Modelism - RHC Forum: L-39 Albatros EPO 90mm Jet ARF - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

L-39 Albatros EPO 90mm Jet ARF de la TopGun

#31 Useril este offline   comnean 

  • Jetinson
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 886
  • Inregistrat: 31-December 08
  • Gender:Male
  • Location:Craiova
  • Interests:WHAT KIND OF MAN WOULD LIVE WHERE THERE IS NO DARING? I DON'T BELIVE IN TAKING FOOLISH CHANCES, BUT NOTHING CAN BE ACCOMPLISHED WITHOUT ANY CHANCE AT ALL.

Postat 21 May 2012 - 07:50 AM

Cel putin retractul functioneaza extra.
Bravo.
MC 24 Graupner ACT 2.4, mpx 3300 PROFI
SERIOUS THINKS THAT CAN FLY + A DREAM UNDERCONSTRUCTION
0

#32 Useril este offline   Iamzoli 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 815
  • Inregistrat: 08-January 10
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 29 May 2012 - 12:48 PM

primu zbor "fail" am vrut sa fac ghear dooru din fata atat de perfect sa se inchida incat i-am dat un pic de unghi negativ, suportul de la tren la fel a fost prea slab construit ca sa incapa totul inauntru de acolo sa intamplat ce sa intamplat



am rupt gheardorul din fata si am folosit materialul ptr a imbunatati suportul deorece era ultima mea zi in RO si am vrut sa vad disperat cum zboara....

asa ca incercarea 2 am pus elevatorul pe maxim cat mi-a permis cursa servoului intr-un efort disperat de a se ridica de la sol, si am stat ready cu degetul pe switch

zborul...not fun e complet alt model fata de cum a zburat anul trecut avand greutatea de 4kg aripirile flexeaza (in ciuda unei tije de carbon +2 starturi de fibra de sticla)... motiv ptr care e obligatoriu sa fie zburat scale (manevre lungi)...zboara relativ repede de asta sunt multumit..
aterizarea=caramida ... l-am dus hot jos si tot a facut un drop wing am reusit sa il redresez si sa il pun jos...cand l-am pus jos inainte de a face contact cu solul l-am tras in sus (ma gandeam sa mai planez si sa mai pierd ceva viteza) dar nici vorba caramida to in jos sa dus...

acum sunt in trative sa ma intorc vineri in Ro atunci reusesc sa vin si am sa il duc la HF si refac suportu de tren din fatza cu meseriasi de acolo si ii mai dau un zbor live :D



....in Thrust we trust....
Flying Vampires Arad
0

#33 Useril este offline   zoli_jet 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 238
  • Inregistrat: 16-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:Jets

Postat 30 May 2012 - 10:08 PM

sper sa aduci si turbina!! eu o aduc si incerc sa decolez!!! Sper sa reusesc sa si aterizez!!:)))))))))))) daca nu sparg gardul!!!!!!!!!!!!!!!!:p))))))
0

#34 Useril este offline   zoli_jet 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 238
  • Inregistrat: 16-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:Jets

Postat 30 May 2012 - 10:09 PM

sper sa aduci si turbina!! eu o aduc si incerc sa decolez!!! Sper sa reusesc sa si aterizez!!:)))))))))))) daca nu sparg gardul!!!!!!!!!!!!!!!!:p))))))
0

#35 Useril este offline   Iamzoli 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 815
  • Inregistrat: 08-January 10
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 31 May 2012 - 09:59 AM

Buna nu sunt in ro si nu am putut vb cu tine la tel...poate maine ma intorc inca nu stiu..

eu din pacate nu imi duc jetul... nu am avut timp din iarna pana acum , spre rusinea mea, sa imi montez franele...si fara frane eu sigur iau gardu....lasa ca te vom admira pe tine
las ca il duc pe asta micu sa vezi ce fain sunet are ptr un electric :drinks:
....in Thrust we trust....
Flying Vampires Arad
0

#36 Useril este offline   Iamzoli 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 815
  • Inregistrat: 08-January 10
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 09 October 2014 - 08:46 PM

Deorece zbor de pe teren accidentat, am decis sa imi refac trenul din fata in general acesta cedeaza (trunion si pin schimbat material dur).... metoda care am aleso am vazuto si eu in urma cu catva ani pe un forum de jeturi, poate este practica ptr cineva
1) am taiat o bucata de curea autoblocanta mai groasa (elasticitate mai mare) si am lipit in varf doua bucati de teava alama (CA), aceasta piesa va avea rolul sa tensioneze si indeparteze cablul de pull fata de roata in momentul cand retractul se inchide ... altfel se poate intampla cablul sa se aghete roata si retractul sa nu se mai deschida .... clar eu lam facut prea scurt dar functioneaza super la jeturile unde e mai mult loc (sper sa prindeti ideea)
Fisier atasat  1.jpg (115K)
Number of downloads: 37
2) am facut din sarma otel un adaptor care l-am prins de trunion.. scopul este ca in momentul cand retractu se inchide si cablul pull nu mai este tensionat sa nu ii permita rotii sa se roteasca in alta directie si sa blocheze faza de retract
Fisier atasat  2.jpg (79.05K)
Number of downloads: 32

un filmuletz face cat 1000 de cuvinte

https://www.youtube....h?v=ZMf76UklsDY

Aceasta postare a fost editata de Iamzoli: 09 October 2014 - 08:46 PM

....in Thrust we trust....
Flying Vampires Arad
0

#37 Useril este offline   LaserCut 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 289
  • Inregistrat: 08-November 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 10 October 2014 - 08:06 PM

Nu poti folosi ceva arcuri pe cablul acela? Si acum pare ca ar avea sanse sa agate trenul.
0

#38 Useril este offline   Iamzoli 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 815
  • Inregistrat: 08-January 10
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 10 October 2014 - 08:21 PM

idei sunt se poate dezvolta de aici... Si da are sansa chiar buna sa aghete ii clar ca trebuia sa tai mai lunga cureaua ca mai aveam loc dar na ca si idee, daca se dezvolta mai departe sau are altcineva alta idee .... o astept cu placere

Aceasta postare a fost editata de Iamzoli: 10 October 2014 - 08:23 PM

....in Thrust we trust....
Flying Vampires Arad
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro