Modelism - RHC Forum: Zlin Z-50 70" - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 9 Pagini +
  • « Prima
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Zlin Z-50 70" probabil benzinar...

#181 Useril este offline   bizu 

  • ---
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 996
  • Inregistrat: 14-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodele

Postat 06 October 2011 - 07:51 PM

Vezi postareaTeo-Costin, la 06 October 2011 - 09:57 AM, a spus:

Nu merge si asa ca te vei chinui enorm la trimaje si nu vei zbura cum trebuie mai ales ca este un avion mai special, eu zic sa te chinui putin si sa-l faci cum trebuiede la inceput caci dupa ce ai pus lipici numai ai ce-i face, gandeste de 10 ori, masoara de 20 de ori si lipeste o singura data.

Bafta



Confirm cu tristete.
Adu-ti aminte de SU ul meu care zboara bine pina-l bagi la acrobatie, moment in care el stie ce face...
Totul de la directie "putin" strimba si deriva un pic torsionata. Or mai fi si altele dar astea sint evidente.
E tare greu daca nu imposibil sa-l mai dregi dup'aia.

Spor
0

#182 Useril este offline   hash84 

  • DreamTeam member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2183
  • Inregistrat: 28-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 October 2011 - 10:02 PM

Vezi postareaoachidori, la 06 October 2011 - 09:18 AM, a spus:

Eram curios ca aerodinamica care poate sa "mearga si asa". :rofl:

o sa mearga, dar nu cum ar trebui, adica sa fie o placere in zbor. dar o sa mearga. mai asteapta, mai linisteste-te, mai aduna pareri, mai cheama prieteni la tine, lasa lumea sa isi dea cu presupusul, mai gandeste-te de 30 de ori si apoi bricoleaza :rofl:
    /------------------------\              |~~\_____/~~\__  |
    |        Hash84          |______________ \______====== )-+
    |                        |                      ~~~|/~~  |
    \------------------------/                         ()
0

#183 Useril este offline   oachidori 

  • F22 Raptor Fan
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2375
  • Inregistrat: 05-August 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti-parc IOR
  • Interests:Aeromodele, Modelare 3D

Postat 19 October 2011 - 01:02 PM

Am ajuns la montarea motorului si vreau sa stiu daca fac bine.Din ce am verificat panoul de foc ,asta daca am masurat bine, are o inclinare spre dreapta de maxim 1 grad.Din ce stiu eu ar trebui sa fie 3 grade.Acum ca conul sa fie centrat ar trebui ca gaurile sa fie decalate cu distanta de 8 mm.Asta sa imi spuneti daca am facut bine.Distanta de la panoul de foc la marginea capotei este de 170 mm,ceea ce ar insemna ca la un unghi de 3 grade ar trebui sa fie decalat cu 8.909 mm.Este corect?

Fisiere atasate


Olivian Diaconescu

Radio:
Multiplex Royal Pro 16 2.4GHz
Aero:
BADAN Kit - Yak55M 2.8m; MVVS116NP; Rezo RE2 MTW
EXTREME FLIGHT - Extra 300 2.3m; MVVS58 Prosport; Rezo -MVVS
MULTIPLEX - Funcub;Parkmaster;Funjet Ultra2
FREEWING - F22 Xicoy X45 Jet
ROBBE - Mistral 2.0m
F22 depron
AERONAUT - Triple RES 2.0m
Auto:
TRAXXAS - E Revo 1/16
ARRMA - Typhon 6S
0

#184 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 19 October 2011 - 01:16 PM

Ce intelegi tu prin ''con''? Varful sau baza? Eu caut sa centrez la jumatate din grosimea elicii.
Multa, multa bafta.
0

#185 Useril este offline   oachidori 

  • F22 Raptor Fan
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2375
  • Inregistrat: 05-August 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti-parc IOR
  • Interests:Aeromodele, Modelare 3D

Postat 19 October 2011 - 01:41 PM

Vezi postareadan_mitea, la 19 October 2011 - 01:16 PM, a spus:

Ce intelegi tu prin ''con''? Varful sau baza? Eu caut sa centrez la jumatate din grosimea elicii.
Multa, multa bafta.

Vorbesc de baza conului, care ar trebui sa fie relativ concentric cu gaura din capota.
Olivian Diaconescu

Radio:
Multiplex Royal Pro 16 2.4GHz
Aero:
BADAN Kit - Yak55M 2.8m; MVVS116NP; Rezo RE2 MTW
EXTREME FLIGHT - Extra 300 2.3m; MVVS58 Prosport; Rezo -MVVS
MULTIPLEX - Funcub;Parkmaster;Funjet Ultra2
FREEWING - F22 Xicoy X45 Jet
ROBBE - Mistral 2.0m
F22 depron
AERONAUT - Triple RES 2.0m
Auto:
TRAXXAS - E Revo 1/16
ARRMA - Typhon 6S
0

#186 Useril este offline   hash84 

  • DreamTeam member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2183
  • Inregistrat: 28-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 October 2011 - 06:23 PM

Vezi postareaoachidori, la 19 October 2011 - 01:41 PM, a spus:

Vorbesc de baza conului, care ar trebui sa fie relativ concentric cu gaura din capota.

relativ este cuvantul cheie. foarte alambricat ai explicat problema pe care o ai, si sper ca eu sa fi inteles cum trebuie.
capota trebuie sa fie dreapta, aceleasi axe cu fuselajul obligatoriu. in schimb axul motorului care iese din capota, nu trebuie sa fie concentric, doar asa relativ. nici intr-o parte foarte mult sa nu fie! relativ concentric :p
uite cum e la mine la sukhoi.
Fisier atasat  SAM_0646_resize.JPG (185.3K)
Number of downloads: 71
e un pic spre dreapta jos.
cum sa o asezi cat mai bine, e greu de spus. producatorul nu ti-a dat vreun sablon ceva? sa pui si sa faci semnele? ca altfel o sa fie chinuiala dracului. prinzi capota, pui motorul pe batiu si apoi potrivesti, bagi un pix, faci semne, scoti, masori, calculezi... pe unu l-am pus la ochi in schimb, si culmea a iesit chiar bine. nu e rocket science :)
    /------------------------\              |~~\_____/~~\__  |
    |        Hash84          |______________ \______====== )-+
    |                        |                      ~~~|/~~  |
    \------------------------/                         ()
0

#187 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 19 October 2011 - 07:40 PM

Desi .. dar hai sa imi dau cu parerea BABESTE nu stiintific cu modelari 3D sau 2D .
1 - Modelul lui Hash nu are con si chiar daca ar avea nu prea ai ce sa centrezi la capotele astea de Yak sau Sukhoi ca sunt precum cosul de gunoi si cativa centimetrii mai la stanga sau dreapta nu se baga de seama.

2 - Cu Zlin-ul te poti gasi in doua situatii :

a - cand modelul este de firma si partea de capota de care se poate alipi conul ( partea din spatele conului unde lasi acei 2-4 mm ) sa fie turnata in UNGHI si sa fie paralela cu panoul de foc atat in plan orizontal cat si vertical ( si panoul de foc trebuie sa aiba unghi si in dreapta si in jos ).
In aceasta situatie va fi usor de centrat conul pe aceasta zona in toate planurile cat si luftul ( spatiul ) dintre con si capota poate fi egal de jur imprejur.

b - cand modelul e facut la norma si zona de mai sus este pur si simplu drept turnata si paralela cu partea din spate a capotei .

In aceasta situatie daca odata pusa pe pozitie capota nici nu iti permite sa o "tragi "usor inspre dreapta de partea din fata atunci conul va fi greu de centrat pe capota plus ca luftul dintre con si capota nu va fi egal perimetral.


Acum ca axul motorului sa iti iasa pe centrul gaurii din capota desii cel mai bine ar fi sa iaza pe axa imaginara trasata pe cocoasa modelului de la coada pana la bot ( de aceea se si
pune usor dezaxat batiul pe panoul de foc ) poti face in felul urmator :

a - pui capota pe pozitie asa cum ar trebui si o asiguri cu banda scotch de hartie - dar bine sa nu se miste.
b - masori de la panoul de foc distanta pana la fata capotei si calculezi la ce distanta sa prinzi motorul pe batiu asa incat sa tii cont si de flansa conului si de luftul pe care doresti sa il obtii distanta ar trebui regasita in manual ( parca ai si precizat-o )-
Prinzi motorul pe batiu tinand cont de cele de mai sus dar NU pui toba in etapa asta.
c - pui modelul vertical cu botul in sus si il fixezi in pozitia asta - sau te ajuta cineva
dar va trebui sa nu fie miscat - sa stea pecum Puiu Calinescu cand facea pe manechinul in serialul BD .
d - dai capota la o parte
e - pui motorul pe panoul de foc ca si cum l-ai fixa definitiv dar acum doar il asezi il sprijini - te poti ajuta de doua bucati mici de banda dublu adeziva dar din cea foarte subtire ca sa nu se modifice distanta masurata la punctul b. - pui capota pe pozitie si o fixezi ca la punctul a - deci ca pentru final cu scotch hartie
g - iei motorul de AX si il plimbi cu manuta stanga/dreapata, sus/jos pana reusesti sa centrezi axul pe mijlocul acelei gauri minunate - pui si flansa de la con si vezi si ea cum sta fata de botul capotei.
Verifici si fata de acea axa imaginara care traseaza centrul longitudinal la fuselajului - cam acolo ar trebui sa se gaseasca varful axului de la motor.
h - dupa ce le gadili bine dai usor la o parte ca sa nu misti motorul de pe pozitia optima gasita, flansa de la con si capota si marchezi pe panoul de foc unde trebuie sa dai gaurile -daca le are date deja si nu se pupa ... trimiti avionul inapoi la magazin .. sau dai altele pur si simplu.

P.S.

Daca ti se pare ca nu ai unghi motor suficient poti ca la punctul ( e ) sa lipesti o saiba doua sub batiul motorului pe partea care se cere asa incat sa obtii un unghi mai accentuat - daca adaugi dupa saiba, o sa se descentreze iar conul dar nu asa rau ..

Nu e cazul de modelari software ca sa dai 4 ( patru ) gauri ....


P.S. la P.S.

Deja restul ai terminat de ai ajuns asa repede la fixarea motorului sau era inca o dilema care nu te lasa sa dormi ?

Aceasta postare a fost editata de REAL DESIGN: 19 October 2011 - 07:44 PM

Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#188 Useril este offline   oachidori 

  • F22 Raptor Fan
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2375
  • Inregistrat: 05-August 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti-parc IOR
  • Interests:Aeromodele, Modelare 3D

Postat 19 October 2011 - 08:10 PM

da am terminat,dar nu am mai pus poze
Olivian Diaconescu

Radio:
Multiplex Royal Pro 16 2.4GHz
Aero:
BADAN Kit - Yak55M 2.8m; MVVS116NP; Rezo RE2 MTW
EXTREME FLIGHT - Extra 300 2.3m; MVVS58 Prosport; Rezo -MVVS
MULTIPLEX - Funcub;Parkmaster;Funjet Ultra2
FREEWING - F22 Xicoy X45 Jet
ROBBE - Mistral 2.0m
F22 depron
AERONAUT - Triple RES 2.0m
Auto:
TRAXXAS - E Revo 1/16
ARRMA - Typhon 6S
0

#189 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 19 October 2011 - 08:34 PM

Vezi postareaoachidori, la 19 October 2011 - 08:10 PM, a spus:

da am terminat,dar nu am mai pus poze


.. cu placere !
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#190 Useril este offline   ZOD 

  • Flightaddicted member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2766
  • Inregistrat: 12-March 03

Postat 19 October 2011 - 09:10 PM

Vezi postareaoachidori, la 19 October 2011 - 01:02 PM, a spus:

Am ajuns la montarea motorului si vreau sa stiu daca fac bine.Din ce am verificat panoul de foc ,asta daca am masurat bine, are o inclinare spre dreapta de maxim 1 grad.Din ce stiu eu ar trebui sa fie 3 grade.Acum ca conul sa fie centrat ar trebui ca gaurile sa fie decalate cu distanta de 8 mm.Asta sa imi spuneti daca am facut bine.Distanta de la panoul de foc la marginea capotei este de 170 mm,ceea ce ar insemna ca la un unghi de 3 grade ar trebui sa fie decalat cu 8.909 mm.Este corect?


Pana reglezi unghiul la motor tre sa dai fro 10 zboruri.. si nici atunci nu sti daca a fost o pala de vant sau chiar trage unde nu trebuie.

eu de obicei il pun sa iasa cat de cat frumos din capota si sa fie dreapta jos cam 1-2 grade.. dar asta e relativa.. cum masori 2 grade ? Si cum sti ca fix 2 grade sunt bune ca tine de elice de puterea motorului care se modifica in perioada de rodaj.. de umiditate..

Oricum reglajul asta se face numai in zbor si era scris pe aici cum se face.. pui avionul la orizontala si accelerezi maxim.. avionul nu trebuie sa urce nu trebuie sa coboare.. Dupa care tragi o verticala si avionul trebuie sa urce drept nu stanga nu dreapta. In functie de comportamentul lui in aer pui sau scoti saibe de la motor, cate putin pana merge drept sau pe acolo. Avionul trebuie sa fie echilibrat static cat mai bine pe toate axele...:) gigi stie ca nu credea ca punem plumbi pe aripi.

Nu trimezi imediat avionul ca ai simtit tu ca trage intr-o parte sau alta ca dupa aia nu mai sti daca e de la trim sa unghiul motorului..

Bafta.

PS: alege o zi fara vant pt asta.
DT
0

#191 Useril este offline   oachidori 

  • F22 Raptor Fan
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2375
  • Inregistrat: 05-August 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti-parc IOR
  • Interests:Aeromodele, Modelare 3D

Postat 21 October 2011 - 07:13 PM

Ca sa mai animam un pic forumul: :yahoo: Am montat motorul si am facut cu servourile puse in locasurile lor un test de CG si asa cum ma asteptam e greu de bot.Asta si datorita faptului ca intre OS 120 si 160 sunt cateva grame diferenta.Pe langa asta poate or exista si firme chinezesti care fac avioane bune dar la asta cu siguranta nu s-au priceput.Dar ce modelism mai faceam daca se potriveau toate.Si acum problemele:deoarece cadrele din interior nu sunt perfect aliniate tijele de comanda ale profundorului si directiei daca e sa fie trecute prin toate gaurile de ghidare sunt tensionate si se misca greu in camasile lor.Se poate vedea si intr-o poza cum arata tija pusa provizoriu.Ma gandesc sa pun servourile elevatorului pe afara in coada,ca sa mai echilibrez Cg-ul si sa nu se incurce unul pe altul asa cum se vede in alta poza.Totodata pentru ca suruburile de prindere ale aripilor in partea din spate sunt greu accesibile ma gandesc sa tai acel cadru si sa intaresc in alt mod cadrul avionului.
Ceva sugestii?

..

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de oachidori: 21 October 2011 - 07:14 PM

Olivian Diaconescu

Radio:
Multiplex Royal Pro 16 2.4GHz
Aero:
BADAN Kit - Yak55M 2.8m; MVVS116NP; Rezo RE2 MTW
EXTREME FLIGHT - Extra 300 2.3m; MVVS58 Prosport; Rezo -MVVS
MULTIPLEX - Funcub;Parkmaster;Funjet Ultra2
FREEWING - F22 Xicoy X45 Jet
ROBBE - Mistral 2.0m
F22 depron
AERONAUT - Triple RES 2.0m
Auto:
TRAXXAS - E Revo 1/16
ARRMA - Typhon 6S
0

#192 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 22 October 2011 - 02:18 PM

Gandeste pozitiv, este excelent ca-i mai greu de nas. Vei pune de trei ori mai putin plumb in spate, sau, pur si simplu, amplasezi bateria in spate. De asemeni merita studiata si varianta amplasarii, macar, a unui servo in spate. Asa ai rezolva si problema tijelor.

Aceasta postare a fost editata de dan_mitea: 22 October 2011 - 02:19 PM

0

#193 Useril este offline   oachidori 

  • F22 Raptor Fan
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2375
  • Inregistrat: 05-August 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti-parc IOR
  • Interests:Aeromodele, Modelare 3D

Postat 22 October 2011 - 02:49 PM

Vezi postareadan_mitea, la 22 October 2011 - 02:18 PM, a spus:

Gandeste pozitiv, este excelent ca-i mai greu de nas. Vei pune de trei ori mai putin plumb in spate, sau, pur si simplu, amplasezi bateria in spate. De asemeni merita studiata si varianta amplasarii, macar, a unui servo in spate. Asa ai rezolva si problema tijelor.

Dane, ma gandesc sa pun cele 2 servo pt elevator in spate iar pt directie sa il las ca in poza dar sa folosesc cabluri pull pull.Dupa mine e cea mai buna varianta.Iar pt elevator vreau sa il fac detasabil,adica sa mai pun o placa de 3mm pe fiecare semiprofundor si sa fie fixate cu 2 suruburi pe fuselaj.Ca sa fie mai usor transportul. ;)
Olivian Diaconescu

Radio:
Multiplex Royal Pro 16 2.4GHz
Aero:
BADAN Kit - Yak55M 2.8m; MVVS116NP; Rezo RE2 MTW
EXTREME FLIGHT - Extra 300 2.3m; MVVS58 Prosport; Rezo -MVVS
MULTIPLEX - Funcub;Parkmaster;Funjet Ultra2
FREEWING - F22 Xicoy X45 Jet
ROBBE - Mistral 2.0m
F22 depron
AERONAUT - Triple RES 2.0m
Auto:
TRAXXAS - E Revo 1/16
ARRMA - Typhon 6S
0

#194 Useril este offline   hash84 

  • DreamTeam member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2183
  • Inregistrat: 28-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 October 2011 - 04:13 PM

sunt pt montarea servourilor in spate, desi constituie multa munca, si tare mi-e frica sa nu slabesti fuselajul...tijele pana nu le lipesti inauntru o sa flambeze. cu mersu greu prin ele, nu imi mai aduc aminte de cum erau la extra mea, dar parca mergea greu...
profondorul lasa-l asa. daca il separi, sigur 100% slabesti fuselajul, si nu as vrea sa vad cum se rupe in aer. tine cont ca avionul o sa zboare in viteza :D
    /------------------------\              |~~\_____/~~\__  |
    |        Hash84          |______________ \______====== )-+
    |                        |                      ~~~|/~~  |
    \------------------------/                         ()
0

#195 Useril este offline   oachidori 

  • F22 Raptor Fan
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2375
  • Inregistrat: 05-August 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti-parc IOR
  • Interests:Aeromodele, Modelare 3D

Postat 22 October 2011 - 05:14 PM

Vezi postareahash84, la 22 October 2011 - 04:13 PM, a spus:

sunt pt montarea servourilor in spate, desi constituie multa munca, si tare mi-e frica sa nu slabesti fuselajul...tijele pana nu le lipesti inauntru o sa flambeze. cu mersu greu prin ele, nu imi mai aduc aminte de cum erau la extra mea, dar parca mergea greu...
profondorul lasa-l asa. daca il separi, sigur 100% slabesti fuselajul, si nu as vrea sa vad cum se rupe in aer. tine cont ca avionul o sa zboare in viteza ;)

Pai ce mare greutate sa largesti un pic gaurile care oricum sunt si sa pun un placaj pe dedesubt ca sa marim un pic rezistenta.Cat despre tije,daca le las asa sigur flambeaza,nu am fost niciodat fan al acestui tip de comanda dar...Cat despre profundor la ce te referi daca il separ?Ca oricum este separat.Daca voi da 2 gauri in plus in fuselaj de 3mm prin care sa trec cele 2 suruburi care vor prinde cele 2 semiprofundoare in loc sa le lipesc definitiv de fuselaj cum se vor rupe in aer?Intreb si eu ca ori cu 2 gauri ori nu tot rezistenta aia o vor avea.Vreau sa fac ca la avionul lui Costin ala de 2.2 m.Oricum nu prea vad alta varianta pentru comenzile din spate ca nu am cum sa trec tijele prin gaurile lor,ca sunt rau dezaxate si cand am facut proba sa treca prin toate se miscau greu rau tijele in camasi, si asa cum se vede in poze e distanta destul de mare de unde ies tijele pana la echii si cu siguranta vor flamba.De fapt le-am si probat.De aia m-am gandit sa le mut in spate.NMai am ceva modificari de facut la el ca e prost conceput,si si mai prost fabricat.E complet diferit fata de poze. :D :D
Vom vedea.
Olivian Diaconescu

Radio:
Multiplex Royal Pro 16 2.4GHz
Aero:
BADAN Kit - Yak55M 2.8m; MVVS116NP; Rezo RE2 MTW
EXTREME FLIGHT - Extra 300 2.3m; MVVS58 Prosport; Rezo -MVVS
MULTIPLEX - Funcub;Parkmaster;Funjet Ultra2
FREEWING - F22 Xicoy X45 Jet
ROBBE - Mistral 2.0m
F22 depron
AERONAUT - Triple RES 2.0m
Auto:
TRAXXAS - E Revo 1/16
ARRMA - Typhon 6S
0

#196 Useril este offline   oachidori 

  • F22 Raptor Fan
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2375
  • Inregistrat: 05-August 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti-parc IOR
  • Interests:Aeromodele, Modelare 3D

Postat 22 October 2011 - 05:18 PM

Vezi postareahash84, la 22 October 2011 - 04:13 PM, a spus:

sunt pt montarea servourilor in spate, desi constituie multa munca, si tare mi-e frica sa nu slabesti fuselajul...tijele pana nu le lipesti inauntru o sa flambeze. cu mersu greu prin ele, nu imi mai aduc aminte de cum erau la extra mea, dar parca mergea greu...
profondorul lasa-l asa. daca il separi, sigur 100% slabesti fuselajul, si nu as vrea sa vad cum se rupe in aer. tine cont ca avionul o sa zboare in viteza :D

uite asa :
http://www.rhcforum....sukhoi-29s-22m/
Olivian Diaconescu

Radio:
Multiplex Royal Pro 16 2.4GHz
Aero:
BADAN Kit - Yak55M 2.8m; MVVS116NP; Rezo RE2 MTW
EXTREME FLIGHT - Extra 300 2.3m; MVVS58 Prosport; Rezo -MVVS
MULTIPLEX - Funcub;Parkmaster;Funjet Ultra2
FREEWING - F22 Xicoy X45 Jet
ROBBE - Mistral 2.0m
F22 depron
AERONAUT - Triple RES 2.0m
Auto:
TRAXXAS - E Revo 1/16
ARRMA - Typhon 6S
0

#197 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 22 October 2011 - 05:51 PM

Vezi postareaoachidori, la 22 October 2011 - 05:14 PM, a spus:

...Daca voi da 2 gauri in plus in fuselaj de 3mm prin care sa trec cele 2 suruburi care vor prinde cele 2 semiprofundoare in loc sa le lipesc definitiv de fuselaj cum se vor rupe in aer?Intreb si eu ca ori cu 2 gauri ori nu tot rezistenta aia o vor avea...


Intreaba un inginer sa iti explice asta: "concentratoare de eforturi" :wacko:
... cu picioarele pe pamant ...
0

#198 Useril este offline   oachidori 

  • F22 Raptor Fan
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2375
  • Inregistrat: 05-August 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti-parc IOR
  • Interests:Aeromodele, Modelare 3D

Postat 22 October 2011 - 06:23 PM

Vezi postarearenatoa, la 22 October 2011 - 05:51 PM, a spus:

Intreaba un inginer sa iti explice asta: "concentratoare de eforturi" :wacko:

ei hai!! vii si tu cu drobul de sare..
Olivian Diaconescu

Radio:
Multiplex Royal Pro 16 2.4GHz
Aero:
BADAN Kit - Yak55M 2.8m; MVVS116NP; Rezo RE2 MTW
EXTREME FLIGHT - Extra 300 2.3m; MVVS58 Prosport; Rezo -MVVS
MULTIPLEX - Funcub;Parkmaster;Funjet Ultra2
FREEWING - F22 Xicoy X45 Jet
ROBBE - Mistral 2.0m
F22 depron
AERONAUT - Triple RES 2.0m
Auto:
TRAXXAS - E Revo 1/16
ARRMA - Typhon 6S
0

#199 Useril este offline   incepatoru 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2857
  • Inregistrat: 30-May 09
  • Gender:Male
  • Interests:aero

Postat 22 October 2011 - 06:32 PM

...Talibanilor....nu va mai ajunge AIA AIA AIA ...lasa-ti bree omu "in pace :wacko:
0

#200 Useril este offline   bizu 

  • ---
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 996
  • Inregistrat: 14-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodele

Postat 22 October 2011 - 06:46 PM

Vezi postareaoachidori, la 22 October 2011 - 06:23 PM, a spus:

ei hai!! vii si tu cu drobul de sare..


lipeste-le bre! ca are talibanu' dreptate. In plus, la cit e de mare dihania, ce mai conteaza? Oricum o sa te vada toate babele din bloc...
Si o sa rida...
Ca cica esti om serios...
0

#201 Useril este offline   hash84 

  • DreamTeam member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2183
  • Inregistrat: 28-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 October 2011 - 07:16 PM

Vezi postareabizu, la 22 October 2011 - 06:46 PM, a spus:

lipeste-le bre! In plus, la cit e de mare dihania, ce mai conteaza? Oricum o sa te vada toate babele din bloc...
Si o sa rida...
Ca cica esti om serios...

asa asa :wacko:)
    /------------------------\              |~~\_____/~~\__  |
    |        Hash84          |______________ \______====== )-+
    |                        |                      ~~~|/~~  |
    \------------------------/                         ()
0

#202 Useril este offline   hash84 

  • DreamTeam member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2183
  • Inregistrat: 28-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 November 2011 - 10:14 AM

ai mai facut ceva la avion ?
    /------------------------\              |~~\_____/~~\__  |
    |        Hash84          |______________ \______====== )-+
    |                        |                      ~~~|/~~  |
    \------------------------/                         ()
0

#203 Useril este offline   oachidori 

  • F22 Raptor Fan
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2375
  • Inregistrat: 05-August 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti-parc IOR
  • Interests:Aeromodele, Modelare 3D

Postat 26 November 2011 - 04:06 PM

Vezi postareahash84, la 26 November 2011 - 10:14 AM, a spus:

ai mai facut ceva la avion ?

nope,ca imi trebuie o freza ca sa fac locasurile pentru servo de coada,n-am unde sa maresc gaura la elice ca e prea mica,plus ca mai imi trebuie niste piese si n-am bani momentan pentru ele. :pardon: :cray:
De fapt am mai facut ceva,am montat servo pentru acceleratie la motor.I-am facut un suport si l-am montat langa batiu,ca sa reduc lungimea tijei.In plus trebuie sa tai din structura interioara ca e pusa prost si tot la freza ajung ca alta varianta n-am.Asa ca pana voi avea bani de freza stau. :pardon: :pardon:
Olivian Diaconescu

Radio:
Multiplex Royal Pro 16 2.4GHz
Aero:
BADAN Kit - Yak55M 2.8m; MVVS116NP; Rezo RE2 MTW
EXTREME FLIGHT - Extra 300 2.3m; MVVS58 Prosport; Rezo -MVVS
MULTIPLEX - Funcub;Parkmaster;Funjet Ultra2
FREEWING - F22 Xicoy X45 Jet
ROBBE - Mistral 2.0m
F22 depron
AERONAUT - Triple RES 2.0m
Auto:
TRAXXAS - E Revo 1/16
ARRMA - Typhon 6S
0

#204 Useril este offline   bizu 

  • ---
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 996
  • Inregistrat: 14-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodele

Postat 26 November 2011 - 05:32 PM

Vezi postareaoachidori, la 26 November 2011 - 04:06 PM, a spus:

Asa ca pana voi avea bani de freza stau. :pardon: :pardon:



Rasfat!
Iti dau eu freza cu capete la alegere.
Na.
0

#205 Useril este offline   oachidori 

  • F22 Raptor Fan
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2375
  • Inregistrat: 05-August 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti-parc IOR
  • Interests:Aeromodele, Modelare 3D

Postat 26 November 2011 - 06:36 PM

Vezi postareabizu, la 26 November 2011 - 05:32 PM, a spus:

Rasfat!
Iti dau eu freza cu capete la alegere.
Na.

Sarumana! te caut! :pardon: :pardon:
Olivian Diaconescu

Radio:
Multiplex Royal Pro 16 2.4GHz
Aero:
BADAN Kit - Yak55M 2.8m; MVVS116NP; Rezo RE2 MTW
EXTREME FLIGHT - Extra 300 2.3m; MVVS58 Prosport; Rezo -MVVS
MULTIPLEX - Funcub;Parkmaster;Funjet Ultra2
FREEWING - F22 Xicoy X45 Jet
ROBBE - Mistral 2.0m
F22 depron
AERONAUT - Triple RES 2.0m
Auto:
TRAXXAS - E Revo 1/16
ARRMA - Typhon 6S
0

#206 Useril este offline   oachidori 

  • F22 Raptor Fan
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2375
  • Inregistrat: 05-August 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti-parc IOR
  • Interests:Aeromodele, Modelare 3D

Postat 11 December 2011 - 10:01 PM

Stie careva unde as putea sa gasesc in tara o cupla de alimentare ca sa arate bine pe avion? sa nu mai stea atarnat furtunul de alimentare?Ca m-am tot uitat zilele astea dar nu am gasit nimic.
Ceva ca la avionul lui Florin: http://www.rhcforum....2m/page__st__60
Olivian Diaconescu

Radio:
Multiplex Royal Pro 16 2.4GHz
Aero:
BADAN Kit - Yak55M 2.8m; MVVS116NP; Rezo RE2 MTW
EXTREME FLIGHT - Extra 300 2.3m; MVVS58 Prosport; Rezo -MVVS
MULTIPLEX - Funcub;Parkmaster;Funjet Ultra2
FREEWING - F22 Xicoy X45 Jet
ROBBE - Mistral 2.0m
F22 depron
AERONAUT - Triple RES 2.0m
Auto:
TRAXXAS - E Revo 1/16
ARRMA - Typhon 6S
0

#207 Useril este offline   hash84 

  • DreamTeam member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2183
  • Inregistrat: 28-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 December 2011 - 11:56 PM

Vezi postareaoachidori, la 11 December 2011 - 10:01 PM, a spus:

Stie careva unde as putea sa gasesc in tara o cupla de alimentare ca sa arate bine pe avion? sa nu mai stea atarnat furtunul de alimentare?Ca m-am tot uitat zilele astea dar nu am gasit nimic.
Ceva ca la avionul lui Florin: http://www.rhcforum....2m/page__st__60

ala e scump rau. tu foloseste un stut de rezervor, ca asta http://phoenixmodels...bil-p-2675.html
il prinzi de capota ca si cum l-ai prinde de rezervor. iti ramane cam 1 cm in afara. ii faci un dop dintr-un furtun de benzina, ars la un capat si merge brici. eu asa am. si nici nu arata urat. e mic si finutz si ieftin :angry:
    /------------------------\              |~~\_____/~~\__  |
    |        Hash84          |______________ \______====== )-+
    |                        |                      ~~~|/~~  |
    \------------------------/                         ()
0

#208 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 12 December 2011 - 07:24 PM

http://phoenixmodels...are-p-3012.html

Piesa mare cu piulita o prinzi pe fuselaj
Piesa mica cu "oring" o folosesti ca dop la furtunul de carburant.
Furtunul il lasi mai lung ( 10 cm ) ca sa poti scoate dopul fara sa iasa din furtun .. el va iesi odata cu furtunul ... scoti dopul, alimentezi, pui dopul si impingi la loc in gaura furtunul si asiguri dopul prin presare ( va sta in oring )

Aceasta postare a fost editata de REAL DESIGN: 12 December 2011 - 07:28 PM

Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#209 Useril este offline   hash84 

  • DreamTeam member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2183
  • Inregistrat: 28-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 December 2011 - 10:30 AM

Vezi postareaREAL DESIGN, la 12 December 2011 - 07:24 PM, a spus:

http://phoenixmodels...are-p-3012.html

Piesa mare cu piulita o prinzi pe fuselaj
Piesa mica cu "oring" o folosesti ca dop la furtunul de carburant.
Furtunul il lasi mai lung ( 10 cm ) ca sa poti scoate dopul fara sa iasa din furtun .. el va iesi odata cu furtunul ... scoti dopul, alimentezi, pui dopul si impingi la loc in gaura furtunul si asiguri dopul prin presare ( va sta in oring )

si mai bine :good:
    /------------------------\              |~~\_____/~~\__  |
    |        Hash84          |______________ \______====== )-+
    |                        |                      ~~~|/~~  |
    \------------------------/                         ()
0

#210 Useril este offline   oachidori 

  • F22 Raptor Fan
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2375
  • Inregistrat: 05-August 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti-parc IOR
  • Interests:Aeromodele, Modelare 3D

Postat 13 December 2011 - 11:11 AM

Vezi postareahash84, la 13 December 2011 - 10:30 AM, a spus:

si mai bine :D

il vazusem si eu dar nu e pe stoc!! :good:
merci oricum.
Olivian Diaconescu

Radio:
Multiplex Royal Pro 16 2.4GHz
Aero:
BADAN Kit - Yak55M 2.8m; MVVS116NP; Rezo RE2 MTW
EXTREME FLIGHT - Extra 300 2.3m; MVVS58 Prosport; Rezo -MVVS
MULTIPLEX - Funcub;Parkmaster;Funjet Ultra2
FREEWING - F22 Xicoy X45 Jet
ROBBE - Mistral 2.0m
F22 depron
AERONAUT - Triple RES 2.0m
Auto:
TRAXXAS - E Revo 1/16
ARRMA - Typhon 6S
0

Arata acest topic


  • 9 Pagini +
  • « Prima
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro