Modelism - RHC Forum: constructie planor de viteza - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

constructie planor de viteza un proiect in dezvoltare

#1 Useril este offline   sorrin 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 53
  • Inregistrat: 09-June 08

Postat 25 July 2011 - 01:56 PM

anu trecut la rapa Rosie eram cu Seba , langa foc , si binenteles discutam despre avioane.

una dintre discutile noastre era ceva de genu "daca ai avea bani multi ce planor tiai lua?" ma intrebat el , si binenteles eu iam taiat craca spunandui "nu mias lua nici unu , in schimb asi cumpara scule si asi construi unu", un singur lucru nu am luat in considerare nici unu dintre noi CAT TIMP AI LIBER SA TE OCUPI DE CONSTRUCTIA UNEI ZBURATOARE.


treaba ie ca acuma am ajuns sa am suficiente resurse sa imi cumpar scule sau binenteles sa imi iau un planor din cele ce erau in discutie fara a se pune problema financiara, da binenteles stau destul de prost cu timpu, si de zburat si de construit.

dupa ce mam uitat pe siteurile de hobby si miam comandat o electronica pt un planor de "foarte viteza " , am inceput sa caut pe forum planuri sfaturi , intrun final am gasit o forma de fuselaj care ma incanta cum arata, si o sa il construiesc din balsa, aripa am zis ca o sa o fac dreapta si spre varf mai ingusta o sa o cinstruiesc din polistiren inbracat cu balsa , nu stiu exact cum se zice la configuratia asta, iar coada vreau sa o fac in V

avand in vedere ca pana acuma am construit doar Zagi, am unele lipsuri care sper sa le completez din topicu asta

unu dintre ele ar fi la cate grade se pune aripa fata de fiselaj , nustiu pe cine am auzit ca se pune un pic mai sus de linia mediana a fiselajului, si binenteles de ce se pune asa

a doua intrebare ar fi , avand in vedere ca vreau sa i fac coada in V , la cate grade se pun cele doua stabilizatoare unu fata de altu

la un planor de viteza de 2-2.5 metri care ar fi greutatea maxima, sau ie bine sa fie cat mai usor

din lipsa timpului de constructie probabil ca proiectu asta o sa se intinda pe mai multe luni , asa ca orice discutie este binevenita, mai putin alea care nu tin de subiect (ROG ADMINI SA LE STEARGA)
0

#2 Useril este offline   Florinelu 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 982
  • Inregistrat: 04-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti/Militari
  • Interests:Da' ce nu ma intereseaza!

Postat 25 July 2011 - 02:31 PM

Vezi postareasorrin, la 25 July 2011 - 01:56 PM, a spus:

din lipsa timpului de constructie probabil ca proiectu asta o sa se intinda pe mai multe luni , asa ca orice discutie este binevenita, mai putin alea care nu tin de subiect (ROG ADMINI SA LE STEARGA)

Mai bine il rugai pe admin sa iti stearga celelalte doua postari indentice si sa iti mai puna niste cratime pe unde e nevoie. :wacko:
Cand eram mic, nu erau din astea... acum recuperez :)
0

#3 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 25 July 2011 - 02:36 PM

Banuiesc ca nici alea legate de gramatica nu te incanta... sau despre bac-uri :wacko:

Electronica cred ca era mai bine sa o comanzi dupa ce aveai clara structura, chiar daca zici ca faci il dumneata.

Daca as vrea sa il fac chiar de viteza, nu m-as duce prea mult peste 2m.

V-ul este intre 110 si 120 grade in general.

Parerea mea este sa cumperi unul totusi, pentru inceput.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#4 Useril este offline   sorrin 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 53
  • Inregistrat: 09-June 08

Postat 31 July 2011 - 03:35 PM

aripa se pune paralela cu fuselajul sau se pune la un anumit unghi ?
0

#5 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 31 July 2011 - 03:43 PM

Construim avioane si nu stim ABC...

unghiul de incidenta - format de directia de curgere a fileurilor de aer si coarda aerodinamica
coarda aerodinamica - linia care uneste cel mai avansat punct de la bordul de atac cu cel opus de la bordul de fuga
unghiul de calaj - unghiul dintre coarda aripii si coarda ampenajului orizontal.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#6 Useril este offline   sorrin 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 53
  • Inregistrat: 09-June 08

Postat 31 July 2011 - 07:25 PM

avand in vedere ca eu pana acuma am construit doar aripi tip zagi, si leam construit dupa principiu "daca i pui un motor destul de puternic , zboara si poarta de la hangar" si fara prea mult ajutor, din partea oamenilor de "specialitate"

chestiile astea pe care le zici, nu le cunosc si ma baga in ceata , dar sunt foarte constient ca fara ele nu zboara

da cred ca e vorba de varianta a 3-a unghiul de calaj - unghiul dintre coarda aripii si coarda ampenajului orizontal.
0

#7 Useril este offline   Dragos Avramescu 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 528
  • Inregistrat: 01-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti - Tineretului
  • Interests:Schi, aeromodelism

Postat 31 July 2011 - 09:00 PM

Vezi postareasorrin, la 31 July 2011 - 03:35 PM, a spus:

aripa se pune paralela cu fuselajul sau se pune la un anumit unghi ?

Avand in vedere ca il faci pentru viteza, unghiul de incidenta al aripii ar trebui sa fie foarte mic, pentru ca va functiona la un coeficient de portanta mic.
Oricum, unghiul de incidenta va trebui sa fie reglabil, ca sa poti regla unghiul de calaj (intre aripa si ampenaj). Ideea e ca va trebui sa trimezi avionul, si atunci decat sa ai un unghi facut de profundor cu stabilizatorul (ca sa zboare drept), mai bine schimbi unghiul de calaj.
Eu ti-as sugera sa incerci un slipso inainte (cauta slipso400) ca sa inveti niste baze.
0

#8 Useril este offline   sorrin 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 53
  • Inregistrat: 09-June 08

Postat 01 August 2011 - 06:17 PM

mam uitat dupa slipso 400 si nu e exact ce caut

http://www.youtube.c...h?v=IS7h7DpxRUM cam asta e ce vreau , oricum asta e idealu , avand in vedere ca am impresia ca asa ceva se face din carboane, si in mod normal se cumpara, nu ma astept sa fie chiar la fel , dar in directia asta
0

#9 Useril este offline   sorrin 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 53
  • Inregistrat: 09-June 08

Postat 01 August 2011 - 06:27 PM

azi mia ajuns o parte de electronica, si am apucat sa tai aripile, din polistiren , deocamdata are doar 2m dar in momentul in care o sa le imbrac in balsa cred ca o sa se mai adauge la fiecare capat cate 5-10 cm

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 01082011381.jpg

0

#10 Useril este offline   sorrin 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 53
  • Inregistrat: 09-June 08

Postat 01 August 2011 - 06:29 PM

alta poza

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 01082011384.jpg

0

#11 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 01 August 2011 - 07:29 PM

Figuri simlare cu cele din film am vazut duminica facute cu Hype Wow, deci nu trebuie "carboane". In schimb trebuie mana...
Asteptam cu interes un film asemanator si de la dumneata.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#12 Useril este offline   nitrometan 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 392
  • Inregistrat: 31-July 04
  • Gender:Male
  • Location:SUCEAVA-LRSV

Postat 01 August 2011 - 09:04 PM

Ala ce se vede in poze nu e profil de viteza.Mai degraba de un planor ce pluteste usor in termica...Daca vrei viteza trebuie intii cunostintele necesare realizarii proiectului,apoi materiale ca lumea,ca stiroporul la planoare nu prea se preteaza la viteza,eventual placat cu balsa de 0,8 si mai apoi 2-4 straturi de fibruta de sticla se 25gr/metru,iar in interior o bara de carbon plin de minim 8 mm pentru 1,5-1,6 m anvergura si 1500 g greutate la zbor.
Apoi profilul trebuie sa fie de 8 maxim 9%,vezi ca cei de la Simprop care fac niste Hotlinere excelente folosesc MH 43 de 8%.
Din experienta spun ca daca ai mijloace mai bine cumpara-l,ca nu il faci tu singur in veci cum il face cehul,rusul sau neamtul,dupa caz.
Ps :
Din ce vad in poze,miezul de stiropor e taiat strimb cu ceva mesterit acasa.Daca vrei sa ai aripi buna care la viteza sa nu flattereasca trebuie ca profilul sa fie taiat super drept.

Aceasta postare a fost editata de nitrometan: 01 August 2011 - 09:07 PM

0

#13 Useril este offline   Dragos Avramescu 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 528
  • Inregistrat: 01-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti - Tineretului
  • Interests:Schi, aeromodelism

Postat 02 August 2011 - 06:56 PM

Vezi postareasorrin, la 01 August 2011 - 06:27 PM, a spus:

azi mia ajuns o parte de electronica, si am apucat sa tai aripile, din polistiren , deocamdata are doar 2m dar in momentul in care o sa le imbrac in balsa cred ca o sa se mai adauge la fiecare capat cate 5-10 cm

Ai sanse sa faci ce vrei, si chiar mai bine decat un rus sau un ceh. Dar asta numai daca folosesti materiale potrivite, un plan bun (poti sa-ti proiectezi singur planorul pe calculator) si mai multe iteratii. Si sa te tii de plan. Nu e permisa afirmatia 'cred ca o sa se mai adauge 5-10 cm la fiecare capat'. Trebuie sa iasa ca in plan.
N-o sa-ti iasa din prima, evident. Asta inseamna ca la prima versiune e bine sa scazi pretentiile, si sa le cresti pe masura ce creste experienta. Dupa 3-4 constructii, te vei putea apropia de ce se gaseste pe piata, poate chiar sa le depasesti pe unele.
Pentru un planor de viteza iti trebuie un profil bun, o aripa eliptica, miezul de la aripa sa fie taiat perfect si nu din polistiren expandat, ci macar din extrudat, care este mult mai dur.
Ca sa faci aripa eliptica, iti trebuie cam 4 tronsoane pentru fiecare semiplan, de forma trapezoidala, fiecare trapez fiind mai ascutit.
Acoperirea n-o poti face cu balsa, pentru ca n-o sa se muleze pe aripa eliptica. Trebuie fibra de sticla. Trebuie lonjeron de carbon, pentru ca la profil subtire doar invelisul nu tine, o sa aplaude la primul viraj.
Daca ai chef sa inveti sa proiectezi pe calculator, poti folosi XFLR5. Vine si cu un planor de viteza gata modelat, si poti sa te inspiri.
0

#14 Useril este offline   nitrometan 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 392
  • Inregistrat: 31-July 04
  • Gender:Male
  • Location:SUCEAVA-LRSV

Postat 02 August 2011 - 07:53 PM

@Dragos Avramescu Nu vreau sa fac prea multa politica pe threadul omului,dar cind o sa imi arati un asemenea Hotliner facut in Romania (si nu in Cehia cum e cel de mai jos)o sa iti dau dreptate la ce ai spus.Dar pina atunci...
TEORETIC se poate,practic...numai matrita in care fac ei aripile costa vreo 20000 de eurasi...Exista si alte tehnici de constructie dar toate sunt peste mina cuiva care nu face asa ceva in mod repetat.Au propos,nici macar nu e scump,250 de euroi Kit-ul,ca tot suntem la ARF...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: h3.gif
  • Imagine atasata: h2.gif
  • Imagine atasata: h1.gif

0

#15 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 02 August 2011 - 08:17 PM

Daca nu se scrie aici, asta nu inseamna ca nu se face in RO.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 02 August 2011 - 08:18 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#16 Useril este offline   Dragos Avramescu 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 528
  • Inregistrat: 01-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti - Tineretului
  • Interests:Schi, aeromodelism

Postat 03 August 2011 - 01:47 PM

Vezi postareanitrometan, la 02 August 2011 - 07:53 PM, a spus:

@Dragos Avramescu Nu vreau sa fac prea multa politica pe threadul omului,dar cind o sa imi arati un asemenea Hotliner facut in Romania (si nu in Cehia cum e cel de mai jos)o sa iti dau dreptate la ce ai spus.Dar pina atunci...

Eu nu am sustinut ca se face. Am sustinut ca sa poate face. E o diferenta de gandire. Tu zici ca cehii, rusii si nemtii sunt superiori romanilor. Eu zic ca pana nu incerci, nu reusesti.
Eu nu ma apuc sa fac hotlinere pentru ca nu ma prea atrag. Fac DLG-uri si intr-adevar, nu pot sa bat un DLG facut afara, pentru ca nu am facut suficiente si sunt cam lenes. Dar ma apropii.
0

#17 Useril este offline   sorrin 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 53
  • Inregistrat: 09-June 08

Postat 03 August 2011 - 05:30 PM

mam hotarat sa imi fac un planor de viteza , dupa ce am vazut un amic ca zbura un planor ce avea aripa de Discus pe el , si mia zis ca e un planor de viteza , sincer nu prea stiu ce inseamna un planor de viteza in general,dar aflu ca defapt e mai mult decat imi imaginiam eu . asa ca definitia la ce vreau sa fac eu se schimba , si suna cam asa , un planor care sa il pot baga in picaje si sa fac manevre bruste fara sa imi aplaude sau sa imi fluture aripile , si binenteles cand trec cu el pe deasupra capului sa fluiere

slipso 400 e un fel de avion de viteza , care face cu totul altceva decat ce vreau eu sa fac, adica sa ma dau la panta pe un vant puternic, planoare asemanatoare am vazut facute din carbon pe nustiu ce site, da nu le mai gasesc , probabil din cauza cq nu stiu cum se numesc

binenteles ca nu am de gand sa concurez cu producatori de specialitate, care au linii de productie pt asa ceva, nu ca nu asi putea dar nu am un spatiu de lucru.

cat de faptu ca am taiat aripile din expndat , acuma sunt in spania, si chiar daca vi se pare surprinzator ,aicea nu exista atata varietate de polistiene ca si la noi, si alea care sunt, sunt rare si greu de gasit,
oricum vreau sa il construiesc din materiale rudimentare, fara sa ma rup prea mult in fite, cu materiale dedicate (nu sufar de complexu perfectiuni), imi place sa construiesc zburatoare, sa le zbor la extrem (fara sa stau cu infiipt in c . . ca zbor cu portofelu), sa le rup dupa care sa le construiesc iara, nu ma incanta cu nimica ca am un avion perfect , si stau stresat ca face o carca de bani si timp
asa ca probabil pe langa polistirenu (care nu a fost prima mea alegere) din care miam taiat profilele de la aripi probabil o sa mai folosesc si alte materiale care in general se folosesc in alte scopuri
de exemplu ,cred ca intarirea aripi o sa o fac cu fir textil de pescuit pe exterior(am vazut eu un planor care zbura bine pe principiu asta), si ma gandeam sa i bag o teava de aluminiu ,ca si asta am vazut folosinduse la un planor facut din depron de 2mm, oricum teava sar putea sa o abandonez din cauza greutatii,

inca nu am facut un calcul de greutate da intentionez sa il tin sub 1,7Kg si peste 32dm patrati suprafata portanta, parca asa lam calculat , restu dimensiunilor vedem cum iasa ca nu am facut un calcul detaliat ,dar am vazut ca pe aicea se invart motoplanoarele din comert , ca binenteles ca vreau sa i pun si motor

fuselaju vreau sa il fac din balsa dupa un plan care lam gasit pe forum, si care intentionez sa il modific un pic in asa fel in cat sa se potriveasca cu motoru si bateria pe care leam cumparat
0

#18 Useril este offline   sorrin 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 53
  • Inregistrat: 09-June 08

Postat 07 August 2011 - 12:50 AM

am reusit sa termin in mare parte fuelajul , dar din pacate lam facut din balsa de 3mm , ceea ce sa dovedit a fi prea subtire pt motorizarea pe care intentionez sa o pun, si in momentu in care iam dat drumu la motor , a rupt partea din fata, de care era prins, ca na nu mai aveam rabdare sa mai astept o zi pana i puneam ceva fibra, sa il intaresc
0

#19 Useril este offline   sorrin 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 53
  • Inregistrat: 09-June 08

Postat 01 July 2016 - 10:04 AM

Intrun final al abandonat proiectul , din mai multe motive primul fiind lipsa de spatiu , al doilea este ca habar nam sa lucrez balsa , si este foarte scump, so aripile alea pe care leam taiat au fost EXTREM de prost taiate, asa ca mam dezanimat si lam lasat balta.

oricum nu am abandonat ideea , numai ca am schimbat strategia.....

am ajuns la concluzia ca prima oara tre sa sti sa faci planoare, avioane , si ie clar ca eu nu veam habar

asa ca mam apucat sa fac un planor din polistiren , si sal inbrac in hartie lipita cu aracetbinenteles lam facut , si a iesit un esec total, nam reusit sal zbor , defapt lam zburat cam 10-15 metri de la pamant si am dat o tura la innaltimea asta , oricum un esec

cum acest plan pe planor lam facut eu , miam dat repede seama ca eu nu sant bun de facut planuri pt ca nu am habar, asa ca am inceput sa caut planuri de planoare cat mai simple si facute de alti , care sa fie testate ca zboara

asa ca dupa multe cautari , in special pa youtube, am dat peste baieti de la https://www.youtube.com/user/flitetest , in fine am gasit materialele necesare , si mam pus sa construiesc un planor (prima idee bune al respcto care am avuto in 5 ani)

asa ca mam pus si am construit asta https://www.youtube....h?v=DIBwbPVzrUo

https://www.youtube....h?v=_OqEk0ZNEh4

si daca vreti planuri originale https://www.youtube....h?v=40lgBxxLxyk


oricum a fost un succes total , pana saptamana trecuta cand mi la luat vantu dupa dial si lam pierdut http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/dry.gif , nu era de viteza !








0

#20 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 01 July 2016 - 10:26 AM

5 ani mai tarziu de la ultima postare vad ca scrii la fel de dezastruos... deci e clar ca nu de scoala te-ai ocupat in timpul asta... :unsure:
... cu picioarele pe pamant ...
0

#21 Useril este offline   aeromax 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 523
  • Inregistrat: 12-May 11
  • Gender:Male
  • Location:ITALIA
  • Interests:Aeromodelism, Aeronautica, Aviatie, Desen, Muzica (chitara)

Postat 01 July 2016 - 12:18 PM

Vezi postareasorrin, la 03 August 2011 - 05:30 PM, a spus:

mam hotarat sa imi fac un planor de viteza , dupa ce am vazut un amic ca zbura un planor ce avea aripa de Discus pe el , si mia zis ca e un planor de viteza , sincer nu prea stiu ce inseamna un planor de viteza in general,dar aflu ca defapt e mai mult decat imi imaginiam eu . asa ca definitia la ce vreau sa fac eu se schimba , si suna cam asa , un planor care sa il pot baga in picaje si sa fac manevre bruste fara sa imi aplaude sau sa imi fluture aripile , si binenteles cand trec cu el pe deasupra capului sa fluiere

slipso 400 e un fel de avion de viteza , care face cu totul altceva decat ce vreau eu sa fac, adica sa ma dau la panta pe un vant puternic, planoare asemanatoare am vazut facute din carbon pe nustiu ce site, da nu le mai gasesc , probabil din cauza cq nu stiu cum se numesc

binenteles ca nu am de gand sa concurez cu producatori de specialitate, care au linii de productie pt asa ceva, nu ca nu asi putea dar nu am un spatiu de lucru.

cat de faptu ca am taiat aripile din expndat , acuma sunt in spania, si chiar daca vi se pare surprinzator ,aicea nu exista atata varietate de polistiene ca si la noi, si alea care sunt, sunt rare si greu de gasit,
oricum vreau sa il construiesc din materiale rudimentare, fara sa ma rup prea mult in fite, cu materiale dedicate (nu sufar de complexu perfectiuni), imi place sa construiesc zburatoare, sa le zbor la extrem (fara sa stau cu infiipt in c . . ca zbor cu portofelu), sa le rup dupa care sa le construiesc iara, nu ma incanta cu nimica ca am un avion perfect , si stau stresat ca face o carca de bani si timp
asa ca probabil pe langa polistirenu (care nu a fost prima mea alegere) din care miam taiat profilele de la aripi probabil o sa mai folosesc si alte materiale care in general se folosesc in alte scopuri
de exemplu ,cred ca intarirea aripi o sa o fac cu fir textil de pescuit pe exterior(am vazut eu un planor care zbura bine pe principiu asta), si ma gandeam sa i bag o teava de aluminiu ,ca si asta am vazut folosinduse la un planor facut din depron de 2mm, oricum teava sar putea sa o abandonez din cauza greutatii,

inca nu am facut un calcul de greutate da intentionez sa il tin sub 1,7Kg si peste 32dm patrati suprafata portanta, parca asa lam calculat , restu dimensiunilor vedem cum iasa ca nu am facut un calcul detaliat ,dar am vazut ca pe aicea se invart motoplanoarele din comert , ca binenteles ca vreau sa i pun si motor

fuselaju vreau sa il fac din balsa dupa un plan care lam gasit pe forum, si care intentionez sa il modific un pic in asa fel in cat sa se potriveasca cu motoru si bateria pe care leam cumparat






Sorrin,

Se pare ca ceata s-a mai risipit...Nu era vorba de un "Hotliner" conditionat de un grup motopropulsor performant capabil sa-ti transforme modelul intr-o "racheta balistica" ci de un planor pentru zborul la panta (in dinamica). Oricare ar fi alegerea, sa construiesti fara a avea un minim de cunostinte in domeniu este o aventura. Atat hotliner-ul cat si planorul pentru dinamica, inglobeaza comcepte si tehnologii de constructie capabile sa confere, in final, caracteristici aerodinamice si de rezistenta deosebite cu o greutate cat mai mica. Se pot construi planoare homemade de un bun nivel, dar avem nevoie de materiale, experienta si timp. Iti recomand "Siren" de la "Great Planes", un hotliner ceva mai bland sau planoarele: Blade, Sword, Xcalibur de la "XMODELS" - pentru zborul de viteza la panta.

Cer senin !

Aceasta postare a fost editata de aeromax: 01 July 2016 - 12:21 PM

"Odata ce ai cunoscut zborul...vei pasi pe pamint privind spre cer...pentru ca acolo ai fost si acolo...ai vrea sa te intorci" -Leonardo Da Vinci
0

#22 Useril este offline   sorrin 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 53
  • Inregistrat: 09-June 08

Postat 01 July 2016 - 04:58 PM

sincer ... miar place un hotliner, dar ca sa in construiesti, iti tre sa stiii... lucruri, chestii bazice , pe care eu habar naveam, dra oricum cu pasi mici , sau..... imi pot cumpara unu http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/unsure.gif. Dar asta nu sa poate, pt ca io sant unu dintre aia care le place sa zboare EFTIN, si sa nu ma preocup de un planor de vo cateva sute de euro

planoru care lam pierdut acuma cateva zile avea pus pe el 2 servo turnigy (15Euro) 2 servo 9g (4Euro) , receptoru(10E), 2bateri LiIon dintrun laptop, un LM7805 dezmontat de pe o placa (de la gunoi), avionu in sine mia luat cam 7h de lucru cu absolut totu, materialu de avion lam gasit la gunoi, (defapt la gasit un prieten , si mi la adus,..... mia mai ramas de inca unu)

in total am pierdut 30Euro, asa ca mam suparat si am facut comanda la hobbyking de 150E in materiale

o RECOMANDARE pt cei care vreti sa va luati o statie noua ...... luativa una cu telemetrie , o sa va zica cat de departe este avionu si in ce directie, plus ca tehnologia merge in directia asta ....

acuma dupa ce am pierdut planoru am dat fuga sami cumpar receptor, numa sa realizez ca receptoare compatibile cu modulul meu 2.4Gh nu se mai fabrica, si deci nu ai de unde sa le cumperi, asa ca in comanda de la hobbyking am pus un modul DIY FrSky si un receptor compatibile in telemetrie, avand in vedere ca io am o statie 9x ......
0

#23 Useril este offline   sorrin 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 53
  • Inregistrat: 09-June 08

Postat 01 July 2016 - 05:00 PM

Vezi postareasorrin, la 01 July 2016 - 04:58 PM, a spus:

sincer ... miar place un hotliner, dar ca sa in construiesti, iti tre sa stiii... lucruri, chestii bazice , pe care eu habar naveam, dra oricum cu pasi mici , sau..... imi pot cumpara unu http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/unsure.gif. Dar asta nu sa poate, pt ca io sant unu dintre aia care le place sa zboare EFTIN, si sa nu ma preocup de un planor de vo cateva sute de euro

planoru care lam pierdut acuma cateva zile avea pus pe el 2 servo turnigy (15Euro) 2 servo 9g (4Euro) , receptoru(10E), 2bateri LiIon dintrun laptop, un LM7805 dezmontat de pe o placa (de la gunoi), avionu in sine mia luat cam 7h de lucru cu absolut totu, materialu de avion lam gasit la gunoi, (defapt la gasit un prieten , si mi la adus,..... mia mai ramas de inca unu)

in total am pierdut 30Euro, asa ca mam suparat si am facut comanda la hobbyking de 150E in materiale

o RECOMANDARE pt cei care vreti sa va luati o statie noua ...... luativa una cu telemetrie , o sa va zica cat de departe este avionu si in ce directie, plus ca tehnologia merge in directia asta ....

acuma dupa ce am pierdut planoru am dat fuga sami cumpar receptor, numa sa realizez ca receptoare compatibile cu modulul meu 2.4Gh nu se mai fabrica, si deci nu ai de unde sa le cumperi, asa ca in comanda de la hobbyking am pus un modul DIY FrSky si un receptor compatibile in telemetrie, avand in vedere ca eu am o statie 9x ......

0

#24 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 01 July 2016 - 07:31 PM

@sorrin, judecand cel putin dupa modul in care scrii, ca sa nu mai zic de continut, tu ai merita un warn si nu cel ce ti-a atras atentia! Pe viitor, incearca sa te straduiesti mai mult cu scrisul, nu cu reclamatiile.


0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro