Modelism - RHC Forum: Incepator FPV cauta sfat - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Incepator FPV cauta sfat

#1 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1547
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 29 July 2011 - 08:31 AM

Am in cap virus sa echipez un aeromodel planor cu sistem FPV.
Din cite am inteles, 580 sau 900 mhz(sau ghz?) ar fi potrivit pentru cineva care foloseste 2,4 la radiocomanda.
Imi ajung 500metri raza, dar daca la altceas sau pret similar sint disponibile si cu raza la 1000-4000 metri, o sa cumpar asta.
Nu imi trebuie telemetrie, ca asta am integrat in Radiocomanda MX16/20HOTT.

Asta este lista de care dupa ce stiu eu am de nevoie:
camera video
emitator on board
receptia
ochelari
Lipseste ceva?

Vreau sa am Full HD la camera, la ochelari cit mai mare rezolutia.
Eventual optiune de wide angle la camera si possibilitate de salvare zborului pe memroie, hd-usb sau notebook / ipad

Imi trebuie sfaturi de sisteme complete unde sa potrivesc componente fara modificari sau stinte electronice.
Iar cel mai mult imi placea sa am acces instantaneu in Romania si daca asa nu sa gasesc poate cineva imi vinde ceva second sau imi spune unde in strainatate gasesc.
Walter Born
rhc@born.ro
0

#2 Useril este offline   takeoff 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1029
  • Inregistrat: 25-July 08
  • Gender:Male
  • Location:Calarasi
  • Interests:Elicoptere,elicoptere,elicoptere si apoi tot ce zboara...

Postat 30 July 2011 - 11:49 AM

Nu stiu daca sunt cel mai in masura sa dau sfaturi,doar cateva indicatii.Sistemul cel mai complet
il gasesti la Rangevideo in state,asta insemnand,osd,gps......Varianta chinezeasca FY 21ap,o gasesti
si in tara.Acestea au o functie de care nu te poti lipsi la zborul FPV si anume"return to home",adica
in orice situatie modelul vine singur acasa.
Emitatorul video 900/1200
Ochelarii cei mai folositi Fat Shark 640x480,sunt si unii 800x600 dar diferenta la imagine este insesizabila
Camera cea mai folosita este GoPro,dar in cazul ei trebuie sa folosesti 2 camere.
Ar mai trebui niste antene mai bune.
Sper sa-ti fie de ajutor.
0

#3 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1547
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 31 July 2011 - 07:29 AM

Am comandat intre timp un sistem emitator/receptor 200mw 5,8 de la Auto RC.
Din pacate au livrat altceva si trebuie sa returnez. Sper sa se rezolva si probleme asta. Mai astept raspuns de la ei.

Am primit de la un membru de forum restul , adica camera/ ochelari etc. imprumut....doar nu am cum sa folcosesc, imi lipseste emisie/receptie.

Mi s-a spu sa nu cumpar Fatshark daca port ochelari. Si chiar asta este situatia. Imi trebuie un sistem care o pot regla dupa dioptrie...
Din pacate nu am resusit sa adun sistemul complet ca sa ma duc in vacante cu ele...marti.

Ca si camera am fost sfatuit spre o camera Sony foarte bun Bloggie, de la care datele imi au convins imediat.
Walter Born
rhc@born.ro
0

#4 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1547
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 31 July 2011 - 07:41 AM

Vezi postareawabo1, la 31 July 2011 - 07:29 AM, a spus:

Am comandat intre timp un sistem emitator/receptor 200mw 5,8 de la Auto RC.
Din pacate au livrat altceva si trebuie sa returnez. Sper sa se rezolva si probleme asta. Mai astept raspuns de la ei.

Am primit de la un membru de forum restul , adica camera/ ochelari etc. imprumut....doar nu am cum sa folcosesc, imi lipseste emisie/receptie.

Mi s-a spus sa nu cumpar Fatshark daca port ochelari. Si chiar asta este situatia. Imi trebuie un sistem care o pot regla dupa dioptrie...
Din pacate nu am resusit sa adun sistemul complet ca sa ma duc in vacante cu ele...marti.

Ca si camera am fost sfatuit spre o camera Sony foarte bun Bloggie, de la care datele imi au convins imediat.

Walter Born
rhc@born.ro
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro