Modelism - RHC Forum: Spektrum DX8 in Romania - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Spektrum DX8 in Romania

#1 Useril este offline   XVanish 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 47
  • Inregistrat: 17-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Baia Mare
  • Interests:Web development, modelism

Postat 18 July 2011 - 04:23 PM

Salutare,

Doresc sa achizitionez un tx cu minim 8 canale, as prefera Spektrum Dx8 insa nu am gasit la noi in magazine, cel putin nu in cele din sectiunea Magazine. M-am gandit sa-l iau de pe ebay insa as prefera sa dau un ban in plus si sa-l am de nou, cu garantie.

Cine are Dx8 si isi poate spune parerea, sa-mi spuna de unde l-a aschizitionat, la ce pret, daca e multumit, etc.

Multumesc!
Internetul e distractie, nu pierde controlul!
0

#2 Useril este offline   R3dD3vil 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 1076
  • Inregistrat: 01-September 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Avioane, elicoptere si orice zboara

Postat 18 July 2011 - 04:39 PM

Vezi postareaXVanish, la 18 July 2011 - 04:23 PM, a spus:

Salutare,

Doresc sa achizitionez un tx cu minim 8 canale, as prefera Spektrum Dx8 insa nu am gasit la noi in magazine, cel putin nu in cele din sectiunea Magazine. M-am gandit sa-l iau de pe ebay insa as prefera sa dau un ban in plus si sa-l am de nou, cu garantie.

Cine are Dx8 si isi poate spune parerea, sa-mi spuna de unde l-a aschizitionat, la ce pret, daca e multumit, etc.

Multumesc!

0762657661 contacteaza-ma si iti zic eu unde gasesti.

Aceasta postare a fost editata de R3dD3vil: 18 July 2011 - 04:40 PM

MultiRotor: MultiWii Quad

---------------------------------

Aero: Spacewalker, Zaggy, Ultron, Sonic Low Wing(Termic), HK Bixler, Nemuritoru(Termic)
---------------------------------



Tx: Turnigy 9X





----------------------------------------------
Imagine postata
0

#3 Useril este offline   XVanish 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 47
  • Inregistrat: 17-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Baia Mare
  • Interests:Web development, modelism

Postat 18 July 2011 - 04:59 PM

Vezi postareaR3dD3vil, la 18 July 2011 - 04:39 PM, a spus:

0762657661 contacteaza-ma si iti zic eu unde gasesti.


Merci de info! Orice detalii sunt binevenite!
Internetul e distractie, nu pierde controlul!
0

#4 Useril este offline   incepatoru 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2857
  • Inregistrat: 30-May 09
  • Gender:Male
  • Interests:aero

Postat 18 July 2011 - 07:14 PM

..Daca nu gasesti DX 8 ..ia DX7S .este identica cu DX8 numai ca are 20 modele in memorie fata de 30 (oare am sa ajung sa am cel putin 10?? :good:
0

#5 Useril este offline   XVanish 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 47
  • Inregistrat: 17-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Baia Mare
  • Interests:Web development, modelism

Postat 18 July 2011 - 07:31 PM

Vezi postareaincepatoru, la 18 July 2011 - 07:14 PM, a spus:

..Daca nu gasesti DX 8 ..ia DX7S .este identica cu DX8 numai ca are 20 modele in memorie fata de 30 (oare am sa ajung sa am cel putin 10?? :good:

Merci de sfat insa daca tot dau atatia bani pentru 3 mil diferenta prefer sa iau ceva mai bun... momentan, din ce am vazut si citit, DX8 ma multumeste cel mai mult... eventual o Futaba 8FGS dar nu stiu de ce Spektrum imi place mai mult. Il iau si nu mai am treaba ani buni... initial am vrut sa iau un Dx6i pana ma invat si prind experienta insa am zis ca nu merita... oi fi eu incepator insa avand in vedere ca o voi folosi mult si bine prefer sa nu ma zgarcesc acum si sa-mi para rau mai tarziu. Mai adun niste banuti si iau un Dx8 de nou. Ce ma mira e faptul ca sunt putine magazine la noi care vand Spektrum... inteleg ca sunt mai scumpe dar nici chiar asa... am gasit intr-un singur loc pana acum.

Intentionez sa-mi construiesc un VTOL, nu stiu cum ii ziceti voi in romana, cu FPV si de toate iar pentru asta 6 canale m-ar limita mai incolo...

Aceasta postare a fost editata de XVanish: 18 July 2011 - 07:32 PM

Internetul e distractie, nu pierde controlul!
0

#6 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 18 July 2011 - 08:33 PM

Spektrum are multe plusuri, DX8 din pacate a avut (are) multe probleme si nimeni nu stie daca distractia cu trimisul statiei la service e gata sau mai vin si alte runde. Din Romania nici nu stiu care e procedura in astfel de cazuri dar sigur nu e ieftin si comod ca in USA.

Eu as astepta cel putin 6 luni in care nu apare nici o buba noua inainte sa imi cumpar un DX8.
0

#7 Useril este offline   incepatoru 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2857
  • Inregistrat: 30-May 09
  • Gender:Male
  • Interests:aero

Postat 18 July 2011 - 08:59 PM

Vezi postareaXVanish, la 18 July 2011 - 07:31 PM, a spus:

Merci de sfat insa daca tot dau atatia bani pentru 3 mil diferenta prefer sa iau ceva mai bun... momentan, din ce am vazut si citit, DX8 ma multumeste cel mai mult... eventual o Futaba 8FGS dar nu stiu de ce Spektrum imi place mai mult. Il iau si nu mai am treaba ani buni... initial am vrut sa iau un Dx6i pana ma invat si prind experienta insa am zis ca nu merita... oi fi eu incepator insa avand in vedere ca o voi folosi mult si bine prefer sa nu ma zgarcesc acum si sa-mi para rau mai tarziu. Mai adun niste banuti si iau un Dx8 de nou. Ce ma mira e faptul ca sunt putine magazine la noi care vand Spektrum... inteleg ca sunt mai scumpe dar nici chiar asa... am gasit intr-un singur loc pana acum.

Intentionez sa-mi construiesc un VTOL, nu stiu cum ii ziceti voi in romana, cu FPV si de toate iar pentru asta 6 canale m-ar limita mai incolo...

...Daca ai sa te documentezi e o diferenta intre ce se vinde in EU (limitat la mv de emisie si ...WEST..
pe rx-ul meu scrie CLAR..NOT FOR USE IN EU.de ce??..(full range )
0

#8 Useril este offline   XVanish 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 47
  • Inregistrat: 17-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Baia Mare
  • Interests:Web development, modelism

Postat 19 July 2011 - 11:50 AM

@stiganas: stiu de problemele care le-a avut Dx8 insa lumea zice ca s-au rezolvat iar la cele noi nu mai exista probleme... acuma nush ce sa zic... intr-adevar imi fac griji stiind ca exista riscul insa ce sa iau altceva? Din ce am vazut cam in aceeasi gama sincer sa fiu nu am reusit inca sa prind incredere asa cum am prins in Spektrum... Sa iau o Futaba, Hitec... nu stiu ce sa fac... am termen de gandire cam o luna de zile... sper ca pe-atunci o sa incasez niste bani in plus sa-mi pot permite sa iua ceva bun.

@incepatoru: tu ai Dx8 cu rx-ul original sau...?

Aceasta postare a fost editata de XVanish: 19 July 2011 - 11:50 AM

Internetul e distractie, nu pierde controlul!
0

#9 Useril este offline   XVanish 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 47
  • Inregistrat: 17-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Baia Mare
  • Interests:Web development, modelism

Postat 19 July 2011 - 12:16 PM

Nu mai pot edita postul anterior...

@incepatoru: am vazut topicul tau, ai Dx8 cumparat in martie... esti tot multumit de el? De unde l-ai comandat si la ce pret, ai prins promotia cu 2 receptoare? Ce ai mai descoperit de atunci la el.. e totul ok, te multumeste pe deplin? Update-ul l-ai facut fara probleme, poti sa-mi dai cateva detalii despre procedura de update? E ultima versiune?

Aceasta postare a fost editata de XVanish: 19 July 2011 - 12:17 PM

Internetul e distractie, nu pierde controlul!
0

#10 Useril este offline   incepatoru 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2857
  • Inregistrat: 30-May 09
  • Gender:Male
  • Interests:aero

Postat 19 July 2011 - 05:32 PM

Vezi postareaXVanish, la 19 July 2011 - 12:16 PM, a spus:

Nu mai pot edita postul anterior...

@incepatoru: am vazut topicul tau, ai Dx8 cumparat in martie... esti tot multumit de el? De unde l-ai comandat si la ce pret, ai prins promotia cu 2 receptoare? Ce ai mai descoperit de atunci la el.. e totul ok, te multumeste pe deplin? Update-ul l-ai facut fara probleme, poti sa-mi dai cateva detalii despre procedura de update? E ultima versiune?

.E comandat de pespe ocean de un amic pasionat si el, de aici de pe meleagurile GALATENE.A venit cu un AR8000 si modulul de telemetrie care este super in unele aplicati.mai ales la monitorizarea voltajului pentru baterii.Eram sceptic la inceput sa-l folosesc ..uni spuneau sa stai cu ochii in telecomanda sa vezi voltajul ..HA..are alarme prin ton si vibratie ..iti sare din mana daca n-o tii bine(glumesc vorba vine)..Update-ul de soft l-am facut foarte simplu ..l-am descarcat ..copiat in cardul cu care vine statia si in 7secunde ai varianta de soft.Banui ca cei de la SPECKTRUM daca vor fii probleme semnalate i-l vor actualiza..In rest ce sa-ti spun nu am avut pana acuma nici o problema ,mai ales pe care le-ai vazut si le-am vazut si eu pe YOUTUBE..Ca idee eu si acuma zbor cu rx-ul low cost (orange).si nu am avut buna niciodata ..Si ca fapt dovedit cu @Pilo am facut un test range ..la sol..sa-ti spuna el..(pe putin 150 m)si mai mergea cred ..Pe ansamblu sunt foarte multumit de ea ..nu am FPV sa ma inalt la 1 kilometru,heli te joci pe la 20-30m avioane cat sa-l vezi.pentru mine e ok..ps sa treci de la o chinezarie de ETC62 la asa ceva pentru mine personal a fost un salt..poate in viitor cand am sa descopar altele..o sa zic si de DX la fel da nu prea cred..bafta (daca mai vrei relati pe mess)..o gassti la profil
0

#11 Useril este offline   XVanish 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 47
  • Inregistrat: 17-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Baia Mare
  • Interests:Web development, modelism

Postat 19 July 2011 - 05:40 PM

Bun, merci de info! M-am lamurit. Acum nu pot decat sa astept sa termin niste proiecte sa incasez niste banuti si... sa vad de unde o comand.


Povestim mai multe pe mess, iti dau add imediat.
Internetul e distractie, nu pierde controlul!
0

#12 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 21 July 2011 - 01:27 PM

Scuze pentru postul in balarii....
A utilizat cineva servo-uri Spektrum? Suporta 6,6V, adica pot fi alimentate direct de la o baterie LiFe?
Multumesc si multa bafta.
0

#13 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 21 July 2011 - 01:56 PM

Pe site la specificatii zice 6V, dar cred ca este ceva informativ, de genul "4-5NiMh", dupa cum e formulat 4.8-6V.
Si stim foarte bine ca un pack 5NiMh proaspat scos din charger poate avea si 7V...
Daca ai exitari, o dioda inseriata iti scade tensiunea cu 0.7V si te incadrezi in toti parametrii.

Pentru OP, am vazut in topicul celalalt, cu vehiculul fantastic, ca vrei sa intri si in FPV, si deasemenea ca frecventezi rcgroups.
Nu ai citit pe acolo destul ca Spektum este cea mai de evitat platforma pentru FPV ?

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 21 July 2011 - 01:57 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#14 Useril este offline   CiprianGL 

  • ex PILO
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 769
  • Inregistrat: 12-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Galati,zona ultimul leu(casa rosie)
  • Interests:Aeromodelism,IT,PC games

Postat 21 July 2011 - 02:02 PM

Vezi postarearenatoa, la 21 July 2011 - 01:56 PM, a spus:


Nu ai citit pe acolo destul ca Spektum este cea mai de evitat platforma pentru FPV ?


De ce?
Bafta,Cipi.
tot ce zic este doar o parere...
Modele:
1) Easy star
2)P-51D Mustang Art-tech
0

#15 Useril este offline   XVanish 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 47
  • Inregistrat: 17-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Baia Mare
  • Interests:Web development, modelism

Postat 21 July 2011 - 04:05 PM

Nu m-am documentat inca pe partea de FPV, doar ce am citit in mare si ce am vazut ca folosesc baietii, cum functioneaza, chestii de astea... despre partea tehnica inca nu m-am documentat bine.

Sti sa-mi enumeri pe scurt cateva probleme/contraindicatii? Ce probleme sunt pe partea de FPV in cazul unui Spektrum Dx8?

Merci!
Apropo, pentru incepatorul de mine: OP = ?

Aceasta postare a fost editata de XVanish: 21 July 2011 - 04:06 PM

Internetul e distractie, nu pierde controlul!
0

#16 Useril este offline   CiprianGL 

  • ex PILO
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 769
  • Inregistrat: 12-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Galati,zona ultimul leu(casa rosie)
  • Interests:Aeromodelism,IT,PC games

Postat 21 July 2011 - 04:12 PM

Vezi postareaXVanish, la 21 July 2011 - 04:05 PM, a spus:


OP = ?


OP=original poster,adica cel ce a deschis subiectul :blush:
Bafta,Cipi.
tot ce zic este doar o parere...
Modele:
1) Easy star
2)P-51D Mustang Art-tech
0

#17 Useril este offline   ovidiugm 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1031
  • Inregistrat: 02-September 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 July 2011 - 04:13 PM

Vezi postareaXVanish, la 21 July 2011 - 04:05 PM, a spus:

Apropo, pentru incepatorul de mine: OP = ?

OP = Original Poster, persoana care a deschis thread-ul.


--------- LE (later edit :blush: :D ) ----------
Scuze, am scris in paralel cu pilo

Aceasta postare a fost editata de ovidiugm: 21 July 2011 - 04:15 PM

Masinute de jucarie. Pe bani adevarati.
0

#18 Useril este offline   XVanish 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 47
  • Inregistrat: 17-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Baia Mare
  • Interests:Web development, modelism

Postat 21 July 2011 - 04:25 PM

Ok, merci baieti!

Astept de la cunoscatori niste discutii despre problemele legate de Spektrum si FPV. Momentan imi sta capul la topicurile cu shrouds (invelitoare, blindaje cum s-or fi numind)nu prea am atata timp sa citesc si despre FPV dar acum ca "m-ai speriat" o sa incep sa citesc si p-acolo.
Internetul e distractie, nu pierde controlul!
0

#19 Useril este offline   Zen 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1185
  • Inregistrat: 14-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 21 July 2011 - 09:25 PM

Vezi postareaXVanish, la 21 July 2011 - 04:05 PM, a spus:

Ce probleme sunt pe partea de FPV in cazul unui Spektrum Dx8?


Un 9x bate de departe un Spektrum la raza de actiune si asta pe modulul stoc :rofl:
It's difficult to make things simple!
0

#20 Useril este offline   CiprianGL 

  • ex PILO
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 769
  • Inregistrat: 12-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Galati,zona ultimul leu(casa rosie)
  • Interests:Aeromodelism,IT,PC games

Postat 21 July 2011 - 09:32 PM

Vezi postareaZen, la 21 July 2011 - 09:25 PM, a spus:

Un 9x bate de departe un Spektrum la raza de actiune si asta pe modulul stoc :rofl:

Atunci de ce are 500 mw putere de emisie?De ce 9x e 50$ si bate mai mult ca un spektrum?
Bafta,Cipi.
tot ce zic este doar o parere...
Modele:
1) Easy star
2)P-51D Mustang Art-tech
0

#21 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 21 July 2011 - 10:01 PM

500mW avea cand inca isi mai permitea, in DSM2 si numai in USA, restul lumi deja ii dadusera flit sa intre in legalitate, adica in 100mW.
Cu care acum cu DSMX a intrat.
Avea sute de mW ca sa compenseze receptoarele proaste, la care satelitii nu se pun pentru motivele care scrie in reclama de la ei de pe site, ci pentru ca altfel nu poate sa atinga un range onorabil, macar vizual, pe care altii il obtin lejer si cu o singura antena.
Cum fieful Spektrum este in heli si masinute, asta nu prea s-a simtit, dar la competitii de planoare nu prea o sa vedeti marca asta.
Iar la FPV, unde apare la bord si emitatorul video, factor perturbator major, e deja prea mult pentru el. Lockout, specialitatea casei, si gata.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#22 Useril este offline   PaunFD 

  • Aeromodelist de cumetrie
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 660
  • Inregistrat: 22-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Interests:IT, Auto engine tunning and driving, Aero - hobby.

Postat 21 July 2011 - 10:07 PM

Buna intrebare!
Parerea mea este ca ... la specktrum platesti "Firma", renumele construit in timp, care are probabil ca idee faptul ca produsele lor sunt de "calitate". Ceva gen mitul masinilor nemtesti ... care sunt/erau cele mai fiabile, mai rezistente, mai ... mai, iunie, iulie, august ...

Poate ca in timp, un 9x tine mai putin ca un Spectrum, poate ca 9x-ul se strica mai repede, Dumnezeu stie! Poate ca un spektrum "stie" sa se descurce mai bine cu servo-uri semi-defecte, poate ... stie sa faca pui fripti, clatite si ceva in plus fata de 9x ... nu stiu, habar nu am ca nu am spektrum si nici nu mi-am propus sa-mi iau, la cat costa vs destinatie!

Eu personal, am observat, cel putin din 2004 incoace, ca mai toate produsele, indiferent de gen (de la ... autoturisme la aeromodelism si la scobitori), poarta amprenta globalizarii si ... incorporeaza in ele, ceva, orice, made in china! Astfel "garantia produsului de firma" nu mai reprezinta de mult o "garantie" ... cum posesorii de masini mercedes sunt aproape la fel de multumiti sau nemultumiti ca si cei de Logan, iar poate mai putin nemultumiti sunt posesorii de AMG care ... cel putin in lumea civilizata zice-se ca e garantata pe viata!

Nu mai de mult de cateva zile, niste colegi povesteau efectele razelor soarelui si a caldurii asupra receptoarelor la nu stiu ce neam de fel de radiocomanda, din aia "jmekera/da firma", care ... garantat a trantit modele frumoase, scumpe, la care s-a muncit mult, s-a investit timp, bani, transpiratie, munca ... etc.

In zilele noastre, cred ca cel mai bine este sa cumperi un produs, bazandu-te pe review-uri (asigurandu-te ca nu sunt sponsorizate), dupa ... parerea unui amic/cunoscut, care vezi ca foloseste acel produs de-o bucata buna de vreme si n-a avut nici un fel de probleme cu el ... desi, ca sa fiu sincer, chiar daca cumperi produse identice, dar fabricate pe linii diferite, calitatea si fiabilitatea poate fi diferita.
Ar mai fi un aspect: TG9X este un produs la inceput de "viata comerciala" si pana isi castiga un renume si mai ales o bucata din marea piata a consumatorilor de astfel de produse ..., fabrica/producatorul are grija sa dea cat mai putine chifle/rebuturi, sa inregistreze cat mai putina reclama negativa ... Dupa ce si-a construit piata, isi permite sa mai dea si chifle ... Momentan, pot sa spun ca, cel putin 9x-ul care-l omor eu din iarna pana in prezent, zi de zi, cel putin cate 2 ore/zi, test are raza de emisie eficace intre 4-5km. (de la 4 la 5km totusi e zona galbena, unde receptia poate fi defectuoasa - nu stiu cum sa explic). Despre spectrum ...cum spuneam, n-am idee!

Randurile de mai sus se vor a fi doar o observatie personala si nimic altceva. Daca sunt si altii care au observat acelasi aspect ...
"Pus astfel in lumina, ancorat in sinergia faptelor, recursul la mentalitate nu eludeaza meandrele concretului" - nu ma intrebati ce inseamna, ca n-am reusit inca sa inteleg ...
Ion Iliescu - Strategie si Reforma
0

#23 Useril este offline   XVanish 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 47
  • Inregistrat: 17-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Baia Mare
  • Interests:Web development, modelism

Postat 21 July 2011 - 11:12 PM

Hmm... discutiile despre FPV ma cam sperie... alternative la Dx8 ar fi Aurora 9, Futaba 8FG/S si mai care?

Aceasta postare a fost editata de XVanish: 21 July 2011 - 11:12 PM

Internetul e distractie, nu pierde controlul!
0

#24 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 22 July 2011 - 04:31 AM

Daca vrei ceva serios, fara brizbrizuri, ia Futaba8. Daca vrei si fun, Aurora9. JR este, de asemeni in top. Spektrum a cam avut probleme.
@Paun, stii cat te simpatizez, dar, te rog sa nu te iluzionezi. Nikon, Canon, Futaba, Assus, chiar facute in China sunt Nikon, Canon, Futaba, Assus. Ai fost incantat de Turnigy, comarand-o cu ce ai avut inainte. Cand vei avea in mana o Futaba8, vei vedea, ca este aceeasi diferenta. Vei fi incantat. Chestia cu cuceritul pietei, este valabila pentru firmele serioase, in nici un caz pentru chinezarii.
Bineinteles ca este, doar, o parere personala.
Multa, multa bafta, zburatorilor.

Aceasta postare a fost editata de dan_mitea: 22 July 2011 - 04:32 AM

0

#25 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 22 July 2011 - 06:58 AM

Vezi postareaPaunFD, la 21 July 2011 - 10:07 PM, a spus:

Buna intrebare!
Parerea mea este ca ... la specktrum platesti "Firma", renumele construit in timp, care are probabil ca idee faptul ca produsele lor sunt de "calitate". Ceva gen mitul masinilor nemtesti ... care sunt/erau cele mai fiabile, mai rezistente, mai ... mai, iunie, iulie, august ...

Poate ca in timp, un 9x tine mai putin ca un Spectrum, poate ca 9x-ul se strica mai repede, Dumnezeu stie! Poate ca un spektrum "stie" sa se descurce mai bine cu servo-uri semi-defecte, poate ... stie sa faca pui fripti, clatite si ceva in plus fata de 9x ... nu stiu, habar nu am ca nu am spektrum si nici nu mi-am propus sa-mi iau, la cat costa vs destinatie!

Eu personal, am observat, cel putin din 2004 incoace, ca mai toate produsele, indiferent de gen (de la ... autoturisme la aeromodelism si la scobitori), poarta amprenta globalizarii si ... incorporeaza in ele, ceva, orice, made in china! Astfel "garantia produsului de firma" nu mai reprezinta de mult o "garantie" ... cum posesorii de masini mercedes sunt aproape la fel de multumiti sau nemultumiti ca si cei de Logan, iar poate mai putin nemultumiti sunt posesorii de AMG care ... cel putin in lumea civilizata zice-se ca e garantata pe viata!

Nu mai de mult de cateva zile, niste colegi povesteau efectele razelor soarelui si a caldurii asupra receptoarelor la nu stiu ce neam de fel de radiocomanda, din aia "jmekera/da firma", care ... garantat a trantit modele frumoase, scumpe, la care s-a muncit mult, s-a investit timp, bani, transpiratie, munca ... etc.

In zilele noastre, cred ca cel mai bine este sa cumperi un produs, bazandu-te pe review-uri (asigurandu-te ca nu sunt sponsorizate), dupa ... parerea unui amic/cunoscut, care vezi ca foloseste acel produs de-o bucata buna de vreme si n-a avut nici un fel de probleme cu el ... desi, ca sa fiu sincer, chiar daca cumperi produse identice, dar fabricate pe linii diferite, calitatea si fiabilitatea poate fi diferita.
Ar mai fi un aspect: TG9X este un produs la inceput de "viata comerciala" si pana isi castiga un renume si mai ales o bucata din marea piata a consumatorilor de astfel de produse ..., fabrica/producatorul are grija sa dea cat mai putine chifle/rebuturi, sa inregistreze cat mai putina reclama negativa ... Dupa ce si-a construit piata, isi permite sa mai dea si chifle ... Momentan, pot sa spun ca, cel putin 9x-ul care-l omor eu din iarna pana in prezent, zi de zi, cel putin cate 2 ore/zi, test are raza de emisie eficace intre 4-5km. (de la 4 la 5km totusi e zona galbena, unde receptia poate fi defectuoasa - nu stiu cum sa explic). Despre spectrum ...cum spuneam, n-am idee!

Randurile de mai sus se vor a fi doar o observatie personala si nimic altceva. Daca sunt si altii care au observat acelasi aspect ...


Cum a-ti verificat range-ul de 4-5 km ? Am si eu un E-Fly si as vrea sa il verific .
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#26 Useril este offline   PaunFD 

  • Aeromodelist de cumetrie
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 660
  • Inregistrat: 22-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Interests:IT, Auto engine tunning and driving, Aero - hobby.

Postat 22 July 2011 - 07:52 AM

Colegii de la munca au niste echipamente care fac astfel de verificari de propagare de unda si deseneaza zonele de receptie (optima, mai putin optima, defectuoasa si "deloc").
Ele sunt mai degraba predictii, nu sunt determinari efective in teren. Practic se masoara si determina puterea de emisie a statiei, sensibilitatea receptorul, castigul dat de antena receptorului, influentele posibililor factori perturbatori si ce mai calculeaza ei acolo, iar la final un programel deseneaza niste "placinte" pe harta, in funtie de locul unde se amplaseaza emitatorul, "placinte" care corespund cu zonele de receptie optima.
Scuze de exprimare ... si de inducere in eroare! Este o predictie de range, nu este o determinare efectiva in teren, raportata la diferiti factori!

Doamne fereste @Dan_Mitea, in mod clar o Futaba este o Futaba, fara alta discutie, indiferent unde este fabricata, dar asta nu mai inseamna demult, cel putin de cand globalizarea a fost imbratisata la nivel ... mondial, ca nu va face probleme niciodata, sau ca nu se va defecta, asa cum erau Futabele de dinainte de globalizare (daca imi este permisa exprimarea)!

Aceasta postare a fost editata de PaunFD: 22 July 2011 - 07:56 AM

"Pus astfel in lumina, ancorat in sinergia faptelor, recursul la mentalitate nu eludeaza meandrele concretului" - nu ma intrebati ce inseamna, ca n-am reusit inca sa inteleg ...
Ion Iliescu - Strategie si Reforma
0

#27 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 22 July 2011 - 07:57 AM

Incerci sa gasesti un punct mai inalt din care sa ai vizual pe o sosea care se indeparteaza.
Lasi receptorul pe acea inaltime, preferabil nemetalica, adica nu un turn sau bloc, montat pe ceva de lemn, avand atasat un servo si un amic care sa il observe de la distanta cat mai mare, ca sa elimini influentele. Ca sa poti mari distanta de observatie a receptorului poti lega un stegulet de bratul servo.
Te plimbi cu statia pe sosea pana cand receptorul intra in failsafe.
Cu un sistem cu telemetrie care sa afiseze calitatea semnalului devine si mai simplu.
Asa am facut eu testele aici, punctul la inaltime fiind un deal de aproximativ 40m.

http://maps.google.c...603ef29b668165b

Cel mai realistic e cu un sistem FPV cu masurarea distantei la baza si pilot automat, ca sa poti forta pana la declansarea failsafe, si sa ti-l intoarca pilotul.
Alta observatie ar fi ca in 2.4G nu mai este ca in FM, unde daca aveai 1km la sol iti faceai socoteala ca trebuie sa ai 2km in aer... In 2.4Ghz, paradoxal, in aer ai mai putin decat la sol !

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 22 July 2011 - 07:58 AM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#28 Useril este offline   worms 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1345
  • Inregistrat: 20-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 22 July 2011 - 11:32 AM

Vezi postarearenatoa, la 22 July 2011 - 07:57 AM, a spus:


Alta observatie ar fi ca in 2.4G nu mai este ca in FM, unde daca aveai 1km la sol iti faceai socoteala ca trebuie sa ai 2km in aer... In 2.4Ghz, paradoxal, in aer ai mai putin decat la sol !


excelenta observatie. din testele mele si in 5,8Ghz e identic fenomenul.

Aceasta postare a fost editata de worms: 22 July 2011 - 11:34 AM

0

#29 Useril este offline   XVanish 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 47
  • Inregistrat: 17-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Baia Mare
  • Interests:Web development, modelism

Postat 22 July 2011 - 02:52 PM

Bun, merci dan_mitea de recomandari, o sa iau in considerare si Futaba 8FG, sau FGS... nu stiu Aurora 9 de ce nu-mi place... probabil designul nu ma incanta... oricum mai am timp de gandire si studiu pana luna viitoare cand mai intra ceva bani. Cand zici "fun" pe Aurora 9 la ce anume te referi?

Puteti eventual, pe scurt, sa-mi faceti o diferenta de pro-contra intre cele 3 statii? Spektrum Dx8, Futaba 8FG si Aurora9. Doar concluziile trase de voi de-a lungul anilor.

Care e mai exact problema cu FPV pe Spektrum?... ce nu se pupa de fapt? am vrut sa citesc aseara pe rcgroup dar este un topic cu peste 500 de pagini despre Sektrum Dx8 :rolleyes:

Multumesc!
Internetul e distractie, nu pierde controlul!
0

#30 Useril este offline   incepatoru 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2857
  • Inregistrat: 30-May 09
  • Gender:Male
  • Interests:aero

Postat 22 July 2011 - 03:17 PM

..AURORA 9(mai pe romaneste AURICA)..hmmmm itrebati-l pe @DJANDREY care era la stikuri si pe alti care erau gura casca cu ochii cat cepele ce-a patit la LUICA luna trecuta ..bafta
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro