Modelism - RHC Forum: 2.4 GHz versus 35/40 MHz - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2.4 GHz versus 35/40 MHz ...........................

#1 Useril este offline   ARU 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1427
  • Inregistrat: 15-February 08
  • Gender:Male
  • Location:Buzau
  • Interests:aero

Postat 27 July 2011 - 01:08 AM

Sunt din ce in ce mai putine statii in 35/40 MHz , la vanzare , in magazinele de profil ! Oare vor disparea definitiv ?
0

#2 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5147
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 27 July 2011 - 05:01 AM

Probabil ca da....desi la distanta mare...uni zic ca tot alea in FM sunt mai bune.
Legat de tendinta de disparitie..pai magazinele se adapteaza la ce se cere pe piata. Lumea cumpara 2,4 Ghz, asa ca asta vand si ele...
0

#3 Useril este offline   CiprianGL 

  • ex PILO
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 769
  • Inregistrat: 12-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Galati,zona ultimul leu(casa rosie)
  • Interests:Aeromodelism,IT,PC games

Postat 27 July 2011 - 06:57 AM

Si eu cred ca o sa dispara...au antene lungi,incomode,interferente... :clapping:
Bafta,Cipi.
tot ce zic este doar o parere...
Modele:
1) Easy star
2)P-51D Mustang Art-tech
0

#4 Useril este offline   oachidori 

  • F22 Raptor Fan
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2375
  • Inregistrat: 05-August 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti-parc IOR
  • Interests:Aeromodele, Modelare 3D

Postat 27 July 2011 - 07:47 AM

Vezi postareapilo, la 27 July 2011 - 06:57 AM, a spus:

Si eu cred ca o sa dispara...au antene lungi,incomode,interferente... :ph34r:


Gresit,a mea are antena de 30 cm,deci nu e asa de mare,si n-am avut niciodata probleme de interferente,asa ca nu generaliza. :pardon: :pardon:
Olivian Diaconescu

Radio:
Multiplex Royal Pro 16 2.4GHz
Aero:
BADAN Kit - Yak55M 2.8m; MVVS116NP; Rezo RE2 MTW
EXTREME FLIGHT - Extra 300 2.3m; MVVS58 Prosport; Rezo -MVVS
MULTIPLEX - Funcub;Parkmaster;Funjet Ultra2
FREEWING - F22 Xicoy X45 Jet
ROBBE - Mistral 2.0m
F22 depron
AERONAUT - Triple RES 2.0m
Auto:
TRAXXAS - E Revo 1/16
ARRMA - Typhon 6S
0

#5 Useril este offline   Zen 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1185
  • Inregistrat: 14-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 27 July 2011 - 01:22 PM

2.4GHz nu va putea continua la nesfarsit, cel putin pentru raza medie de actiune (cazul modelelor). Banda se tot aglomereaza si se va trece la alta frecventa.
De 35/40 nu stiu ce sa zic, inca se foloseste pentru raza mare de actiune chiar daca este mai predispus interferentelor.
It's difficult to make things simple!
0

#6 Useril este offline   ERASER 

  • Vintage
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2223
  • Inregistrat: 23-March 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti - Drumul Taberei
  • Interests:F3A , veliere

Postat 27 July 2011 - 01:53 PM

Marele atuu al statiilor in 2.4 GHz este comunicarea bidirectionala care face posibila telemetria. Banda nu se va schimba pentru ca s-a pus pe picioare o adevarata industrie pentru comunicatiile pe 2.4 GHz, dar se va limita puterea de emisie (deci si raza de actiune) din doua considerente, unul medical (s-au facut masuratori si in multe locuri in Londra s-a depasit nivelul radiatiilor EM potential nocive (adica tot ce e peste 450MHz) datorita retelelor de comunicatie) si al doilea, ca pana la urma vor aparea interferente, asa cum s-a intamplat cu banda de 27MHz numita "citizen band" in care exista jucarii de tot felul, statii walkie-talkie, telefoane cordless si tastaturi PC cordless + statiile de modelism si unde puterea de emisie a fost limitata succesiv (500mW in '77 ; 100mW in '83) pentru a evita interferentele pana s-a ajuns acum la 40mW.

Personal, folosesc ambele sisteme dar neavand telemetrie sau niste servomecanisme extrem de rapide, nu beneficiez de vreun avantaj cand folosesc 2.4GHz, doar ca nu mai stau sa intreb de frecvente la camp si nu mai scot ochii celor din jur cu antena de la statie. Totusi, din 12 modele doar unul foloseste 2.4GHz si cred ca asa o sa ramana mult timp datorita pretului inca ridicat al receptoarelor de buna calitate.

Aceasta postare a fost editata de ERASER: 27 July 2011 - 01:56 PM

Future is electric, but I belong to the past...
TEL. 0726.191.725
0

#7 Useril este offline   bizu 

  • ---
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 996
  • Inregistrat: 14-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodele

Postat 27 July 2011 - 02:07 PM

De unde rezulta necesitatea unei telecomenzi de calitate, moment in care, "moda" sau trendul frecventei dominante nu mai are asa mare insemnatate. Si eu functionez in 35 dar si in 2,4; in mod irational ma simt mai in siguranta in 35...
Daca-mi cumpar acum o scula buna in 2,4 e posibil ca pina-i invat meniurile sa apara o noua "moda". Ce fac? Schimb iar macazul?
Daca facem analogia 27...35 cu 35...2,4, e firesc sa ne asteptam ca 35 ul sa piarda teren dar va mai trece vreme...
Final; nu e niciun versus.

Bafta
0

#8 Useril este offline   Dragos Avramescu 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 528
  • Inregistrat: 01-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti - Tineretului
  • Interests:Schi, aeromodelism

Postat 27 July 2011 - 03:34 PM

Vezi postareapilo, la 27 July 2011 - 06:57 AM, a spus:

Si eu cred ca o sa dispara...au antene lungi,incomode,interferente... :good:

Asta cu antena lunga este principala problema la trecerea la 2.4. Eu de unde mai agat banda de casetofon care-mi arata de unde bate vantul ? :D
E drept, au aparut niste bete telescopice din fibra de sticla, cu posibilitatea de atasare la statie. Dar nu se gasesc la noi.
Asta, si faptul ca la camp sunt singurul ramas in 35. De ce sa-mi fac probleme de interferenta, cand nu am cu cine ?
0

#9 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 27 July 2011 - 03:58 PM

Vezi postareaERASER, la 27 July 2011 - 01:53 PM, a spus:

... Banda nu se va schimba pentru ca s-a pus pe picioare o adevarata industrie pentru comunicatiile pe 2.4 GHz, dar se va limita puterea de emisie (deci si raza de actiune) ...


Pariu ca insusi fabricantii o vor impune, cand vanzarile actuale de 2.4G vor scadea suficient de mult ca sa necesite un nou impuls al industriei ?
Vor gasi ei motiv, cu siguranta ceva cu "customer satisfaction".

Adevarat graiesti cu limitarea puterii, si in GSM a fost la fel, si nu din considereante medicale, ci de aglomerare, o celula nu mai putea servi cate convorbiri i se cereau simultan. Asa ca au micsorat puterea, deci auprafata celulei, si au inmultit numarul de celule.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#10 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5147
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 27 July 2011 - 09:13 PM

azi am zburat in 40mhz..cu o statie Hitec Optic 6 si receptor Corona.....ALTA VIATA...miscari mai line, cursive ale servourilor..si culmea zgomot mai mic!!!....zbor la distanta enorma...de abia mai vedeam un model de un metru..si la aproape 300m altitudine. Cu modulul in 2,4 ghz de la WowRc..la distanta aia raspundea foarte greu la comenzi..si sacadat...
Concluzia..si nu numai a mea..la distante mari.. tot FM-ul e de baza...
0

#11 Useril este offline   CiprianGL 

  • ex PILO
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 769
  • Inregistrat: 12-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Galati,zona ultimul leu(casa rosie)
  • Interests:Aeromodelism,IT,PC games

Postat 28 July 2011 - 06:35 AM

Vezi postareaMihai_supy, la 27 July 2011 - 09:13 PM, a spus:

azi am zburat in 40mhz..cu o statie Hitec Optic 6 si receptor Corona.....ALTA VIATA...miscari mai line, cursive ale servourilor..si culmea zgomot mai mic!!!....zbor la distanta enorma...de abia mai vedeam un model de un metru..si la aproape 300m altitudine. Cu modulul in 2,4 ghz de la WowRc..la distanta aia raspundea foarte greu la comenzi..si sacadat...
Concluzia..si nu numai a mea..la distante mari.. tot FM-ul e de baza...



Dar ce te faci cand te duci de exemplu la rapa rosie,sau la intalniri?Trebuie sa astepti sa se elibereze canalul tau ca sa zbori.Si daca cel care a ocupat canalul e cu un planor in termica? :rolleyes:

Glumesc,evident.

Este si cazul cand ai ramas singur la camp cu antene de 1 metru si statii in 35/40,cand chiar nu ai probleme,dar mai devreme sau mai tarziu vei vrea telemetrie,mai multe canale si alte briz-brizuri,cand vei trece pe 2,4.
Bafta,Cipi.
tot ce zic este doar o parere...
Modele:
1) Easy star
2)P-51D Mustang Art-tech
0

#12 Useril este offline   oachidori 

  • F22 Raptor Fan
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2375
  • Inregistrat: 05-August 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti-parc IOR
  • Interests:Aeromodele, Modelare 3D

Postat 28 July 2011 - 07:54 AM

Vezi postareapilo, la 28 July 2011 - 06:35 AM, a spus:

Dar ce te faci cand te duci de exemplu la rapa rosie,sau la intalniri?Trebuie sa astepti sa se elibereze canalul tau ca sa zbori.Si daca cel care a ocupat canalul e cu un planor in termica? :D

Glumesc,evident.

Este si cazul cand ai ramas singur la camp cu antene de 1 metru si statii in 35/40,cand chiar nu ai probleme,dar mai devreme sau mai tarziu vei vrea telemetrie,mai multe canale si alte briz-brizuri,cand vei trece pe 2,4.

Schimbi canalul!!Statiile mai noi in 35 sunt cu sinteza si daca si receptoare asemenea poti schimba linistit canalul.Asa ca nu e necesar sa astepti.Dureaza 1 min sa schimbi canalul. :rolleyes:
Cat despre telemetrie,cred ca doar daca ar fi sa inregistreze parametrii de zbor mi-ar placea,altfel cu cat te ajuta info respective?Ca oricum ar trebui sa te uiti la avion nu la monitor pe timpul zborului,iar timer-ul cu alarma pe care il am momentan la statie e suficient ,cel putin pentru moment.Pe viitor vom vedea.
Olivian Diaconescu

Radio:
Multiplex Royal Pro 16 2.4GHz
Aero:
BADAN Kit - Yak55M 2.8m; MVVS116NP; Rezo RE2 MTW
EXTREME FLIGHT - Extra 300 2.3m; MVVS58 Prosport; Rezo -MVVS
MULTIPLEX - Funcub;Parkmaster;Funjet Ultra2
FREEWING - F22 Xicoy X45 Jet
ROBBE - Mistral 2.0m
F22 depron
AERONAUT - Triple RES 2.0m
Auto:
TRAXXAS - E Revo 1/16
ARRMA - Typhon 6S
0

#13 Useril este offline   CiprianGL 

  • ex PILO
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 769
  • Inregistrat: 12-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Galati,zona ultimul leu(casa rosie)
  • Interests:Aeromodelism,IT,PC games

Postat 28 July 2011 - 07:57 AM

Asta este chiar un plus pentru statiile 35(care personal chiar nu il stiam :rolleyes: )
Telemetria e chiar misto,sa vezi consumul,cata baterie s-a dus,turatie si altele care nu imi vin in minte acuma :D

Pana la urma sa ne vedem sanatosi la campul de zbor,fiecare cu ce are. :drinks:
Bafta,Cipi.
tot ce zic este doar o parere...
Modele:
1) Easy star
2)P-51D Mustang Art-tech
0

#14 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8276
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 July 2011 - 10:06 AM

Tot ce spuneti e frumos dar:

- statii si RX-uri in FM nu se mai fac, ce e acum la vanzare sunt stocuri vechi. Game over.

emisia in 2,4 e digitala si codata, pot sa emita 1000 de statii odata, nu se suprapun, emisia in FM nu (PCM facea ceva similar si mergea bine)

- nu o sa se mute nimeni nicaieri. RC e o industrie minuscula, folosesc ce le vine de la baietii mari, cipseturile ieftine sunt in 2,4 cipuri de mousi care costa cativa centi, giroscoape de mobil care costa 1 USD, etc.

Inca mai am acasa 4 aparate foto cu film si fac poze bune.
0

#15 Useril este offline   Zen 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1185
  • Inregistrat: 14-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 28 July 2011 - 12:18 PM

Vezi postareastiganas, la 28 July 2011 - 10:06 AM, a spus:

emisia in 2,4 e digitala si codata, pot sa emita 1000 de statii odata


Ia 2 sisteme in 2.4 (identice sau nu) si pune receptorul de la fiecare langa transmitatorul de la cealalta. Spune-ne la ce distanta ai reusit sa le departezi :clapping:
It's difficult to make things simple!
0

#16 Useril este offline   worms 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1345
  • Inregistrat: 20-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 28 July 2011 - 12:49 PM

Vezi postareaZen, la 28 July 2011 - 12:18 PM, a spus:

Ia 2 sisteme in 2.4 (identice sau nu) si pune receptorul de la fiecare langa transmitatorul de la cealalta. Spune-ne la ce distanta ai reusit sa le departezi :rolleyes:


interesanta abordarea dar zborul rc presupune sa ridici avionul si sa-l zbantui in aer, nu sa-l plantezi vecinului in cap si viceversa :D .astfel de stres nu se pune la socoteala ca e valabil si in 35 sau 40 nu numai in 2,4 si se datoreaza supraindoparii cu rf a etajului de intrare.

Aceasta postare a fost editata de worms: 28 July 2011 - 12:51 PM

0

#17 Useril este offline   Zen 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1185
  • Inregistrat: 14-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 28 July 2011 - 01:08 PM

Tocmai asta voiam sa spun, ca 2.4ghz nu e asa smecher cum il lauda producatorii si numai teoretic se pot zbura 1000 de sisteme simultan.
It's difficult to make things simple!
0

#18 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 28 July 2011 - 01:19 PM

Vezi postareaworms, la 28 July 2011 - 12:49 PM, a spus:

interesanta abordarea dar zborul rc presupune sa ridici avionul si sa-l zbantui in aer, nu sa-l plantezi vecinului in cap si viceversa :rolleyes: .astfel de stres nu se pune la socoteala ca e valabil si in 35 sau 40 nu numai in 2,4 si se datoreaza supraindoparii cu rf a etajului de intrare.


A fost o metafora, ca replica la gogoasa de aceasi magnitudine cu 1000 statii.
Producatorii astia ar trebui sa se gandeasca ca unii din clientii lor au studiat putin Shannon la facultate... nici macar teoretic...

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 28 July 2011 - 01:19 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#19 Useril este offline   worms 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1345
  • Inregistrat: 20-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 28 July 2011 - 01:59 PM

Vezi postarearenatoa, la 28 July 2011 - 01:19 PM, a spus:

A fost o metafora, ca replica la gogoasa de aceasi magnitudine cu 1000 statii.
Producatorii astia ar trebui sa se gandeasca ca unii din clientii lor au studiat putin Shannon la facultate... nici macar teoretic...


am inteles ca a fost o metafora a amicului Zen si sper sa nu se fi suparat de gluma mea dar ce vor sa evidentieze fabricantii de 2,4 e faptul ca la statiile de firma, repet de firma, nu mai exista asa multe interferente ca la 35mhz si asta a fost dovedita la RR din acest an in care nu sa mai pus problema de bruiaje,carlige desi in aer erau mai multe modele simultan.ca merg 1000 de modele fara sa se deranjeze e si o chestiune de marketing fiindca in 1,5km patrati cat se presupune ca bate mediu o statie, nu au sa fie in veci 1000 de zburatori odata ca nu s-ar mai inelege in aer care si a cui e avionul si n-ar mai conta ca e interferenta sau nu,crash-uri ar fi pe banda rulanta,dar ar fi o performanta de cartea recordurilor ca practic nu gasesti atatia zburatori activi in 3 tari ca romania.
0

#20 Useril este offline   worms 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1345
  • Inregistrat: 20-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 28 July 2011 - 02:12 PM

scuze de dublu post dar nu mai pot edita. principalul avantaj al 2,4 reprezinta cresterea substantiala a numarului de canale alocat zborului rc fata de cele 30-40 cate existau in 35Mhz ca urmare a aglomerarii acestei benzii.ca ei au transformat-o comercial in siguranta crescuta etc e numai problema departamentelor de marketing care si-au promovat produsele.asa e corect sa privim si partea buna chit ca suntem atasati sentimental de anumite lucruri care ne-au multumit la vremea lor,asta e progresul.
0

#21 Useril este offline   Maverick 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 719
  • Inregistrat: 10-October 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 July 2011 - 04:12 PM

Vezi postareaMihai_supy, la 27 July 2011 - 09:13 PM, a spus:

azi am zburat in 40mhz..cu o statie Hitec Optic 6 si receptor Corona.....ALTA VIATA...miscari mai line, cursive ale servourilor..si culmea zgomot mai mic!!!....zbor la distanta enorma...de abia mai vedeam un model de un metru..si la aproape 300m altitudine. Cu modulul in 2,4 ghz de la WowRc..la distanta aia raspundea foarte greu la comenzi..si sacadat...
Concluzia..si nu numai a mea..la distante mari.. tot FM-ul e de baza...


Irelevanta experienta din punctul meu de vedere. Concluzia ta, la fel de eronata.
Atata vreme cat statia in 2.4 folosita va fi fabricata de WowRC sau WoogyBoogyRC sau DuffyDuckRC nu te astepta sa ai performantele unui produs de calitate gen Hitec (care de obicei) are si un cost pe masura, unde s-a investit in R&D, contructie, etc si mai exista si un oarecare control al calitatii mai de doamne-ajuta.

Daca vrei sa faci sa faci o comparatie corecta 1-la-1 ia 2 statii de la acelasi producator cat de cat similare, cu aceeasi mecanica, acelasi soft, etc la care difera doar emisia-receptia si fa o comparatie. Gen Futaba T7CAP cu T7C 2.4.. pe care le supui exact acelorasi conditii. Atunci te mai apropii de comparat mere cu mere..

In aplicatii modelistice uzuale, MHz-ul nu bate mai departe decat GHz-ul, pe o statie de calitate.

Personal consider ca si 35/40 si 2.4 pot fi la fel de bune, tine de alegerea personala.
Cine a ramas in 35/40 va sustine ca 35/40 este excelent, pentru ca asa are si el si din orgoliu nu are cum sa fie o alegere gresita..
Aceeasi teorie se aplica si pentru cei care au trecut in 2.4, doar nu o sa accepte din orgoliu ca trecerea la 2.4 a fost o alegere gresita..

Ca si concluzie, pana la urma trendul nu este definit de modelisti, nici macar de producatorii de statii, ci asa cum spunea si stiganas de producatorii de componente si de costul acestora.
Pana la urma trendul este 2.4, cel putin deocamdata, aici se va produce masiv, aici se vor aduce inovatii, aici vor scadea preturile la receptoare (fie ele original sau copiate de chinezi).
Avand in vedere ca 35/40 nu se mai produc, nici upgrade de softuri nu vor mai fi, nici receptoare produse, nici suport.

Daca gandesti in perspectiva si nu ai cumparat inca nici 35/40 si nici 2.4, vei ajunge la concluzia ca fiind vorba de o investitie pe termen mai lung vrei sa fii pe directia in care lucrurile tind sa se dezvolte natural si nu sa faci pipi impotriva vantului.. pe principiul „regele a murit, traiasca regele”
Both optimists and pessimists contribute to our society. The optimist invented the airplane and the pessimist the parachute. ~Gil Stern

If you can't fix it with a hammer you have an electrical problem.
0

#22 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8276
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 July 2011 - 04:26 PM

Am citit pe undeva ca lumita teoretica ar fi mult mai mare de 1000. Eviident ca se poate bruia orice. Toate problemele care au fost pana acum in 2,4 Ghz au fost doar probleme de software sau firmware (si o lipitura proasta e o lipitura proasta indiferent de sistem), nu probleme cu codarea DSSS.

http://www.rcgroups....18&postcount=13

Toate sistemele in 2,4 Ghz emit DSSS. Dar nu are nici o importanta; bune, rele, rotunde, patrate asta se fabrica acum, FM este istorie.

Peste asta pe noi ne doare fix undeva ca e 2,4 sau 3,7 Mgz. Pe noi ne intereseaza doar ca sistemul X merge numai cu receptorul x.

Am citit zeci de opinii "senzoriale" ca X e mai bun decat Y. Tot ce am citit pana acum nu m-a convins nici un pic. Daca maine intreba careva cum influenteza actele sexuale emisia in 2,4 Ghz sigur se vor gasi cativa sa ne explice si cu siguranta vor ajunge la concluzia ca sistemul X e mai bun decat Y.
0

#23 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8276
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 July 2011 - 04:49 PM

As fi foarte incantat sa ne spuna cineva cate sisteme pot functiona simultan in 2,4 Ghz. Ca sa nu complicam prea mult as vrea sa vad doar cate sisteme de acelasi brand (Futaba, Hitec, Spektrum), fara alte sisteme de alta marca pornite, fara cuptoare cu microunde si celulare prin preajma.
0

#24 Useril este offline   popad 

  • Aeromodelist
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1814
  • Inregistrat: 05-February 09
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Interests:Planoare RC

Postat 28 July 2011 - 07:08 PM

Statiile JR si Spektrum folosesc modului X1TXN pentru emisie in 2.4GHz.

Specificatia de la HH a acestui modul conform cu manualul acestuia:

Fisiere atasate


Aterizari fericite !

PopaD
0

#25 Useril este offline   ARU 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1427
  • Inregistrat: 15-February 08
  • Gender:Male
  • Location:Buzau
  • Interests:aero

Postat 29 July 2011 - 12:03 AM

am o singura intrebare ! - a testat cineva statia privind raza de actiune dupa montarea 2.4 GHz , sa poata compara cu 35/40 MHz , ...cu aceiasi statie bineinteles !
0

#26 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 29 July 2011 - 10:48 AM

La range nu se testeaza statii, ci sisteme de transmisie RF.
Orice statie este formata din partea de comanda/afisare si partea de transmisie(si receptie in cazul celor cu telemetrie)
Nu intrebarea din titlu m-ar preocupa pe mine, ci cat mai rezista cordonul ombilical intre cele de mai sus, adica PPM-ul, limbajul comun vorbit de cele doua parti... Deja la statii peste 9-12ch a disparut.

Revenind la intrebarea de mai sus, am testat sistemul RF Hitec pana la 2.2km la sol, intreruperea fiind cauzata de o mica denivelare care a dus la pierderea contactului vizual, exista rapoarte in aer si de 3km. Era pus pe o statie Futaba 9C, dar asta e irelevant, exact la fel ar fi mers si pe una Hitec.

Stefan, vine Brasovul :rofl: daca ai ratat la RR sa afli cate pot merge simultan, putem organiza asta la Brasov.
Cu partea fara celulare va fi mai greu...
Eu pun cifra 50 pe masa. Adica la valoarea asta va incepe sa se simta in servo-uri ca e aglomeratie, dar modelul e controlabil pentru o aterizare.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 29 July 2011 - 10:49 AM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#27 Useril este offline   Screamer 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 318
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 July 2011 - 11:36 AM

Uite ca google are pareri diferite:


1. Pana la 4.2 miliarde de modele in aer (oarecum ma indoiesc ca nu se face noapte cand lansezi asa ceva)
http://www.firststat...ers/Nl_0107.pdf
" The term “Spread spectrum” means that the transmitter is simultaneously using two unused channels of 80, which are available in the 2.4 GHz band. Most importantly, the data being sent to the model has an address included with it. (This is a patented feature that Spektrum calls “model match.”) As long as the address of your model is not the same as any other model at the field (1 chance in 4.2 billion!), your transmitter will control only your model, no other transmitter will interfere with your control your model, and your transmitter will not interfere with control of any other model using the spread spectrum system. So, any reasonable number of 2.4 GHz spread spectrum transmitters can be operated at the same time without interference or glitches"

2. Pana la 40 de modele, pe o statie cu producator ciudat...
http://www.overstock...-ITEM_p_39.html
No More Crystals - No need to carry frequency crystals. Up to 40 models can be operated at the same time.

3. E-Fly-u permite 20 de modele in acelasi timp
http://art-tech.cn/e...p?ArticleID=346
20 sets of the radio system can be operated simultaneously without any interference.


4. weatronic ? permite pana la 120 de modele in acelasi timp
http://www.weatronic-usa.com/
Turn on the system, take off, fly, and land –that’s all you need to care about. 120 or more systems can be operated at the same time. Interferences are basically impossible.

5. Graupner permite pana la 200 de modele
http://www.graupner....58/product.aspx
Up to 200 transmitters can be operated simultaneously without interference. Interference from electric motors, servos, and electric charges (metal noise) is no longer possible.



Lista continua, dar numarul dupa cum se vede variaza in functie de producator (mai putin prima referinta unde 4.2 miliarde mi se pare un numar IMPOSIBIL, dar citatul acela explica de ce pot fi in aer atatea modele...). Important este ca in manualul fiecarei statii este mentionat numarul maxim de modele care pot fi zburate simultan cu statii de acelasi tip. Deci acesta poate fi un nou mod de a cauta o statie buna in 2.4Ghz - Numarul de statii care pot functiona simultan fara interferente !

Acum vine intrebarea, daca eu am un E-Fly si mai vin 100 cu statii Graupner, mie imi pica modelul ?
Oricum, cifra pusa de renatoa mai sus, este foarte realista: 50 de statii care functioneaza in acealsi timp. Chiar sunt curios cum arata 50 de modele in aer in acealsi timp, iar daca mai sunt si kit-uri RTF cu aceeasi "schema de vopsire" .....Doamne ajuta ! :rofl:

Ar fi o idee de bun simt ca la intalnirile modelistice din tara (gen Rapa Rosie) sa fie o tabla cu 50 de carlige pentru cei cu statii in 2.4Ghz, chiar daca nu vor fi folosite toate.....dar pe viitor cine stie ?

Iar ca un PS, sper sa nu se considere reclama link-urile de mai sus, pentru ca le sterg in 2 secunde.

Aceasta postare a fost editata de Screamer: 29 July 2011 - 11:40 AM

P-40E - Captiv (Video cu primul zbor)
IAR-27 - Captiv
CAP-21 - Captiv
2x Combat "Pionierul" - Captiv
Graupner "Amateur II" - Trainer
Bombonel - Acro/Trainer (Video cu prima tractare de planor)
0

#28 Useril este offline   ERASER 

  • Vintage
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2223
  • Inregistrat: 23-March 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti - Drumul Taberei
  • Interests:F3A , veliere

Postat 29 July 2011 - 11:56 AM

Hitec spune ca pana la 20 de emitatoare pornite (Hitec) timpul de raspuns este minim, apoi creste pe masura aglomerarii, informatia transmitandu-se din ce in ce mai sacadat.

Teoretic, comanda se pierde complet daca sunt undeva pe la 120 - 250 de statii pornite provenind de la producatori diferiti.

Privind raza de actiune, am atins cu Futaba FM si cu modul de Hitec 2.4 aceeasi distanta de 650m fara probleme de transmisie, mai departe am eu probleme de vedere...
Future is electric, but I belong to the past...
TEL. 0726.191.725
0

#29 Useril este offline   ERASER 

  • Vintage
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2223
  • Inregistrat: 23-March 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti - Drumul Taberei
  • Interests:F3A , veliere

Postat 29 July 2011 - 12:04 PM

Problema trebuie privita asa: chiar daca receptorul meu este destept si ignora pachetele de date care nu ii sunt adresate, daca toate canalele sunt ocupate de catre alte emitatoare, lui o sa-i vina un talmes-balmes din care e foarte putin probabil sa mai poata selecta informatia care ii este adresata (poate doar atunci cand este extrem de aproape de emitator).
Future is electric, but I belong to the past...
TEL. 0726.191.725
0

#30 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8276
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 July 2011 - 01:03 PM

Cu tot respectul pentru cei implicati in dezbatere nu am senzatia ca e unul care se pricepe la 2,4Ghz si DSSS, nici acum si nici in alte discutii similare nu a aparut cineva din domeniu. Ca sa fiu clar sunt printre noi unii care stiu chimie, fizica, administrare de retele, configurare de servere, java si piton (adica pot scrie programe pe bune) dar nici unul care stie 2,4Ghz si DSSS. Daca ma insel imi cer scuze, il astept sa iasa in fata si sa incerce sa ne lamureasca. Ce spun producatorii de statii pentru urechile consumatorului sunt spume precum samponul cu ceramide. Stie careva ce sunt ceramidele si de ce sunt bune in sampon ?

Renato are dreptate, nu are nici o importanta in ce statie se afla, totul depinde de modulul radio si receptor cand e vorba de calitatea receptiei.

Care PPM ? nu mai e nimic PPM intr-o statie moderna nativ 2,4Ghz. De aceea daca vor pot sa faca si maine statii cu 100 canale. Singura parte rusionoasa analogica ramasa in electronica este legatura dintre RX si servo (analogice sau digitale) - aici a venit Futaba (in mod rational) cu S-BUS - pacat ca nu e un standard deschis, asa nu prea are tractiune.

Cand vorbim de 1000 de statii simultan nu inseamna 1000 de modele in aer. Pot fi in aer 5 modele si 995 de statii pornite la sol. Cam asa ceva se intampla la marile intalniri modelistice din USA. Acolo au fost niste incidente cu Spektrum - dar nimeni nu a ramas fara semnal. Cand ramai fara semnal receptorul intra in fail safe sau hold - in incidentele din USA modelele au intrat in crash ceea ce e cu totul altceva.
0

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro