Modelism - RHC Forum: Vopsele acrilice - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Vopsele acrilice

#1 Useril este offline   Erethorn 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 28-November 04

Postat 11 February 2005 - 05:04 AM

Poate cineva sa-mi spuna cam ce calitate au vopselele acrilice care se pot cumpara de la modelism.ro ? Se cheama Retus. Aici in Timisoara nu pot cumpara decat acrilice artistice, si nu prea au o gama larga de nuante, plus ca sunt foarte scumpe. Pe de alta parte, ce-mi puteti spune despre vopselele email Humbrol (se gasesc la SellGros - merg la vopsire cu pensula, sunt lucioase sau mate, se preteaza la washing sau drybrushing ?
0

#2 Useril este offline   Crios 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 08-September 03

Postat 11 February 2005 - 09:01 AM

Salut,
Retus nu este chiar vopsea acrilica. Are doar una din caracteristicile vopselelor acrilice adica se usuca repede fata de email (mult mai repede).
Fiind o vopsea acrilica ar trebui sa se dilueze cu apa, dar nu este asa. Eu am facut dilutia cu tiner 206D si merge brici.
Daca vrei sa vopsesti cu aerograful it recomand totusi Humbrol (il recomand chiar in loc de Retus si chiar alte firme) care este unul dintre cei mai buni producatori in domeniu sau Model Master (email de cea mai buna calitate).
Daca nu ai incotro poti folosi si Retus, dar vorba lui Z-mare, e pacat sa strici o macheta scumpa vopsind cu vopsea ieftina.
Si da, Humbrol se preteaza la washing sau drybrushing.
Si Retus se preteaza, dar exista deja un dar.... si ....
Bafta!
0

#3 Useril este offline   Crios 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 08-September 03

Postat 11 February 2005 - 11:25 AM

Aici este un articol despre cam ce te intereseaza :
Vopsele pentru incepatori si avansati
Bafta!
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro