Modelism - RHC Forum: Navomodel de viteza adaptat ca barca de nadit - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Navomodel de viteza adaptat ca barca de nadit

#1 Useril este offline   valisorin 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 11-July 11

Postat 12 July 2011 - 10:24 AM

Salutare , sunt nou in acest domeniu al barcilor pentru nadit si as avea nevoie de putin ajutor daca se poate.
Mi-am cumparat o barcuta de viteza la 420 ron si as vrea sa o transform in barca de nadit , cu 2 cuve. De transformat se poate transforma sigur ca am gasit acelasi model transformat deja dar as vrea sa stiu exact cum daca imi puteti da o schema ceva . Am atasat poza cu barcuta mea si cu barcuta modificata.Stiu doar ca imi trebuiesc 2 servouri pt bascularea cuvelor dar nu stiu cum se cupleaza la telecomanda la barca Astept sugestii. Va multumesc anticipat!

Fisiere atasate


0

#2 Useril este offline   navoptp 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 57
  • Inregistrat: 13-February 09

Postat 12 July 2011 - 02:03 PM

Vezi postareavalisorin, la 12 July 2011 - 10:24 AM, a spus:

Salutare , sunt nou in acest domeniu al barcilor pentru nadit si as avea nevoie de putin ajutor daca se poate.
Mi-am cumparat o barcuta de viteza la 420 ron si as vrea sa o transform in barca de nadit , cu 2 cuve. De transformat se poate transforma sigur ca am gasit acelasi model transformat deja dar as vrea sa stiu exact cum daca imi puteti da o schema ceva . Am atasat poza cu barcuta mea si cu barcuta modificata.Stiu doar ca imi trebuiesc 2 servouri pt bascularea cuvelor dar nu stiu cum se cupleaza la telecomanda la barca Astept sugestii. Va multumesc anticipat!

Salutare,si bun venit!nu e asa simplu precum pare,la aceea barcuta sa ii pui servomecanisme nu se poate,deoarece aia este o electronica chinezeasca,da intradevar se pot modifica barcutele de acest model,dar bascularea se face prin actuatoare(pistonase de inchidere centralizata),dar ca sa le legi si pe alea iar alta mare problema,trebuie sa mergi cu ea la cineva care se pricepe sa iti mai scoata inca doua comenzi pe telecomanda!:D eu m-am lasat pagubas la momentul respectiv cand incercam sa modific asa cv...
0

#3 Useril este offline   valisorin 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 11-July 11

Postat 13 July 2011 - 10:46 AM

Vezi postareanavoptp, la 12 July 2011 - 02:03 PM, a spus:

Salutare,si bun venit!nu e asa simplu precum pare,la aceea barcuta sa ii pui servomecanisme nu se poate,deoarece aia este o electronica chinezeasca,da intradevar se pot modifica barcutele de acest model,dar bascularea se face prin actuatoare(pistonase de inchidere centralizata),dar ca sa le legi si pe alea iar alta mare problema,trebuie sa mergi cu ea la cineva care se pricepe sa iti mai scoata inca doua comenzi pe telecomanda!:pardon: eu m-am lasat pagubas la momentul respectiv cand incercam sa modific asa cv...

Multumesc mult de raspuns , dar ma gandeam daca ii mai iau o telecomanda si actionez separat cuvele la basculare cu cea de-a doua telecomanda nu ar merge? Asta ar insemna sa am 2 receptoare?
0

#4 Useril este offline   LARY 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 559
  • Inregistrat: 31-October 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:VA SALUT CU RESPECT

Postat 13 July 2011 - 02:33 PM

Vezi postareavalisorin, la 13 July 2011 - 10:46 AM, a spus:

Multumesc mult de raspuns , dar ma gandeam daca ii mai iau o telecomanda si actionez separat cuvele la basculare cu cea de-a doua telecomanda nu ar merge? Asta ar insemna sa am 2 receptoare?

daca esti din bucuresti o putem rezolva. :)
0

#5 Useril este offline   valisorin 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 11-July 11

Postat 13 July 2011 - 02:37 PM

Vezi postareaLARY, la 13 July 2011 - 02:33 PM, a spus:

daca esti din bucuresti o putem rezolva. :)


Sunt in bucuresti abia de la toamna cand incepe facultatea da ar fi fain daca m-ai putea ajuta . Tu ce barcuta ai?
0

#6 Useril este offline   valisorin 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 11-July 11

Postat 13 July 2011 - 02:38 PM

Mai vroiam sa va intreb am vre-o sansa sa fac barcuta sa mearga si cu spatele sau trebuie sa altfel de motorase ?
0

#7 Useril este offline   Hurloi Grigore 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 473
  • Inregistrat: 10-May 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti Dr.Taberei 0723371102

Postat 13 July 2011 - 04:55 PM

Ce ai vazut, aceea barcuta cu doua cuve, are telecomanda proportionala regulator de turatie,servomecanisme si baterie cu plumb 6 v .( te costa cat ai dat pe barca ) Daca telecomanda originala a barcutei e proportionala,poti sa o modifici mai usor(mai putini bani investiti)
Eu am modificat o asemenea chinezarie cu telecomanda originala care nu era proportionala,insa cu o singura cuva.( comenzi:inainte,inapoi,stinga,dreapta,basculare fara revenire )Raza de acctiune cam 150m.


Spor la bricolat .....

Fisiere atasate


0

#8 Useril este offline   NAVOMARIUS 

  • MARIUS
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4699
  • Inregistrat: 04-October 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:AEROMODELE

Postat 13 July 2011 - 05:02 PM

Vezi postareavalisorin, la 12 July 2011 - 10:24 AM, a spus:

Salutare , sunt nou in acest domeniu al barcilor pentru nadit si as avea nevoie de putin ajutor daca se poate.
Mi-am cumparat o barcuta de viteza la 420 ron si as vrea sa o transform in barca de nadit , cu 2 cuve. De transformat se poate transforma sigur ca am gasit acelasi model transformat deja dar as vrea sa stiu exact cum daca imi puteti da o schema ceva . Am atasat poza cu barcuta mea si cu barcuta modificata.Stiu doar ca imi trebuiesc 2 servouri pt bascularea cuvelor dar nu stiu cum se cupleaza la telecomanda la barca Astept sugestii. Va multumesc anticipat!

Din cate cunosc aceasta barca are 2 motoare.Pentru a face ceea ce vrei tu necesita schimbarea electronici de pe ea si anume:trebuiesc 2 regulatoere o radiocomanda care stie sa faca mixaj si un receptor si 2 servouri pentru basculare .Ca si acumulatori pentru inceput sunt buni si cei cu care vine ea.
Tel 0740850863








Grea 6--POZE CET VEST
0

#9 Useril este offline   valisorin 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 11-July 11

Postat 13 July 2011 - 08:54 PM

Vezi postareaNAVOMARIUS, la 13 July 2011 - 05:02 PM, a spus:

Din cate cunosc aceasta barca are 2 motoare.Pentru a face ceea ce vrei tu necesita schimbarea electronici de pe ea si anume:trebuiesc 2 regulatoere o radiocomanda care stie sa faca mixaj si un receptor si 2 servouri pentru basculare .Ca si acumulatori pentru inceput sunt buni si cei cu care vine ea.

I-am luat si un acumulator suplimentar . Poti sa imi indici cumva un site unde as putea gasi si regulatorii si restul ?
0

#10 Useril este offline   valisorin 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 11-July 11

Postat 13 July 2011 - 09:04 PM

As vrea cumva sa ii fac un sistem de protectie a eliciilor din plasa de sarma improtiva buruienilor de pe balta, dar nu stiu daca e recomandat sa o gauresc ? ce spuneti ?Sistemul ar arata cam asa unde sunt punctele rosii ar trebui sa fie suruburile dar am zis sa va intreb inainte sa ma apuc sa fac vreo tampenie.

Fisiere atasate

  • Fisier atasat  barca.JPG (352.97K)
    Number of downloads: 202

0

#11 Useril este offline   NAVOMARIUS 

  • MARIUS
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4699
  • Inregistrat: 04-October 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:AEROMODELE

Postat 13 July 2011 - 09:12 PM

Vezi postareavalisorin, la 13 July 2011 - 09:04 PM, a spus:

As vrea cumva sa ii fac un sistem de protectie a eliciilor din plasa de sarma improtiva buruienilor de pe balta, dar nu stiu daca e recomandat sa o gauresc ? ce spuneti ?Sistemul ar arata cam asa unde sunt punctele rosii ar trebui sa fie suruburile dar am zis sa va intreb inainte sa ma apuc sa fac vreo tampenie.

Partea din spate unde elicea arunca apa trebuie sa fie libera.
Site: http://www.sierra.ro...dele-c154c.html

Aceasta postare a fost editata de NAVOMARIUS: 13 July 2011 - 09:14 PM

Tel 0740850863








Grea 6--POZE CET VEST
0

#12 Useril este offline   inger_si_demon 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 58
  • Inregistrat: 07-May 11

Postat 14 July 2011 - 12:32 AM

de regulator ia legature cu marian DMD el face regulatoare adevarate pentru care eu si jumate din club care au luat de la el garanteaza pentru ele. si nu iti trebuie 2 regulatoare pentru 2 motoare.eu am facut atatea barci cu 2 motoare si am pus doar cate un regulator. niciuna nu a avut probleme. si ca sa faci o treaba buna iati un regulator 2 servo unul pentru carma si unul pentru cuvare si o telecomanda si anulezi toata chinezaria dinauntru. daca vrei o mana de ajutor te pot ajuta.nu te sfatuiesc sa iei regulatoare de la firma din linkul de mai sus. spor la bricolat

Aceasta postare a fost editata de inger_si_demon: 14 July 2011 - 12:33 AM

0

#13 Useril este offline   valisorin 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 11-July 11

Postat 14 July 2011 - 09:03 AM

Vezi postareainger_si_demon, la 14 July 2011 - 12:32 AM, a spus:

de regulator ia legature cu marian DMD el face regulatoare adevarate pentru care eu si jumate din club care au luat de la el garanteaza pentru ele. si nu iti trebuie 2 regulatoare pentru 2 motoare.eu am facut atatea barci cu 2 motoare si am pus doar cate un regulator. niciuna nu a avut probleme. si ca sa faci o treaba buna iati un regulator 2 servo unul pentru carma si unul pentru cuvare si o telecomanda si anulezi toata chinezaria dinauntru. daca vrei o mana de ajutor te pot ajuta.nu te sfatuiesc sa iei regulatoare de la firma din linkul de mai sus. spor la bricolat

Multumesc pt raspuns atunci cand o sa ajung la bucuresti poate ne gasim si imi poti da si o mana de ajutor
0

#14 Useril este offline   valisorin 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 11-July 11

Postat 14 July 2011 - 09:08 AM

Stiti cumva o protectie de elicie impotriva buruienii mai eleganta sa arate bine?
0

#15 Useril este offline   stelian 

  • NAVOMODELE CNX
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2399
  • Inregistrat: 01-December 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti_Militari Tel 0721 241 744

Postat 14 July 2011 - 09:34 AM

asa daca te coafeaza !

Fisiere atasate


facebook
https://www.facebook...3/photos_stream

https://www.facebook...le.7/photos_all

Alte barcute construite , poze de pe alte meleaguri !
http://forum.rcdesig...read274739.html

0721 241 744 VODAFONE
0762 028 013 COSMOTE



[Mail stelianionascu@yahoo.com [/size]
0

#16 Useril este offline   stelian 

  • NAVOMODELE CNX
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2399
  • Inregistrat: 01-December 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti_Militari Tel 0721 241 744

Postat 14 July 2011 - 09:36 AM

.

Fisiere atasate


facebook
https://www.facebook...3/photos_stream

https://www.facebook...le.7/photos_all

Alte barcute construite , poze de pe alte meleaguri !
http://forum.rcdesig...read274739.html

0721 241 744 VODAFONE
0762 028 013 COSMOTE



[Mail stelianionascu@yahoo.com [/size]
0

#17 Useril este offline   valisorin 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 11-July 11

Postat 14 July 2011 - 09:51 AM

Foarte frumos facute protectiile sunt profi. Mersi mult le modific in seara asta si pun poze.
0

#18 Useril este offline   roNAUTIQ 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 22
  • Inregistrat: 22-June 11
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 July 2011 - 10:46 AM

SAMBATA, 16.07.2011, VA INVITAM PE HERASTRAU LA O NOUA ETAPA DE "CAPITAN...DE PE MAL". Ca si anul trecut, va invitam sa va inscrieti pe office@nautiq.ro, sa specificati la ce clasa doriti sa intrati, numele si un numar de telefon.
Concursul / demonstratie va incepe la ora 12. locatia: INSULA TRANDAFIRILOR. Va asteptam
Echipa NAUTIQ va asteapta!

Vezi postareavalisorin, la 12 July 2011 - 10:24 AM, a spus:

Salutare , sunt nou in acest domeniu al barcilor pentru nadit si as avea nevoie de putin ajutor daca se poate.
Mi-am cumparat o barcuta de viteza la 420 ron si as vrea sa o transform in barca de nadit , cu 2 cuve. De transformat se poate transforma sigur ca am gasit acelasi model transformat deja dar as vrea sa stiu exact cum daca imi puteti da o schema ceva . Am atasat poza cu barcuta mea si cu barcuta modificata.Stiu doar ca imi trebuiesc 2 servouri pt bascularea cuvelor dar nu stiu cum se cupleaza la telecomanda la barca Astept sugestii. Va multumesc anticipat!

0

#19 Useril este offline   sgdarius 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15
  • Inregistrat: 26-July 11

Postat 30 July 2011 - 01:54 AM

Vezi postareavalisorin, la 13 July 2011 - 02:38 PM, a spus:

Mai vroiam sa va intreb am vre-o sansa sa fac barcuta sa mearga si cu spatele sau trebuie sa altfel de motorase ?


Merge dar atentie sa nu patesti ca mine ,sa-i pui contre la piulite ca mi-a cazut in apa ,se desfac .
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro