Modelism - RHC Forum: Transformare Proxxon MF 70 in CNC - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Transformare Proxxon MF 70 in CNC

#1 Useril este offline   pavy 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 28-July 11

Postat 29 July 2011 - 09:37 PM

In primul rand vreau sa salut toti membri forumului care fac lucruri extraordinare din aceste masinarii.
Din pasiune m-am apucat si eu iar pentru inceput am cumparat un proxxon mf 70 pe care vreau sa-l transform in cnc si fiind nou in bransa am cateva intrebari adresate celor mai priceputi decat mine:
1. Cu ce unealta sau dispozitiv as putea masura cuplul mecesar pentru realizare de cablaje sau gravura in materiale moi? Vreau sa fac aceasta masuratoare pentru a alege motoarele pas cu pas intr-un mod cat mai intelept, sa nu fie nici prea mici ca sa apara probleme dar nici prea mari ca vin cu alte dezavantaje ( cost, greutate) si nu am de gand sa le refolosesc.
2. Freza are precizie de 0.05mm pe care nu as vrea sa o modific in nici un fel deoarece consider ca este destul de acceptabil in conditiile date si as vrea sa stiu ce fel de motoare ar trebui si la ce tensiune este mai ok de lucrat.
Eventual daca are cineva ceva link-uri cu materiale la indemana poate sa le posteze si orice alte sfaturi sunt bine venite.
Multumesc
0

#2 Useril este offline   fanefane 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 254
  • Inregistrat: 20-January 09
  • Gender:Male

Postat 30 July 2011 - 07:03 AM

Bine ai venit pe forum !

http://www.cnczone.c...conversion.html
http://www.indoor.fl...lingmachine.htm
http://www.jarkman.c...og/cnc/mf70.htm
http://www.thebox.my...Conversion.html

Cauta putin cu gogu si gasesti destule proiecte de studiat .

Succes
0

#3 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 30 July 2011 - 08:22 AM

Salutare si de la noi!
Sper sa nu o iau pe aratura si-ti zic si de ce. Nu am dus niciodata serios, un calcul pana la sfarsit si posibil ca rezultatul sa fie mult diferit fata de ce am folosit in realitate. Adica am gasit din calcule ca as avea nevoie de motor de 1,5Nm dar sistemul a fost OK si cu 1Nm. La fel si invers, am iesit in acelasi pret, gabarit si masa cand am folosit motor de 1,5 Nm in loc de 1 Nm cat aveam din calcule. Nu mai stiu ce sa zic, discutam de variatii prea mari fata de ce-i in teorie.
Daca vrei sa faci calcule, in mod teoretic ar trebui ca forta pe care o mai ai disponibila la carucior sa fie egala cu forta motoare (cea data de motor) din care scazi tot ce se opune miscarii (forte de frecare din lagare, din ghidaje, de la surub-piulita, inclusiv fortele de aschiere...). Daca ar fi sa scriu in viteza, ar fi m*a=Fm-Fr. Pentru termenul din stanga masa o cunosti sau o poti estima, si acceleratia o impui tu, ca fiind legata de dinamica pe care o doresti acelui sistem. Forta rezistenta o poti aproxima dar cred ca o sa fie mari surprize ca nu stii ce valori sa iei pentru fiecare caz in parte. In final, din ecuatie poti determina forta motoare.
Cum transmisia este pe surub si cunosti datele, daca stii forta axiala necesara pentur actionarea dorita, poti determina cuplul motor necesar care sa-ti asigure acea forta. Teoretic pare simplu, dar ce valori iei in considerare? Cum determini forta de aschiere? (sa zicem ca se ia in calcul varianta cea mai nefavorabila).
Ca o paranteza, eu totdeauna am luat in calcul forta de aschiere egala cu forta transversala pentru care rup scula de aschiere. Ca mai mare de atat nu poate fi, indiferent de situatie. Dar nu stiu daca e normal sa fie asa. A fost acoperitor. Si de multe ori din cauza valorilor mici, pe unele le-am si neglijat.

Parerea mea sincera e sa vezi un proiect asemanator care functioneaza bine si sa cauti un motor de aceeasi dimensiune. Te intereseaza pana la urma flansa de prindere, sau mai concret daca sa fie NEMA 17 sau 23. Cred ca la ce ai acolo un 17 ar fi OK si ca gabarit si ca masa si ca pret. Gasesti motoare cu 17 pana pe la 1 Nm si nu ai nevoie de asa de mult.

Pentru intrebarea a doua, verifica link-urile postate de fanefane ca scoti totul din ele. Asta cu alesul motoarelor este tare pretentioasa. Teoretic ar trebui sa ai acces la diferite variante de motoare, surse de alimentare si drivere de comanda. Posibil ca 1-2 din ele sa fie batute in cuie (cumperi ce gasesti), apoi faci reglaje din ce mai ramane. Iei motorul, din experienta (aici e discutabil) cauti o sursa poate de 24V ca e mai usor de gasit si vezi de reglajul curentului. Dar nu poti spune ca obtii cele mai bune performante daca nu ai ceva experienta capatata efectiv prin "rotitul butoanelor". Nu e asa de simplu. Teoretic, cu motorul montat si alimentat, ar trebui sa ai o sursa regalbila pentru care sa stabilesti o tensiune si apoi s areglezi un curent si sa vezi comportamentul in lucru. Modifici din nou tensiunea, apoi faci teste cu diferite reglaje pentru curent, si tot asa. Pana gasesti o combinatie optima pentru tensiune si curent, sa mearga frumos. Tensiunea o poti regla intre minimul si maximul suportat de driver, curentul cat suporta... Ai multe variante in care intervine si mecanica.
Daca era asa simplu, gaseai pe net doar doua fraze legate de cum se alege motorul si cum se regleaza el sa mearga bine pe orice mecanica si jumate din domeniu era rezolvat.

Multa bafta!

PS. Ca o completare, as cauta un motor cu arbore dublu, sa-i pun o manivela, sa pot avea acces la freza si fara comanda electronica, din motive de lene.
Mai degraba fa-ti probleme legate de prinderea motoarelor pe masina.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 30 July 2011 - 08:44 AM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#4 Useril este offline   sophy 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 200
  • Inregistrat: 08-November 09
  • Gender:Male
  • Location:Carei

Postat 30 July 2011 - 09:25 PM

Salut !
Si eu am convertit cu MF70 acum 2-3 ani. Parerea mea este ca nu merita efortul si am sa si explic de ce.
-un MF70 nou costa pe la 1400 lei
-eu am pus niste motoare de 2.1 Nm, nu l-am utilizat mult, dar cred ca pentru o utilizare indelungata trebuie sa schimbi tijele filetate
-teoretic are precizia de 0.05, dar daca o reglezi sa nu aiba joc, se misca mai greu, daca in schimb nu-l strangi atunci are juc, mai ales la deplasarile extreme.
-Fixarea motoarelor le-am facut cu o flansa fixata de manerele originale, nu am modificat nimica in constructia de baza.

In final, am ajuns la concluzia ca din suma pe care am dat-o pentru kitul MF70, mai bine cumparam sine de ghidaj sa-mi constuiesc eu singur unul, tot cu o freza de la Proxxon. Si asa am si facut, este mai rigid, suprafata de lucru cu mult mai mare, pentru piese de schimb nu trebuie sa dau o suma imensa.

NU vreau sa-ti iau cheful de la conversie, poate eu sunt nepriceput. nu am mai facut asa ceva, chiar si puterea motoarelor am ales aleatoriu (poate cam mari). Pe internet gasesti sigur multe variante, eu acesta l-am ales.

http://arch5.okr.ro/auctions/2009/04/08/21606005-1-500_500.jpg

http://www.thebox.myzen.co.uk/Hardware/CNC_Conversion_files/shapeimage_1.jpg

Prima poza este chiar kitul meu, dupa ce l-am desfacut. Poate te ajuta.
0

#5 Useril este offline   pavy 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 28-July 11

Postat 31 July 2011 - 05:39 PM

In primul rand vreau sa va multumesc tuturor pentru recomandarile si informatiile date.
Sophy, te rog sa-mi spui din experienta ta daca motoarele de 2.1Nm nu erau supradimensionate sau subdimensionate.
Vad aici http://www.cnc-plus....ing-Motors.html motoare de pentru toate gusturile si tind sa aleg motoare de 3Nm chiar daca sunt destul de scumpe dar sunt speriat de greutatea motorului mai ales pentru axa X.
Acum intrebarea este nu ar fi mai bine sa folosesc motorul de 0.37Nm cu un sistem reductor din roti dintate si curea?
0

#6 Useril este offline   sophy 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 200
  • Inregistrat: 08-November 09
  • Gender:Male
  • Location:Carei

Postat 05 August 2011 - 09:38 PM

da, este adevarat, putin au fost supradimensionate, dar daca vrei sa nu ai joc la ghidaje, atunci ai nevoie de puterea mai mare. Evident cu cresterea puterii motoarelor creste si greutatea lor, care iar nu este bine. Din acest motiv te-am sfatuit sa abandonezi condtructia unui CNC cu un proxxon MF70. Nu vei fi multumit niciodata de constructie si la urma tot ai sa ajungi la o constructie mai solida si chiar mai ieftina in acceasi timp cu o suprafata mai mare de prelucrare.
0

#7 Useril este offline   pavy 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 28-July 11

Postat 05 August 2011 - 11:06 PM

Ok, am inteles dar as fi vrut sa raspunzi si la intrebare.
Abandonul nu este o solutie agreata de mine. Am dat deja 1350 ron pe freza si sunt hotarat sa o transform in cnc indiferent de costuri. Cunostintele si experienta acumulata cand incepi cu ceva mic si faci ceva mare pentru mine sunt nepretuite. Visul meu este sa am 3-4 cnc-uri cu care sa fac cablaje pt mine si diversi clienti si unul mare sa pot "prelucra" si capacul de la sicriu.
0

#8 Useril este offline   KIT 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 309
  • Inregistrat: 12-November 06

Postat 26 September 2011 - 12:56 PM

intrucat am achizitionat de curand un MF 70 pe care as vrea sa-l transform in CNC, urmaresc acest topic cu interes. ai mai reusit sa faci ceva? cu ce probleme te-ai mai confruntat?
0

#9 Useril este offline   pavy 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 28-July 11

Postat 29 September 2011 - 06:08 PM

Intre timp am reusit sa pun rulmenti la toate axele dar efectele nu sunt prea spectaculoase si nici nu se merita la cata munca e si cat costa materialele. Acum astept driverul din china sa vad daca ma pot folosi de motoarele care le am daca nu trebuie sa dau comanda si de motoare. E destul de multa munca si nu stiu daca se merita mai ales dupa ce am vazut ca piulitele sunt din plastic. Noroc ca nu sunt costuri foarte mari adica cu 2000-2500 ron nu faci mai nimic la un cnc adevarat dar cu asta poti face un cablaj sau un breloc.
0

#10 Useril este offline   KIT 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 309
  • Inregistrat: 12-November 06

Postat 15 October 2011 - 04:39 PM

la mine problema sta altfel: eu am dat pe freza doar 600 lei. intentionez sa o fac CNC dar sa si pastrez posibilitatea de a lucra cu ea manual.
0

#11 Useril este offline   pavy 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 28-July 11

Postat 19 November 2011 - 11:02 PM

Proiectul incepe sa prinda contur, este aproape gata, singura chestie care inca ma streseaza este ca am o cursa moarta de 3-4 pasi la ambele axe x si y dar ii dau drumul asa sa lucreze un pic si dupa aia mai incerc sa mai reglez. Am si o intrebare pentru cei mai experimentati daca pun un inel de ferita pe firele motoarelor poate influenta cu ceva functionarea lor?

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC00399.JPG
  • Imagine atasata: DSC00401.JPG

0

#12 Useril este offline   fanefane 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 254
  • Inregistrat: 20-January 09
  • Gender:Male

Postat 20 November 2011 - 08:35 PM

Inelele de ferita nu influenteaza functionarea motoarelor , se folosesc
pentru a elimina aparitia interferentelor care apar pe cabluri lungi de la spindle comandate in frecventa sau alte surse din zona.
Foloseste cabluri ecranate si un singur punct de conectare la masa si nu vei avea nevoie de ele.
0

#13 Useril este offline   pavy 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 28-July 11

Postat 22 November 2011 - 09:27 PM

Vreau sa folosesc un inel de ferita la aza z care va fi in scop estetic ca nu vreau sa tai ferele motorului si nici sa ramana o bucla pana la conector.
Mai am nevoie daca ma ajuta cineva cu o schema de conectare a intrerupatoarelor de capat de cursa la 3 Axis TB6560 CNC Stepper Motor Driver Board Controller
0

#14 Useril este offline   pavy 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 28-July 11

Postat 14 February 2016 - 09:59 PM

Din pacate din lipsa de timp acest proiect nu a mai fost finalizat si intrucat intentionez sa plec din tara as vrea sa il vand. Daca este cineva interesat orice detaliu se poate discuta la telefon, 0741213595
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro