Modelism - RHC Forum: Legi si regulamente... - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Legi si regulamente... Unde, care, cum?

#1 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 24 February 2003 - 04:36 PM

Sper ca Adminul sa inchida sau sa trimita mesajul la locul lui (sau la cos), ca nu stiu daca l-am nimerit. Pâna atunci, am o rugaminte pentru cei care cunosc legislatia mult mai bine decât cei care nu o cunosc deloc, sa ne mai lumineze si pe noi, ca tare saraci cu duhul mai suntem (unii, in frunte cu mine, no problem si am curajul sa recunosc). Ca e o mare diferenta intre a respecta sau nu regulamentele de modelism daca nu suntem chiar modelisti adevarati si a nu respecta legile tarii privind activitatile pe care le desfasuram. Pentru partea a doua poate fi naspa.

Mai pe scurt, vorbim des despre substante folosite la motoare (fie racheto fie auto), de statii RC cumparate sau construite si de multe altele. Legislatia, cu nuantele colorate doar in rosu ca de acolo a batut vântul multa vreme, nu face distinctie intre noi de ne zicem modelisti si altii care trag cu metanolul la masea sau pun pulberea pe sub cine stie ce scaune... Asa ca daca gresesc, sa-mi taiati macaroana, una saptamâna sau mai mult... Cine cunoaste prevederile legale, titlurile sau macar numerele si anii de aparitie ale legilor pe care trebuie sa le respectam si noi si le tot incalcam, este rugat sa bage degetul in niste taste si sa mai toarne si aici. Sunt multe lucruri de cunoscut si respectat. Nu vorbesc de regulamentele de modelism ci de legile cu caracter general (radiocomunicatii, materiale inflamabile, explozibile etc. ). Daca nu le respecti pe cele de modelism se cheama ca nu esti, dar daca nu le respecti pe cele ale tarii se cheama ca poti plati binisor in maruntei sau chiar "ani lumina", dupa caz. Ori sa le stim si sa le respectam, ori sa le stim ca sa le putem ocoli... E cineva de alta parere? Ca-i gratis!
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro