM

Poftim alt search cu gogu:

a) Packs that are as good as new: between 0 and 5 milliOhm/cell
B) Packs that have been used dozens of times, but still feeling fairly good: between 5 and 10 milliOhm/cell
c) Packs that have been used even more, and start to feel weak: between 10 and 20 milliOhm/cell
d) Packs that almost won't hold your heli in the air anymore: over 20-25 milliOhm/cell

http://www.helifreak...ad.php?t=233111


O celula de capacitate mica normal ca are o rezistenta mai mare, dar cum am spus va fi mult mai afectata daca curentul ar fi acelasi.
It's difficult to make things simple!
0

#49 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 21 August 2011 - 11:28 AM

O metoda practica de masurat rezistenta interna:

- se pune o rezistenta (consum) si se masoara SIMULTAN (cu doua aparate) tensiunea si curentul
- se pune un alt consum (rezistenta ceva mai mica) si se masoara din nou SIMULTAN curentul si tensiunea

Rezistenta interna = variatia tensiunii/variatia curentului

De ex:
355 mA = 4.011 V
558 mA = 3.895 V

Ri= (4.011-3.895)/(0.558-0.355)=0.116/0.203= 0.571 ohmi

Mie mi-a fost suficienta metoada pentru a masura rezistenta interna actuala pentru orice tip de celula. Am imperechiat de-a lungul anilor pack-uri cu aceasta metoda, care au functionat ireprosabil. (fac modelism din 1977, asta nu inseamna neaparat ca am dreptate.

Aceasta postare a fost editata de vlad1: 21 August 2011 - 11:32 AM

0

#50 Useril este offline   Dot 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 244
  • Inregistrat: 14-January 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 August 2011 - 07:23 PM

@Zen: nu zice capacitatea- gogu' tau nu se pune
0

#51 Useril este offline   Dot 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 244
  • Inregistrat: 14-January 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 August 2011 - 07:33 PM

Vezi postareaDot, la 21 August 2011 - 07:23 PM, a spus:

@Zen: nu zice capacitatea- gogu' tau nu se pune

Ba zice: 2200mAh... tot nu se pune <_<
0

#52 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 August 2011 - 08:58 PM

Hai sa trag o linie in nisip.

Nu m-as fi bagat in acest topic in mod normal. M-am bagat pentru ca renato a spus o mare gogorita. Nu m-am bagat pentru a corecta gogorita. M-am bagat pentru ca l-am prins pe renato cu una groasa si usor de dovedit. Renato a aruncat mai multe chestii din astea, in special aberatii despre sistemele Spektrum DSM2. Spre deosebire de ceilalti (mai destepti decat mine) care il ignora, eu m-am ambalat. Cand nu arunca gogorite pe rhc despre Spektrum e ocupat sa arunce gogotite similare cu regularitate de metronom pe rcgroups - acolo este si mai tare ignorat.

Inca odata citez gogorita principala (mai sunt altele mai mici dar asta e secundar):

"Ca idee de ce se poate intampla, daca diferenta dintre doua celule este de 0.1V, la conectarea in paralel intre ele va apare un curent de aproximativ 5A, timp de cateva secunde bune ! Va fi ca si cum pe cel mai slab l-ai incarca la... 30C !!!" - este vorba de lipo, o celula de 140-160 mah.

Bun, lasand la o parte teoria si orice calcule am facut 2 experimente. In al doilea experiment am incarcat bateria descarcata (la 3.65V) direct la 4.2V (punand chargerul la 6A). La diferenta de tensiune de 0.55V curentul maxim initial a fost de 1.91A. Asta inseamna ca este imposibil sa bagi intr-o asemenea celuila 5A orice ai face (reusesti daca o bagi direct in priza) - cu atat mai putin daca o cuplezi cu o alta celula incarcata (asa cum se vede in primul experiment). De ce e acest curent se poate calcula dar nici un calcul nu poate schimba experimentul.

Dupa ce a balbait ceva in 2 peri renato a disparut (asa cum am banuit ca o sa faca) - a disparut de tot - nici macar nu se mai logheaza in contul lui de rhc de pe 6 august. Asteapta sa se linisteasca apele. Ghinion - nu il las pana nu recunoaste ca a spus o tampenie.

Ca la orice astfel de agitatie au aparut si altii:

- Torelu. ovidiugm, dot (multam pentru sfaturi), vlad1, etc cu bun simt.
- Real Design misto ca de obicei.
- MlGore stie dar nu se oboseste cu prostii din astea.

si ZEN.
Zen e un caz special. Cand s-a pus problema zborului la inceputul secolului legenda spune ca unii oameni de stiinta au afirmat (dupa niste calcule) ca un aparat mai greu ca aerul nu poate zbura. Intre timp au aparut aparate mai grele ca aerul care au zburat. Cum ar fi fost daca dupa asta respectivii savanti ar fi spus - nu e adevarat - nu au cum sa zboare, asa rezulta din calculele mele.
Asta e Zen; a vazut experimentele mele si cu toate astea afirma senim ca renato are dreptate (iarasi pentru simplificare nu mai intru in alte mici prostii). Cu alte cuvinte l-a taiat cu mult pe renato.

Renato nu e prost, m-am intalnit cu el. Stie multe, e pasionat. De ce face rahaturi din astea nu stiu. Despre Zen nu stiu nimic.

Cat desprte pilo - tupeist ca de obicei - asta o sa ajunga departe.

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 21 August 2011 - 09:16 PM

0

#53 Useril este offline   vld 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 244
  • Inregistrat: 20-January 08
  • Gender:Not Telling

Postat 21 August 2011 - 10:24 PM

Renato nu-i in tara.
Stiganas, tu ai tendinta sa simplifici lucrurile. Cam cum lucreaza cei de la ARCA fata de cei de la NASA. Crezi ca naveta celor de la ARCA nu va zbura? Asta nu inseamna ca cei de la NASA sunt prosti pentru ca fac atatea calcule.
Orice ai zice, sistemul DSM2 e un sistem inferior celor cu salt de frecventa. Asta nu inseamna ca nu e suficient de bun ca sa nu faca probleme in practica. Diferenta o face ceea ce colegii mei numesc "worst case". La fel si la acumulatori, chiar daca nu se intampla nimic in majoritatea cazurilor, pur si simplu metoda depaseste factorul de siguranta necesar amatorilor. Nici un producator de acumulatori nu stiu sa recomande metoda asta de incarcare.
Incarcatorul nu cupleaza brusc acumulatorul la tensiune, el creste treptat intr-o secunda-doua tensiunea in asa fel incat sa nu supuna bateria la un soc. Nu vei vedea un varf de curent niciodata pe ampermetrul incarcatorului. Si nici metoda cu multimetrul nu e buna, poti avea rezistente de contact de sute de miliohmi care eroneaza flagrant masuratoarea.
Si in privinta contrelor cu Renato nu pot spune decat ca va meritati unul pe altul.
0

#54 Useril este offline   CiprianGL 

  • ex PILO
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 769
  • Inregistrat: 12-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Galati,zona ultimul leu(casa rosie)
  • Interests:Aeromodelism,IT,PC games

Postat 22 August 2011 - 07:12 AM

Vezi postareastiganas, la 21 August 2011 - 08:58 PM, a spus:


Cat desprte pilo - tupeist ca de obicei - asta o sa ajunga departe.



Ironie sau....?Pe bune? :rolleyes:


Din pacate topicul asta a ajuns un pamflet 85%,ca 10% e flame,doar sa mai ramana 5% pentru mistocareala.


Si asa am tras si eu o linie in .... nisip.
Bafta,Cipi.
tot ce zic este doar o parere...
Modele:
1) Easy star
2)P-51D Mustang Art-tech
0

#55 Useril este offline   Zen 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1185
  • Inregistrat: 14-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 22 August 2011 - 09:59 AM

Vezi postarealiviu_vladut, la 21 August 2011 - 10:24 PM, a spus:

Si nici metoda cu multimetrul nu e buna, poti avea rezistente de contact de sute de miliohmi care eroneaza flagrant masuratoarea.


I-am spus si eu dar ce, intelege ...?:blink:
It's difficult to make things simple!
0

#56 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 22 August 2011 - 12:09 PM

Eeee ?! v-am spus eu ca va intelegeti la fel de bine ca si aia micuti din film ! -

Aceasta postare a fost editata de REAL DESIGN: 22 August 2011 - 12:10 PM

Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#57 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 August 2011 - 02:32 PM

Ete pix ! -citez un clasic

Renato are un fan club serios. Orice trasnaie ar zice clubul ii sare in aparare. Renato a facut niste calcule aiurea. Printre altele a asumat o rezistenta interna de 10 mΩ (pentru orice lipo indiferent de capacitate). O celula mica de 140-160 mah are rezistenta interna de peste 200 mΩ.
Eu am fost singurul care am muncit si am facut niste experimente. Experimentele mele sunt corecte si se potrivesc cu calculele facute de altii (si am pus linkuri si catre acele calcule - http://sites.google....rallel-charging).

Saptamana asta o sa incerc sa fac niste masuratori de rezistenta interna la un prienten care are un charger destept. Asta doar asa, de dragul de a avea un dosar beton.

De ce mai este nevoie sa va lamuriti ?

Nu stiu unde este renato dar sigur pe alte forumuri a fost activ dn 6 august incoace. A avut chiar timp sa mai scrie ceva despre Spektrum sa nu-si iasa din mana http://www.rcgroups....524&postcount=4 intre cele 18 posturi pe care le-a scris in acest timp. De noi se pare ca nu are timp.

Disputa mea veche legate de posturile lui renato legate de Spektrum nu au legatura cu care a e mai tare si chestii tehnice - are legatura cu trasnaile pe care le scrie din cand in cand. Exemplu de acum un an:
http://www.rhcforum....post__p__412787
"Recent si UK a emis recomandarea de a se trece la DSM-J practic interzicand importul de noi echipamente DSM2." - mai e nevoie sa comentez ? Si astazi JR vinde in UK statii DSM2 (au omis sa-i ceara voie lui renato)
http://www.macgregor...mx/dsmx-faq.htm

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 22 August 2011 - 02:34 PM

0

#58 Useril este offline   Zen 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1185
  • Inregistrat: 14-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 23 August 2011 - 01:04 PM

Vezi postareastiganas, la 22 August 2011 - 02:32 PM, a spus:

Experimentele mele sunt corecte si se potrivesc cu calculele facute de altii (si am pus linkuri si catre acele calcule - http://sites.google....rallel-charging).



Sa mai spun cum functioneaza asta?
http://990224014867868413-a-1802744773732722657-s-sites.googlegroups.com/site/tjinguytech/charging-how-tos/parallel-charging/fma-safe_parallal_adapter.PNG?attachauth=ANoY7cppzXhawAE2UeW1-HX85f4GApNt8FTXf1MREkKA8oL8xDhZUddKrqgGM9g5jmOoQ9sXd18QKJo-CFrl9r2HfywNUTk-xuFzOa9p3ho9gS4SEQ5odiEaIAAykKfA01d7YOxnIoTAxHmE_ReADHnhuaia6nnO8n7a1rPcOLSintQikfKC1jSdN3XS2lQ9AlUljuWT-5Axc_pieN95MCGvIuG7OssjJ27azXlmDTNZTPMabYy_cXiJzQoi3No89z2S0H47SKUQfco-WXYTIM4h8tIOpHYgkA%3D%3D&attredirects=1

Aceasta postare a fost editata de Zen: 23 August 2011 - 01:05 PM

It's difficult to make things simple!
0

#59 Useril este offline   MLGore 

  • Dream Team Forever
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2332
  • Inregistrat: 08-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 August 2011 - 07:41 PM

Am impresia ca fiecare dintre voi omite cate un detaliu al problemei doar de dragul de a avea dreptate.
Se dau urmatoarele: doua celule Lipo ce au caracteristicile E1, E2; r1, r2 (E- tensiune electromotoare, r- rezistenta interna); un circuit menit sa puna cele doua celule in paralel format din fire, mufe si un eventual ampermetru, circuit ce are ca propietate rezistenta R.
Conform teoremei 2 a lui K. avem: E1-E2 = i(r1+r2+R), unde i este curentul ce strabate circuitul. Din formula de mai-nainte rezulta ca: i= (E1-E2)/(r1+r2+R). Din aceasta formula putem trage concluzia ca i creste daca creste diferenta dintre E1 si E2 sau scadem suma rezistentelor.
Cea mai nasoala combinatie ar fi: E1-E2=1,2v (adica o celula descarcata complet si una full) si R=0 (adica contacte perfecte, fara ampermetru si cabluri ideale). In acest caz, pt doua celule de 150mAh avand fiecare ri= 100 mOhm, i= 1,2V/0.2Ohm = 6A adica vreo 40C. Cum varianta de mai-nainte e una extrema, greu de intalnit in practica, pot afirma ca se pot pune in paralel doua pack-uri de 150 mAh avand diferenta de tensiune de 0.2V intre ele fara probleme (0.2/0.2=1A adica vreo 6c curent de incarcare initial). Acum sa luam cazul unei celule de 5000 mAh care are ri de cca. 2mOhm: la 0.2V avem 0,2/0.004= 50A curent de icarcare initial, sau 10c.
Concluzii finale: incarcati fratilor in paralel fara probleme, atata timp cat diferenta intre celulele conectate astfel nu e mai mare de 0,1v. Cam asta ar fi sigur.

Nota: Nu sunt deacord nici cu masuratorile lui stiganas intru-cat nu a tinut cont de rezistenta interna a aparatului de masura. La celule de 150mAh e neglijabila, dar la 2500 mAh conteaza mult.
Modelism = 10% zbor + 90% lipici
Cand o zbura A.R.C.A.! © 2010 All rights reserved.
0

#60 Useril este offline   Zen 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1185
  • Inregistrat: 14-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 23 August 2011 - 08:24 PM

Vezi postareaMLGore, la 23 August 2011 - 07:41 PM, a spus:

circuit ce are ca propietate rezistenta R


Bineinteles, tocmai acea rezistenta R este necunoscuta (poate fi mai mare poate fi mai mica nu se stie ce legaturi de paralel face fiecare) insa pentru siguranta calculul se face in cel mai rau caz, nu cred ca am omis ceva.


Insist, observati rezistoarele din circuitul de incarcare paralel de mai jos. Au rolul de a asigura ca R are o valoare sigura si am mai spus asta de nenumarate ori.

Cum se numeste: FMA SAFE parallel adapter - din linkul lui stiganas <_<

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: fma-safe_parallal_adapter.PNG

It's difficult to make things simple!
0

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro